آماده تحولات شدید اقتصادی باشیم

مطالب مرتبط

۱۲ دیدگاه‌

 1. بهروز گفت:

  سلام
  قیمت نفت را عرضه وتقاضا تعیین میکنه واز آنجاییکه در تقاضا اتفاقی پیش نیامده لذا این تغییر قیمت نفت ساخته برخی کشورها میباشد که طبق قانون بازده نزولی نمیتواند در دراز مدت تاثیر گذار باشد واثر کوتاه مدت خواهد گذاشت لذا بی شک قیمت نفت بزودی سیر صعودی به خود خواهد گرفت و این نکته را فراموش نکنیم که جهان به انرزی هم نیازمند وهم وابسته است …..

  • مهدی اسفندیار گفت:

   تعجب می کنم که چرا فکر می کنید قیمت نفت رو به صعودی شدن می گذارد زیرا تمامی معادلات سیاسی و جهانی نشان از کاهش قیمت نفت دارد. افزایش قیمت نفت موضوعی بسیار بعید است و نا متحمل به اعتقاد بنده باید تمامی توجهات را به طرف افزایش تولیدات داخلی و استفاده از مزایای دیگر نظیر توجه به انواع توریسم و صدور خدمات و تبدیل ایران به شاهراه ترانزیت منطقه ای و جذب سرمایه گزار خارجی معطوف کرد.

  • سعید گفت:

   قیمت نفت راعرضه و تقاضا تعیین میکند این یعنی ورود یک منبع جدید نفتی عرضه را افزایش میدهد ضمن اینکه کشوهای عضو اوپک برای غیراقتصادی کردن استخراج نفت از منبع جدید اقدام به افزایش تولید خود کرده اند که این یعنی افزایش عرضه حال آنکه اتفاق خاصی در بخش تقاضا نیافتاده است.

 2. سعید گفت:

  ممنون دوست گرانقدر. منتظر واکنش سریع تصمیم سازان و تصمیم گیران برای پیش بینی بحران احتمالی(در صورت تسریع در وضع موجود) و راهکارهای احتمالی رفع مشکل یا کاهش آثار بعدی آن در سازمان معظم تامین اجتماعی هستیم.

 3. مهدی اسفندیار گفت:

  سلام
  اکتشاف نفت شیل در کانادا از قریب به ده سال پیش شروع شده و طی رکود اقتصادی در سالهای ۲۰۰۸ الی ۲۰۱۲ کمی متوقف و دوباره با اقتصادی شدن این نوع از استخراج از سرگرفته شده است شکی نیست که در آینده ای نه چندان دور این منبع جدید معادلات را تغییر داده و مسئولین ارشد ما باید تدابیری برای مقابله با این رقیب جدید پیدا کنند و بنده تصور می کنم که برخلاف ارزیابی های مسئولین ارشد اقتصادی ایران در پیش بینی قیمت هفتاد دلار برای هر بشکه نفتی در سال ۹۴ ما دچار مشکل می شویم و قیمت نفت چیزی بین ۴۰ الی ۵۰ دلار خواهد بود در چنین شرایطی تحمیل هزینه هایی نظیر طرح تحول سلامت برای اقتصاد ایران و نیز برای بیمه های ایران که متاثر از بی ثباتی اقتصادی در طول دهه قبل بوده است بسیار خطرناک بوده و بسیاری از پروژه ها را دچار مشکل می کند و یا اینکه جبران کسری بودجه با افزایش ارزش افزوده به بالاتر از هشت درصد نارضایتی جامعه را در پی خواهد داشت و بسیاری از سیاستهای دولت را متاثر خواهد کرد. دولت را بیش از گذشته نیازمند توجه به نظر کارشناسان و دانشگاهیان و افراد آزمون پس داده می بینم.

 4. بهروز گفت:

  جناب مهدی اسفندیار عزیز
  همنگامیکه به محصولات تولیدی کشورهای صنعتی توجه کنیم میبینیم که از لحاظ وزن میزان تولید قرن ۱۹ برابر وزن تولید محصول قرن ۲۰ بوده ولی ازلحاظ افزایش ارزش افزوده قرن بیستم حدودا ۲۰ برابر قرن ۱۹میباشد در حالیکه مصرف انرزی این کشورها دهها برابر شده …لذا نیاز به انرزی جهان روبه افزونست لذا تقاضا بی تردید رو به افزایش است وباثابت ماندن عرضه قطعا قیمت آن افزایش خواهد یافت…..وتیم اقتصادی دولت واقعا از دانشگاهیان تراز بالای کشور میباشند بعنوان مثال وزیر اقتصاد فوق دکتراست

 5. کارشناس گفت:

  تولید نفت در حال افزایش است و تقاضا در حال کاهش لذا قیمت نفت سقوط خواهد کرد

 6. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام
  جالب است:
  مشخصات مقاله
  عنوان نشریه: مطالعات‌ اقتصاد انرژی‌ : زمستان ۱۳۸۸ , دوره ۶ , شماره ۲۳ ; از صفحه ۷۱ تا صفحه ۹۰ .

  عنوان مقاله: شناسایی تکانه های قیمت نفت، عرضه و تقاضای کل، در اقتصاد ایران، با استفاده از VAR ساختاری

  نویسندگان: همتی عبدالناصر, مباشرپور علیرضا

  *

  چکیده:
  این مقاله، اثرات پویای تکانه های قیمت نفت، عرضه و تقاضای کل بر تولید ناخالص داخلی و تورم در اقتصاد ایران مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. بدین جهت از یک مدل عرضه و تقاضای کل برای شناسایی VAR ساختاری استفاده شده است. برخلاف تجزیه بلانچارد و کوا (مدل استاندارد)، روش مورد استفاده در این مقاله، همبستگی بین تکانه عرضه و تقاضا را صفر در نظر نمی گیرد. در این مطالعه از داده های فصلی مربوط به دوره ۱۳۶۷:۱ – ۱۳۸۶:۴ استفاده شده است. نتایج نشان می دهد که تکانه های درآمد نفت تنها در حدود نیم تا یک و نیم درصد تغییرات تولید را در اقتصاد ایران توضیح می دهند. اگر تکانه های تقاضا بر روی منحنی عرضه کل اثر داشته باشند؛ در کوتاه مدت، تکانه های تقاضا ۳۶ درصد واریانس خطای پیش بینی تولید را توضیح خواهند داد. از طرف دیگر در بلندمدت تکانه های تقاضا در حدود ۹/۷۲ درصد تغییرات تورم را توضیح می دهند. همچنین تجزیه های واریانس نشان می دهند که تکانه های عرضه، منبع اصلی نوسانات تولید در اقتصاد ایران هستند.

  کلید واژه: تکانه های عرضه و تقاضای کل، تکانه قیمت نفت، VAR ساختاری، تجزیه بلانچارد و کوا، مدل AD-AS

  اصل مقاله :
  http://fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?ID=109276

  http://fa.journals.sid.ir/Image/PDF-V.GIF

 7. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  مقاله جالب در این راستا:

  http://euanmearns.com/oil-price-scenarios-for-2015-and-2016/

 8. بهروز گفت:

  کاهش تقاضای جهانی در شرایط رکود جهانیست درحالیکه اقتصاد جهانی این نقطه را پشت سر گذاشته ولذا تقاضا رو به افزایش است و درضمن علت سقوط قیمت نفت به زبان تحقیق به علت یک متغیر مزاحم وبه زبان محاوره شیطنت یک کشور (عربستان) میباشد ودرکوتاه مدت شاید بتواند مزاحمت برای بازار ایجاد کند ولی این شیطنت حتی در میان مدت اثر وضعی خودرا از دست خواهد داد وبازار به وضع عادی خود یعنی عرضه وتقاضا برمیگردد وچون تقاضا رو به افزایش است لذا بزودی قیمت نفت سیر صعودی به خود خواهد گرفت

 9. بهروز گفت:

  علت اینکه اثر این خوش خدمتی عربستان به کشورهای صنعتی کوتاه مدت است اینست که درست است که آنها انرزی ارزان خریده اند ودر کوتاه مدت مبالغی صرفه جویی کرده اند ولی در میان مدت قیمت محصولات تولیدی آنها نیز به تبع افت خواهد کرد واین یعنی کاهش GNP کشورهای صنعتی وقطعا به نفع آنها نخواهد بود وپیش بینی اینجانب در میان مدت اینست که نفت روند صعودی به خود خواهد گرفت

 10. مهدی گفت:

  حدود بیست روز پیش خدمت آقا بهروز عرض گردم که قیمت نفت رو به کاهش خواهد گذاشت که فرمودند خیر؟؟؟؟؟ لطفا توضیح بدید منظور شما از به زودی چه زمانی خواهد بود؟ اینجور پیش بینی ها شبیه کارشناسی دوستان فوتبالی هست که یک حرف متقن نمی زنند بنده به صراحت عرض می کنم که قیمت نفت تا پایان تابستان ۹۴ حدود ۴۰ الی ۵۰ دلار و حتی کمتر نیز خواهد بود. متاسفانه دوستان تامین پرس برخی از مقالت بنده را سانسور کردند و درج نکردند من به شدت اعضای دولت را از نظر اقتصادی ناهماهنگ و نا اندازه می دانم به همان مقدار که آقای دکتر طیب نیا قوی هستند در وزارت بهداشت به اعتقاد بنده ضعف و اتلاف منابع و ناهماهنگی با رسالت عظیم دولت دیده می شود یا همین وزارت ارتباطات که ا قوی عمل کرده اما در وزارت صنایع ضعف شدید دیده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.