آمایش سازمانی، ضرورت تاب آوری سازمان تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۱۰ دیدگاه‌

 1. سعید تاجیک گفت:

  با سلام و احترام خدمت تمامی دوستان و همکاران گرانقدر و عرض تشکر از این متن گزیده و موجز و موثر جناب آقای حیدری
  چند نکته کوتاه :
  الف- میزان جابجایی های نابجا از هر حیث (نیروی انسانی – ساختار و تشکیلات-مدیریت و…) و تخریب های صورت گرفته در سنوات اخیر به قدری است که متولیان امر را امروزه به جایی رسانده که نمی دانند و یا بهتر اینکه نمی توانند از کجا برای بازسازی شروع کنند.
  البته این نشان دهنده چیز دیگری نیز هست و اینکه ساختار ما چرا باید اینقدر شکننده باشد که ماحصل بیش از نیم قرن در چند سال به باد برود ؟ (چون فرض را می بایستی بر صداقت متولیان در اداره امور سازمان در سنوات اخیر گذاشت و نه عمد و کینه های شخصی بلکه صرفا بی تدبیری و کوته بینی و مطامع شخصی راباعث این تخریب های فعلی دانست)
  ب-از کجا و چگونه باید شروع کرد و چه زمانی به حداقل تعادل دست پیدا خواهیم نمود؟ . سوالهایی است که اگر کسی به کنه آن پی ببرد مطمئنا از قبول هر گونه مسئولیت در سازمان سرباز خواهد زد مگر اینکه واقعا بخواهد جسم و جان خود را برای سازمان و مخاطبین در معرض انواع مخاطرات قرار دهد.
  ج-هر زمان آمایش سازمان شروع شود ، سازمان می بایستی پوست بیاندازد و برای پوست انداختن نیاز به افرادی با دیدگاه نو و تحول گرا داریم و اگر از این دوره به خیر و سلامت نگذریم راه به جایی نخواهیم برد و القصه این داستان ادامه خواهد داشت.

  • افشاری گفت:

   باسلام
   جناب تاجیک نکته بجا و درستی را بیان فرمودید اما باید توجه داشت که برای سازمانی با این قدمت، عبارت پوست انداختن را باید به عبارت پوست کندن تعبیر کرد! (منظور دشواری و دهشتناک بودن این تغییرات است).
   قطعا از ماجرای عقاب پیر و راه حل زندگی دوباره آن را شنیده اید. در این عرصه که منقار این عقاب پیر کند شده و پرهایش با جفای دوران قابلیتهای اصلی خود را از دست داده اند باید در یک دوره گذار تمامی اینها را نو کند که قطعا دردناک و طاقت فرساست. به عبارت دیگر همانطور که جناب حیدری نیز به نحو دیگر بیان فرمودند برای باروری هر زمینی باید دوباره آنرا شخم زد و زیر و رو کرد و این یعنی آمایش برای تحول و زایش.
   اما به یک نکته بسنده می کنم که به نظر حقیر دوران کنونی، دارای دشواریهای دو چندان است که در راس آنها لزوم مساعدت تمام عیار به احدی از کارکنان سازمان به عنوان مدیرعامل این نهاد بین النسلی است تا بتوانیم به تمامی کژاندیشان ثابت کنیم که توانمندی های منابع و سرمایه های انسانی سازمان تامین اجتماعی فراتر از آنستکه نیاز باشد تا دیگران بر مسند آن تکیه زنند. بنابراین لزوم اصلاحات و آمایش سازمان باید کاملا هوشمندانه، با تدبر و کاملا قانونمند صورت گیرد تا شائبه کوچکترین لغزشها را منتفی سازد، درغیر اینصورت با نتیجه عکس مواجه خواهیم شد.
   موفق باشید

 2. آفتابی گفت:

  ضمن تشکر از واکاوی مشکلات سازمان توسط جناب حیدری. متاسفانه بعد از روی کارآمدن جناب دکتر نوربخش انتظار این بود که حداقل در مدت زمان کوتاه به وضعیت سال ۸۴ رجوع و بعد از آن به مرور زمان به بازسازی کاستی ها پرداخته شود. ولی تا کنون مرحله اول انجام نشده است. البته کارهای خوبی در حوزه های مدیریتی انجام گرفته است ولی در خصوص بخشنامه های بی سروته و نیروی انسانی بدنه کارشناسی سازمان و بخصوص ستاد مرکزی و همچنین شرکت های ماموریتی متاسفانه اتفاقی نیافتاده است

 3. اردشیر ستاکه گفت:

  با سلا م و درود به شیرمردان ایران زمین که با درایت و تدبیر خود و پس از حدود ده سال توانستن ضمن حفظ غرور ملی یکبار دیگر نشان دهند که ایرانی خواهان جنگ و جدال نبوده و نیست واگر کسی یا قدرتی بخواهد به حاکمیت ملی اش خدشه ای وارد آورد با تمای قدرت مقابله خواهند نمود.خنده ای که این روزها پهنای صورت ملت را پر کرده نتیجه عملکرد درست فرزندان این آب و خاک میباشد که با مقاومت در مقابل استکبار و عوامل داخلی که بقای خود را در عدم ثبات و آرامش کشور میدانند امیدواریم دولت تدبیر و امید بتواند این خنده را بر لبان این ملت نجیب حفظ کند .و اما به عنوان یک همکار بازنشسته که مسائل مبتلا به سازمان دغدغه خاطر است و طی این سالهای مورد نظر آن را رصد نموده و مشکلاتی را که برادر بزرگوار جناب حیدری که به حق کارشناسی صاحب نظر در مسائل تامین اجتماعی است با تمامی وجود لمس کرده خصوصا در چهارسال گذشته و با انتصاب آقایانی که صرفا رسالت نابودی سازمان را داشتند مشهودتر است .عملکرد آنان موجب گردید تا به تصور اینکه صندوق سازمان گوشت قربونی است و هر کس تلاش کرد تا تکه ای از آن را بدست آورند ،شستا از یک طرف ،مدیریت های کلان سازمان از طرف دیگر که بدست افراد بی لیاقت افتاد و موجب شدند مدیران توانمند سازمان یا ناچار شدند سازمان را ترک و یا با کارهای کوچک مدیران بزرگ سازمان دچار روز مرگی نمودند .یادم میاد در ملاقاتی که با یکی از مدیران ستادی در دوره مورد نظر داشتم ایشان پست ها و مناصب مدیریتی را به گردو تشبیه نمود و افراد متقاضی را گردوخور قلمداد کردند واین آخر تفکر و دیدگاه این مدیر منصوب بود در صورتیکه ساختار سازمانی و مشاغل سازمانی همانند درخت گردو بوده که برای به ثمر رسیدن و محصول پر بار نیاز به سپردن به متخصص و باغبان کارآزموده داشته تا بتواند بامراقبت میوه ای با کیفیت تولید نماید ،که نتیجه آن دیدگاه همین ثمری را داد که آقای حیدری در این دل نوشته کوتاه ولی پر بار ،آن را آسیب شناسی نمود که امیدواریم در این دولت مسئولین عالی سازمان بتوانند با تجربه تلخ گذشته مهندسی مجدد نموده و با بکارگیری مدیران توانمند در مناصب مدیریتی خصوصا بدست گرفتن پاشنه آشیل سازمان (شستا)یکبار دیگر بارقه امید را در چشمان و دلهای دلسوزان سازمان به ارمغان آورد .مطمئن و امیدوارم هستم که با همت تمای همکاران دلسوز و کمک مسئولین عالی کشور (عدم تصویب طرح های حمایتی و انداختن بار آن به گردهء سازمان)میشود سازمان را در مسیر اصلی خود قرار داد و این میسر نخواهد شد مگر با میدان دادن به … و … های فراوانی که در سازمان گمنام و ناشناخته رخت خدمت به تن دارند آنها را بیابیم و میدان دهیم .انشاالله. یا علی مدد

 4. محمد رضا گفت:

  با سلام خدمت استاد عزیزم جناب آقای حیدری
  مطلب ارائه شده بسیار بجا و موثر بود
  ممنونم از شما

 5. غلامرضا الهی گفت:

  امیدوارم روزی سازمان تامین اجتماعی که به دست عده ای غیر متخصص و نا اگاه بی صاحب شده است به دست توانای همکاران اگاه و با دلسوزی چون …ها ، …ها و …ها و در زمان های دورتر زاوش ها ،عمرانی ها و نیکپورها به جایگاه اصلی خود بازگردد و شان و منزلتش را در اذهان جامعه بازیابد.

 6. علیرضا مختاری گفت:

  باسلام و درود فراوان ضمن تشکر از جناب اقای حیدری مطالب بیان شده حرف دل بسیاری از اعضای خانواده تامین اجتماعی است زیرا در این مدت هر وقت تصمیماتی گرفته میشدکه مصالح سازمان در ان دیده نمی شد قلب انسان به درد می امد. امیدواریم مدیریت جدید که از خانواده تامین اجتماعی و برای همه شناخته شده مبیاشند با استفاده از کارشناسان مجرب ضمن حضور فعال در مجامع تصمیمات مناسبی اتخاذ فرمایند تا سازمان در مسیر اصلی خود قرار گیرد. انشااله خداوند همگی آنانی که برای پایداری و تعالی سازمان به هرنحوی کوشش و تلاش میکنند موفق و موید بدارد چون سازمان حق الناس و متعلق به اینده (بین النسلی) میباشد.

 7. شيوا شهسواري گفت:

  باسلام واحترام خدمت همکاران محترم وتشکر ازجناب آقای حیدری کارشناس صاحب نظر
  امیدوارم بامدیریت شایسته جناب دکتر نوربخش مدیرعامل محترم که خودعضوی ازخانواده تامین اجتماعی هستند وهمکاری اساتیدومدیران بزرگوار وسایرهمکاران…،این سازمان بین النسلی به مسیر اصلی خود هدایت شود.
  باآرزوی توفیق برای کسانی که جهت پویایی وتعالی سازمان تامین اجتماعی تلاش میکنند.

 8. محمدرضا قدسي گفت:

  با سلام ، خدمت کلیه همکاران گرامی و سرمایه های گرانقدر تامین اجتماعی و با سلام خدمت استاد ارجمند و فرزانه برادر ارجمند جناب آقای حیدری ، مطالب ارائه شده تو سط آقای حیدری درد دل تمام کارشناسان و همکاران دلسوز می باشد ، برای برون رفت از این معضل بوجود آمده باید دست به دست هم داد تا سازمان را احیاء نماییم ، سازمان در این برهه احتیاج به مدیریت بحران دارد و اینجانب فکر می کنم با ید تغییرات را در جهات مختلف ولی هوشمندانه شروع نماییم که تغییرات مدیریتی در آن نقش به سزائی دارد .

 9. آریایی صدر گفت:

  با عرض سلام خدمت کلیه عزیزان و تشکر از دست اندرکاران سایت ، آسیب شناسی انجام شده توسط جناب آقای حیدری بسیار موشکافانه و صحیح انجام شده و از ایشان با آن سابقه روشن کارشناسی و مدیریتی غیر از این هم انتظار نمیرود. امیدوارم ایشان بتوانند در هیات مدیره سازمان تاثیر لازم را گذارده و با همراهی مدیریت عالی سازمان و بدنه اجرائی معضلات فوق را برطرف نمایند. همانگونه که می دانید مغز سازمان (ستاد) در سالهای اخیر از نظر کمی بسیار بزرگ گردیده ( با نیروهای با مدرک تحصیلی دیپلم و پائینتر) ولی از نظر کیفی بسیار ضعیف شده است (همکارانی که در جلسات متشکله درستاد شرکت مینمایند دقیقا به این موضوع واقف هستند) . متاسفانه ستاد سازمان در سنوات اخیر با بازنشستگی همکاران مجرب و جایگزینی آنان با پرسنل تازه استخدام و یا کم تجربه واحدهای اجرائی ، بسیار کم اثر گردیده و بجای برنامه ریزی کلان و راهبری واحدهای صف ، دچار روزمزگی شده و وظیفه اصلی خود را به فراموشی سپرده است . لازم به ذکر نیست که این موضوع نتیجه انتصاب مدیران کم تجربه ، سفارشی و نان به نرخ روز خور می باشد که نه تنها کار را نمی شناسند بلکه بلحاظ محافظه کاری اجازه فعالیت به کارشناسان زیرمجموعه هم نمیدهند و جای تاسف دارد که بسیاری از مدیران مزبور کماکان در پستهای خویش مشغول اخلال در امور میباشند. علی ایحال کماکان امیدواریم که شایسته سالاری در انتصابات صورت گرفته تا شاهد تغییرات مورد انتظار همگان در سازمان باشیم . موفق و سرافراز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.