ادغام بخش درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی نیز محمل و مجوز قانونی ندارد

مطالب مرتبط

۹ دیدگاه‌

 1. فتحی12 گفت:

  با سلام و احترام

  سازمان تامین اجتماعی در بسیاری از سنوات گذشته و اکنون برای بسیاری از مسئولین دولتی چیزی مانند بیمه خدمات درمانی متصور است. لذا در مورد آن صحبتها و یا حتی اقداماتی میشود که بارها و بارها انجام میشود ولی نتیجه ای ندارد.

  تامین اجتماعی دارای خواص خود است . یک پدیده علمی است. یک سطح تعاون اجتماعی است. درتهیه منابع یک ساختار مردم نهاد است.

  در سنوات گذشته بارها تامین اجتماعی و یا قسمتهایی از آن توسط سیستمهای دولتی تصاحب شده است ولی سیستم دولتی قادر به مدیریت آن نبوده و نخواهدبود لذا بسرعت خود را عقب میکشند.

  تامین اجتماعی فراتر از یک بیمه اجتماعی است ولی حتی صندوق بیمه ای آن دارای ساز و کار خود است و عملکرد خاص خود را در شرایط فعلی دارد.
  هیچ سازمان دولتی قادر به اداره کردن بخشی تامین اجتماعی نیست . توان مدیریتی آن را ندارد
  .
  وزیر محترم و ستاد وزارتخانه ای بهداشت و درمان دارای دانش تامین اجتماعی و حتی بیمه سلامت نیست و بیشتر به نقل قول یا حل مشکلات بر اساس فرضهای ذهنی میپردازد.

  مشکل درمان در کشور ما مشکل خود وزارت بهداشت و درمان است و علت اساسی بکار گیری افراد غیر متخصص در امور مدیریتی ملی اقتصادی در سطح ارشد وزارت بهداشت است.

  یک نکته مهم:
  اما ما هم در درمان غیر مستقیم یک مشکل اساسی داریم و آن این است یک مبحث مالی مدیریتی و بخصوص بیمه ای را در اختیار غیر متخصص خود داده ایم . درمان غیر مستقیم بیشتر یک بحث بیمه ای است نه یک بحث درمانی.

 2. مهدی اسفندیار گفت:

  بسمه تعالی
  اقای حیدری
  سلام
  برادر بزرگوارم مشکل بحث قانونی نیست و نباید روی این مسئله زوم کرد، چونکه این حضرات دستشان به قانونگزاری می رسد؛ و مثل اب خوردن قانون تصویب می نمایند. با این وجود باید به این واقعیت حقوقی اشاره کرد که طبق قانون الزام؛ سازمان تامین اجتماعی متعهد به ارائه درمان رایگان به بیمه شده ها می باشد و از آنجا که این حق طبق قرارداد از سالیان سال قبل منعقد و جاری گشته است شرعا و از نظر حقوق نمی توان آن را از بیمه شده ها گرفت چون در برابر پولی که گرفته شده است تعهدی هم برای سازمان ایجاد شده است. نمی توان به بیمه شده ای که ده سال برای درمان رایگان پول داده وقرارداد بسته است گفت به سلامت دیگر چنین خبری نیست؟ دوستان قانونگزار تنها می توانند سازمان را مکلف نمایند که بیمه شده های جدید را با قراردادی که شامل درمان رایگان نشود ببینند. به هر حال از حساسیت و دقت شما سپاسگزارم و امیدوارم افراد دانا و مسئولیت پذیر بیش از گذشته برای حفظ حقوق مردم تلاش کنند.

 3. مهدی اسفندیار گفت:

  بحث یکپارچگی منابع و ارائه خدمات درمانی بهترکه از سوی اقای وزیر مطرح می شود؛ نیز به نظر بنده یک فرافکنی بیشتر نیست، ایشان اگر بخواهند قدمی اصولی برای اصلاح نظام سلامت بردارند شاید در شرایط فعلی اخرین گام یکپارچه کردن منابع باشد؛ افزایش اثربخشی منایع, مدیریت تکنولوزی سلامت؛ تدوین گایدلاینها و ساماندهی نیروی انسانی با توجه به توزیع جغرافیایی و …… که بر روی زمین مانده است و متاسفانه اقای وزیر فقط یکصدا داد می زنند پولها را در اختیار من قرار دهید. بحث یکپارچگی در پشت سرش واقعیتی نهفته دارد و ان هم چیزی نیست جز انحصار مدیریت منابع که برای خیلی ها یک نیاز استراتژیک برای یک کاسه کردن و ایجاد انحصار مطلق در نظام سلامت است که اختیار قانونگزاری و نظارت و اجرا و هزینه و درامد و …. همه در کف یک عده خاص قرار دهد.

 4. عبدالرضا سالاری گفت:

  با سلام
  با توضیحاتی که ارائه شد همه مطالب بیانگر این مطلب است که یک نوع منع قانونی در ادغام بخش درمان غیر مستقیم که ناشی از تبصره ۴ ماده ۳۸ میباشد وجود دارد لذا به طور شفاف حق بیمه ناشی از تخصیص درمان نیز مشخص کرده موضع گیری سازمان از سایر دستگاههای اجرایی چیست . لازم میدانم اشاره کنم که حل مشکل درمان در یکپارچه شدن و رسیدن به عدالت نسبی نباید موجباتی را فراهم نماید که سازمان از چشم اندازهای تعریف شده خود و رسالتها و ماموریتهای دیده شده برای نیل به افق دور دست تغییر جهت داده و مکانیزم جهش و روان سازی امور را در بخشهای دیگر به واسطه اجرایی کردن یک حرکت که فی نفسه انسان دوستانه میباشد موجبات ایجاد تداخل در برنامه های آتی و پاسخگویی در دراز مدت را رقم زند در هر صورت امید است هر گونه انجام تصمیمی در این خصوص با تدبیر و درایت آگاهانه تری انجام پذیرد .
  با تشکر

 5. اسلام زاده گفت:

  جناب آقای حیدری
  با سلام و عرض تبریک سال نو
  بنظرم فرمایش آقای اسفندیار درست است و همانطور که در گذشته شاهد بودیم آقایان مشکلی برای وضع و یا تغییر قانون ندارند. بنظراین حقیر سازمان بهتر است در معرفی جایگاه و وظایف خود و نیز آشنائی این عزیزان با موارد اشاره شده در مقاله جنابعالی و نیز سایر مواردی که در آینده از سوی ایشان مطرح خواهد شد فکری کند

 6. کاظم مرادی گفت:

  جناب آقای حیدری عزیز
  با سلام،
  چرا هیچکس در مورد رفاه و مزایای پرسنل زحمتکش سازمان صحبتی نمیکنه….؟؟؟؟؟؟
  چرا باید پرسنل بعد از ۲۵ سال سابقه با هزار زحمت وسند وسود بالا ۱۲ میلیون وام مسکن بگیره……؟
  آیا اگر پرسنل رفاه داشته باشند ارائه خدمات بهتر را سر لوحه کار خود نمیکنند…؟

 7. داریوش تام گفت:

  باتبریک سال نو زاد روز نوسنده
  در کشور ما قانون مثل آب خوردن تصویب میشود واجرا نمی شود .
  می گویند پسر یکی از نمایندگان مجلس طاغوت به پسر یک استوار شهربانی گفت پدر من ماهی ۱۰۰هزار تومان می گیرد تا قانون تصویب کند تا ملت در امنیت باشید در جواب پسر استوار گفت پدر من ۱تومان از کسب می گیرد تا قانون پدر تو اجرا نشودو ملت درآرامش باشند.
  یا قصه بهشت و دوزخ دانته که قیر بود قیف نبود و …
  به هر حال سازمان به عنوان اولین خریدار درمان در کشور اختیارات دارد که نگو مگر پزشکان عزیز تا به حال طرح هایپزشک خانواده و…را نا کار نکرده اند آیا ….. از سوی سازمان احتیاج به تخصص خاصی دارد
  درد م از یار است درمان نیز هم
  بیین حافظم بلد

 8. عباس مرزبان گفت:

  به نام خدا
  سلام
  امیدوام همه دوستان مخصوصا برادر گرامی آقای حیدری فصل بهار پر نشاطی داشته باشند و در کنار تمامی تلاشهای روزمره امکان بهره برداری از این فصل زیبا را داشته باشند .

  آقای وزیر بهداشت : اگر بخواهیم وضع بهداشت و درمان کشور اصلاح شود، چاره ای جز تجمیع بیمه های درمانی وجود ندارد و باید یک کارت بیمه سلامت به مردم داده شود که با ارائه این کارت بتوانند خدمات داروخانه، آزمایشگاه، بیمارستان، دندانپزشکی و دیگر خدمات پایه ای را دریافت کنند.

  آقای حیدری کارشناس تامین اجتماعی : پر واضح است که بخش های درمان مستقیم و غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی به طور کامل و به هر نحوی از انحاء، مشمول ادغام بیمه های درمانی در سازمان بیمه سلامت نشده و قانون گذار با توجه به اینکه اموال و منابع بیمه درمان سازمان تأمین اجتماعی حق الناس و امانت مردم بوده است ، آن را از شمول ادغام خارج نموده است .

  همانگونه که در هر دو نگرش واضح است ، اجرای سیاستی برای رفع مشکلات عدیده ای که بر سر راه سلامت جامعه قرار دارد می باشد . اما این نکته در پشت سایه اینگونه چالشها همچنان باقی است که آیا باز سیستم لازم و بستر مناسب در خور هرگونه تغییر ساختاری مهیاست ؟
  وضعیت وزارت بهداشت و آمارهای اعلامی گویای اصلاح مواردی بسیار و جذب و ایجاد سرمایه به هر قیمت را دارد .
  آما آیا سازمان تامین اجتماعی (نه تنها در بخش درمان) در حال مناسبی قرار دارد ؟
  بهتر بود به جای طرح موارد و تقسیر مصوبات قانونی، موارد علمی و عملی که در عملکردهای بخش درمان سازمان اگر موجود بود را کارشناسی می کردید و برای صاحبان نظر به عنوان دفاع از استراتژی موجود در ساختار سازمان تامین اجتماعی ارائه می نمودید .
  در پایان این نکته را یادآور می شوم که هر گونه تغییر خارج شدن از مشکلات نیست .

 9. مناف صابری گفت:

  با سلام خدمت استاد بزرگوار
  جناب اقای حیدری
  در تایید فرمایشات جنابعالی با توجه به اینکه تشکیل سازمانها وادارات بر اساس قواعد خاصی میباشد در حالی که برچسب سازمان تامین اجتماعی از بنیه برای سازمان مذکور صحیح نبوده و در گذشته نیز چندین بار نامهای بیمه تامین وصندون تامین اجتماعی و…وزارت خانه های مختلف به عناوین مختلف از منابع سازمان بهره برداری نموده اند خلاصه کلام این منابع صندوقی است مثل بقیه شرکتهای بیمه ای که اصولا نباید از منابع ان به نحوی از انحا در جاهای دیگرهزینه کردوبا توجه به حق بیمه وکسورات بر اساس سقف درامدی می باشد حتی ارائه خدمات نیز باید براساس کسورات صورت گرفته انجام شود در حالی که روز به روز با وارد کردن اقشار نفوذی مختلف با کمترین حق بیمه از منابع سازمان بصورت یکسانی خدمات دریافت میکنند همه موارد مذکور جای تامل دارد چه بسا تجمیع بیمه های درمانی ،وسوابق نشان داده که عنوان کردن موارد مذکور جهت بهره برداری از سازمان بوده است لذا باتوجه روی کار امدن دولت محترم تدبیر وامید وجناب اقای دکتر نوربخش مدیر عامل محترم وتیم توانمندشان که با تغییرات اساسی در اساسنامه صندوق وهر گونه تدبیری که بتوانندسازمان را احیا نموده وصیانت از منابع صندوق را تثبیت فرمایند. با تشکر صابری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.