انباشت بر خرمن سازمان یا آتش بر خرمن آن؟

مطالب مرتبط

۹ دیدگاه‌

 1. اشراقی 1 گفت:

  با سلام

  ضمن تمجید از تذکر همکار گرامی چند نکته به نظر این جانب میرسد:
  – آیا قانون خاصی برای اینگونه اقدامات وجود ندارد و آیا مدیران نمی توانند در مواقع خاصی برای تبلیغ سازمان کاری در جهت منافع عمومی انجام دهند . مثلا مدیران آیا نمی توانند در اعیاد ملی و مذهبی کاری در جهت افکار عمومی انجام دهند مثل روز ۲۲ بهمن.
  – آیا سازمان اجازه ندارد برای جلوگیری از ورشکستگی بعضی از شرکتهای بزرگ ( سمی برای سازمان) سهام این گونه شرکت ها را بخرد و اینگونه شرکت ها ادامه حیات دهند تا سازمان از دادن حق بیمه بیکاری نجات یابد و همچنین به حق بیمه خود برسد و کارگر هم بیکار نشود تولید و خدمات ادامه یابد. مطلبی که در بعضی مواقع در شستا رخ داده است.
  – یا معاونت درمان در زلزله بم بسرعت و تمام توان مشارکت کرد و این برای کاهش هزینه های آتی موثر نبود.
  – یا اگر مطلبی سلامت ملی را در خطر بیاندازد آیا سازمان برای جلوگیری از هزینه های آتی نباید مداخله کند.
  به نظر اینجانب گاهی گریز نیست ولی کن باید برای اینگونه موارد قوانین در سازمان تبیین گردد. بخصوص سازمان تامین اجتماعی که پیکره اصلی نظام تامین اجتماعی است.
  یک مطلب مهمی را باید نوشت و آن مطلب این است اگر ما تامین اجتماعی هستیم و فقط نمیتوانیم به بیمه شده توجه کنیم چون بیمه شده ما در یک کشتی با بقیه ملت نشسته است و سلامت تمامی سرنشینان این کشتی برای بیمه شده ما مهم است.
  و بالاتر از آن ما سازمان تامین اجتماعی جمهوری اسلامی ایران هستیم .
  باید در این مورد بیشتر نوشت و بیشتر تعمق کرد.

  • مهدی اسفندیار گفت:

   آقای اشراقی عزیز حق الناس حق الناس است و حساسیت و تذکر برادر عزیزمان جناب اقای خسروی در این مورد کاملا به جا و از سر دلسوزی است , در مورد حق الناس باید عرض کنم که بحث حکم خداوند عز و جل و تاکیدات فراوان آن در اسلام مطرح است و بحث جمهوری اسلامی هم همین است که این اسلام پیاده شود وگرنه معنایی ندارد که بگوییم جمهوری اسلامی است هرکاری را ولو بر خلاف منطق و شرع و …. انجام دهیم. اتفاقا چون سازمان تامین اجتماعی جمهوری اسلامی است حق نداریم کاری بر خلاف شرع انجام بدهیم. اینکه موضوعاتی به این بدیهی و مشخص را بخواهیم توجیهات عجیب و غریب ببندیم اصلا مورد پذیرش عموم و اهل شرع و منطق واقع نخواهد شد. آن مدیرکل محترم را که این دوست عزیزمان به آن اشاره غیرمستقیم نمودند نیز بنده کاملا می شناسم و از نجیب ترین و اصیل ترین مدیران سازمان است که الحمدلله به شرع و دین هم بسیار پایبند تر از امثال بنده هستند. کنکاش بنده به این نتیجه رسیده است که این از اختیارات مدیران است که در سقفی و محدوده ای از مراجعه تخفیفاتی قائل شوند که ایشان هم در حد ویزیت رایگان بیماران دستور مساعدت به مردم را دادند آنهم یک روز در هفته و از ساعت ۶ الی ۱۲ شب و انهم فقط در ماه مبارک. با این توضیحات ضمن ارج نهادن به مقاله نویسنده محترم فکر می کنم باید دفاعیات ما مستدل باشد و بیهوده از اسلام هزینه نکنیم.

 2. ریحانه گفت:

  بنظرم حق با تئوریسین ونظریه پرداز لرستانی (آقای خسروی) است.
  بیمه شدگان سوارکشتی خودشان هستند ،ولی ملت(غیربیمه شده ها)بایستی بلیط داشته باشند،پول خرج کنند ونمی توان مجانی سوار کشتی دیگران شد.
  مطمئنا اگر ایشان -خسروی-در زمان زلزله ی بم، معاون درمان سازمان می بودند، هزینه نمی کردند ویا اگر هم بخاطر فوریت کار،هزینه ای می کردند،بعدا آنرا از دولت بازپس می گرفتند.

 3. حسینی گفت:

  باسلام
  آیاشمامیدانیدکه دربسیاری ازشهرهای کشورمان سازمان فاقد هرگونه مراکز درمانی است وبیمه شدگان مجبورند مثل سایرمردم علیرغم پرداخت حق بیمه هزینه های درمانی خودراپرداخت کنند؟
  یکی ازشعارهای مهم سازمان ایجادعدالت اجتماعی است این درصورتی است که هنوز دردرون سازمان عدالت درتوزیع خدمات درمانی وجود ندارد
  اول بایستی به جایگاهی برسیم که کلیه بیمه شدگان سازمان ازدسترسی یکسان به خدمات درمانی بهرهمند شوند
  دوم بایستی تلاش کنیم که افرادبیشتری رازیر چتر تامین اجتماعی قراردهیم که این رسالت اصلی سازمان است
  واگربتوانیم به این اهداف برسیم آن وقت دیگراحتیاج به بخشش اموال بیمه شدگان بدون اجازه اشان به سایر افراد جامعه نمی شویم

 4. اشراقی1 گفت:

  با سلام
  اکنون کشورمان در حال هزینه برای کنترل فلج اطفال در افغانستان از بیت المال است. آیا این هزینه توجیهی دارد؟ اصول اپیدمولوژی این مساله را تاکید میکند که باید چنین شود ، چون ظهور این بیماری در داخل مرزها هزینه و عوارض بسیاری دارد.
  در زلزله بم بسیاری از کشورها صدها هزار دلار هزینه زلزله زدگان کردند .آیا مساله فقط انسان دوستی است و یا این کشورها از شیوع خیلی از بیماریها در خارج مرزها خودشان جلوگیری کردند.
  بیماری یک پیامد اجتماعی است و در این حیطه نه فقط مدیران تامین اجتماعی بلکه خیلی از نهادهای خصوصی عمومی و دولتی باید برای حفظ سلامت ذی نفعان خودشان دخالت کنند.
  برای شرایط فوق باید قانون مناسب وضع شود .
  سازمان تامین اجتماعی یک نهاد بیمه اجتماعی نیست بلکه ستون فقرات نظام اجتماعی است . پایه رفاه اجتماعی است . پشتیبان سلامت ملی است . توسعه دهنده عدالت اجتماعی است.
  سازمان تامین اجتماعی نمی تواند نگرش ملی نداشته باشد چون در این کشور و بر اساس قوانین کشور و با امنیت این کشور زنده است . اموری که توسط کسانی انجام میشود که بیمه تامین اجتماعی ندارند .
  باید تامین اجتماعی تعاریف و مفاهیم استاندارد داشته باشد چون امنیتش دست کسی است که بیمه اش تامین اجتماعی نیست و بلیط کشتی را ندارد .
  تامین اجتماعی باید طبق استانداردها باز مهندسی گردد.

 5. حبیب مرادی گفت:

  آیا یک مدیر میانی سازمان تامین اجتماعی میتواند آن منابع را جهت عام به مصرف برساند؟ که چه بشود ؟طبق کدام اصول منطقی و علمی یا قانونی . قانون تصویب بشود که این اصل منطقی خدشه دار شود؟
  تبلیغ امروزه یک علم شده است.علم بازاریابی! که آن هم سازو کار خود را دارد .اگر چه تبلیغات بیشتر در حوزه های تجاری و صنعتی کاربرد دارد و به فرض اینکه ما بیمه را یک صنعت دانسته و تبلیغ در مورد ان را لازم بدانیم.مطمئنااین شیوه تبلیغ پیامد منفی خواهد داشت !!!!
  سرمایه گذاری به منظور کسب درامد وثروت برای سازمان را کسی منکر نیست.اما این کار در کجای پروسه سرمایه گذاری جای دارد.
  تامین و رفاه اجتماعی بصورت عام بر عهده دولتهاست. سازمان تامین اجتماعی به طر خاص جهت بیمه شدگان خو د عهده داراست ولا غیر.
  مگر اینک ما بخواهیم از نام سازمان تامین اجتماعی بهره برداری عام داشته باشیم…..
  به نام بیمه شده و به کام همه…

 6. اشراقی 1 گفت:

  با سلام و احترام

  ساختار تامین اجتماعی بر اساس اجتماع شکل میگیرد و دارای وظایف متفاوتی است. کار بیمه ای کار حمایتی و بسیاری از موارد دیگر.
  شکل تامین اجتماعی فقط بیمه نیست و تعلق به گروه خاص ندارد/
  اگر چنین فرض کنیم و تامین متعلق به گروه خاصی باشد پس دولت الزام به گرفتن مالیات از انباشت ثروت دارد و آنهم بصورت تصاعدی چون این سرمایه برفرض متعلق به گروه خاصی است که برای استفاده از فضای کشور و نگهداری آن باید مالیات بدهد و در کنار آن باید حقوق شرعی انباشت ثروت از آن جدا شود.
  ولی در عمل تامین اجتماعی یک فرآیند اجتماعی است که ابعاد مختلف تعاون اجتماعی را در بر دارد بطور مثال شیوع بیماری در یک منطقه.
  آیا تامین اجتماعی باید منتظر بماند بیمه شده مریض شود یا باهزینه کمتر در جامعه ای که بیمه شده زندگی میکند.
  آیا تبلیغ توسعه تامین اجتماعی فقط تبلیغ است یا توصیه مردم به مشارکت.
  منتهی باید اینگونه هزینه ها چه تخفیف و چه هزینه هایی مانند زلزله بم و یا هر چه صرفه و صلاح مجرای قانونی بیابد.
  تاکید بر نوع انباشت خصوصی و مجزا کردن تامین اجتماعی به عنوان یک صندوق بیمه ای می تواند ملاحظات قانونی حافظ آن را تغییر داده را مثل سایر بیمه ها کند و نتیجه آن می تواند از توسعه آن بکاهد.
  باید تامین اجتماعی را در کشور غالب گردانیم.
  تامین اجتماعی حق همه مردم ایران است.

 7. حبیب مرادی گفت:

  با سلام واحترام
  جناب اقای اشراقی عزیز؛بحث در اینجا سازمان تامین اجتماعی، وظایف و مسئولیتهای آن است،نه تامین اجتماعی به معنای عام آن.
  اتفاقا سازمان تامین اجتماعی مختص گروهی است که با پرداخت حق بیمه، یک صدوق بیمه ای برای خو بنا نهاده که اولویت اصلی و اول آن حمایت از بیمه گذاران خود میباشد و سپس ارائه خدمت بی غیر و آن هم بر اساس قراردادهای فی مابین. خدمت به غیر بیمه شده تکلیفی است نا بحق به سازمان است. دولت وظیفه دارد در قبال ارائه خدمات سازمان به غیر بیمه شده جبران خسارت نماید.و بدهی میلیاردی دولت به سازمان موید این مطلب است که دولت وظیفه خود در قبال بیمه شده سازمان را به انجام نرسانده است، چه رسد به غیر بیمه شده.
  توجه به اصل ۲۹ قانون اساسی که تکلیف دولت به ایجاد رفاه اجتماعی را بیان داشته قابل توجه است.
  باج دهی جهت حفظ ملاحظات قانونی!یعنی چه؟آن هم به دولت!!!
  یعنی شرکتهای خصوصی جهت فعالیت و حمایت قانون از آنها باید باج بدهند!!!
  آیا پرداخت مالیات کافی نیست؟
  تامین اجتاعی حق همه مردم است . اما سازمان تامین اجتماعی حق بیمه شده آن….

 8. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام
  همکاران با عرق مناسب از سازمان دفاع می کنند که جای تحسین دارد.
  منتهی چند سوال وجود دارد:
  اگر ما بیمه اجتماعی برای گروه خاص هستیم پس چرا نام تامین اجتماعی آنهم به صورت سازمان را بر خودداریم؟
  اگر قرار نیست ما فعالیتهای تامین اجتماعی را انجام دهیم این وظایف که علمی هم میباشند به عهده کدام نهاد است از جمله نظارت بر بیمه های اجتماعی مانند ما؟
  چرا سازمان ما عضو ISSO ست؟
  اگر ما ساختار بیمه ای داریم چرا باید ما از مالیات دادن معاف باشیم؟ آیا واحد های مالی اقتصادی به دولت باج میدهند یا مالیات میدهند؟!!

  به نظر اینجانب سازمان تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی است و بیمه اجتماعی جاری در آن قسمتی از آن است.
  این سازمان ستون فقرات رفاه اجتماعی در کشور و ناظم بر حمایتهای اجتماعی باید بشود.
  نوع دستیابی به اطلاعات اقشار مختلف اجتماع این سازمان رادر موضع بی بدیل برای بهره رسانی در خدمات سلامت و بیمه ای قرار داده است.
  سازمان تامین اجتماعی با ساختار مناسب خود توانایی ایجاد عدالت اجتماعی در کشور را دارد.
  این سازمان کمر بند امنیتی کشور را در تحولات ژوپلوتیک منطقه و بین المللی محکم می کند.
  سازمان تامین اجتماعی باید اکثریت جامعه ایرانی را تحت پوشش بگیرد.
  سازمان تامین اجتماعی باید تعاریف و مفاهیم استاندارد درحیطه خود را توسعه دهد.
  دولت هم موظف است که اجازه این رشد را به این سازمان داده تا عهده دار وظایف تاریخی خود شود.
  معافیتهای اقتصادی و مالی حق این سازمان است و طلب های سازمان نیز باید به نوعی به سازمان برگردد تا سازمان توسعه خود را بدون کاست ادامه دهد.
  ساختار سازمان نیز باید برای قرن جاری باز طراحی گردد.
  در داخل سازمان باید برنامه استراتژیک تدوین گردد.
  توسعه مفاهیم تامین اجتماعی نیز باید برنامه ریزی و اجرا گردد.
  این سازمان مولد خدمات سلامت نیست ولی ناظر بر ارایه عادلانه به بیمه شده خود خواهد بود.
  سازمان میتواند برای حفظ سلامت بیمه شده خود در حیطه بیماریهای پاندمیک و اپیدمیک ملاحظات لازم و سیاست گذاری لازم را تدوین و برقرار کند.
  بایدحوزه اختیارت مدیران بدقت ترسیم گردد تا واکنش لازم در تغییرات محیطی را دارا باشند.
  سازمان تامین اجتماعی باید در شرایطی قرار بگیرد تا دولت حالت بالادستی و تحمیل خود را از سازمان بردارد و شرایط عادلانه در آن رعایت گردد.

  اینجانب اطمینان کامل دارم سازمان تامین اجتماعی و کارکنان خدوم آن توانایی کامل برای وظایف تاریخی خود برای ورود به قرن بیست و یکم را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.