به فکر اصلاح سازمان تامین اجتماعی باشیم

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. آفتابی گفت:

  امید است در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از بزرگترین بنگاه اقتصادی و بیمه اجتماعی کشور شده و با انتخاب مدیرعامل شایسته و مدبر برای حداقل ۴ سال آینده اجازه برنامه ریزی و فعالیت را به مدیریت جدید بدهد. همچنین ارتباط مناسب با نمایندگان محترم مجلس بخصوص کمیسیون های اجتماعی، اقتصادی و درمان مجلس می تواند کمک شایانی برای پیشبرد اهداف سازمان داشته باشد. در گذشته سالیان متمادی در مناسبت های مختلف با برپایی نمایشگاه عملکرد و چالش های پیش روی سازمان در محل مجلس شورای اسلامی این ارتباط دو سویه با اعلام آمار، اطلاعات، چالش های پیش روی سازمان و حضور کارشناسان حوزه های مختلف سازمان در محل مجلس برقرار می شد که امید است این رویه فراموش شده دوباره از سر گرفته شود.

 2. همکار گفت:

  با سلام لطفا دستگاه های نظارت و بازرسین محترم در خصوص استخدامها وانتصابات غیر قانونی در سازمان تامین اجتماعی که تعرض به حقوق وزیر جدید محسوب میشود، توجه فرموده و حساسیت لازم را به خرج دهند. چرا که در هفته های گذشته شاهد تخلفات و رفتارهای غیر قانونی بودیم بطوریکه علی رغم پایان یافتن دوره ریاست آقای مرتضوی بر این سازمان از طریق معاون ذی ربط و بعضاهیات مدیره دست به استخدام های بدون مجوز وانتصابهای غیر قانونی در هیات امناءزندند که در باره هیات امنا وزارت کار واکنش نشان داد ولی در سایر پستهای مدیریتی سازمان در بخش های مهم وحساسی مانند راهبری سیستمها، حوزه فرهنگی واجتماعی و… نیز این موضوع نمود داشت تا بدینوسیله مداحان وخدمتگزاران نزدیک خود را به نوایی برسانند. این موضوع حتی بعد از رای آوردن دکتر ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و آغاز بکار رسمی ایشان و حتی ابلاغ حکم سرپرستی سازمان تامین اجتماعی به نام آقای فیروزی از سوی وزیر جدید به سرعت و بدون وفقه ادامه دارد.استخدام ۵۰۰ نفر نیروی انسانی که تمامی آنها از نزدیکان و دوستان هستند،آنهم بدون داشتن مجوز رسمی و قانونی، بدون برگزاری آزمون، بدون داشتن تخصص وتحصیلات مرتبط و زدن احکام برای آنان از طریق بخش اداری و تشکیلات این سازمان به صورت شبانه روزی ادامه دارد از طرفی همین دوستان و نزدیکان در این آشفته بازار به جد دنبال این هستند تااز طریق کمیته انتصابات و با همراهی معاون ذی ربط مخفیانه حکم مدیریتی خود رابگیرند. باید توجه داشت این اتفاقات در حال حاضر در بزرگترین سازمان بیمه گر اجتماعی کشور که به حدود ۳۷ میلیون نفر از جمعیت کشور خدمات متنوع بیمه ای و درمانی ارائه می دهد و دومین تولید کننده درمان بعداز وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی به حساب می آید، به وقوع می پیوند مسلماادامه این رویه عواقب بدی را برای این نهاد مردمی به همراه خواهد داشت.
  این اقدامات نه تنها بسیار نگران کننده است بلکه کارشناسان ونمایندگان واقعی گروه های کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی حاکمیت این شیوه کاری را که تا کنون در سازمان سابقه نداشته،”تعرض به حقوق حقه وزیر و به نوعی به گروگان گرفتن او می دانند”این اتفاقات در شرایطی پیش آمده است که این سازمان چند وجهی که دارای گردش مالی چندهزار میلیارد تومانی با مشکلات عدیده ای در بخش منابع و مصارف، کیفیت خدمات، بدهی های دولت و بخش سرمایه گذاری روبرو است. پس باید به وزیر فرصت داد تا به مشکلات رسیدگی کند و در تلاش حل آنان باشد به طور قطع وجود چنین جو نابسامانی در سازمان نه تنها مشکلات آقای ربیعی را مضاعف میکند بلکه آرامش فکری او را برای سامان بخشیدن به این اوضاع آشفته از او می گیرد.
  در چنین شرایطی تنها خواسته شرکای اجتماعی و همچنین همکاران و کارشناسان از دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور لغو این استخدامها وانتصابهای فله ای و غیر قانونی در بزرگترین سازمان بیمه گر اجتماعی کشور است.

 3. محمدرضا عيوق گفت:

  آقای مهندس عطاردیان تحلیل خوبی ارایه نموده اند. اساسا فلسفه وجودی سازمانهای تامین اجتماعی یا بیمه های اجتماعی در کشور ها و یا به عبارت دیگر فلسفه پیدایش بیمه های اجتماعی، ایجاد آرامش در نیروی کار میباشد تا اینکه نگرانی او را نسبت به حال و آینده برطرف ساخته و با دلگرمی به کار و تولید بپردازد. این امر در وهله اول به نفع کارفرما است زیرا وقتی نیروی کار وی دغدغه و نگرانی شرایط زندگی خود را نداشته باشد میتواند در پیشبرد و ارتقاء کمی و کیفی تولید سهم موثری ایفا نماید و در نتیجه کارفرما منتفع شده و از نیروی کارش حمایت خواهد نمود. در مرحله بعد یا از دیدگاه کلان آثار آنرا در تولید ناخالص ملی مشاهده خواهیم کرد و در نهایت کشور بجای واردات اجناس پست و بنجل سایر کشور ها، خود صادر کننده خواهد شد.
  یک سازمان تامین اجتماعی که بر اساس قواعد و قوانین درست پایه گزاری شده و در خدمت جامعه مخاطب باشد ملاحظه میکنید که تا کجا میتواند اثر گزار باشد.
  بنابراین بنیانگزاران سازمان درست فکر کرده بودند که بیشترین سهم در پرداخت حق بیمه را بعهده کارفرما گزارده اند و کمترین سهم متعلق به دولت در مقام ناظر بوده است.
  در نتیجه در اداره و مدیریت سازمان حق سه جانبه گرایی باید از سوی دولتها محترم شناخته شده و رعایت گردد.

 4. افشاری گفت:

  باسلام
  ضمن تایید فرمایشات جناب عطاردیان در خصوص اصل سه جانبه گرایی ، متاسفم که عرض کنم فرمایشات ایشان با کوله باری از تجربه ، سوابق و دانش در مورد سهم کارفرما نادرست است . هیچ درصدی از سازمان متعلق به کارفرمایان نیست. تمامی حق بیمه پرداخت شده متعلق به کارگران است (یعنی ۳۳درصد) بنابراین مالکان اول و آخر سازمان کارگران و صاحبان اصلی حق بیمه پرداخت شده می باشد. حضور کارفرمایان در اصل سه جانبه گرایی به دلیل پرداخت حق بیمه نیست ، چرا که این حق بیمه ، سهم وحق مسلم کارگر است که می بایست به او پرداخت شود و اکنون به شکل سهم حق بیمه توسط کارفرما از حقوق اصل کارگر کسر و به سازمان پرداخت می شود. اما چرا نماینده کارفرمایان محترم در شورایعالی عالی باید حضور داشته باشد به دلیل بخش دوم فرمایشات ایشان به عنوان سرمایه گذار. چرا که هدف بزرگان این عرصه مانند بیسمارک تامین و اطمینان بخشی در خصوص آینده به کارگران شاغل بوده تا برآیند این امنیت خاطر در سودآوری با کاربیشتر و بهتر نصیب کارفرمایان شود (یعنی سرمایه گذاری).

 5. افشاری گفت:

  اصلاح می کنم که بدیهی است کارفرمایان محترم در صورت پرداخت حق بیمه برای شخص خود به عنوان خویش فرما یا هر عنوان دیگر در آن سهیم خواهند بود.

 6. سعید تاجیک گفت:

  من نیز عقیده دارم بیش از ۷۰ درصد منابع سازمان از طریق کارفرمایان وصول می گردد.
  اگر کارفرمایان را آنطور که بایسته و شایسته است درک نکنیم و تعامل مناسبی با ایشان نداشته باشیم یعنی باید منتظر روزهای سخت برای سازمانمان باشیم.
  صاحبان سرمایه اگر از طریق تعامل به سازمان به اهداف بعضا به حق خود به هدف نرسند با قدرت سرمایه و روش های رسمی و غیر رسمی طرح هایی را راهی مراکز تصمصم گیری می کنند و بعضا نیز تصویب می شود که دستیابی سازمان را از بسیاری از منابع فعلی کوتاه خواهد کرد.
  فقط کافی است بازرسی بسیاری از کارگاههای دیگر را با ادله قوی از سازمان بگیرند
  فقط کافی است دست روی نحوه محاسبه پیمانها و اتفاقات سلیقه ای که در این محاسبات می افتد بگذارند.
  فقط کافی که با قدرت سرمایه مدیر یا مدیران ارشدی را وارد سیستم کنند تا به نتایج مورد نظر خود برسند.
  پس کارفرمایان را بسیار بیشتر از قبل درک کنید و بدانید که نباید کارفرما برای پرداخت حق بیمه به ما التماس کند و در صف های طولانی قرار بگیرد . حق بیمه ای که در این شرایط بد اقتصادی نارضیان متعددی از جمله کارگر و کارفرما و … دارد.
  به امید آن روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.