تاملی در عاقبت نشریات سازمان تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۱۵ دیدگاه‌

 1. منوچهری گفت:

  جناب آقای دوربین
  با سلام و قدردانی از مطلب ارزشمند ارائه شده توسط جنابعالی و در تکمیل فرمایشات شما لازم می دانم به نشریه برون مرزی ارزشمند سازمان: News Reflector و یا به نشریه های تخصصی دیگری که توسط همکاران اداره کل روابط عمومی و بین الملل ترجمه می شوند همچون نشریه Highlight و … اشاره نمایم. همچنین در مقطعی از زمان تعدادی از نشریات تخصصی معاونت اقتصادی سازمان به حدی غنی و ارزشمند بودند که با مقالات تخصصی منتشره در مجامع علمی داخلی برابری می نمود. سازمانی با این درجه از اهمیت قطعا به این نهاد های ارزشمند نیاز دارد. امید است آنهائی که با تصمیمات غیر کارشناسی، از سر تعصب و یا نفهمیده و نسنجنیده و یا بعضا مغرضانه خویش زمینه توقف فعالیت این نهادهای ارزشمند و از جمله موسسه عالی پزوهش تامین اجتماعی را فراهم آوردند بتوانند فردای فردا، پاسخگوی پرسشگران باشند.

 2. سلام و تشکر از مطلب بسیار خواندنی دوست و همکار عزیزم جناب آقای دوربین

  در زمان مدیرکلی مرحوم جناب آقای مجید روزیفراخ در اداره کل تهران بزرگ به همت همکاران روابط عمومی و با موافقت و پشتیبانی های ایشان و به مسؤولیت اینجانب، ماهنامه عصر تأمین به عنوان نشریه داخلی اداره کل، پس از اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد که با استقبال بسیار خوب همکاران مواجه گردید. بخش گفت و گوی ماهنامه که مدیران ارشد سازمان را در برابر پرسش های چالشی قرار می داد باعث بیان دغدغه های همکاران و پاسخ مسؤولان شده بود. متأسفانه انتشار این ماهنامه بعد از حدود ۳۵ شماره و در اوایل حضور آقای مددی به عنوان مدیرعامل سازمان، متوقف شد.
  بنده نسخه های چاپی این ماهنامه را در اختیار دارم و در صورت تمایل جناب آقای حیدری و جناب آقای منوچهری می توانیم اسکن شده آن ها را بر روی سایت قرار دهیم.
  موفق باشید.

 3. افشاری گفت:

  سلام و عرض ادب
  ضمن تقدیر و تشکر از زحمات جناب آقای دوربین و همچنین جناب آقای تقی پور که حقیقتا زحمات زیادی را برای شناساندن سازمان کشیده و می کشند، اگرچه شاید صحیح نباشد که در میان خیل عزیزانی که در این مجموعه ها زحمت کشیدند به یک نفر اشاره شود ولی اجازه می خواهم یادی شود از جناب آقای شهاب که ایشان هم جایگاه شایسته ای در این عرصه داشتند.
  موفق باشید

 4. با سلام و آرزوی موفقیت برای یکایک همکاران عزیز
  سازمانی با این قدمت و سابقه نیازمند یک نشریه و یک سایت مناسب و خوب است که بتواند مجموعه تعهدات و خدمات و قوانین و مقررات را به مخاطبان خود عرضه نماید و انتقادات و پشنهادات و سئوالات را به نحو شایسته گوش فرا دهد و شایسته پاسخ ارائه نمایند و لیکن نشریات و سایت فعلی آنطوریکه باید و شاید پاسخگو نبوده و نیست و در زمانی که تشریه تامین و آتیه به مخاطبین ارائه میشد اوایل بسیار زیبا و لیکن بعد از مدتی دچار یکنواختی گردیدو نیاز مخاطب را پاسخگو نبود و امیدوارم یک روز با بکارگیری نیروهای توانمند و خلاق و به روز و با استفاده از تجربیات گذشته نشریه و سایتی طراحی گردد که هر روزش بهتر از دیروز باشد و به نوعی مخاطب محور باشد

 5. رضا شهاب گفت:

  سلام به همه عزیزان
  و تبریک به بانیان تامین پرس که با استفاده اصولی ازامکانات عصر نوین ارتباطات فضای مناسب گفتمان حرفه ای برای به یادگار ماندن تاریخ مکتوب تامین اجتماعی وتبدیل گذشته ها به چراغ راه آینده شده اند.
  یادی هم کنیم از مرحومه خانم آناهیتا شاهملکی که پدر و مادر محترمش با افتخار بر سنگ قبرش در امامزاده طاهرکرج درشت نوشته اند: “خبرنگار تامین اجتماعی ”
  ومن همیشه به او می گفتم :”وقتی در تامین کار می کنی باید عینک آتیه را از چشمهایت برداری و نگاه درون سازمانی داشته باشی” و آن عزیز با وجود همه توانمندی هایی که داشت ،هیچوقت متوجه منظورم نشد!
  ضمنا کار در نشریات سازمان پیچیدگی های خودش را دارد
  ومی خواهم در این خصوص رازی را برملا کنم:
  زمانی که مدیریت های محترم سازمان پس از رویت کپی های اولیه نشریه تامین روی آن می نوشتند چاپ بلا مانع است
  نشریه تامین در موسسه اطلاعات چاپ شده ودر حال بارگیری بود !
  چراکه نظم انتشار در یک نشریه با آبروی حرفه ای آن گره خورده است ومن هر هفته ودرحدود ۱۵ سال صابون اشکال های خطر ناک احتمالی تا حدی که عدم توزیع نشریه رامنجر شود به تن می مالیدم و آماده خریدن کاغذهای باطله آن ( حدود۳ میلیون تومان) و اصلاح و چاپ مجدد تامین بودم که خوشبختانه این ریسک هفتگی و۱۵ ساله و ۳ میلیونی هرگز محقق نشد !

 6. آفتابی گفت:

  جناب آقای دوربین ضمن تشکر از جنابعالی در خصوص بازخوانی تلاش همکاران سازمان در خصوص اطلاع رسانی و نشر تلاش کارکنان صدیق سازمان تامین اجتماعی ، جادارد از دو نشریه پزشکی و فصلنامه تامین اجتماعی مربوط به موسسه عالی پژوهش منحل شده اشاره کنیم

 7. مجتبی رضوانی گفت:

  سلام
  با تقدیر از کلیه دوستان عزیز که نسبت به این موضوع مهم مطالبی درج نموده اند ، بویژه از آقای بیاض دوربین تشکر می کنم.
  به عقیده بنده سازمان معظم تامین اجتماعی نیاز به نظام اطلاع یابی واطلاع رسانی بسیار قوی دارد وبا این حجم مخاطب در کشور وبا عنایت به تاثیر بی بدیل ارتباطات در دستیابی به اهداف سازمانی ، توسعه نظام ارتباطی موصوف از حد انتخاب گذشته وبه یک اضطرار رسیده است . توسعه کمی وکیفی روابط عمومی وترجیحا ارتقاء اداره کل روابط عمومی به معاونت ارتباطات واطلاعات در ستاد وهمچنین ارتقاء وتوسعه واحدهای روابط عمومی در استانها باید از جمله اولویتهای امروز سازمان باشد . بهره مندی از نشریات ، تکنولوژیهای نوین ارتباطی و… نیز عوامل مهمی در تحقق اهداف است که متاسفانه درحال حاضر سازمان فاقد ابزار وتشکیلات لازم ودر شان سازمان ومخاطبان می باشد . امیدوارم که مدیر عامل محترم فعلی وآینده سازمان وهمچنین مدیران کل محترم روابط عمومی حال وآینده سازمان این موضوع را مد نظر قرار دهند ، موضوعی که سالیان متمادی از سوی مسئولین روابط عمومی سازمان در استانها پیگیری شد ولی قدمی پیش نرفت. با تشکر

 8. مجید اعزازی گفت:

  ضمن تشکر از جناب آقای دوربین،دوست و همکار قدیمی

  تمایل دارم چند جمله به گزارش آقای دوربین اضافه کنم.نکته ای درباره چگونگی طلوع آتیه و تامین و نکته ای دیگر درباره چگونگی تداوم انتشار ۱۴ ساله این دو نشریه.
  «آتیه» و «تامین» که خود موجِد «موسسه فرهنگی – هنری آتیه» شدند و هر سه موجِد معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، از شورایی شکل یافته در اوایل دهه ۱۳۷۰ و در زمان مدیرعاملی جناب آقای دکتر مهدی کرباسیان در سازمان تامین اجتماعی برآمد.شورایی که (تا جایی که ذهن یاری می کند) «شورای ارتباطات» نام داشت. دکتر کرباسیان که از مدیران دوستدار رسانه و ارتباطات و معتقد به تعامل با افکار عمومی و مخاطبان و مشتریان به شمار می رود (و به همین دلیل مدال زرین روابط عمومی سال ۹۲ را به خود اختصاص داده است) با جلب همکاری جناب آقای ابراهیم رستمیان،یکی از روزنامه نگاران با تجربه و صاحب قلم، بانی این شورا شد.در این شورا،افرادی همچون مرحوم امان اللهی،محمود شهریاری و… حضور داشته و فعال بودند.از دل این شورا،شعار با مسمای «تامین اجتماعی،نیاز امروز،پشتوانه فردا» نیز درآمد.شعاری که همچنان بر تارک سازمان تامین اجتماعی می درخشد.اما اقدام ماندگار دیگر این شورا،انتشار نشریه های آتیه و تامین بود که پیشگام نشر فرهنگ بیمه ای کشور و مقوم آن به شمار می روند.
  اما نکته دوم درباره تداوم پر خیر و برکت انتشار آتیه و تامین به عنوان فرهنگ سازان بیمه ای کشور: بی گمان تداوم انتشار این دو نشریه و همچنین پایه گذاری موسسه فرهنگی و هنری آتیه و معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی مرهون تلاش ها،پیگیری ها و تدابیر جناب آقای رستمیان (و همراهی فرهیختگانی همچون دکترملک پور،علی طایفی،رضا خاکی نژاد و…[با عرض پوزش به خاطر از قلم افتادن احتمالی نام سایر سروران معزز]) بود.نگارنده حدود پنج سال در آتیه شاهد مدیریت مدبرانه، صبورانه و همه جانبه نگرانه آقای رستمیان بودم.اگر این مدیریت نبود،نه تنها این نشریات و نهادهای یادشده بالنده و ممتاز نمی شدند(آن هم در شرایطی که مطبوعات ایران به جوانمرگی شهره هستند) که اساسا در همان آغاز راه ناکام می ماندند.

 9. علیرضا امیرپور گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
  در ۸ سال گذشته به نظر حقیر بیشترین ضربه ای که سازمان تامین اجتماعی خورد در حوزه ارتباطات و امور فرهنگی بود تاجاییکه معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان که یادگار گرانقدر استاد فرهیخته و مدیر کم نظیر دکتر ستاری فر بود منحل شد نشریات آتیه و تامین با آن سابقه درخشان و ارزشمند به علت غرض ها و مرض ها تعطیل شدند و خبرنگاران و نویسندگانش حسرت بر دل به گوشه عزلت رفتند و روابط عمومی ستاد مرکز به نهاد مجیز گوی مدیران عامل وقت تبدیل شد و اطلاع رسانی دوسویه با مخاطبان و اعتماد سازی به فراموشی سپرده شد و آنچنان شد که همگان دانند که خود یکی داستان است پر آب جشم و زیاده جسارت است
  فقط حهت یاد آوری و ذکر خیری از اولین هیات مدیره موسسه آتیه می کنم آقایان فرخ ملکوند فرد ابراهیم رستیمان عزیز فیض الهیان و علیقلیان و اینجانب
  یاد و خاطره مرحوم محمد رضا تحریری مدیر تولید موسسه آتیه وشادروان سرکار خانم شاهملکی خبرنگار زحمتکش تامین گرامی باد خیلی ها برای اعتلا و سربلندی سازمان تامین اجتماعی زحمت کشیدند و مرارت ها تحمل کردند و شکوه نکردند یاد همه این بزرگان عرصه اخلاق و ادب و انصاف و جوانمردی بخیر و نیکی باد ارادتمند همه دوستداران تامین اجتماعی

 10. بیاض دوربین گفت:

  با سلام خدمت همه بزرگواران
  از اینکه با یاد آوری های به جایتان ،کمک به سزایی در غنی تر شدن مطلب دارید سپاسگزارم.

 11. فرهنگی گفت:

  با تشکراز زحمتی که برای ارتقای سازمان می کشید، مطلب ارزشمندی است و بخشی از تاریخ سازمان را بازگو می کند.

 12. درود بر همکاران محترم. مشارکت در بحث ها عالی و مکمل موضوع مورد بحث است. به سهم خود از شما ممنونم و یک نکته اینکه کافی است هر کس به جمع تأمین پرس می پیوندد کافی است ۱۰ نفر از همکاران شاغل یا بازنشسته را ترغیب به عضویت و حضور کند. مطمئن باشیم در کوتاه ترین زمان یکی از قوی ترین و مؤثرترین تشکیلات مردم نهاد به نام راز تسنیم حیات رقم خواهد خورد.

 13. علی شیرزادی گفت:

  سلام و عرض ادب
  از دوست و برادر عزیزم آقای دوربین بابت تهیه این مطلب کامل و خواندنی ممنونم.
  من که از اواخر فعالیت موسسه آتیه تا آخرین شماره‌های نشریه تامین با آقای دوربین همکاری کردم شاهد زحمات و تعصب فراوان ایشان برای تداوم انتشار نشریه داخلی سازمان بوده‌ام.
  با انحلال موسسه آتیه و انتقال نشریه تامین به روابط عمومی تصور می‌کردیم حال که به داخل سازمان منتقل شده و در ارتباط نزدیک با سازمان هستیم بهتر میتوانیم به فعالیت بپردازیم و موثرتر و مفیدتر باشیم ولی زهی خیال باطل….
  البته نباید در گذشته زندگی کنیم و گذشته باید چراغ راه آینده باشد.
  به امید فردایی بهتر.

 14. با سلام و ابراز ارادت به همه دوستان و همکاران
  سپاس به خاطر اقدام ارزنده ای که همکاران همدل را در فضای مجازی گرد هم آورده است تا دوره فراموشکاری ها را به فراموشی بسپارند.
  و تقدیر از دوستانی که حرمت پیشکسوتان را پاس می دارند تا سنت های اخلاقی و فرهنگی فراموش شده در این چند سال دوباره احیا شود.
  نکته ای می خواهم اضافه کنم: تا آنجاکه به خاطر دارم درخواست انتشار روزنامه از سوی سازمان را جناب آقای دکتر سلیمانی مدیرعامل وقت سازمان مطرح کردند و جناب آقای رستمیان معاون وقت فرهنگی و اجتماعی این کار را نه مفید می دانستند و نه ممکن. توضیحاتی هم در این جهت به مدیرعامل سازمان ارائه شد امام گویا ایشان همچنان اصرار داشتند و در نتیجه درخواست مجوز روزنامه پیگیری شد.
  اما پس از انتشار روزنامه از سوی مؤسسه آتیه دو انحراف بزرگ اتفاق افتاد. نخست خرید تجهیزات و امکاناتی که به قول یکی از مسئولین وقت مؤسسه این امکانات برای انتشار سه روزنامه کافی بود و دیگری، گرایش صرفاًسیاسی روزنامه و بی توجهی آن به اهداف سازمان تا جایی که آقای پاریاب (مدیرعامل وقت مؤسسه آتیه) با وجود اصرار زیاد موفق نشد حتی یک صفحه از روزنامه را به سازمان تأمین اجتماعی اختصاص دهد.
  موفق باشید.

 15. میثم دریوش گفت:

  بیاض دوربین عزیز سلام

  صرفنظر از تاریخچه و چرائی شکل گیری نشریات سازمان تامین اجتماعی باید اذعان کنیم که در کشور ما که داشتن رسانه های دیداری و شنیداری به سهولت ممکن نیست و شاید هم غیر ممکن باشد به درستی تمام نشریات نوشتاری من الجمله هفته نامه وزین تامین تاسیس و شروع به فعالیت کردند نمی خواهم تکرار مکررات کنم که تمامی دوستان صاحبنظر بنده از جمله جنابعالی ، امیر عباس تقی پور ، آفتابی عزیز و غیره می دانند که چه بر سر موسسه آتیه و نشریات آن آمد و حتی تاسیس روزنامه خورشید نیز نه برای سازمان تامین اجتماعی و مخاطبان آن بلکه با مقاصد سیاسی مشخص صورت پذیرفت که برآیند آن تنها صرف هزینه های هنگفت و نهایتا قربانی شدن هفته نامه های آتبه و تامبن بود که خلاء آن سالهاست احساس می شود متاسفانه طی دو سال گذشته مدیران روابط عمومی سازمان نیز افرادی نبودند که متخصص حوزه روابط عمومی و یا حتی رسانه باشند و از این نقطه نیز سازمان ضربات جبران ناپذیری در نوع ارتباط خود با شرکای اجتماعی خویش متحمل شد، امیدوارم به یاری حق در دولت تدبیر و امید فصل جدیدی برای سازمان تامین اجتماعی و متعاقب آن حوزه رسانه ای آن گشوده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.