تامین اجتماعی نسخه نهایی ممانعت از گسست اجتماعی

یکی از مقوله های بسیار مهم در زندگی و حیات بشری که در زمره دغدغه های فکری و ذهنی دائمی محسوب میگردد، ایجاد و حفظ امنیت زیست در زمان حضور و آتی برای خویش و خانواده بوده است .بدین معنی که انسان با تجربیات اندوخته شده محیطی و محاطی به راحتی می تواند اثرات زیانبار خطراتی که ناشی از تغییرات اقلیمی،زیست محیطی و حوادث غیر مترقبه طبیعی(زلزله؛ سیل و مانند آن) و اجتماعی(مانند جنگ،آشوب، قوانین غلط دولتهای ملی و محلی، قوانین غلط بین المللی(تحریم و ..))را بر سرنوشت خویش درک ودر حد مقدورات برای آن چاره اندیشی نماید.

با  پیشرفت زندگی و تحول در نوع ارتباط ، تفکیک شدن وظایف و تخصصی شدن و واگذاری بسیاری از اموری که قبلا در سطوح پائین تری توسط فرد، یک خانواده و یا قوم و قبیله صورت می گرفت ، اهمیت زندگی اجتماعی و قواعد آن برای ادامه زندگی بهینه و همسو شدن با استاندارهای هر جامعه ای بیشتر و بیشتر شد تا آنجا که تامین امنیت (نرم و سخت) در بخشهای گوناگون توسط نهادها،موسسات و یا دولتهای محلی و ملی صورت می گیرد.از سوی دیگر کسب درآمد مکفی و تامین امنیت پایدار کسب درآمد مناسب برای امرار معاش فرد و خانواده بسیار مهم می باشد. ایجاد محیط و شرایط مناسب برای کسب و کار و دستگیری از آنانی که درآمد خود را از دست داده اند بعنوان یکی از وظایف اجتماع می تواند در شاخه تامین اجتماعی تعریف شود.تامین اجتماعی در بخشهای حمایتی و بیمه های اجتماعی با هدف کمک به افراد نیازمند به استناد پاره ای از مقررات شکل گرفت تا از وقوع بحرانهای اجتماعی حاصله که بر امنیت اجتماعی تاثیر منفی می گذارد جلوگیری نماید.

با گذشت زمان وظایف و ماموریتهای جدیدی برای این سیستم نوپا تعریف و ایضاً حقوق ، مسئولیتها و وظایفی برای شهروندان گوناگون و در بسیاری موارد برای دولت تعریف تا عملکردهایی را با کارکرد های گوناگون و گاهاً مناسب از نظامهای نوپای رفاه وتامین اجتماعی شاهد باشیم.

با این مقدمه کوتاه می توان گفت که تامین اجتماعی مسئولیت دارد تا عزت و کرامت افراد را حفظ نموده و ازخانواده ها در برابر فشارهای گوناگون مالی صیانت و اجتماع را استوار نگه دارد.برای نیل به این هدف مهم می بایست به مقررات مالی و پایداری صندوقهای بازنشستگی متعهد بود و در بخش حمایتی نیز با برنامه دقیق ضمن شناسایی افراد نیازمند و تعیین استطاعت مالی آنها  از محل منابع عمومی و کمکهای مردمی به یتیمان ، زنان بی سرپرست و نیازمندان واقعی مساعدت نمود و زمینه عبور از بحران و توانمند سازی آنها را فراهم کرد.

با توجه به مراتب پیش گفت ،مفتخر می باشیم که کشور عزیزمان از سیستم رفاه و تامین اجتماعی پویایی با قدمت چند دهه برخوردار می باشد، لیکن باید اذعان نمود مجموعه شرایط حال حاضر (به نظر نگانده) موید آن است که کشور در مسیر سخت و بس خطیر عدم تعادل و ناپایداراجتماعی قرار دارد. مشکلات اقتصادی و فشارهای ناشی از هجمه گسترده تبلیغات بی محابای شبکه های اجتماعی و بمباران پی درپی با انتشار پیامهای مخرب سیاسی و برجسته نمودن خشونتهای رو به صعود موجود در کوی و برزن، روح و روان خانواده ها را درگیر و افکار مردم را پریشان و جامعه را از مسیر صحیح خارج نموده است. بعنوان کارشناس رفاه و تامین اجتماعی معتقد می باشم که مشکلات اقتصادی ،فرهنگی و سیاست زدگی جامعه موجب افزایش خشونت،بزهکاری و نابسامانی و سردرگمی نهادهای مسئول گردیده که نتیجه آن در نهایت موجب شکاف گسترده اجتماعی خواهدشد. .این شکاف در سالهای گذشته بین خانواده ها و هم اکنون در بین اقشار در مرحله پیش رونده بوده که در صورت عدم چاره اندیشی عن قریب به گسست اجتماعی مضمحل کننده منجر خواهد شد.

گسست اجتماعی پیامدهای زیانباری را خواهد داشت .مخالفین عزت ایران و کشورهای زیاده خواه که منافع ملی خود را در ایجاد تنش جستجو می کنند با بهره گیری و سوء استفاده از مطرودین ، مجرمین ، زاغه نشینها ، فقرای به ضعف کشیده شده ناشی از سیاستهای غلط(مستضعف) و گروههای آسیب پذیر مسیر تخریب و نابودی کشورها را با دست مردمان همان کشور رقم می زنند.سوء استفاده از اینگونه گسستهای اجتماعی از سوی کشورهای متخاصم در کشورهای گوناگون تجربه شده است .بی توجهی سیاستمداران به مردم ناحیه و ناحیه هایی از یک اجتماع و قشرها و یا گروههایی از مردم مانند آنچه در الانبار، دیاله و تکریت عراق و یا در کشور لیبی و یا سوریه گذشت مثالهای بارزی از این جریان خزنده می باشد.آنچه موجب شد که آتش در کشور عراق طی یک هفته و در لیبی و سوریه در کمتر از سه ماه به کل کشور سرایت کند عدم درک درست مسئولین و بی تفاوتی کارشناسان و غفلت و گمراهی عوام از چرایی اتفاقات روزمره و فقدان اراده و عزم ملی صاحبان تریبون و بزرگان سیاسی و عقب نشینی حزبی و باندی از منافع موجود جهت اجرای اصلاحات برای حل بحران بوده است. با گذشت زمان و فقد راههای نتیجه بخش نزاع خونین و فجایع گسترش و نهایتاً جنگ و ویرانی خانمانسوز موجب مرگ و میر هزاران تن و نابودی زیرساختها و عقب ماندگی بین النسلی مردمان سرزمین آنها گردیده است. متاسفانه این پدیده نامیمون ازظرفیتی بس قوی برای به ویرانه کشیدن  هر کشوری برخوردار می باشد!

پیشنهاد می کنم رفاه و تامین اجتماعی بطور ویژه در چارچوب تامین اجتماعی چند لایه مورد حمایت جدی دولت قرار گیرد. به تلطیف  روح و روان اجتماع همت نموده و به همگرایی اهتمام و وحدت ملی را سرلوحه خویش قرار دهیم. آنگاه می توان با تدبیر و امید و در راستای اقتصاد مقاومتی صندوقهای بازنشستگی را تقویت و اصلاحات را به نرمی و با برنامه هوشمند در پیش گرفت. دستیابی به سایر هدفهای پیش رو با توکل به خدا و مردم میسر خواهد شد.

دکتر محمد پوستین دوز

کارشناس تامین اجتماعی

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱ دیدگاه

  1. اشراقی گفت:

    با سلام و احترام
    بسیار عالی
    تامین اجتماعی همان Social security است که نقش های متفاوتی دارد و این نوشتار مدلی از کارکرد تامین اجتماعی را بازگو کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *