تدبیر و امید درسازمان تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۱۱ دیدگاه‌

 1. میثم دریوش گفت:

  نمی خواهم داستان تکراری مدیران سازمان در دولتهای هشتم و نهم را تکرار کنم اما مغفول ماندن مباحث فناوری طی سالهای گذشته به عقب ماندگی سازمان در عرصه های تکنولوژیکی منجر شد ، نمونه کامل آن بحث کارت سلامت بود که بواسطه وعده های پوشالی و اختلاف نظر اساسی بین دستگاههای اجرائی نظیر وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی مغفول ماند حتی تکنولوژیهای که سازمان در این زمینه خریداری کرد خیلی زود منقرض شده و حتی پیگیری نیز نشد مدیران مسئول این طرحها نیز سازمانی نبودند که امروز پاسخگو باشند ،من باب نمونه یکی از فناوریهایی که برای سازمان بسیار می توانست حائزاهمیت باشد فناوری RFID بود متاسفانه بسیار از دوستان توانمند من در خدمات ماشینی تامین در این خصوص نظرات بسیار خوبی داشتند که فدای انحصارطلبیها شد، الغرض اینکه نگاه سازمان همانطور که در یادداشت جناب آقای حیدری نیز بدان اشاره شده باید به سازمان یادگیرنده تغییر کند در سازمان یادگیرنده فناوری به عنوان یک ابزار به مدد سازمان می شتابد و نه اینکه مشکلات آنرا به طور تام حل کند حل بسیاری از مشکلات که البته فی الحال به معضلات در سازمان مبدل شده اند مستلزم اعتقاد راسخ به فناوری به عنوان ابزاری است که می تواند به مدیران عالی سازمان تامین اجتماعی در جهت رفع مشکلات اساسی کمک کند نه آنکه نمادی برای افتتاح پروژه ها و فراهم نمودن یک بمب خبری باشد.
  با احترام

 2. افشاری گفت:

  سلام و عرض ادب
  درکنار تمامی مسائل مهم ذکر شده نکته شایان توجه دیگر اینکه دولتها باید بدانند سازمان تامین اجتماعی متکفل اصل ۲۹ قانون اساسی نیست و نمی بایست آنرا با وزارت رفاه و تامین اجتماعی اشتباه گرفت. متاسفانه طی دوره های گذشته هر از گاه شاهد آن بوده ایم که از اندوخته بیمه شدگان صرف نظر از مباحث سیاسی و مواردی از این قبیل برای مصارف حمایتی، امدادی و غیره استفاده شده و بعضا لطمات جبران ناپذیری را وارد ساخته است. جامعه ما، سازمان تامین اجتماعی را به دلیل وجود اندوخته هایی که متعلق به خیل عظیمی از زحمت کشان همین جامعه است یک نهاد ثروتمند میدانند وتا بحال تلاشی نشده تا این فرهنگ در جامعه مستقر شود که سازمان تامین اجتماعی یک نهاد بیمه ای است و تمامی دارائیهای آن در زمره تعهداتی است که می بایست به عنوان خدمت به بیمه شدگان و مستمری بگیران بازگردانده شود.
  موفق باشید

 3. پوریامهر گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید:

  امیدواریم شاهد سازمان یادگیرنده ، پویا و دانش مدار باشیم و مدیریت دانش و دانائی در این سازمان که بایستی جوابگوی قشر زحمتکش جامعه باشد هر چه بیشتر نمایان شود .

 4. با سلام و عرض ادب به همه دوستان
  هم اکنون دو طرح و یک لایحه در دستور کار مجلس شورای اسلامی است که هرسه مورد به اصلاح ماده (۱۷) قانون ساختار نظام جامع و تغییر ترکیب ارکان سازمان تأمین اجتماعی می پردازد.
  از آنجاکه در خلأ حضور سازمان و دولت در مجلس، ممکن است هرگونه نتیجه غیر منتظره ای از این دستور کارها خارج شود، لازم است دوستان حساسیت لازم را داشته باشند.
  پیشنهاد می کنم دوستان علاقه مندی که در زمینه اصلاح ماده ۱۷ قانون ساختار و لغو ماده ۱۱۳ قانون مدیریت و همچنین ترکیب ارکان سازمان پیشنهادی دارند، ظرف همین هفته ارائه کنند و همچنین تاجایی که ممکن است با نمایندگانی که می توانند در این زمینه ها موثر باشند در ارتباط باشند. متأسفانه هم اکنون لابی ها از کانال های ناسالمی انجام می شود.
  سرفراز باشید

 5. مجتبی امامی گفت:

  با عرض سلام و ادب

  ضمن تشکر از جناب آقای حیدری که مجموعه کاملی از مسائل و موضوعات اساسی و دارای اولویت سازمان را مطرح نموده اند، میخواستم بر موضوع استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید نمایم. بویژه چنانچه در لیست موضوعات اشاره شده در مطلب فوق، ترتیب طرح مسائل بیانگر اهمیت و اولویت آنها باشد، حتما می بایست اولویت بالاتری را برای این موضوع قائل باشیم. در طول سالیان گذشته بدلیل تغییرات مداوم مدیریتی و برخی ضعفهای درون سازمانی این مقوله آنچنان که نیاز و ضرورت سازمان می باشد مورد توجه قرار نگرفته است و اگر چه اقداماتی در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری انجام شده لیکن این اقدامات تکافوی نیازهای سازمان را نمی نماید. بعنوان مثال در شرایطی که در سالهای گذشته افزایش شعب بیمه ای و کارگزاریها متناسب با افزایش تعداد مخاطبین سازمان شامل کارفرمایان، بیمه شدگان و مستمری بگیران صورت نگرفته و این موضوع باعث بروز مشکلات جدی در ارائه خدمات گردیده است (بویژه در تهران و شهرهای بزرگ)، به نحوی که مراجعات مکرر و ازدحام مراجعین، هم باعث رنج و زحمت مردم شده و هم همکاران سازمان دچار فرسایش جسمی و روحی شده اند، ارائه خدمات الکترونیکی و غیر حضوری راهکار اساسی حل این مشکلات می باشد و شایسته است بعنوان یکی از اولویتهای جدی و اساسی سازمان مورد توجه قرار گیرد.
  البته جهت محقق شدن راهکار فوق اصلاح برخی قوانین و مقررات و بخشنامه های سازمان و نیز اصلاح و بهبود روشها و فرایندهای ارائه خدمت نیز اهمیت داشته و بدون این اصلاحات، حذف یا کاهش مراجعات حضوری بطور کامل امکان پذیر نمی باشد.

  با احترام

 6. معین راد گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت همه همکاران عزیز

  بسیار مفتخرم و یکبار دیگر خلق حماسه سیاسی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور پر رنگ و معنا دار مردم فهیم ایران اسلامی را تبریک گفته و با خلق این حماسه ضمن تجدید میثاق با آرمانهای اصیل انقلاب و استمرار راه شهیدان گرانقدر، دل مقام معظم رهبری نیز شاد گشته و موجبات دلگرمی دلسوزان و خادمین واقعی به این مردم و کشور اسلامی بیشتر از پیش فراهم آمده است. انشاء الله در آینده ای نه چندان دور شاهد پویایی و احیای مجدد عزت و بالندگی سازمان در تمامی عرصه های خدمات رسانی به مخاطبین خود باشیم و این محقق نخواهد شد جز با سکانداری مدیران لایق، توانمند و با کفایت سازمان و بایستی برای همیشه آدمهای کوچک و فرصت طلب و تشنگان قدرت که جز استفاده نامشروع از اموال و منابع سازمان و حیف و میل کردن اموال حق الناس با دستان ناپاک خود موجبات دوری و به حاشیه رانده شدن، دلسردی مدیران متخصص و لایق و ایجاد جو هرج و مرج و بی ثباتی و بی انگیز گی در همکاران عزیز شدند در اذهان عمومی زدود. و با روحیه اعتماد، درایت و دور اندیشی و با بازنگری و رویکرد سیستمی و باز آفرینی سازمانی در نقش ها و ماموریتهای خود و سازمان در جهت کسب رضایت جامعه هدف که همانا بیمه شدگان عزیز و ولی نعمتان خود بکوشیم. با آرزوی توفیق

  • admin گفت:

   با سلام و سپاس از اظهار نظر تمامی دوستان و همکاران گرامی
   شایان ذکر است “تامین پرس” تشکلی جمعی از فعالان تامین اجتماعی می باشد و با اعتقاد به سفید بودن و سفید ماندن پرچم سازمان، بدون گرایشات سیاسی و صرفا بر مبنای اهداف صنفی فعالیت نموده و می نماید و سابقه فعالیت آن به چندین سال قبل برمی گردد و امیدواریم همانطور که شما بزرگواران به آرمانهای مهم و با ارزش مد نظر سازمان اشاره نمودید، با سکانداری مدیران لایق صادق و یکرنگ این آرمانهای مهم محقق گردد.

 7. محمدرضا ضیائی گفت:

  با سلام .
  ضمن سپاس از تلاش های دست اندرکاران و تلاشگران این مجموعه ، در مورد بکار گیری فناوری اطلاعات با جناب مهندس امامی موافق هستم . اگر شماره ها نشانگر اولویت است ، من هم فکر می کنم باید اولویت بالاتری در این مقوله قائل شویم. البته جناب حیدری خود استاد هستند. ایشان در تحولات نظام اتوماسیون سازمان در سال های ۷۹ و ۸۰ نقش موثرداشتند و بعد ها هم دورانی را به عنوان مدیر عامل شرکت تامین به سازمان خدمت کرده اند. لیکن بنده معتقد هستم نگاه به فناوری اطلاعات به عنوان شریک تجاری کسب و کار و البته طراحی بک نقشه راه و معماری مبتنی بر اصول فنی و شرایط بومی سازمان ، تاثیرات ویژه ای در نیل سازمان به اهداف و برنامه خواهد داشت. البته به شرط آن که ناکامی های فعلی سازمان در این زمینه به خوبی آسیب شناسی گردد . ان شاءالله در مجالی مناسب به بحث گسترده تر در این خصوص بپردازیم.

 8. علیرضا عونی گفت:

  با سلام و احترام
  جناب آقای حیدری از چالشهای سازمان تامین اجتماعی و ضرورت بیرون رفت از آنها مطالب ارزشمندی را بیان کرده اند که حاکی از اگاهی ایشان به مسایل اساسی سازمان بوده و در خور تقدیر است.همچنین جناب دکتر کریمی به موارد قابل توجهی اشاره دارند که شایان افدام مناسب فوری در انهاست بنابراین و بمنظور بهبود هر چه سریعتر امور اساسی سازمان بنظر لارم میرسد کمیته ای متشکل از کارشناسان کاردان و مجرب و با اطلاع کامل از مسایل مبتلا به سازمان موارد اشاره شده را از جمیع جهات بررسی و راه حلهای سازنده و عملی با اولویت بندی و امکان انجام انها در اسرع وقت ممکن را به مسولان ذیصلاح و تصمیم گیرندگان پیشنهاد و ضمن مجاب نمودن انان به ضرورت اصلاحات لازم و فوری در سازمان مراتب را تا حصول نتیجه مناسب پیگیری نمایند. موفقیت همه دست اندرکاران و دلسوزان در دستیابی به ان مهم را آرزومندم.

 9. آریایی صدر گفت:

  با درود و احترام
  کشتی شکستگانیم ای باد شرطه برخیز
  باشد که باز بینیم دیدار روی یار را
  در کوی نیکنامی ما را گذر ندادند
  گر تو نمیپسندی تغییر ده قضا را
  ضمن تشکر از مرقومه ای که نگاشته شده توجه به این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که تغییر و تحول بایستی ابتدا در ذهن مجموعه پرسنل یک سازمان یا افراد یک جامعه شکل گرفته و پس از باور و خواست عمومی به مرحله اجرا برسد . چنانچه در کشورمان بارها شاهد درخواست تغییر در زمینه های مختلف اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و… بوده ایم که با همدلی آحاد مردم نتیجه مورد نظر حاصل شده است . برای این منظور بایستی نقشه راه سازمان برای حداقل بیست سال آینده تدوین گردیده و با تبیین آن برای پرسنل سازمان(از صدر تا ذیل)،به سوی تعالی سازمان گام برداشت . با آرزوی موفقیت

 10. آریایی صدر گفت:

  با درود مجدد
  این نکته را فراموش کردم بگویم که پدیده جالبی که در حال وقوع می باشد این است که مدیران و مسئولینی که خود بدون طی کردن سلسله مراتب و بقول جناب آقای حیدری بدون بلیط و با تضییع حق بسیاری از افراد شایسته ، در سنوات اخیر در سازمان سمت داشته اند و با رفتن پشتوانه هایشان و یا مدیریت اسفبارشان از سمت مزبور کنار گذاشته شده اند نیز اخیراً در زمره انتقاد کنندگان از وضعیت سنوات اخیر سازمان قرار گرفته و با گذاشتن نقاب بر روی چهره سعی در فریب افکار عمومی سازمان را دارند که بایستی بهوش بوده و با شناخت اینگونه افراد نان به نرخ روز خور از ورود دوباره آنان به عرصه مدیریتی سازمان جلوگیری نمود.پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.