تقویت تصویر سازمانی، ضرورتی اجتناب ناپذیر در سازمان تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۱۷ دیدگاه‌

 1. افشین اورکی گفت:

  با درود و آرزوی موفقیت
  با تشکر از نظر نویسنده محترم این یادداشت،جناب آقای شروین مشایخی به اطلاع این بزرگوار و سایر خوانندگان خوب این سایت وزین می رساند که نتیجه نظرسنجی مناظره روز آدینه ۲۲ شهریور ۱۳۹۲، در خصوص اینکه نظرتان درباره طرح سهیم کردن کارگران با سابقه پرداخت حق بیمه کمتر از ۱۰ سال توسط سازمان تامین اجتماعی چیست به ترتیب ۸۸ درصد موافق و ۱۲درصد مخالف بوده است.پیشاپیش برای جناب آقای شروین مشایخی و سایر خوانندگان فهیم این سایت آرزوی موفقیت و پیروزی دارم.
  با تشکر و احترام فراوان – افشین اورکی-دبیر گروه اجتماعی سایت خبری و تحلیلی بولتن نیوز

 2. نیک روشن گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از آقای مشایخی به خاطر نگارش این متن

  لازم به ذکر است : پیاده سازی تصویر خوشایند سازمانی در شرایط کنونی بسیار دشوار بوده و پاکسازی اذهان عمومی از نابسامانی های گذشته نیاز به طرحی نو داشته و همدلی همگان را میطلبد .
  برای از میان بردن شرایط نامطلوب فعلی می‌توان پیشنهادها و راهکارهایی را با توجه به شرایط موجود ارائه نمود که مهم ترین آنها عبارتند از:
  • نوع دوستی : که با وجود فاصله آن با وضع مطلوب ، پیشنهاد می شود کارکنان تشویق شوند ارتباط صمیمانه‌ای با همکاران ومدیران خود برقرار نمایند و در مواقعی که نیاز به کمک دارند، آنها را در حل مشکلات مرتبط با کارشان یاری دهند.
  • کارکنان و مدیران را به شرکت فعالانه در جلسات سازمان برای ارائه پیشنهادهای سازنده ترغیب کرد و در برقراری ارتباط با افرادی بیرون از سازمان، تصویری مثبت از سازمان ارائه داد و موجبات خوشنامی و شهرت سازمان را فراهم کرد.
  • وجدان کاری از دیگر مؤلفه‌های است که در وضعیت نامطلوبی قرار دارد.در چنین فضایی باید افراد را به تبعیت از مقررات سازمانی ترغیب نمود؛ به گونه‌ای که بدون وجود نهادهای نظارتی کار خود را به نحو احسن انجام دهند
  • ضمن تقویت مثبت‌گرایی در افراد، سعی شود مشکلات بیش از حد بزرگ جلوه داده نشود و به جای گله و شکایت از وضع سازمان، راهکارهای برون رفت از مشکلات موجود دنبال شود.

 3. افشاری گفت:

  باسلام و احترام
  ضمن تایید فرمایشات دوستان عریز ، یادمان نرود که در بسته را می کوبند و کسی با در باز کاری ندارد.
  هرگاه سازمان در ورطه میرایی (ولو به صورت موقت) قرار گرفته ، مجلس محترم شوکهایی را به پیر نیمه جان او وارد کرده که برخی از آنها به بار نشسته و لطمات جبران ناپذیری را متوجه اندوخته های بیمه شدگان ومستمری بگیران ساخته.
  سکون عامل میرایی است. همانطور که جناب مشایخ فرمودند باید با تلاش همه جانبه درجهت شناساندن هرچه بیشتر سازمان به آحاد جامعه خصوصا حضرات قوه مقننه از یک سو و بهینه سازی روز به روز خدمات سازمان ، آنرا از میرایی نجات بخشیده و به حرکت درآوریم.
  هستم اگر می روم ، گر نروم نیستم
  موفق باشید

 4. م رحیمی گفت:

  با تشکر از جناب آقای مشایخی نویسنده محترم این یاد داشت
  بسیار درست و به موقع
  اگر نگاهی مثبت گرایانه به این موضوع داشته باشیم می بینیم که در دولت و مدیریت جدید سازمان ، برابر نظر سنجی های اخیر در موضوعات مختلف اجتماعی ، دیدگاه کلی مردم نسبت به جو کنونی بسیار خوب اطلاق می گردد و اکنون فرصتی مناسب رو در روی سازمان است که بتواند تصویر بهتری از سازمان در اذهان مخاطبان تداعی کند . تصمیمات بخردانه مدیریتی ، نگاه نوگرایانه و قابل استنباط به رویکردهای سازمانی در راستای تدوین یا اصلاح قوانین و مقررات موجود با حفظ جایگاه سازمان و تاکید بر منافع اقشار متنوع مردم می تواند فرجام خوشی را از تصویر سازمان به ارمغان آورد .

 5. همکار گفت:

  با سلام و تشکر از طرح این موضوع بسیار مهم توسط آقای مشایخی
  بنده هم معتقدم که امروزه یکی از دارایی های نامشهود هر سازمانی ، تصویر و نمود آن در ذهن مخاطبین و مردم است. مطمئن هستم اگر این موضوع بعنوان یک دغدغه مهم ، در دستور کار مدیران سازمان قرار بگیرد ، آینده ای بهتری در انتظار سازمان خواهد بود.

 6. ف - ادراکی گفت:

  دوست بسیار ارزشمندم جناب آقای شروین مشایخی
  احتراما نظرات کاملا صحیح وتخصصی تان مخاطب را با مسائلی آشنا میکند که برخی مانند خرده گیران که فقط به دنبال یک ایراد مختصرند نه دنبال فاجعه . معضلات آشنائی را شما ارائه کردید که تن هر عضوی از سازمان را میلرزاند انشاالله که در دوران دولت تدبیر و امید شاهد شکوفائی هر چه بیشتر نیروی انسانی آگاه و مقتدر در سازمان باشیم و تا مهره ها درست در جای خود نباشند نمی توان به بالندگی وتوانمندی رسید و آنگاه که مدینه فاضله هدفمان باشد شاید بتوانیم از آن گندابی که سالها گرفتارش بودیم رها شویم

 7. مهدی بیگی گفت:

  در حال حاضر سازمانها و کشورهای هوشمند تمام تلاش خود را برای اینکه تصویری مثبت از خود در ادراک انسانها جای دهند به کار می بندند. حتی سازمان تامین اجتماعی فرانسه که رتبه بالایی در ارائه خدمات تامین اجتماعی داشته است.
  بنده به عنوان یک کارآفرین، هر روز و هر شب کابوس سازمان تامین اجتماعی را می بینم که برگه های خونین رنگ خود را برای من صادر می کند.
  داشتم فکر می کردم که چرا من احساس امنیت از جانب سازمانی نمی کنم که برای انجام امورش یک کارشناس و یک مشاور در یک مجموعه با تعداد کم اختصاص داده ام. چیزی جز شفافیت نیست.
  داروخانه شبانه روزی نزدیک منزل ما با افتخار می گوید دفترچه تامین اجتماعی رو قبول نمی کند.
  برای تولد فرزندم سه و نیم میلیون پرداخت می کنم و سازمان تامین اجتماعی ۳۰۰ هزار تومان در وقت مقرر پرداخت می نماید.
  من یک کارفرمایی هستم که در پیچ و خم راهروهای تامین اجتماعی همواره عدم مجرم و بدهکار بودن خود را داشته ام ثابت می کرده ام و با پرداخت حق بیمه و بیمه قرارداد ۱۶٫۶۷ و عرضه شکایت به دیوان عدالت اداری فرجام خواهی می کرده ام.
  مقاله آقای مشایخی، زنگ خطر بلندی را برای سازمان تامین اجتماعی به صدا در می آورد.
  بنده در برابر آنچه می پردازم، امکانات، تسهیلات، خدمات و از همه مهمتر احترام نیاز دارم.
  لطفا تصویر خود را تخریب کنید و آن را دوباره بنا کنید. تصویر زیبایی نیست.

  • افشاری گفت:

   جناب بیگی عزیز با سلام و سپاس از نظر جنابعالی.
   البته بنده درمقام پاسخ نیستم اما برایم بسیار جالب بود و حقیقتا لذت بردم که فردی برون سازمانی مطالب این سایت را دنبال کند.

  • سعید تاجیک گفت:

   آقای بیگی عزیز با سلام و درود بر شما

   قبول می کنیم که ایرادات فراوانی بر سازمان ما و همکاران ما وارد است.و این موضوع به عنوان یک مسئله تا حدودی درک شده و نیاز به اصلاح و دگرگونی دارد.
   بنده نیز بسیار بر این معتقدم که کارفرمایان را در مقام اول به عنوان یک انسان و در مقام بعدی به عنوان تهیه کننده و تامین کننده قریب به ۷۰ درصد منابع سازمان می بایستی بسیار تکریم نمود .

   اما آیا برادر بزرگوار شما به عنوان کارفرما از سازمان امور مالیاتی تصویر مثبتی در ذهن دارید؟
   آیا از شهرداری تصویر مثبتی در ذهن دارید؟
   آیا از دولت (به استثنای دولت فعلی که عمر کوتاهی داشته و هنوز جا برای قضاوت در آینده را خواهد داشت) تصویر مثبتی در ذهن دارید؟

   هزاران سازمان و موسسه و نهاد دولتی و غیردولتی که چون امور مردم به صورت انحصاری در دست ایشان است و بعضا بردن نام آن همراه با از دست دادن … ما منجر می شود وجود دارد که تصویر ذهنی مثبتی از آن نداریم.

   به عبارتی ما در جامعه ای زندگی می کنیم که مشابه حلقه های زنجیر به هم متصل هستیم تا تمامی این حلقه های زنجیر به یک اندازه محکم و استوار نباشند زنجیر از آن قسمت های سست جدا خواهد شد. یعنی به جای همگرایی فقط شاهد گسستگی روزافزون بین آدم های جامعه هستیم.
   تفکر ما ایرانیان و فرهنگ ما نیاز به اصلاحات اساسی دارد چرا که کارکنان تامین اجتماعی نیز به مثابه سایر حوزه ها متاثر از این فرهنگ هستند دیدگاههایی از قبیل :
   از دید عموم جامعه :
   کارفرمایان پولدار و سرمایه دار هستند و سرمایه دار زالو صفت.
   سرمایه داران ثروت خود را از راه درستی به دست نیاورده اند چرا ما با این همه زحمت هنوز مستاجر و ایشان ثروتش از پارو بالا می رود .(صفت دزدی و رانت خواری و…)
   از دید کارگران :
   کارفرمایان با زحمتی که ما می کشیم پولدار می شود بنابراین تا می توانیم وقت را تلف می کنیم تا ایشان سرمایه اش بیشتر نشود.(کم کاری)
   پیمانکاران در بسیاری از موارد در حق بیمه کارفرمایان و حقوق و مزایای ایشان دخل و تصرف غیرقانونی و شرعی می کنند و مصادیقی از این قبیل.
   بنابراین
   اولا ایراد به سازمان ما و جامعه ما بر میگردد.
   ثانیا اصلاح تفکر و اصلاح یک فرهنگ از وظایف کلان دولتها در گام اول و سپس مدیران ارشد سازمانها بعنوان واحدهای کوچکتری از جامعه و سپس خانواده ها می باشد که در حال حاضر در این سه حوزه موفق نبوده ایم .
   ثالثا مردم ما خصایل و خصوصیات خوب فراوانی دارند ولی این مثال را باهم بررسی کنیم ببینیم برای بهتر شدن چه باید بکنیم :
   در کشور سوئد برای تصویر سازی مثبت و ایجاد همگرایی در جامعه اگر فرد یا افرادی از مهاجرین (مسلمان – مسیحی – یهودی- بودایی و یا آسیایی – افریقایی- امریکایی و …) مرتکب خلافی شود که موجب جریحه دار شدن احساسات و افکار عمومی شود به هیچ عنوان رسانه های گروهی در خصوص ملیت- دین و مذهب آن فرد یا افراد صحبت نخواهند کرد که عموم جامعه را نسبت به ایشان بدنام کنند ولیکن اگر همین عمل بسیار مثبت و اثرگذار در جامعه باشد ملیت و مذهب و دین شخص را معرفی می کنند.
   آیا این رفتار پیامبرگونه در کشور ما وجود دارد:
   آیا می دانید اقلیت افغانی در بعضی شهرهای ایران دچار چه مصیبت هایی شده اند؟
   و … باز هم از بردن عناوین معذورم فقط همین را بیان کنم که به دلایلی افرادی وجود دارند که در سازمان تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت می کنند ولیکن جرات حضور در شعب تامین اجتماعی و دریافت دفترچه درمانی را ندارند!!!

   مسیر طولانی است ما هنوز در اول راهیم.
   باقی بقای دوستان

   • مهدی بیگی گفت:

    آقای سعید تاجیک
    از لطف شما سپاسگزارم که دیدگاه خود را بیان کردید. شما واقعیت را به زبان خود بیان کردید.
    چون سازمان تامین اجتماعی برای بنده اهمیت بسیاری داشت درباره آن چند خطی نوشتم.
    مهمترین نکته ای که در تغییر و بهبود یادگرفته ام، اینستکه، آن تغییری که من می خواهم فقط و فقط از من و یا سازمان من شروع می شود. هیچگاه تغییر از همه شروع نمیشه، تغییر از یک نفر یا مدیریت یک نهادی شروع می شود که اعتقادی به ساختن تصویری متمایز از خود و عملکرد سازمان خود دارد.
    با آرزوی موفقیت.

    • ف - ادراکی گفت:

     دوست ارزشمندم جناب آقای بیگی
     تغییر از نگرش فردی آغاز میشود وتا تک به تک ما به این مسئله فکر نکنیم که تا به حال کسانی که حق بیمه داده اند این همه امکانات ساخته شده است نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که بهترین امکانات را برایمان مهیا سازند البته در صورتی که حمایت بیشتری در بین باشد فوق العاده است ولی متاسفانه قوانین موجود فقط از بدنه تامین اجتماعی جدا می کنند نه مرهمی بر زخمهای آن سوال دوستمان بسیار موجه است که خدمات دارائی یا شهرداری یا .. چیست آیا شده از آنها همچنین انتظاری داشته باشیم ؟ که هیچ خیابانی چاله چوله نداشته باشد و یا همه امکانات مهیا باشد چون ما مالیات میدهیم و یا عوارض میدهیم . تابحال آمده اند عوارض سالانه خودرد ها را نصف کنند چون طرح زوج و فرد وجود دارد ویا چون تعداد ماشین ها در تهران خیلی زیاد است هیچ مجوزی برای منازل فاقد یا دارای کسر پارکینگ داده نشود و یا هزاران مسئله دیگر که بدون هیچ پاسخگوئی انجام میشود ولی چون حق بیمه که متعلق به خودمان است و با انتظارات فعلی کمی فاصله دارد و با سیلست های غلط هدایت شده به ورطه نابودی رفته است را هل داده و کاملا نابودش کنیم که چرا ۱۰۰% هزینه های ما را نمیدهد اگر منصفانه قضاوت کنیم به آن با دید یک سرمایه گذاری فرا نسلی بنگریم تا انشاالله بتوانیم درمان را بخریم نه اینکه تولید کنیم ما هم می توانیم بسیاری از انتظارات را پاسخ دهیم در اینجا باز هم از قصورات پیش آمده جهت جنابعالی عذر خواهی میکنم
     جامعه و آزمایشگاه ما نیروی انسانی است و در این بحث نمیتوان تمامی آزمایشها را سریعا جواب گرفت

 8. آفتابی گفت:

  ضمن تشکر و تائید نظر دوست عزیزمان جناب مشایخی. وقتی مثل کبک سرمان داخل برف است یقینا بر محیط اطراف اشرافی نداریم. دا چند سال گذشته ریسمان ارتباط با شرکای اجتماعی و نهادهای قانون گذاری پاره شده و هر سمت حرف خود را زده است. شرط می بندم بالای ۸۰ درصد نمایندگان محترم مجلس آشنایی مختصری هم از قوانین و مقررات تامین اجتماعی خبر ندارند. کافی است تعداد بیمه شدگان را با مبلغ فرضی پرداختی ماهانه به سازمان برآورد کنند و به این نتیجه برسند که تامین اجتماعی سازمان پولداری است.
  سازمانی با این گستردگی بخش فرهنگی اش تعطیل است یک نشریه و ابزار اطلاع رسانی مناسبی ندارد. بخش پژوهش تعطیل است. آیا انتظار درستی است که مردم عامی درک درستی از وضعیت تامین اجتماعی داشته باشند؟من هم اگر جزو مردم عادی بودم به این طرح رای مثبت می دادم

 9. همکاری از راه دور گفت:

  با تقدیم سلام خدمت مخاطبین محترم و
  تقدیر از همکار گرامیمان جناب آقای مشایخی عزیز …
  ضمن احترام به همه نقطه نظرات دوستان لازم میدانم ۲ نکته را متذکر شوم؛
  ۱/ درباره موضوع مناظره موصوف، نقد مبنایی بر طرح سوال و موضوع مناظره میباشد؛ شکی نیست که هر بنگاه صنفی و اقتصادی، بر اساس تامین منافع متعلقین آن صنف شکل میگیرد و پر واضح است که تنها مرجع ذیصلاح در مقررات موضوعه آن سازمان، اعضاء آن هستند، چه اگرغیر از این قاعده را رویه کنیم، اصل حقوقی مالکیت خصوصی را تخطئه کرده ایم، برای مثال اگر روزی در سیمای ایران، سوال طرح کنیم که آیا موافقید که ثروت شهروندان برخوردار یا به اصطلاح متمول را بین عامه مردم بطور مساوی تقسیم کنیم، با بله یا خیر پاسخ دهید، حدس میزنید کمتر از ۹۰ درصد جواب مثبت خواهند داد، آیا اساسا طرح این موضوع مبنای عقلی و حقوقی درستی دارد، یا مثلا با یک انگیزه بشر دوستانه، طرح مسابقه کنیم که مردم، در باره تقسیم دارایی های آستان مقدس قدس رضوی، بین فقرا اظهار نظرکنند، آیا چه جوابی در خواهد آمد، همچنانکه درباره ثروت آن آستان مقدس بر مبنای تمام قواعد حقوقی و حتی شرعی، نمیشود چنین ورودی داشت، یا در حریم مالکیت حقیقی شهروندان و … در مقوله سرمایه سازمان تامین اجتماعی و تحمیل گروهها و طبقات اجتماعی جدید بر گُرده این نهاد صنفی، چنین اجازه ای اصولا وجود نـدارد، ولو اینکه می پذیریم که گروههای مذکور نیز میباید، حریم حمایت اجتماعی موثری ازسوی حاکمیت، داشته باشند، ولی آیا جمع صنفی کارگران و کارفرمایان در قالب نهاد سازمان تامین اجتماعی، موضفند متکفل بار مسولیتی حاکمیت باشند؟؟
  ۲/ نکته مستتر بعدی در متن این مقاله بسیار ارزشمند، تاکید بر اصل مترقی احترام به کرامت ذاتی انسانهاست، جای بسی تحیر است که هنوز با نگاه، خوانسالاری و ارباب رعیتی برخی همکاران به موضوع ارتباط سازمانی با بدنه کارفرمایی و کارگری وحتی همکاران ستادی با صف، مواجهیم چنانکه از برخی نقدها به نظر متبـادر میشود!!
  دوستان، بپذیریم که در هزاره سوم که درآن تغییر گفتمان جهانی بسیاری از کشورها، در تعاملشان با جهان درحال توسعه هستیم، ما که در دیپلماسی فعال با دنیـا، خواهان احترام متقابلیم چگونه در رفتار سازمانی، و در تعامل با شهروندان داخل نظام، اصل تراضی طرفین شرکاء اقتصادی را مخدوش مسلم فرض میکنیم!!
  بایستی بپذیریم که این نگاه غلط و سنتی بر تعاملات سازمانی، چه در حوزه درمان و چه بیمه، گلوگاه محلکی ست که سازمان را به ورطه قهقرا خواهد کشاند، و بایسته است که اولیاء امر در امر آموزش سازمانی همکاران، سرمایه و نگاه موثری بگمارند، تا روابط مبتنی بر احترام به کرامت ذاتی انسانها، مبنای تعامل مان با شرکای اقتصادی سازمان شود، چه در غیر این صورت، امید به ارتقاء و پیشرفت سازمانی و ارتقاء رضایتمندی فقـط یک توهم زیباست!!

 10. همکار گفت:

  سلام همکار از راه دور،
  از راه دور قلمتان را میبوسم و کلامتان را تصدیق میکم الحق جان کلام را بیان فرمودید
  خیلی وقت بود منتظر بودم یکی به این قشنگی بگه
  اول باید صورت مسئله درست فهمیده بشه تا بتوان آن را بدرستی حل کرد

 11. هاشمی گفت:

  با سلام و سپاس از این دغدغه های ارزشمند. چند نکته:
  ۱٫ بخش مهمی از تصویر سازمانی به میزان آگاهی مخاطبان از سازمان بر می گردد و انتظاراتی که از این نهاد دارند. طبعا وقتی من انتظارات تعریف نشده ای از یک نهاد یا فرد داشته باشم و آن انتظارات ناهمخوان با وظایف یا امکانات آن باشد نارضایتی شکل می گیرد. پس در اینجا آگاهی رسانی خیلی موثر است.
  ۲٫ یکی از نکات مهم در مقاله آقای مشایخی در تصویر سازمانی تلقی مخاطبان از مدیریت مجموعه است. وقتی ما با کنایه دوستان و آشنایان از اینکه زیر مجموعه … هستیم روبرو می شدیم طبیعتا نمی توان انتظار نظر خوب به سازمان داشت. سازمانی که باید مهربان ترین افراد در راس آن باشند …- بود و نظر مخالف مردم نیز می تواند تا حدی ناشی از این امر باشد.
  ۳٫ نارضایتی همکاران از شرایط کاری امر دیگری است که بخش مهمی از آن به احساس عدم عدالت سازمانی برمی گردد که طبیعتا بر رفتار آنان با مردم مراجعه کنند تاثیر گذار است که با استقرار یک سیستم انتخاب و انتصاب مناسب می توان آنرا تعدیل کرد.
  ۴٫ احترام به انسان امری است که در کشور ما نهادینه نشده است و این تاثیر خود را بر روابط اداری مانیز می گذارد. در واقع بخشی از رفتار بد ما با مردم ناشی از این امری که نظام آموزشی ما ان را به ما نیاموخته است.
  و…..
  در هر صورت بحث خوبی بود که به نظر جای گفتگوی زیادی دارد.

 12. منتشر گفت:

  http://www.tamin.ir/News/Item/3245/2/3245.html
  خوب حدا را شکر که دکتر نوربخش هم به این نتیجه رسیدند.

 13. محمدحسن احمدپور گفت:

  با سلام و تقدیر از دیدگاههای مطرح شده توسط جناب آقای مشایخی و سایر عزیزان:
  مایه بسی امیداورای بنده بود که نگاه تخصصی به مقوله تامین اجتماعی در دفاع از نگاههای ظاهر فریب عوامانه مقاومت شایسته ای را از خود به نمایش گذاشت.
  تاثر عمیق بنده به عنوان یک کارشناس از نوع برخورد سیما به مناظره و طرح سوال جهتدار از مخاطبانی که اگر به منافع مستقیم و صرف مادی خود بیندیشند، پاسخ منفی آنها به سوال جهتدار سیما جای تعجب داشت، باعث شد مدت زیادی را به تحلیل شرایط بپردازم.
  یکی از رویه های متداول در چند سال اخیر، جذب مخاطبان و طرفداران بیشمار با طرح دیدگاههای به ظاهر عادلانه و جذاب می باشد که سیما هم در ادامه روند جاری خود به خوبی این روش را دنبال کرده و نتیجه هم گرفته است.
  از دیدگاه متخصصان، از دیدگاه تحلیلی، ۱۲/۵ درصد مخالفت افرادی که با توجه به نوع سوال، نباید جواب منفی به این سوال می دادند بسیار پرمفهوم تر از ۸۷/۵ درصد موافقان بود.
  دیدگاه یکی از عزیزان که به طرح سوالی مشابه در خصوص تقسیم مساوی اموال متمولین بین عامه مردم یا تقسیم دارایی های آستان قدس بین فقرا پرداخته بود، کاملا صحیح و دقیق می باشد که اساسا طرح این موضوع مبنای عقلی و حقوقی درستی ندارد. اما سوال این است که دلیل اینکه جناب آقای حیدری که هنوز امکان پاسخگویی به انتقادات مربوط به مناظره های انتخاباتی را نیافته اند آیا به چه انگیزه ای اقدام به طرح چنین سوالات جهتداری در نقد از حوزه تامین اجتماعی را می نمایند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.