جوسازی جدید وزارت بهداشت

مطالب مرتبط

۱۳ دیدگاه‌

 1. رحیم سهرابی گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون. این ترم در بحث تامین مالی و مبحث collecting که قرار بود در مورد بیمه های مختلف مطالب جمع کنم. بسیار به ۹/۲۷ اشاره شده است. متاسفانه من هم به طرق مختلف که محاسبه میکردم این نسبت ۹ از ۲۷ کمی غیر عادی و غیر علمی به نظر می رسید. متاسفانه در خصوص سهم بیمه بیکاری هم در سایت های مختلف به روش های مختلف توضیح داده شده است. بهر حال این مقاله با ظرافت به این موضوع پرداخته است. سپاس بسیار

 2. جوادریسی گفت:

  با سلام
  کاش بجای اینکه اینهمه بدنبال سهم درمان هستند کمی هم به این نکته توجه می کردند که چقدر از سهم درمان مردم را سازمان بدوش میکشد
  لطفا بهشون بگید به چند سوال پاسخ دهند
  ۱- سهم درمان مردم از درآمدهای نفتی
  ۲- سهم درمان مردم از هدفمندی یارانه ها
  ۳-سهم درمان مردم از درآمد مالیات‌ها

 3. مهدی اسفندیار گفت:

  بنده برخلاف آقای علی حیدری ، به آقای حریرچی حق می دهم، ببینید وقتی که یک سیاستمدار و وزیر یک نفر را به یک سمت مهم و نظارتی منسوب می کند باید از عقل و فهم و درک طرف مقابل در وهله ی اول اطمینان حاصل کند و سپس در دانش و درایت طرف باید مطمئن باشد و سپس انکه باید از ظرفیت آن شخص نیز اطمینان حاصل کند. حالا اگر حاصل کردند و اقای حریرچی را منصوب کردند که خوب باید حق به آقای حریرچی داد که اینچنین در رسانه ها فریاد بزنند و این حرف ها را بر زبان بیاورند اما اگر اطمینان حاصل نکردند که این آقای وزیر هستند که باید به خاطر چنین انتسابی پاسخگوی افکار عمومی باشند.
  اما از این ها بگذریم ، ضمن تشکر از سخنان ارزشمند کارشناس محترم جناب اقای علی حیدری باید گفت ، در موضوع طرح تحول سلامت شما اقداماتی انجام دادید که مستحق چنین رفتاری هستید.
  ۱_ در سازمان تامین اجتماعی و دوستان شما در خدمات درمانی متولی این صندوق بودید، تن به اجرای طرحی دادید که حتی کمتر باسوادهای حوزه ی سلامت هم می دانستند که اجرای این طرح امکان پذیر نیست و متاسفانه اجرا کردید.
  ۲_ امثال دکتر اهوازی قلدر را که در برابر دستور احمدی نژاد و آن جریان عظیم رسانه ای ۲۰۲ قلم داروی سرطانی ایستاد برکنار کردید و شوالیه های خود را از میدان حذف کردید.
  ۳_ رسانه ها را به حریف واگزار کردید و شدید رهرو و با ادبیات محافظه کارانه از یک دنیا اشتباه در طرح تحول سلامت حمایت کردید؟ این حمایت به حدی سنگین و این محافظه کاری به حدی سخت در جریان است که بنده دارم لمس می کنم که با وجود غرق شدن سازمان تا خرخره در تنگنای مالی و عقب ماندن بسیاری از تعهدات و با وجود اینکه آش وزارت بهداشت برای سازمان در سال ۹۶ ، از آنچه این روزها از بوی آن در بودجه ی سال ۹۶ و گرد و خاک های رسانه ای و پوپولیتسی بر می آید هم بسیار شور است و هم بسیار چرب؟؟؟ اما کجاست صدایی که از کبریایی زاده ها بربیاید؟؟؟ کجاست فریادی که دوستان رسانه ای بلند شود؟ کجایند دستان قوی و قلم به دستان شریفی که طومار این کوچولوهای میدان دار را درهم بپیچند؟؟؟
  ۴_ شما دقیقا مثل پدر خانواده ای رفتار کردید که زیربار یک وام کلان با بهره ی ۴۰۰ درصدی رفتید و آن را صرف خرید یک بلیط هواپیمای دور دنیا کردید و بدون لینکه در جایی پیاده شوید، اکنون با افتخار تمام در همان فرودگاه اول پیاده شدید و درنقطه ی اول ایستاده اید (تاخیر یکساله در پرداخت به طرف های قرارداد با وجود چهار برابر شدن مخارج)
  حال باید از دکتر حیدری پرسید که مشکل را باید به بلیط فروشه نسبت داد یا به خلبانه یا به ایرلاینه ؟؟؟

  حالا آقای حیدری عزیز قسطها یکی پس ازدیگری رسیده و پدر خانواده پاسخگوی رفتار خود نمی تواند باشد.

  لذا بدون رودبایسی باید گفت که اگر اشتباه جناب آقای وزیر را در انتساب آقای حریرچی به سمت رئیس هیئت نظارت باور کنم نمی توانم از خانه نشینی و کنار گذاشتن شوالیه های تامین اجتماعی به راحتی بگذرم و خودکرده های دیگر؟؟؟؟؟ ….. باید گفت خود کرده را تدبیر نیست.
  آقای حیدری شما در روابط عمومی سازمان شرایطی آرمانی داشتید که می توانستید مثل آب خوردن تمام فضاهای بازی را بر علیه زیاده خواهان عوض کنید همانطور که با قدرت رسانه ای روابط عمومی خود از موضوع تحقیق و تفحص و آن بحران های عظیم گذشتید؟ واقعا از پس تشکلات سردرگم و بدون برنامه ی زارع نژاد (این قضاوت را به عنوان یک خبرنگار می کنم ) در روابط عمومی وزارت بهداشت بر نمی ایید؟؟؟ چرا بر می آیید بلکه بد داستان اینجاست که برخی از دوستان هنوز صلاح نمی دانند، چون ماه عسل هنوز تمام نشده است.
  اما آقای حیدری خبرنگار سینا؟ خبرگزاری سینا؟ اینها شما را یاد چیزی نمی اندازد؟؟؟ کمی فکر کنید؟؟ برای بنده همه خاطره هست؟
  خاطره از روزهایی که به عنوان پرسنل سازمان شما در آنجا بودم و نه به عنوان خبرنگار و بلکه به عنوان مدیر؟؟؟ و نه فقط مدیر سینا بلکه مدیر ماهنامه ی اقلیم شفا؟ آن موقع خیلی قوی تر از امروز بود؟ اما بر دلم حسرت انجام یک مصاحبه برای نفع بیمه شدگان به دل ماند؟؟؟ اما می بینید که حریرچی این فرصت ها را از دست نمی دهد؟

  من بیشتر از این ننوشتم چون احتمال ثبت این نظر را زیاد نمی دهم زیرا آفت محافظه کاری آنچنان در تار و پود سازمان تامین اجتماعی تنیده شده است که حتی دوستان تامین پرس که مطمئن هستم با درد و درک دارند مسائل را دنبال می کنند و هیچ و ارتباطی به سازمان هم به لحاظ تشکیلاتی ندارند از درج آنچه باعث دلخوری عزیزان وزارت بهداشتی شود معذوریت هایی دارند که….. شگفت اور است با وجود تمام شدن کار و این همه مشکل نمی دانم دیگر برای حفظ چه چیزی محافظه کاری می کنند؟؟

 4. مفتش گفت:

  اقای دکتر حیدری تبریک میگم سوژه جدید خود نمایی پیدا کردی
  بیچاره مردم همتون سر و ته یه کرباس هستید بیچاره مردم

 5. رحیم گفت:

  یعنی تا حالا حرفی اینقد به دلم ننشسته بود… آخیییییش

  • رسول زاده گفت:

   آقای اسفندیاری، دیگه دارید انتحاری می روید توی شکم آقایان، تمام فتنه های رسانه ای علیه طرح تحول از جنابعالی بلند شده، براتون سری سبز و زبان سرخ آرزو کنم؟ یا تندرستی؟ کاش شما از برخی مدیران سازمان یاد می گرفتید ، هرچه آقای قاضی زاده ی هاشمی می خواهند ،دو دستی تقدیم می کنند و جانشان راحت.

 6. گلسا گفت:

  آقای حیدری با دلسوزی تمام در این چند سال حرف منطقی رفتار منطقی داشته اند همین که همیشه تنها مقام پاسخگو به افکار عمومی و کارکنان سازمان هستند که تمام مقالات ایشان علمی کارشناسی و دلسوزانه و از سر عرق سازمانی است فکر میکنم روی سخنان آقای اسفندیار به یک دنیا کوتاهی هایی هست که از سوی مدیران محافظه کار و منفعل سازمان صورت گرفته است اینکه دکتر اهوازی دکتر ؟؟؟ دکتر ؟؟؟و بسیاری از مدیران لایق مثل ؟؟؟ را مفت از دست داده ایم در آن شکی نیست اما آقای اسفندیار این بزرگواران بخاطر همان تحقیق و تفحصی که شما در بخش درمان انجام دادید در حاشیه قرار گرفته و حذف شدند بجای قلم فرسایی بر رسانه ها و حملات آتشین به وزیر بهداشت و ایجاد امواج رسانه ای که در این سه سال در کشور به راه انداخته آید ( البته خود در گوشه ای پنهان شده اید، اما اگر کسی رسانه ای باشد و در گوگل عباراتی مثل شکست طرح تحول، یا فئودالیسم در نظام سلامت و… را با نام شما سرچ کند دقیقا می فهمد که شما پشت جریانی هستید که در پشت ابرها پنهانی) بگذریم استاد اسفندیار… آقای حیدری شخصیتی قابل دفاع هستند.

  • مهدی اسفندیار گفت:

   سرکار خانم گلسا سلام
   بنده هم مثل سرکارعالی بارها و بارها از نظرات جناب آقای حیدری استفاده کردم و اتفاقا باید عرض کنم که از اینکه تنها فرد پاسخگو و اهل مشورت و دارای ارتباط با بدنه ی سازمان را در برخی از موارد مورد نقد قرار می دهم نه احساس شهامت دارم و نه احساس اینکه دارم با کسی که متهم وضعیت موجود است برخورد می کنم ، بنده بیش از انچه تصور کنید می دانم که جناب اقای حیدری تا چه حد وقف ارمان های سازمان هستند ، به هرحال یک نویسنده هستم و از نوع قلم زدن ایشان می فهمم، که این قلم متعلق به اهل درد است یا اهل مقام و قدرت ، چه کنیم که فعلا ایشان در تیررس نقد خود را قرار داده اند و این شهامت را در خود داشته اند.
   در مورد تحقیق و تفحص، مطمئن هستم که سرکارعالی متن گزارش را نخوانده اید، چه آنکه اگر می خواندید می دیدید که بنده از بخش درمان به شدت حمایت کردم و به عنوان مسئول کارشناشی و بازرسی و ارایه گزارش از بخش درمان سازمان ، از عملکرد های این بخش بسیار منطقی دفاع کردم بطوریکه مورد حمایت بیشتر مدیران اصلی ستاد نیز بود، و حتی برای سه تن از مدیران در امری بی سابقه در فرایند تحقیق و تفحص تقدیرنامه ی کتبی صادر شد.
   اما در اینکه فرمودید در پشت پرده هستم، نه خواهر خوبم بنده در رسانه هستم و کاملا در رو هستم ، با نام و نام خانوادگی و بدون هیچ استعاره ای ، اینکه نطفه ی انتقادات از طرح تحول سلامت را در حوزه ی رسانه ها تا حدودی شکل می دهم، قبول دارم و قبول دارم که برخی از منتقدان وزارت بهداشت خواسته یا ناخواسته از ایده های بنده در سخنرانی ها و یا مصاحبه ها استفاده می کنند و به قول شما تبدیل به موج می شود، اما در پشت پرده نیست، کاملا مشخص است و برای این آرمان هم هزینه دادم و بسیار تحت فشار بوده ام. اما اولین و تندترین انتقاد بنده به مسئولین رادیو سلامت در دیدار مشترک آنها از سینا نیوز در دوره مدیریت خودم بود که مدیر وقت رادیو سلامت را در جلوی مدیران رادیو مورد نقد قرارداده ام و یا همینطور در دیدار معاونت نظارت سیما از سینا نیوز نیز به همین شکل انتقادات تند خود را مطرح کردم و از همان زمان معتقد بودم که همراهی با طرح تحول برای کشور ویرانگر است. به هرحال اگر انتقاد بنده از آقای حیدری تند بوده است عذرخواهی می کنم و مطمئن هستم که ایشان هم به عنوان یک نویسنده کاملا جنس قلم بنده را درک می کنند و به قول خودشان آنچه از دل براید لاجرم بر دل نشیند. بنده یک زمانی معتقد بودم که افراد اجرایی باید تغییر کنند و بعد از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید متوجه شدم که اشتباه فکر می کردم و باید سیستم اجرایی تغییر کند و اکنون احساس می کنم که مشکل اساسی تر از این هاست و باید فلسفه ی فکر و اندیشه در کشور به شدت دچار تغییر بنیادین شود؛ زیرا ایراد اصلی در همین مسئله است، اینجاست که احمدی نژاد با آن گرایشات تند راستی می رود و قاضی زاده ی هاشمی با آن گرایشات تند چپی می اید اما چون شیوه فکر کردن یکی است و فلسفه ی تفکر در هر دو فرد یکی است خروجی موضوع به پوپولیسم گرایی می رسد.

 7. سمانه گفت:

  مقاله ی آقای حیدری و این کامنت ها را به دقت از نظر روانشناسی بررسی بفرمایید، التهاب در اندیشه ی همه ی دوستان دیده می شود. متاسفم از این بابت که هیچ وقت سازمان تامین اجتماعی در ده سال گذشته بستری آرام نداشت. آقای نوربخش باید به این مشکلات و دغدغه ها پاسخ بدهند.

 8. پوستین دوز گفت:

  با درود به همه همکاران بزرگوار
  قبل از هر چیز به سهم خویش ازکلیه همکارانی که به ارائه نظر پرداخته و با هر نیتی احساس تکلیف نموده اند سپاسگزارم. از اندیشمند دلسوز جناب آقای حیدری که در حال حاضر در بین مدیران ارشد سازمان بعنوان یکی از مدافعین راستین از منافع سازمان قرار گرفته اند و همه امید کارشناسان مستقل و نگاههای نگران به آینده سازمان و راههای عبور از بحران به فرمایشات و مطالبی است که از سوی ایشان انتشار می یابد.واقف می باشند که سازمان در مرحله خاص ازمسیر خطرناک و تاریخی قرار گرفته و در گذشته نیز اینگونه بر سازمان تاخته شده لیکن وجود فرزندان پاک ، صیانت از آن را با تمام وجود در برنامه های خود قرار داده اند.بعنوان یک کارشناس و همکاراز ایشان در خصوص تحلیل وزین ارائه شده صمیمانه تقدیر می نمایم.لذا با توجه به سوابق ارزنده ایشان در مسیر پیش گفت اهل بصیرت و حتی عزیزانی که ممکن است در پاره ای مواردنظر مخالف کارشناسی داشته باشند-که یک امری طبیعی است- بر دلسوزی و سلامت و شفافیت این سرمایه ارزشمند مدیریتی نظام تامین اجتماعی کشور گواهی خواهند داد.
  اما بعد،
  مقوله درمان در کشور به درد بی درمان تبدیل شده بود و اهتمام دولت تدبیر و امید به ساماندهی آن بعلت انعکاس اجتماعی و بازخوردهای مربوطه در اجتماع و نارضایتی مردم از آن بوده است.
  بخشی که خود می خواهد اجرا کند،نظارت کند و قضاوت کند و مدیریت همه چیز را بعهده بگیرد.در کشورهای برتر دنیا بررسی کنید که وزیر بهداشت ،درمان و مانند آن از چه قشری و با چه تخصصی انتخاب میشود.آیا آقای دکترهاشمی میتواند رفتار غیر صنفی و بیطرفانه داشته باشد؟و …
  از سوی دیگریک دولتمرد نمی بایست حل مشکل در یک موضوع و بخش را با ایجاد مشکل برای سایر دستگاههای مستقل -سازمان-تجویزکند و این کل هدف را میتواند تحت تاثیر قرار دهد.
  تفسیرهای هدفمند و مغایر با نظرات تصمیم گیران ذیربط در قوانین ، رفتار غیر حرفه ای معدودی مدیر، طرح مباحث ملی بصورت پو پولیستی در بین عموم و… موجب ایجاد حاشیه برای سازمان ،کشور و در نهایت ایجاد نارضایتی مردم خواهد شد.
  در تمامی موارد دوستان تلاش نمودن که مباحث را بصورت کارشناسی و با رعایت منافع ملی و کمک به دولت محترم برای تحقق برنامه های کلان پیش ببرند اما عده ای از اعتمادی که نظام به آنها نموده و موقعیت مدیریتی به آنها سپرده شده برای منافع بخشی خود و هم کیشان صنفی خویش استفاده می کنند و کلیت سازمان بخصوص بخش بیمه ای سابقه ای اینگونه را کمترتجربه کرده بود.
  به خطر انداختن امنیت کشور با ناتوان کردن سازمان در ایجاد تعهدات موجب هزینه های زیاد برای کل نظام میشود.

 9. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  در سال ۱۲۷۵ شمسی به بعد مجلس صحه در ایران شکل گرفت ولی در کودتای ۱۲۹۹ و تشکیل دولت ضیا مجلس صحه منحل و به اداره صحه تبدیل شد و در سال ۱۳۰۳ اداره کل بهداری شد و در سالهای ۱۳۱۳ تا ۱۳۲۰ تبدیل به وزارت بهداری شد و در سالهای ۱۳۵۵ وزارت بهداری تبدیل به وزارت بهداری و بهزیستی شد و در سال ۱۳۷۲ تبدیل به وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی شد و در تمامی سنوات بجز چهار دوره همه وزرا پزشک بوده اند.

  شاید در ۳۰ سال پیش با وجود پزشکان پاکستانی و هندی و وقایع مانند جنگ تحمیلی رتبه بهتری از امروز داشته ایم امروزی که ده ها دستگاه MRI و CT و صدها متخصص داریم .

  اما در دنیا طب در بستر دولتی نبوده است و بصورت طب ملی در قالب نظام پزشکی و یا انجمن ها شکل یافته است و دولتها دنبال وزارت سلامت و با مدیریت مستقل از ارایه کنندگان خدمات پزشکی بوده اند.
  شاید در خبر ها وزیر سلامت سوئد که ۳۲ ساله و لیسانس علوم سیاسی را دارد دیده اید!!!

  عملا پخش پزشکی ما به یک سمت رفته است و پزشکی دنیا یک سمت دیگر.

  ما تنها وزارت این اسمی و این شکلی و این عملکردی را داریم و خروجی آن هم رتبه ۱۰۰ به بالا بوده است.

  در خصوص طرح تحول باید گفت مدل طرح تحول مبتنی بر عرضه و تقاضا بوده است که کاملا اشتباه است.

  حالا این سیستم وزارت بهداشت با بنیان اشتباه و با عملکرد اشتباه به بن بست منابع مالی رسیده است و تقصیر را گردن دیگران میاندازد.
  متاسفانه متخصصان درون بخشی وزارت سلامت مفهوم بیمه و تامین اجتماعی و تفاوت آنها را نمی دانند.

  البته ما در تامین اجتماعی هم مشکل داریم . تامین احتماعی هم استاندارد نیست و مقام ارشد آن باید توسط دولت انتخاب شود و آنهم با هم در این دوره با گرایش پزشکی

  درمان غیر مستقیم ما هم در دست متخصصان غیر مرتبط است و نه در دست متخصصین بیمه ای و مالی !!!

  اما راه حل :
  به نظر میرسد راه حلی وجود دارد که یا ما آن را در کشور انتخاب خواهیم کرد یا خود را با هزینه به ما تحمیل می کتد.

  ۱- آزاد سازی بخش پزشکی و واگذاری به سازمان نظام پزشکی و انجمن های مربوطه مانند افغانستان و یا آمریکا یا انگلستان و یا فرانسه

  ۲- انحلال وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بعد از حدود ۸۰ سال و اجازه تاسیس وزارت سلامت و تلفیق با وزارت رفاه طبق شاخص های موجود مانند : اکثریت کشورها

  ۳- استقلال بیشتر و بالاتر به سازمان تامین اجتماعی که کارکرد روزافزونی پیدا کرده است بخصوص در خصوص امنیت خارجی و داخلی

  ۴- استاندارد سازی ساختار تامین اجتماعی بر اساس شاخص های موجود بین المللی

  و بعضی موارد دیگر که در این نوشتار نمی گنجد.

  جناب دکتر حریرچی هم بهترین محل برای ایشان اتاق عمل است چون در حیطه تخصصی ایشان است.وزیر محترم هم برای خدمت بهتر و بیشتر به اتاق عمل برگردند و الا مدیریت این عزیزان بودجه ای بالاتر از همه ثروت در کره خاکی را خواهد خواست و البته باز هم طلبکار خواهند بود.

  دولت امید و تدبیر هم اگر چه تلاش زیادی در همه عرصه ها داشته است منتهی باید در اصلاح ساختار قوه مجریه هم اقدام کند.

  با تشکر از تلاش ها و خدمات جناب دکتر حیدری و آرزوی تلاش برای ایجاد ساختاری استاندارد در سازمان تامین اجتماعی که کارکرد آن برای کشور بسیار حیاتی شده است.

 10. taminmam گفت:

  با سلام خدمت دوستان و همکاران بزرگوار
  مشکل مملکت ما بها دادن بیش از حد به پزشکان میباشد که موجب زیاده خواهی و جاه طلبی آنها شده ، در شرایط سخت اقتصادی فعلی که درصد قابل توجهی از مردم در براورده ساختن ابتدایی ترین نیازهای زندگی خود عاجزند متاسفانه سازمان نظام پزشکی کشور به عنوان یک انحصارگر دست از ثروت اندوزی ،زیاده خواهی و خوشگذرانی در فلان کشور دنیا و به تبع آن فشار بر اقشار ضعیف جامعه برنداشته بلکه روز بروز حریص تر هم میشود و با اشتهای سیری ناپذیر خود تمام منابع کشور را در کام خود فرو میبرد ، برای اینکه با خیالت راحت به مطامع خود برسند قانون های مطلوب خود را با تطمیع نمایندگان و تهدید وزرا به تصویب میرسانند. در این مملکت برنامه ای بنام بهداشت و پیشگیری از امراض و بیماریها بچشم نمیخورد و یا حداقل تبلیغی برای آن نمیشود چون درآمدی برای وزارت بهداشتی ها و پزشکان ندارد،متاسفانه نظام پزشکی علاوه بر اینکه پستهای حساس و کلیدی وزات بهداشت را بدست گرفته برای اینکه در سازمان تامین اجتماعی هم -به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی- راحتتر به خواسته های صنفی خود برسد، فردی از همین صنف را بر راس سازمان گمارده است، حکایت این مردمان حکایت مگسانند بر گرد شیرینی.

  • حبیبی گفت:

   با درود فراوان
   کاملا درست است.اینکه وزیر بهداشت ادعا کند که تعدادی از آقایون کارمندان وی هستند موجب حیرت شد.تازه بسیاری که بر بخش بیمه ای سیطره یافتند نیز از مهره های وزارت بهداشتی هستند بعنوان نمونه فامیل معاون وزیر بهداشت که پست مهمی در سازمان گرفته می بایست مدیران بیمه و استانها را انتخاب،تعیین و جابجا و یا حذف کند …
   تازه میفهمیم که ذبیحی چرا می گفت پزشک باید برود پزشکی کند .متاسفانه عملکرد اینها بعنوان تیم اصلاحات ثبت میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.