حمید رضا اله یاری: تغییرات ملموس اما ناکافی در مدیریت منابع انسانی!

مطالب مرتبط

۵۳ دیدگاه‌

 1. بهروز گفت:

  حمید عزیز سلام
  اگه در این مقاله یک تعریف علمی از مدیریت منابع انسانی(طبق عنوان مقاله) واستانداردهای آن عنوان میکردید وسپس به ذکر نمونه ای از استانداردمیپرداختید ودرنتیجه واریانس احتمالی آنرا در سازمان عنوان وثابت میکردید مقاله شما از یک نو.شته انتقادی وصرفا اظهارنظر به یک مقاله علمی -تحقیقی بدل میشد ومیشد درباره اون به بحث علمی نشست

 2. ابوالفضل رنجبر گفت:

  امید است هرم استراتژیک سازمان به تناسب نسبت حق بیمه دریافتی تغییر نماید و آن وقت است که می توان نسبت به ماندگاری و حفظ صندوق سازمان تامین اجتماعی امیدوار بود.

 3. مرتضی گفت:

  باسلام
  واقعا تعجب می کنم که نوشتین فارغ از مسائل سیاسی
  این طور که به نظر می رسه شما فقط اومدین دل بعضی ها رو خوش کنین خواهش می کنم دست از این کار برداریم و به گذشتگان فکر کنیم باید بدانیم هیچ میزی ماندنی نیست و به آن نچسبیم
  هر دوره ای دارای نقاط ضعف و قوتی هست
  مزایای انگیزشی در دوره آقای ذبیحی قطع شد نه در دوره آقای ضیایی و بقیه که سال ۸۷ درج فرمودید
  تنها مدیرانی که من دیدم از تامین اجتماعی دفاع جانانه کردن آقای حافظی و آقای نوربخش بودن و از هردو عزیز تشکر می کنم
  ضمنا تا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باشد با تغییر دولت هم به خاطر میز؟؟؟ همه چیز رو فراموش می کنین

 4. همكار گفت:

  نمی دانم نویسنده مطلب از کدام تغییرات ملموس حرف می زنند. علیرغم شعارهای داده شده همه می دانیم که اوضاع انچنان فرقی نکرده است. به بیان دیگر درصد بسیار کمی از انتظارات برآورده شده است. در حوزه مدیرت منابع انسانی چه اتفاقی افتاده است؟ در حوزه انتصابات چطور؟ هنوز مدیران منصوب مدیرعامل سابق (با معیارهای خاص شان) بر مسند کار هستند. هنوز انتصابات مدیران سازمان نه بر مبنای ضوابط مدون بلکه بر اساس فشارهای فراسازمانی بویژه نمایندگان مجلس انجام می شود. هنوز بی برنامگی، فقدان نظارت بر واحدهای اجرایی و عدم هماهنگی بین بخشهای مختلف ستادی به چشم می خورد…

  • همکار محترم سلام.
   باید اذعان نمود که مدیران فعلی سازمان درمبحث حقوق و مزایا ( موارد ذکر شده در یادداشت) نسبت به مدیران قبلی عملکرد ملموس و بهتری داشته اند. هرچند در مواردی با تأخیر مواجه بوده ایم یا در تاریخ اجرای برخی مصوبات تأملاتی وجود دارد. البته هنوز تا رسیدن به هدف آرمانی در این حوزه فاصله زیاد داریم. ضمن اینکه فرصت ها هم مثل برق و باد خواهند گذشت.
   به نظر می رسد سکوت و سکون مسوولین فعلی سازمان در حوزه انتصابات رضایت عموم کارکنان را در پی نداشته باشد. شاید بعضی از مدیران منصوب دولت قبل به دلیل جابجائی قدرت سیاسی، در فضائی مرکب بلاتکلیفی و تردید ناشی از ماندن یا رفتن به سر می برند و تمرکز لازم برای مدیریت را نداشته باشند که این برای سازمان خوب نیست. مضافاً آن که ازتمام ظرفیت خود ( مثل توسل به صاحبان نفوذ و سیاسیون) برای حفظ وضعیت موجود استفاده می کنند. عملکرد مدیران سازمان در این خصوص قابل تأمل است و جای سوال دارد. شاید برای این سکون یا تثبیت دلایلی وجود دارد که بهتر است برای روشن شدن افکار عمومی کارکنان از زبان و قلم خودشان بیان شود.

 5. پژواک گفت:

  متاسفانه در مهمترین بخش منابع انسانی یعنی اداره کل امور اداری انتصابات در دوره اخیر به بدترین شکل انجام شده است. آقای احمدی نژاد بسیار باعث تخریب سیستم سازمان شد اما هر چی بود دایره تنگ و بسته مدیران را باز کرد و متاسفانه در دولت جدید باز هم شاهد انتخاب از طیف محدود و نزدیکان به مدیرعامل سازمان هستیم.
  کاش اداره کل امور اداری و امور استانها فهرست اسامی مدیران ستادی و استانها را به همراه تخصص و مدرک دانشگاهی و سال اخذ آنرا اعلام کنند تا بدانیم و بدانند که سازمان توسط چه تیمی اداره می شود.

  • پژواک عزیز سلام
   یکی از نقدهای وارده به دولت قبل تغییرات متعدد مدیریتی در راس هرم سازمان بود. مشابه این اتفاقات ، انتصاب دو مدیر کل امور اداری و دو مدیر کل امور مالی در طول این یک سال و اندی بود که دلیل این تغییرات ناگهانی و سریع ، پوشیده مانده که البته جای بحث دارد. اداره کل امور اداری به عنوان یکی از تخصصی ترین ادارات سازمانی در حوزه مدیریت منابع انسانی محسوب می شود اما حضور افراد غیرمتخصص و غیر مرتبط با این بخش اتفاقی است مرسوم که مربوط به این دولت و آن دولت نمی شود. شاید مدیران سازمان معتقدند که فرد مورد نظرشان به صرف داشتن سابقه مدیریتی ولو غیرمرتبط توان اداره کردن امور پرسنلی سازمان را دارد که به نظر می رسد بخشی ازمشکلات موجود در اداره کل امور اداری در همین دیدگاه نهفته باشد. با همه انتقادات وارده نباید تلاش همکاران اداره کل امور اداری و اداره کل بودجه و تکشیلات را در تدوین آئین نامه استخدامی سازمان و آئین نامه های اجرائی مرتبط با آن را نادیده گرفت.

 6. بهروز گفت:

  سازمان به بزرگواری دکتر نوربخش مدیرعامل به خودش ندیده.
  لذا قدرش رو بدانیم ویاریش کنیم

 7. همکار گفت:

  به یمن مدیریت آقای ????? ما در اداره کل خ؟؟؟؟ هم مدیر کل داریم هم همیار مدیرکل و هم مشاور مدیر کل داریم هیچ غمی هم نداریم سازمانی که با کمبود نیروی اجرا مواجه است در پستهای مدیریتی با تراکم مدیران مواجه است آخر این چگونه انتصاباتی است ؟ این سمتها چه جایگاهی دارند آیا از منصوبین به این سمتها آمار عملکردی خواسته شده که چه مشاوره ای ویا چه همیاری با مدیر کل کرده اند با این ترکیب مدیریتی آیا مشکلات موجود در خ؟؟؟؟ ر؟؟؟؟ حل شده یا مضاعف شده است؟ البته گمان کنیم که گوش اگر گوش مدیران سازمان و ناله اگر ناله ماست آنچه البته به جایی نرسد فریاد ماست.

 8. احمد غفوری نژاد گفت:

  برای انتخاب مدیران باید سیستم گزینشی و بانک اطلاعاتی از مدیران ایجاد گردد که منحصرا به تواناییهای اخلاقی و مدیریتی افراد در طول سالها خدمت و میزان کارایی و مفید بودن آنان برای سازمان توجه شود و به سفارشات , لابیگریها , باند بازیها,دوستیها و…… ابدا توجه ننمایند . و این از اهم وظایف یک سازمان است که مدیران خود را طی سالیان خدمت , شناسایی وتربیت کند ودر این صورت مطمئنا رضایتمندی و آسودگی خاطر کارکنان را بهمراه خواهد داشت و میتوانند امیدوار باشند که شایستگی های آنان نادیده گرفته نشده و امیدوارانه راه ارتقاء کمی و کیفی سازمان یا بنگاه اقتصادی را در پیش بگیرند . به امید آنروز

 9. در پاسخ به بهروز:
  جناب بهروز عزیز:
  سلام و خدا قوت. مطلب ارائه شده فقط یک یادداشت بود. البته حق با شماست اما بررسی و ارزشیابی عملکرد مدیران سازمان در همه ابعاد مدیریت منابع انسانی مشتمل بر جذب و بکارگیری نیروی انسانی، آموزش، پرورش و توسعه استعدادها و مهارت‌های افراد، حفظ و نگهداری نیروهای لایق و ایجاد روابط مطلوب بین آنان، مدیریت حقوق و دستمزد و مزایای کارکنان، تشکیلات سازمانی و … در یک مقال و یادداشت نمی گنجد و اساساً از حوصله و وقت کاربران و خوانندگان خارج است. بنابراین کوشیدم تا در حد وسع و توان خود مطلب را به صورت کلی اما تقریباً رسا و معنی دار تدوین و ارائه نمایم. با این حال از دقت نظر شما صمیمانه سپاسگزارم.

 10. در پاسخ به آقا مرتضی عزیز

  سلام. همانطور که در متن یادداشت عنوان شده کارکنان سازمان بی توجه به جنجال های سیاسی و چالش های پیش آمده وظایف خود را عاشقانه و صبورانه و بدون لحظه ای درنگ انجام دادند. مگر غیراز این بود؟؟؟
  غرض بنده از دوران تضییع حقوق و مزایای کارکنان درفاصله سال های ۸۷ تا ۹۰ معطوف به دوران ۱۷ ماهه مدیریت آقای ع ذ بود. البته انحلال معاونت فرهنگی و اجتماعی و معاونت امور استانها وتعطیلی موسسه پژوهش عالی تامین اجتماعی هم در همان دوران رخ داد. بخشی از عدم افزایش حقوق و مزایا نیز مربوط به دوران مدیریت آقای ر ح بود. موفق باشید.

 11. همکار گفت:

  آیا اگر من جراحی بلد نباشم و قبول کنم جراحی کنم و جان فقط یک نفر به خطر بیاندازم آدم خوبی هستم؟
  آیا اگر من اقتصاد بلد نیستم بیمه بلد نیستم بیایم مدیریت تامین اجتماعی را قبول کنم چگونه آدمی هستم؟

  • احمدي گفت:

   شهید چمران:
   می گویند تقوا از تخصص لازم تر است. آنرا می پذیرم. اما من می گویم آن کس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.

 12. فریدون گفت:

  بانک اطلاعاتی همه افراد از بدو ورود تا اخرین روز خدمت ضرورت دارد و می بایست مبنای بشود برای انتصاب

  • بيژن گفت:

   تهیه بانک اطلاعاتی به خودی خود مشکلی را حل نمی کند. مهم شاسیته سالاری و ضابطه مند شدن انتصابات است. در حال حاضر ا؟؟؟ ا؟؟؟؟؟ که در اصل متولی استعدادیابی؛ انتصابات و نظارت بر عملکرد مدیران است خود آلت دست … شده است.

 13. محمد قجری گفت:

  من بسیار خشنود شدم همکار جوان وبا استعدادی که قلبش برای سازمانش می تپد و برای تعالی و ارتقای سازمان می اندیشد و قلم خود را هرچند کوچک ،اما ارزشمند رابرای رشد وتوسعه سازمان بکار میبرد نه برای تخریب ، آری شاید در دهه هراروچهار ،که بسیار نزدیک است با درایت و دوراندیشی مدیران سطوع عالی امروز سازمان ، شاهد دگرگونی های بسیار ارزشمند در نحوه خدمات رسانی به کارفرمایان وبیمه شدگان وهمه مخاطبین سازمان و استفاده از فضای مجازی شعب سازمان خواهیم بود ،وباور داشته باشیم ،همکاران جوان امروز در سالهای آینده به درک ودرایتی خواهند رسید که تاب تحمل ضعف وسستی در تصمیم گیرهای اثر گذار سازمان را نداشته باشند و مدیریت آزمون وخطا را نخواهند پذیرفت چون اگر نتوانیم اوضاع امروز سازمان را بازسازی ودگرگون کنیم باید در سنین کهولت وضعیت مالی بدی را برای سازمان شاهد باشیم که قطعا گریبانگیر همه هم نسلی من خواهد بود ،لکن امیدوارم مدیران رده عالی سازمان به چشم انداز دهه هزاروچهارصد وده وبیست سارمان عمیق تر بیاندیشند و همکاران جوان وخلاق و شایسته را فارغ از جناح گرایی شناسایی وبرای دهه آینده تربیت نمایند تا به امید حق شاهد توسعه خدمات سازمان وارتقا ورشد وشکوفایی آن برای بیمه شدگان وبیمه پردازان و کارگران و تمام مخاطبین سازمان که به امید برداشت درسنین کهولت خود امروز بذر امید در سازمان میپاشند ،را باشیم ، دیگر امروز وقت آن رسیده است بجایی که مخاطبین سازمان به شعب فیزیکی سازمان مراجعه نمایند ،سازمان از طریق فضای مجازی و استفاده از نرم افزارهای اطلاع رسانی قدرتمند به محل کار وخانه های آنها مراجعه نمایند ،و با خدمات رسانی مطلوب وایده آل ، فرهنگ بیمه را درکودکان امروز و آینده سازان فردا نهادینه نماید واین جز به همت همه مدیران لایق به ثمر نخواهدرسید ، وگام اول بنظرمن پاسخگویی و استفاده از همکاران توانمند درامر مشاوره وایجاد انگیزه برای آنان وایجاد حس اعتماد درمخاطبین سازمان ،میباشد ،آری آینده بسیار نزدیک است و پیش بینی افقی طلایی درچشم انداز سازمان دور از دسترس نیست ، همشه درپناه خدا باشید .

 14. بهروز گفت:

  درپاسخ به همکارعزیز:اگر من گفتم مدیر عامل سازمان ممتاز است بعنوان یک کارشناس نظر دادم وبعنوان کسیکه سالهاست کار پزوهش انجام داده ونه یک برداشت احساسی …انصافا ببینید سازمان درچه نقطه ای بود والان کجاست؟ اگر بازده عملکردی را درنظربگیریم بازده مدیریتی ایشان چگونه است؟ در تئوری سازمانها مگرتعریف مدیریت کار با افراد وبوسیله افراد نیست ؟
  به نظر شما آیا مدیرعاملی که میخواهد سازمان را ازتنش دور کند وبه آرامش برساند چاره ای بجز استراتزی فعلی دارد؟مسلما خیر.
  درضمن نیمی از سازمان تامین اجتماعی معاونت درمان اوست ….درمان ویترین زیبای سازمان است ومدیرعامل یک متخصص برجسته است لذا درمان خوب میداند ودر مباحث دیگر اعم از بیمه وسرمایه گذاری و… باید مشاورین ومعاونین برجسته ای داشته باشد .انصافا بعنوان مثال دربخش بیمه ای جناب آقای زدا بعنوان معاون ایشان مدیری کارکشته وصاحب نظر درعلم بیمه واخلاق مدارنیست؟وآیا آقای مدیرعامل معاون موفق سازمان درسالهای قبل نبودند؟
  مدیریت هم علم است وهم یک هنر ضمنی؟وبه اعتقاد بنده ایشان ازهردوی این خصایص بخوبی برخورداراست ونشانه آن :همین آرامش حاکم بر سازمان است

 15. سلام به خدمت همه دوستان .ورود محتوایی به بحث و تائید ویا ردنظریات دوستان در این مقال و مجال نمیگنجد وبضاعت و فرصت دیگری را میطلبد ولی همانطور که سالهاست در مقالاتم نوشته ام که همکاران سازمان غریبه پرست وغریبه نواز هستند و به خودی ها سخت میگیرند و در مقابل غریبه ها گارد باز دارند.فقط طرح مساله میکنم.آیا مدیرعامل فعلی تنها مدیرعامل پزشک سازمان است ؟و قبلا سازمان فارغ التحصیل رشته های پزشکی را بعنوان مدیرعامل به خود ندیده است؟یا مدیرعامل فارغ التحصیل مکانیک ویا برق و یا دارای تجارب در فنرسازی و کمک فنر سازی؟و…./وصد البته که این حرف من ،به منزله تائید همه افراد حاضر در سازمان و اعمال و رفتار آنها نیست و نخواهد بود

  • استاد گرانقدرجناب آقای حیدری عزیز
   سلام. همراهی شما باعث دلگرمی است و جای تشکر دارد. انتظار است دیگر مدیران محترمی که از نزدیک دستی بر آتش دارند حداقل در جایگاه یک فعال تامین اجتماعی ، به بحث ها و دیدگاههای همکاران ورودی داشته باشند ، نظری بدهند و اگر لازم باشد پاسخگوی سئوالات ، انتقادات و پیشنهادات باشند.
   با نظر شما موافقم . به طور کلی اثرات حضور تیم مدیریتی حال حاضر که اکثراً سبقه و ریشه سازمانی دارند و اصطلاحاً از جنس تامین اجتماعی هستند به دلیل شناخت نسبی از سازمان و تجربیات غنی حاصله ، کاملاً ملموس است که به نوبه خود و به عنوان عضوی کوچک از این سازمان بزرگ از ایشان تشکر می کنم. اکثر کارکنان هم متوجه و قدردان تحولات مثبت هستند. انتظار هم نیست سازمانی که با سوء مدیریت ها خراب و ویران شده در این مجال کوتاه آباد شود. اما حوزه ای که بیشترین دغدغه کارکنان را به خود اختصاص داده ( انتصابات) کمترین نشانی از تغییر و تحول به چشم نمی خورد. شاید به دلیل بی توجهی ها و بی عدالتی های چندساله که بر نیروی انسانی سازمان تحمیل شده ، سطح توقع و انتظارات کارکنان خیلی بالا رفته که البته به جا هم هست.
   سئوال این است: مدیران سازمان تا چه اندازه این توقع را درک نموده اند؟ برای حل آن چه اندازه تلاش شده است؟
   کلمه ” انتصابات” همه رده ها را دربر می گیرد. منظورفقط تغییر مدیران ناکارآمد نیست. به عنوان مثال : آیا کارمند یا مسئولی که رئیس شعبه اش بیش از ۲۵ سال از سابقه ۳۳ ساله اش رئیس بوده و کماکان هست ، امید و انگیزه ای برای رشد و ارتقاء دارد؟؟؟ آیا نظارتی بر انتصابات وجود دارد؟
   یک سئوال دیگر: نتیجه ارزشیابی و رتبه بندی واحدهای ستادی و اجرائی هرشش ماه توسط اموراستانها منتشر می شود، آیا ادارات کل یا شعبی که ضعیف عمل نموده اند ، درمورد عملکرد ضعیفشان بازخواست شده اند؟ تذکری گرفته اند؟ مدیرانش تعویض شده اند؟ جواب : عمدتاً خیر و به ندرت!!! در این صورت تصور کارکنان بر این است که : بین دوغ و دوشاب فرقی نیست !!! .
   به نظر پاسخ به این سئوالات و خیلی از پرسش های ریز و درشت دیگر که فکر و ذهن اکثر کارکنان را درگیر کرده در یک عبارت خلاصه شود : ((تسریع در تدوین و ابلاغ آئین نامه انتصابات و عمل به آن بدون هرگونه ملاحظه و مصلحت اندیشی)).

 16. خراسانی گفت:

  سلام. نمیدونم مدیرسازمان و بقیه معاونت ها این مطالب رو میخونن یا نه.
  آقا تو رو به امام رضا به فکر استان خ؟؟؟؟ باشین. هیچ نظارتی نیست. بازرس مدیر کی میخواد وارد عمل بشه. خیلی وقته پست رییس کارشناس برنامه ریزی خالیه ولی مدیر استان حاضر نیست کسی رو بذاره چراش رو از خودش بپرسین. کسی نیست بپرسه چرا پست رئیس شعبه ؟؟؟ باید حدود دو سال سرپرست داشته باشه. چون مدیر استان فقط یک نفر از دوستای خودش رو قبول داره و همش اون رو معرفی کرده اما چون شرایطش رو نداره تهران قبول نمی کنه ولی مدیر به هیچ عنوان حاضر نیستن غیر از اون کسی دیگه رو پیشنهاد بده. مگه استان خ؟؟؟؟ قحطی نیروی انسانیه? ااینجا مدیر و مشاور اعظم همه کارن . فهمیدن که تو سازمان نظارت نیست و دو سال از دولت اقای روحانی گذشته و کسی از اونها سوال نمی کنه خیالشون راحت شده و هرکار دلشون میخواد میکنن. برادر جان اینقدر از ؟؟؟؟؟؟؟؟ و بقیه تعریف نکن. ما که نا امید شدیم.

 17. فریدون پور گفت:

  سازمان در این چند سال تغییرات کلی تر داشته و بیشتر رعایت موهزین علمی را میکند به هر حال مبنای انتصاب در سازمان مشخص نیست و گاها یک نفر به مدت ۱۰ سال یک پست را دارد و حتی دیگر تکونی به خودش هم نمی دهد چه رسد به میز و برنامه کاری اش.

 18. خواهرکوچک شما.م گفت:

  بسمه تعالی
  باسلام و درود خدمت همکاران
  …کدام تخصص ، کدام تعهد ،چه ضابطه وبرنامه ای ، کدام سیستم گزینش وکدام بانک اطلاعاتی مدیران ویا چه کاروتلاش مضاعفی وخدمت به بیمه شدگان یعنی چه؟…شما همکاران ومدیران بیمه ای سراسر کشور اگر میخواهید مدیریت یاد بگیرید کافیست فقط چند روزی به خ????? تشریف بیاورید هم زیارت کنید و هم بامراجعه به اداره کل این استان ،یک برنامه جامع مدیریتی را به صورت عملی توسط تیم مدیریتی به شما آموزش داده تا آن را دراستان خود عملی نموده ونتایج آن را به چشم ببینید.
  واماعناوین مورد بحث ((جهت اینکه باپیش زمینه واطلاعات بیشتر دراین کلاس عملی شرکت نمایید))عبارتند از:
  ۱- برقراری ارتباط بانمایندگان مجلس ..((مهمترین اصل ))
  ۲- یادگرفتن چاپلوسی وتملق و….
  ۳- کلیه انتصابات بایددر حوزه باندوگروه مربوطه انجام شود(هیچکس ازسایر گروههاوسلایق نباید پست وسمت بگیرد حتی باوجود پست خالی وفرد شایسته ….سمتها وپستها ماهها وسالها خالی نگه داشته میشود شاید فردی با چاپلوسی بتواند خود را به گروه نزدیک نموده ودل مدیرومشاور را به دست بیاورد یااینکه احیانا یک نماینده دلش خواست به کسی سمت بدهد آقایان مدیراستان سمت خالی داشته وسریعا تقدیم فرد سفارش شده نمایند.
  ۴- حمایت از افراد عضو باند ودوست وآشنا…((حتی اگر این عضوهرگونه تخلف اداری وغیراداری داشته باشد باید شدیدا مورد حمایت قرارگیردمهم نیست فردمورد نظر را بازرسی کل کشور از سمتی خلع نموده باشد مهم این است که به هرقیمتی از عضو باند باید حمایت شود …سمت خالی هم که داریم سریعا یک پست تقدیم مینماییم .
  ونکته دیگر اینکه خانمها حق اشتغال دراداره کل استان رانبایدداشته باشندوپست وسمت هم برای این جنس ترجیحا ممنوع .
  .برای اینکه کلیه اطلاعات یک جا لو نرود بیشترازاین توضیح نمیدهیم که شما مشتاق شرکت دراین کلاسها باشید. ضمنا دراین کلاسها از هیچگونه آیین نامه انتصابات ، رضایت شغلی کارکنان ، برنامه ریزی ،لیاقت ، شایسته سالاری واین عناوین قلمبه سلمبه خبری نیست وزیاد ذهن شمارادرگیر نمی کند.بامید دیدار شما در خ????? ؟////////// ….

  • همکار گفت:

   با سلام خدمت این همکار محترم . شما فکر می کنی فقط در استان شما این کلاسها دایر است . نه خیر . اداره کل استان ????? این کلاسها را با ضریب قبولی و شرایط مطمئن تر و به شکل کاملا حرفه ای برگزار می کند . پیشنهاد می شود برای دوره های تکمیلی تر بعد از استان اشاره شده به اداره کل استان ????? تشریف بیاورید مطمئن باشید آینده شما با هر گروه و حزب و .. تضمین خواهد شد .

  • همکار استان گفت:

   همکار محترم سرکار خانم
   با سلام
   زیاد فکر نکنید
   از شواهد بر می آید که اوضاع از اینکه فکر میکنید بدتر باشد.
   هنوز آنقدر از دولت دهم فاصله نگرفته ایم یادتان هست در اواخر دولت دهم ۵۰۰ نفر از توصیه شده های نمایندگان محترم و اقوام و خویشان مدیران وقت و تنی چند از فرزندان همکاران با مجوزهای خاص استخدام شدند و مدیران جدید سازمان در بدو ورود قصد داشتند که مانع آن شوند و بعد از اندکی وقفه همه آنها طی یک آزمون کذایی پذیرفته و در سر کارهایشان حاضر شدند.
   آیا خبر دارید طی چند روز گذشته حدود ۲۰ نفر از توصیه شدگانی که اغلب در ارتباط با نمایندگان مجلس هستند از طریق شرکت کار و تامین بکار گرفته شده اند و همکار محترمه دو نفر از آنها در یکی از شهرهای استان شما بکار گرفته شده اند.
   آیا گمان میکنید که ارتباط با نمایندگان مجلس و لابی فقط مخصوص استان شماست .
   نه مطمئن باشید متاسفانه روال شده است.
   خنده دار نیست، تا مدیر کلی احساس میکند ممکن است پایه های سلطنت متزلزل شود ناگهان سر و کله یک یا پند نماینده مجلس در آن اداره کل پیدا میشود و خبر و عکسهای آن دیدار نیز برای خط و نشان کشیدن برای مدیران ارشد سازمان فورا در سایت اداره کل استان مربوطه قرار میگیرد.
   شما میفرمایید که غریب به دو سال است شعبه شما با سرپرست اداره میشود و حتما از مدیران ارشد سازمان توقع پیگیری دارید.
   حتما از مدیران ارشدی که هنوز پس از گذشت بیش از ۱۸ ماه نتوانسته اند برای استان همسایه شمالی شما مدیر تعیین نمایند و فشارهایی که به آن اشاره فرمودید را خنثی نمایند توقع ندارید که به مشکلات مدیر شما دراین زمینه رسیدگی نمایند . چرا که اگر چنین کنند میشود ” رطب خورده و منع خرما”
   همکار محترمی که دنبال بازرسان مدیر عامل میگردید حتما میدانید که ” گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر آنچه هست گیرند”
   یادمان نرود که در سالیان نه چندان دور این سازمان به شناسایی نیروهایی که استعداد بالقوه مدیریت داشتند همت گمارد و چه بسا در مدیران فعلی برخی از افراد شناسایی شده آن زمان وجود داشته باشند.
   یادمان نرود که زمانی معاونت امور استانهای این سازمان بسیار فعال تر از شرایط فعلی در این زمینه بود. البته باید بگویم در شرایط فعلی امور استانها در این زمینه تعطیل است.
   همکار محترم اگر چه این مسایل واقعا مهم است و نقش بسزایی در سرخورده نشدن همکاران دارد ولی توصیه مینمایم فکرتان را مشغول نکنید و با دعا و ثنا و ذکر، آرامش را به خود بازگردانید و از خداوند بخواهید که مشکلات را حل کند زیرا از شواهد بر می آید که این حرفها تاثیر ندارد.
   در خاتمه از مدیران محترمی که دلشان برای نظام پیشنهادات و …. تنگ شده و با برپایی جلسات تبادل نظر در تهران حداقل امکان ارائه نظرات به همکاران محترم تهرانی را داده اند پیشنهاد مینمایم این جلسات مفید را به استانها نیز تسری دهند تا شاید همکاران محترم استانها نیز مجالی برای تخلیه خود یافته و شاید مطالب ایشان نیز مورد استفاده قرار گیرد.
   در پایان از بزرگوارانی که با راه اندازی این سایت امکان تبادل نظر و ارتباط مستقیم همکاران با مدیران ارشد را فراهم نموده اند تشکر مینمایم.

 19. محمد قجری گفت:

  با عرض سلام وارادت حضور همه همکاران گرامیم بخصوص جناب آقای علی حیدری از مدیران آگاه و هوشمند و ریشه دار، در سازمان قدرتمند تامین اجتماعی و تقدیر وتشکر از توجه و عنایت ایشان به مقالات منتشره در این سایت و همچنین جناب آقاب الهیاری از همکاران شایسته و دارای پتانسیل بالا ،که بدور از هرگونه جهت گیری و رعایت احترام به ارزشهای اخلاقی وانسانی همه مدیران حاضر مبحث چالش بر انگیز و ارزشمند مدیران ناکارآمد را که دغدغه همه همکاران محترم شاغل وبازنشسته سازمان میباشد را مطرح نموده اند ،آری من هم با داشتن بیش از ۲۸ سال سابقه در سازمان و همچنین بیش از ۱۶سال حضور در اداره کل استان و دارای خاطرات تلخ وشیرین درمسیر پیشرفت سازمان بر این باور هستم که قطعا هیچ مدیری آگاهانه در صدد تخریب عملکرد سازمانی خویش نبوده و نیستند بلکه بصورت ناآگاهانه و کوچک کردن دایره مشاوره ای خویش و عدم استفاده از پتانسیل همه همکاران دارای انگیزه پس از پایان دوره مدیریتی محدود خویش ویترین نامطلوبی را در معرض دید مخاطبین ومنتقدین سازمان قرار میدهند ، آری برادر ارجمند و استاد گرامیم جناب آقای حیدری در گذشته تغییرات مدیریتی مکرری را شاهد بودیم که درتعالی و رشد سازمان اثر گذار نبوده ،بلکه بنظر میرسد با دور اندیشی و هدایت گری از سوی مدیرعامل محترم سازمان ودرایت وپشتکار جنابعالی وهمه مدیران رده عالی سازمان و با ابلاغ دستورات وآیین نامه های روشنگر و تدوین راهکار های کارشناسایی شده و راهبردی میتوان مدیران سطوح میانی سازمان را در مسیر تعببن شده برای رسیدن به چشم انداز هزاروچهارصدوبیست سازمان قرار داد و برای آنان شعاع دید جدیدی تعریف نمود که بتوانند بدور از هر جناح گرایی از همه همکاران اثر گذار برای تحقق اهداف عالیه سازمان وبا تعیین وتفهیم شرح وظایف شغلی درون سازمانی ،برای ارتقا سازمان بیاندیشند ، تا به امید خدا هیچ گاه این قطار که دارای بیش از ۳۶ میلیون نفر مسافر را دارا است از حرکت باز نایستد و مدیران میانی سازمان با توسعه شجاع دید و افق مدیریتی خویش بتوانند اثرات مطلوبی را در ویترین های استانی سازمان به نمایش بگذارند ، به امید آنروز وماندگاری نام نیک جنابعالی در خاطرات ذهنی همه همکاران وتاریخچه مصورسازمان ، و همچنین تعالی ارزشهای انسانی و اجتماعی کلیه مخاطبین وکارآفرینان و کارگران سخت کوشش میهن ایرانی و اسلامی که به سازمان اعتماد نموده اند ،وبا خاطری آسوده به کار وفعالیت میپردازند و میدانند مدیران حاضر سازمان بدور ازهر گونه جاه طلبی و خود اندیشی به شدت و پر توان و همیشه در صدد ارتقا سطح کمی و کیفی و درمانی آنان هستند ،با عرض تبریک میلاد حضرت رسول اکرم (ص)وحضرت امام جعفر صادق (ص) وآرزوی شادکامی و بهروزی برای همه هموطنانم ،هجدهم دیماه ۱۳۹۳(محمد قجری )

 20. سعيد گفت:

  باید توجه داشت که درمدیریت منابع انسانی خط مشی ها و مقررات فقط راهنما ووسیله ای جهت تصمیم گیری بوده و نمی تواند جایگزین قضاوت های منطقی و سالم مدیران و شیوه های رفتاری آنان در برخورد با مسائل انسانی باشد . در سازمانها خصوصا در جامعه های پیشرفته به فراخور پیشرفت تکنولوژی و استفاده بهتر از منابع انسانی به مقوله مبارزه با فساد اداری نیز که یکی از اولویت های آنان به شمار می رود توجه ویژه ای شده است اگر به آمارهاو رتبه بندی های وموفقیت های مبارزه با فساد درکشورهای پیشرفته نیم نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که آنان موفقیت های چشمگیری را بدست آورده اند . و بلعکس در کشور ما علی رغم داشتن آموزهای گرانقدر دینی متاسفانه در پایئن ترین رتبه ها قرار داریم . به نظر اینجانب قبل از هر اظهار نظری در مورد دیگران در خصوص صحت آن اطمینان پیدا کرده و سپس به بیان آنان آن هم در حد و مقداری که خدای نکرده منجر به هتک حرمت دیگران نشود . در حال حاضر به همت همکاران این استان رتبه های بالای کشوری درانجام امور اداری ،موید موفقیت مدیریت فعلی را نشان می دهد ، اشتباه درانتصابات هم ممکن است رخ بدهد که ان هم به واسطه برخورد با منابع انسانی است که در همه ادوار مدیریتی این استان نیز شاهد آن بوده ایم .
  در دوره های گذشته مدیرانی بوده اند که با داشتن فرصت خدمت به مردم و همکاران خود متاسفانه از آن استفاده نکرده و جز در جهت منافع خود و خانواده خود و … اقدام موثری را برناشته اند . نگاشتن مقالات و اظهار نظرات شاید به سختی اجرای آن نباشد پس بیایم با مقوله فساد اداری برخورد نمائیم که در سایه آن شاهد رشد و پیشرفت اداری ما که واقعا لایق آن هستیم باشیم .

  • خواهر کوچک شما گفت:

   با تشکر از سایت تامین پرس به واسطه به وجود آوردن فضای انتقاد وپیشنهادوباسلام ودرود خدمت همکاران گرامی خصوصا آقای سعید
   الف ) به نظر شما مدیر کل ومشاور استان ?????????? قضاوت منطقی وسالمی نسبت به کارکنان زیرمجموعه خود دارند؟ به نظر من تنها ملاک قضاوت این مدیریت خودی وغیرخودی بودن است والسلام .
   ب) به نظر شما به کدام فرد زیر هتک حرمت شده است ؟
   ۱- فرد متخلف معزول شده از مقام
   ۲- فرد شایسته و محروم شده از مقام بواسطه غیر خودی بودن .. به نظرمن به این شخص هتک حرمت صورت گرفته نه نفر اول .
   ج ) رتبه بالای کشوری منحصر به مدیر کل نمیباشدبلکه متعلق به کارکنانی است که باوجدان وبه دور ازمسائل سیاسی وظایف اداری وانسانی خود را انجام میدهند.
   د) باید به خاطر مبارکتان بیاوریم که مشاور اعظم فعلی در دوران مدیران قبلی که از همفکران وی نبودند سمت گرفت . مدیران فعلی استان حیا را خورده اند وشرم را قی نموده اند آنان فقط خودی ها را می شناسندولاغیر.

 21. محمد قجری گفت:

  باعرض سلام وروز بخیر حضور محترم اقای سعید عزیز ،وعرض تشکر از عنایت و دلسوزی جنابعالی نسبت به عملکرد استان ، آری برادر گرامیم من هم با جنابعالی هم عقیده هستم ،اما دغدغه من فرا استانی و فرا زمانی است ، چون هرچند عملکرد وگردش ملی واداری یکساله قبل در این استان با توجه به مقتضیات جغرافیایی و صنعتی و همچنین قطب مذهبی کشور مثبت بوده است واین حاصل زحمات همه همکاران محترم استان و راهبرد مدیریت محترم وقت استان بوده است ولیکن عملکرد منفی یک یا دو استان اثر منفی در کل سازمان خواهد گذاشت که گریبانگیر همه ما خواهد بود ، درهر صورت باز هم سپاسگذارم و دقت جنابعالی را تحسین مینمایم، ولیکن با توجه به انظباط مالی حاکم در سازمان فساد مالی اداری قابل کنترل میباشد ،همیشه در پناه حق باشید .

 22. ستا گفت:

  همکارمحترم جناب اقای الهیاری
  سلام
  خسته نباشید .فعالیت وتلاش شماواقعاجای تقدیرداردبایدگفت که انصافا با مهارت تمام یکی به نعل می زنیدویکی به میخ .من ازشمامی پرسم واقعامعتقدهستیدکه اصلاحات در عرصه مدیریت منابع انسانی دریک سال ونیم گذشته آهسته بوده است ؟آیاواژه آهسته به درستی انتخاب شده است ؟
  به نظراینجانب سرعت تغییرات دراین عرصه که بدون شک مهمترین عرصه مدیریتی سازمان است درطول این مدت حلزونی وکاملا هدفداربوده است .ما درعصری زندگی می کنیم که درهر۲۴ساعت صدهامقاله ISIدردنیابه چاپ می رسد ,دانشمندان درحال هموارنمودن شرایط سفرانسان به قصد زندگی درکرات دیگرهستند حال به نظرشما تغییرات بوجودآمده درعرصه مدیریت نیروی انسانی درمدت یکسال ونیم گذشته دارای چه سرعتی بوده است که نیازمنداین همه تعریف وتمجیدباشد .فکرمی کنیداگرقرارباشدباهمین سرعت روندتغییرات ادامه یابدبااین حجم اقدامات برزمین مانده دراین عرصه مدیریتی ,مدیران فعلی سازمان بایدچندسال درپستهای خودباقی بمانند؟واین باوضعیتی که مدیریت درکشورمادارد(لحظه ای و روزمره )اصلاهمامنگ است ؟
  البته هروجدان منصفی این رامی پذیردکه تعریف وتقدیرازاقدامات انجام شده منطقی است وموجب ایجادانگیزه برای اقدامات بعدی خواهدشد امابایدجانب اعتدال رارعایت نمودوبه این دونکته ظریف توجه نمود که اولابرای ایجادچنین تغییراتی نیازبه این مدت زمان طولانی نیست وثانیاذی نفعان اصلی دراین تغییرات واصلاحات جدیدهمکاران ستادهای مرکزی واستانی هستندوشایدبه همین علت نیزبالاخره این اصلاحات انجام پذیرفته است که این موضوع هم جدیدنیست تقریبادر۱۰سال گذشته هیچ تغییری درحوزه مدیریت نیروی انسانی سازمان ایجادنشده است که ذی نفعان آن منحصرا همکاران شاغل درصف بوده باشند واین خودگواهی بربی توجهی وبی مهری مدیران عالی سازمان به همکاران صف در این سالهادارد.
  علی ایحال به نظر شمااگربخش بیمه ای سازمان رابه هرمی تشبیه کنیم که درراس آن ستادمرکزی درمیانه ستادهای استانی ودرقاعده صف قرارداشته باشد مهمترین واصلی ترین مطالبه همکاران درقاعده این هرم ازمدیران عالی سازمان چیست ؟آیا بروزرسانی ضرایب حقوقی یاتدوین ایین نامه انتصابات مدیران ویا….؟اگرچه این موارد درفهرست مطالبات این عزیزان است امابدون شک مهمترین خواسته پرسنل صف نمی باشد.بیاییدافق دیدمان راگسترش داده وبادیدی بازبه موضوع نگاه کنیم .
  یادآوری این نکته خالی ازلطف نیست که تامین پرس به منظوربیان انتقادات وپیشنهادات وراه کارهای عملی مشکلات ایجادگردیده است نه جایگاهی برای تقدیروتشکرمبالغه آمیزازاقدامات انجام شده .لذامی باستی انتقادات رابدون ترس وصریح وشفاف بیان نمودوازاشاره وکنایه خوداری نمود.مااینجاجمع شده ایم که حرفهای خودرادرقالب انتقاد,پیشنهاد,تذکر,…..بایکدیگرمطرح نماییم ومدیران عالی سازمان که بعضاعضومی باشند راازآنچه درفکرودل همکاران وحتی ارباب رجوع هادرنقاط مختلف کشورمی گذردمطلع سازیم واین میسرنمیشود مگرباصراحت درکلام .
  درپایان ضمن تشکرازشمابا توجه به علاقه وپشتکاری که درجناب عالی مشاهده می شودپیشنهادمی کنم اقدام به نوشتن مطلبی باموضوع مهمترین مطالبه همکاران صف ازمدیران عالی سازمان که بایدبه فوریت پی گیری واجرایی گرددنمایید وآن راباانجام این سوال ازبرادرگرامی جناب آقای حیدری آغازنمائید.
  باآرزوی بهترین ها برای تمام دلسوزان وفعالان نظام تامین اجتماعی

 23. سعيد گفت:

  جناب آقای قجری عزیز می خواستم یاداوری مشکلات مالی سازمان را در یکسال ونیم پیش را به عرض برسانم حتی انظباط مالی سازمان هم به دادش نرسید و متاسفانه برای یکسال و اندی از مدیریت پرحاشیه قبلی پر بود از مسائل مالی که مجلس سر به فریاد برداشت چون از هیچ مرجعی قابل پیگیری نبود . امید وارم که یادمان نرود اگر یکی از همکاران ما تخلف کند همه کارمندان را در نظر مردم متوجه خود می کند .

 24. حسن زاده گفت:

  باسلام خدمت دوستان وهمکاران محترم
  پس از مطالعه کامنتها واظهارات بزرگواران چند نکته:
  اول اینکه متاسفانه فرهنگ یکی به میخ ویکی به نعل زدن به عنوان یک نسخه جواب داده مختص سازمان نیست ودراغلب سیستم ها نهادینه شده پس اگر دوستی درنوشته ها ونظراتشان از این ابزار بهره می گیرندخرده نگیرید.
  دوم اینکه بنده با جناب حیدری هم نظرم دوستان سعی کنیم غریبه پرست نباشیم واینکه جناب دکتر نوربخش مدیر درون سازمانیند در شروع امر خود نقطه قوت محسوب می شود که بوسیله معاونین ومشاورین متخصص ومتعهد می تواند به فرصت ایده آل تبدیل شود کما اینکه در حوزه مدیریت عالی ایشان نقدهایی وارداست که بنده سرتیتر انتقادم را متوجه عدم ارتباط گیری ایشان با بدنه اجرایی ومدیران پایین دست (رده پایین از مدیران کل)وبه نوعی عدم تمایل ایشان به شنیدن درد دل همکاران بدنه اجرایی حتی در حد شنیدن صرف،می دانم .ولیکن انصافا قدمهایی در برخی حوزه ها برداشته شده که به سبب لطمات وارده از زمان مدیران عامل مهندس وقاضی شاید خیلی به چشم نیاید ولیکن در آن وانفسای تجربه شده غنیمتی است که امیدواریم سرعت آن در حد رضایت همکاران افزایش یابد.
  سوم اینکه به عنوان یک انسان فارغ از هرگونه تعصب قومی و جناحی وهر جنسی آیا قضاوت در خصوص افراد بدون داشتن اطلاعات کامل جایزاست؟دراینکه استان مورد اشاره (که حجم کامنتها نوعی جهت گیری هدفمندرا به ذهن متبادر می نماید)نیز همچون استانهای دیگر دچار کاستی بوده وجای انتقاد دارد بحثی نیست ،ولیکن، ای کاش نقاط قوت نیز دیده می شد که در حوزه های تخصصی اجرایی از نرم بالایی از لحاظ کیفیت در کشور برخورداراست که مطمینا بی ارتباط به توان تخصصی مدیر کل محترم نمی باشد.بنده هم شاید انتقاداتی در حوزه های انتصابات وبکارگیری افراد از سوی ایشان داشته باشم ولیکن نه به این اندازه که برخی دوستان سیاه نمایی کردند.به عنوان مثال در پاسخ همکار محترمه خانوم ،سازمان اغلب به جز ستاد مرکزی به صورت گسترده از توان همکاران خانم در سمت های مدیریتی بهره نمی گیرد واین مختص استان مورد اشاره (که به لطف کد دوستان مبنی بر زیارتی بودن مشخص است کدام استان مد نظر می باشد)نیست.واز همه این مسایل گذشته بالاخره هر مدیری معمول براین است که از افرادی بهره می گیرد که نسبت به آنها شناخت واعتماد لازمه را داردحال اینکه در پاره ای مواقع از افراد باشایستگی کمتر استفاده می شود جای بحث دارد که می بایست بواسطه سازوکارهایی اصلاح گردد.علی ایحال خواهشی به عناون یک کوچکتر در جاییکه نسبت به مسیله ای اشراف اطلاعاتی کامل نداریم پیش داوری وقضاوت نکنیم این عرض بنده نبوده بلکه سفارش اکید بزرگان دین می باشد.کاش مدیران سایت امکانی فراهم نمایند تا مدیران استانی از عملکرد خود گزارش دهند تا شاید قضاوت برای برخی دوستان راحتتر باشد.
  به امید ابنکه روزی فرارسد که تمامی مسایل به جا مطرح شود وخداوند به مدیران ارشد سازمان نیز یاری دهد تا بیش از پیش بتوانند درجهت تحقق اهداف سازمانی موفق باشند.
  یاعلی

  • كريمي گفت:

   چرا معتقدید نوع مدیریت مهندس و قاضی با پزشک متفاوت است؟

  • جناب حسن زاده سلام و درود
   نظر شما را چند بار خواندم. در جایی عملکرد مدیرعامل و مدیران ارشد را مورد تمجید قرار داده و درجایی دیگر به انتقاد از ایشان در عدم ارتباط گیری با بدنه اجرایی سازمان پرداخته اید. با عنایت به جمله ابتدائی اتان که از طرزتفکر شما منبعث است :
   پس باید این گونه نتیجه گرفت که جنابعالی نیز با توسل به ابزار ” نعل و میخ ” در گسترش فرهنگ مورد اشاره چندان ناتوان نیستید. هرچند من راجع به مطلب شما این ذهنیت را نداشته و با بخشهائی از نظر جنابعالی کاملاً موافقم. یا حق

  • خواهر کوچک شما گفت:

   [سلام ودرود خدمت همکاران وآقای حسن زاده
   .. مدیرومشاور محترم این استان کاملا نصایح شما وجناب آقای حیدری راه به گوش گرفته اند آنان نه تنها غریبه پرست نیستند بلکه به جد هوای دوستان و خویشان وهمشهریان را دارند وتحت هیچ شرایطی به غریبه ها پست وسمت نمی دهندوتنها به کسانی اعتماد دارند که از هم حزبی هایشان باشند حتی اگر هیچ شایستگی نداشته باشند.
   مسئله دیگر که فرموده بودید درکامنتهاسیاه نمایی شده است بهتر بود مواردی از انتصابات موفق این گروه را عنوان میکردید تا ما روشن وسفید شویم .
   ودیگر اینکه مدیران بیشتر از کارمندان دون پایه نیازمند عمل به سفارشات بزرگان دینی هستند وبهتر این است اول این گروه عمل نمایند تادر ادامه ماهم پیرو شویم .
   بامید اینکه مدیران هم حداقل این گفتگوها را بخوانند اگر نمی خواهند در گفتگوها شرکت داشته باشند. خدانگهدار

 25. محمد قجری گفت:

  با عرض سلام وارادت حضور همه همکاران محترم سازمان که علاوه بر حضور و اشتغال فیزیکی در منصب های تعیین شده سازمان ،در ساعات غیر اداری نیز ،برای استمرار بخشیدن به ارتقا وتوسعه سطح خدمات به مخاطبین محترم سازمان افکار و اندیشه خود را هم درگیر چالش های موجود در سازمان نمود ه اند ، باور دارم این پنجره ای که جناب آقای الهیاری در سایت تامین پرس گشوده اند ، باعث شده است تا بصورت خود جوش همکاران یا از وضعیت گذشته وحال تعریف وتمجید نموده ویا انتقاد سازنده نمایند نشانه های ظهور آگاهانه نگرش جدیدی در تمام سطوح مدیریتی سازمان خواهد گردید ،آری هرچند گاه باید یک تلنگوری به مدیران عزیزو قابل احترام سازمان زده شود تا پشت این فرمان قطار به خواب نروند و در اداره امور به روزمرگی دچار نشوند وچه زیباست که همه منتقدین در کمال احترام به این موضوع میپردازند ، عقیده دارم ،هیچگاه یک کشتی در اقیانوس پر از خطر به مقصد نخواهد رسید مگر اینکه ناخدای آن کشتی از توانمندی همه پرسنل آن کشتی استفاده نماید ،هر چه کشتی کوچک تر باشد خطرات آن هم بیشتر است ولیکن هر قدرکشتی بزرگتر و قدرتمند باشد، با خطرات کمتری مواجه خواهد شد مشروط بر اینکه ناخدای آن هم دارای تجربه و علم کافی باشد ، حال سوال این است همه کشتی های کوچک و بزرگ سازمان در اقیانوس ۳۶ میلیون نفری مخاطبین سازمان دارای علوم کافی هستند ، خطاب به مدیران محترم سطوح عالیه سازمان قطعا قصد این نیست که گواهینامه همه ناخدا ها یک شبه باطل گردد ، بلکه باید هرچند سال مهارتها و توانمند ی آنان کنترل وگواهینامه آنان تمدید یا… گردد . چون تمام بیمه شدگان وهمکاران بعنوان سهامداران سازمان به این ناخداها اعتماد نموده اند ، و به حق است که دغدغه تغییر و تحول در تمام سطوح مدیریتی و ارتقای سطح خدماتی و درمانی سازمان را داشته باشند ، توصیه اینجانب به سروران گرامییم این است که با نصب چراغهای راهنمایی در شاهراهای مدیریتی از خطا ی ناخدآگاه آنان جلوگیری شود واین میسر نمیگردد مگر با استفاده از نظرات کارشناسی مجرب ترین همکاران شاغل و بازنشته یازمان و همچنین استفاده از مشاورین دانشگاههای معتبر کشور ، لذا من به انظباط مالی حاکم در سازمان اعتقاد داشته و دارم ولیکن می بایست بازرسی محترم مدیر عامل قدرتمندانه تر از گذشته به کنترل های خود در تمام امور سازمان بپردازند ، تا بقول آقای سعید عزیز در دوره مدیریتی قبل سازمان علیرغم تمام زحماتی که برای سازمان کشیده بودند ،( بطور مثال بازگشت مالکیت گروه هتلهای هما کل کشور به سازمان ) باانتشار و افشا پرداخت پاداش به برخی از مدیران آن دوره ،چهره سازمان مخدوش نگردد ، هرچند در سطح کلان مدیریتی تخصیص مبلغ دومیلیارد تومان پاداش و با توجه به گردش مالی خارج از تصور همکاران شاغل در صف و طبقه عوام جامعه دارای کمترین انحراف بوده است ،اما استفاده از همکاران داری تجربه و گرانقدر سازمان در دوره قبل و این دوره باعث خشنودی و رضایت همه همکاران است که جناب آقای ح؟؟؟؟؟ وجناب آقای ز؟؟؟؟؟؟ و… مصداق این موضوع می باشد ، آری برادران گرامیم ،همدلی از همزبانی بهتر است ، امید اینکه با ایجاد فضای آرام و بدون تنش همه دلسوختگان سازمان چه درون سازمانی و برون سازمانی بتوانند هرچه درطبق اخلاص قرار دهند ، وبا انتشار مقاله و راهکار در این سایت بعنوان خدمتی هرچند کوچک به سازمان انجام نمایند و با نگاه به آینده خود را از اتقاقهای تلخ گذشته رها نماییم ،آینده از آن کسی است که به سپیده دم می اندیشد ،وروزی خواهد رسید که تابلو شعب و مراکز درمانی و بانک رفاه به همه مخاطبین سازمان لبخند بزنند . خداوند بر اعمال همه مردم ناظر و آگاه است ،کافیست از مهر او غافل نشویم .۹۳/۱۰/۲۲

 26. در پاسخ به منتقدین یادداشت
  سلام و عرض ارادت
  هرچند جای کرسی های آزاد اندیشی و نقد و بررسی عملکرد سازمانی در فضای اجرایی سازمان به شدت خالی است اما به لطف سایت تامین پرس امکان تبادل نظر و تضارب آراء همکاران سازمان تا حدی فراهم گردیده و جای خود را پیدا نموده است که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند. تصور می کنم با توجه به غنای مطالب بارگزاری شده در سایت که عموماً حول محور مباحث سازمانی تدوین شده ، اغلب مدیران ارشد سازمان حداقل خواننده مطالب می باشند. از دوستانی که بزرگوارانه نویسنده را مورد لطف خویش قرارداده و متهم به ” کوبیدن به نعل و میخ” می نمایند خواهشمندم بار دیگر یادداشت را مطالعه کنند. با عنایت به تجربه و شناخت نسبی حاصله در حوزه اداری سازمان بنا به اقتضای شغلی، یادداشت مذکور حول محور بخشی از ” مدیریت منابع انسانی ” تهیه و تنظیم گردیده است. اگر منصفانه به فرآیند سازمان در طول یکسال گذشته بنگریم متوجه تغییر و تحول در برخی حوزه های اداری و مالی خواهیم شد از جمله احقاق بخشی از حقوق و مزایای تضییع شده قبلی کارکنان که با شیبی ملایم و رویکردی منطقی در حال رسیدگی و پرداخت می باشد. اما به نظر نویسنده انتقادی هم به عملکرد مدیران سازمان در حوزه انتصابات ( به طورکلی در تمام رده های شغلی) وارد بوده که اشارتی هم شده است. یادداشت برخی اقدامات مثبت را حمایت و تشویق نموده و از یکی از مهمترین اقدامات ابتر و انجام نشده در این حوزه انتقاد نموده است. حال اگر این گونه نوشتن به مذاق برخی خوانندگان محترم خوش نیامده مقصر بنده نیستم که یادداشت با طبع فکری ، سرشت سازمانی و شاید حزبی ایشان مطابقتی ندارد. کامنت ها و اظهار نظرهای بعضاً کنایه آمیز همکاران در ذیل یادداشت خود گویای این واقعیت است. البته اول از همه خود و بعد همکاران را به رعایت نقد منصفانه توام با احترام و دانش و آگاهی دعوت می نمایم. مطلب ارائه شده دیدگاه شخصی اینجانب بوده و عاری از اشکال نیست. برای همه همکاران سازمان صمیمانه آرزوی موفقیت داشته و انتقادات و پیشنهاداتان را به دیده منت پذیرایم.
  با احترام
  حمید رضا اله یاری hr.allahyari.88@gmail.com

 27. همکارهم استانی گفت:

  باعرض سلام خدمت کلیه عزیزان وسروران که اصلی ترین هدفشان اعتلای سازمان است .
  درخصوص کامنتهای واظهارات بزرگواران چندنکته قابل توجه وجود دارد
  ۱-توجه همکاران به پیگیری مباحث مدیریتی درسازمان وآن هم درچندموردخاص نشان ازاین داردکه حتما اشکالات قابل توجهی وجودکه البته مسلما پنهان ازدید مدیران عالی سازمان هم نیست که نیازچندانی به روشنگری باشدولی اینکه چرا وبه چه علت در ایجاد تغییرات اینهمه تامل می نمایندامرشفافی نیست .
  ولی در هرحال پسندیده نیست که در نقدمدیران ویاتعریف از عملکردانها ازطریق اعتدال خارج شد .بدون شک نه تنهاایندگان درموردانهاقضاوت خواهندنمودبلکه خودشان هم پس ازترک میزمدیریت درخواهندیافت که چه فرصتهای رابرای خدمت ومنشااثربودن ازدست داده اند.
  ۲-این تفکرمعمول که هرمدیری می بایستی ازافرادی بهره بگیردکه نسبت به انهاشناخت واعتمادلازم رادارد بسیارنادرست است اگرچه متاسفانه درکشورمابسیارمتداول گردیده است وهمین امردسته بندی نیروهابه خودی وغیرخودی آثارزیان بارفراوانی داشته که ازجمله آن می توان به فرارنیروهای کارامدوجوان ازکشوروسپردن امورمهم به افرادی که نه توانایی لازم ونه حتی ثبات فکری وشخصیتی لازم برای انجام امورمحوله رادارانیستند گردیده است .بایدپذیرفت که شایسته سالاری درهرحال پسندیده است واگرقرارباشدکه مدیران ازیک طیف خاص انتخاب گردندنتیجه آن می شود که نیروهای توانمندسرخورده شده وازهرمجالی برای فریادبهره می گیرند.
  ۳-جناب اقای حسن زاده اولا مدیرکل یک استان نیازی نیست که به جزی ترین اموراجرایی اشراف کامل داشته باشدکه البته اگرداشته باشدبسیارخوب است ولی مدیرکل دردرجه اول بایدازشجاعت وفن بیان بالای برخوردارباشدتابتوانددرمجامع کارگری وکارفرمایی به شکل شایسته ای مدافع حقوق سازمان وبیمه شدگان آن باشدوبه شکل صحیحی پاسخگوی استانداری ونمایندگان مجلس و…..باشدبدون اینکه قدمی ازمواضع صحیح خودوهمکارانش عقب نشینی کنددرغیراینصورت مدیریت باکوتاه امدن وصرفا بله گفتن وبه هدردادن منابع ونادیده گرفتن قوانین سازمان به بهانه مصلحت اندیشی کارسختی نیست .
  ثانیا انتخاب افرادبرای پستهای سازمانی درسفرراهیان نوریاسفرمرقدامام یاجلسه زیارت عاشورانتیجه اش آن می شودکه افرادی سرکارمی ایندکه در بایک بازرسی ساده تشت ندانم کاریشان ازبام به زمین می افتد.وازطرفی موجب یاس وناامیدی درنیروهای فعال وتوانمندسازمان میگردداین درحالی است که اولین وظیفه مدیراستان ایجادانگیزه وشوردرکلیه پرسنل می باشدنه صرفانزدیکان خود.
  ثالثا:ظاهراشمابرخلاف ادعایتان سرتان رازیربرف کرده اید اگرکمی بیشتر دقت نمائید مشاهده می کنیدکه نه نتهاخانمهادرسازمان مرکزی حضورنسبتاپررنگی دارند بلکه درتهران وبسیاری ازشهرهای کوچک وبزرگ کشورنیز درپستهای مدیریتی هم درشعب وهم ستادهای استانی حضورپررنگی دارند(به استان محل تولدخودتوجهی نمایید)وصرفادرچنداستان که یکی ازانهااستان موردنظرشماست به دلیل مدیرانی باعقایدقرون وستای خانمهاازحقوق خودمحروم می گردند .والبته احتمالامدیرموردنظرشمابسیاربه خودافتخارمی نمایدکه دردومین شهربزرگ ایران حتی یک معاون مدیرکل نه یک رئیس شعبه نه یک معاون شعبه خانم هم وجودنداردوتعدادمسئول واحدهای خانم هم ازتعدادانگشتان یک دست تجاوزنمی کند وبالاترین پست کسب شده توسط این جنس رئیس وکارشناس ارشدآموزش است که آن هم سالهاقبل وتوسط مدیران نالایق قبلی به این جنس سپرده شده است که خداازسرتقصیراین مدیران نالایق بگذرد.درهرحال انچه مانندروز روشن است رانمی توان انکارنمود .همکارمحترم مشکل ازانجاشروع می شودکه مدیرمحترم موردنظر سفارشات حضرت علی (ع)به مالک اشترراقاب کرده ودر اطاق مسئول دفترخودنصب نموده تامراجعین آنهارامشاهده نمایند درحالی که جای واقعی آن درست درمقابل دید مدیراست. سندچشم انداز سازمان رادر شعب ودرمقابل دیدگان کارمندان جز ومراجعین قرارداده اند که البته بسیارنیکواست ولی اثری ازآن دراتاق جناب مدیرکل نیست شاید به همین سبب است که جناب مدیرهدف اصلی سازمان ورسالت خودراگم کرده اند
  باامیدبهروزی برای تمام سروران

 28. بهروز گفت:

  حمید عزیز
  همکلاسی خوب سالهای دور
  مقاله ات تبدیل به میدون جنگ شده
  بچه های خوب خراسان رضوی موافقید چند بیت از جناب مولانای بزرگ باهم بخونیم:؟
  بیا تا قدر یک دیگر بدانیم

  که تا ناگه ز یک دیگر نمانیم

  چو مؤمن آینه مؤمن یقین شد

  چرا با آینه ما روگرانیم؟

  کریمان جان فدای دوست کردند

  سگی بگذار ما هم مردمانیم

  فسون قل اعوذ و قل هو الله

  چرا در عشق همدیگر نخوانیم؟

  غرض‌ها تیره دارد دوستی را

  غرض‌ها را چرا از دل نرانیم؟

 29. حسن زاده گفت:

  باسلام خدمت تمامی بزرگواران
  لازم به توضیح است که در باب نعل ومیخ مقصودبنده نگارنده یادداشت نبود وصرفا جنبه طنز وکنایه به موضوع مطرح شده در یکی از کامنتها بود
  باآرزوی موفقیت تمامی خدمتگزاران واقعی
  یاعلی

 30. حسن زاده گفت:

  جناب کریمی عزیز
  با سلام با توجه به مقالات علمی موجود در نقد مدیران برون وردون سازمانی ؛مدیری که چه پزشک چه با تخصص دیگر که از درون سازمان منتصب می شود نسبت به مهندس وقاضی برون سازمانی ارجحیت دارد.

 31. محمدی گفت:

  باسلام واحترام خدمت همه دوستان
  ازکامنتهای به اشتراک گذاشته شده دوستان چند مطلب کاملا مشهود بنظر میرسد:
  ۱-هنوزهستند کسانیکه سازمان وچالشهای سازمان برای آنها مهم است ودرزمانها مکانهای حساس بخوبی ازکیان وآرمان سازمان حمایت میکنند کما اینکه همین حساسیتها ومطالب بسیار منطقی وهوشمندانه دوستان گویای این مدعی است .
  ۲-ازفحوای مطالب دوستان اینگونه استنباط میگردد که در سازمان چالشهای جدی وجود دارد که عمده ترین چالش موجود بحث نیروی انسانی است که متاسفانه بدلایل متعدد نادیده انگاشته شده که همین موضوع موجبات نارضایتی عمده کارکنان را باعث شده که اگر همینطور ادامه یابد اثرات جبران ناپذیری رابه فعالیت سازمان وارد می آورد کمااینکه وارد آورده است .
  ۳-ازآن زمان که دردولت گذشته بدون درنظرگرفتن تقوی -تجربه -سواد-وجدان کاری وشایستگی انجام ماموریت محوله هر فردی که سرسپرده تر بی سواد تر واهل لابیگری وبازنمودن پای بعضی نمایندگان دلال به سازمان موفق تر بوده اند راارتقا دادند دیگر نظلم شایسته سالاری جایگاهی نخواهدداشت واین همان آسیب بسیار خطرناکی است که فعلا گریبانگیر دولت تدبیر وامید نیزشده است مگر میشود با مدیران کلنگی ????? نژادی سیاست تدبیر ?????? را اجرا نمود .
  ۴-سازمان تامین اجتماعی سازمانی است که دردوره های گذشته حیات خلوت بعضی سیاسیون و نمایندگان و…. بوده است ودرحال حاضر همانها براحتی حاضر نمی شوند این لقمه چرب را از دست دهند بنابراین یکی از ابزارها همان مدیران نالایق میانی هستند که میتوانند این امتیاز رابرای آنان حفظ کنند.
  ۵- متاسفانه یادمان نرفته است که بعضی ازمدیران ارشد کنونی در زمان ????? نژاد خود رابه آب واتش میزدند و وانمود میکردند که ????? نژادی هستند تا باقی بمانند یا ارتقا یابند وحال همانها بعضا شده اند ابزار مدیریت فعلی سازمان بنظر شما این چنین کسانی میتوانند اصلاحات مورد نظر مدیرعامل را اجرا نمایند؟
  آیا این گروه از مدیران که در هر زمان دنبال خریدن زمان هستند تا روزشان بگذرد توانایی ارتقای سازمان در بخش نیروی انسانی رادارند؟
  وسوالاتی ازاین قبیل که متاسفانه هیچکس پاسخگونیست بهر حال سازمان تامین اجتماعی را نیروی جان برکف انسانی پویا نگه داشته است نه مدیران عامل آن که اغلب بازاری بوده اند و کاسب پس دوستان بزرگوار و ارشد سازمان بهوش باشید که با بی تدبیری ناخاسته تان دولت تدبیر وامید نا امیدنشود و سازمان و مدیرعامل محترم آن که ازسازمان است ضعیف تر نگردد که اگر اینچنین شود همه در خسرانیم .

 32. کارشناس تامین اجتماعی گفت:

  مشکل اساسی که در سازمان از قبل وجود داشته و الان هم وجود دارد این است که تصمیمات مدیران اغلب نه بر اساس منطق و حساب و کتاب بلکه بر اساس منافع شخصی و سلیقه ای می باشد. و در این میان فردی که از قدرت و نفوذ بالای برخوردار باشد دیدگاهایش بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. بعنوان مثال در حال حاضر معاونت ???????? به مدیرعامل نزدیکتر بوده و قدرت بیشتری دارد و بنابراین تصمیمات بیشتری به نفع معاونت مذکور گرفته می شود. نکته اینجاست که که تصمیمات مبنای منطقی و محاسباتی ندارد بلکه جایگاه و نفوذ افراد تعیین کننده است.

 33. یوسف گفت:

  خدمت دوستانی که از وضعیت مدیریت و انتصابات استان مورد نظرشان انتقاد می کنند عرض می کنم که استانهای دیگر و سازمانهای دیگر هم تفاوت زیادی با استان شما ندارند. بنابراین خیلی نگران استانهای دیگر نباشید.

 34. Reza گفت:

  موضوعی خوب/ فضائی خوب/ فرصتی خوب برای تمرین دموکراسی
  ضمن اشاره به این چند کلید واژه مهم و حساسیت دوران پیش رو لطفا وقت گرانبهای خود را مصروف مطالعه چند عبارت زیر بفرمائید
  تفاوت انتقاد سازنده با انتقاد مخرب
  – در انتقاد سازنده (Constructive Criticism) هدف بهبود مخاطب یا بهبود وضع موجود است. اما در انتقاد مخرب (Destructive Criticism) هدف ابراز خصومت یا تهاجم است
  – در انتقاد سازنده ملاحظات همراه است اما در انتقاد مخرب خشونت/تمسخر و نسنجیدگی همراه است
  – در انتقاد سازنده تهدید جائی ندارد اما انتقاد مخرب مبتنی بر تهدید است
  – در انتقاد سازنده عملکرد ضعیف تنها به عوامل درونی مخاطب مربوط نمی باشد در حالیکه در انتقاد مخرب همه معایب به دلیل مخاطب است
  – در انتقاد سازنده راهکار نیز ارائه می گردد و در انتقاد مخرب پیشنهادی بعنوان راهکار دیده نمی شود
  امیدوارم انتقادات ما سازنده باشند

  • جلیل گفت:

   همکاران عزیز سلام. آقا reza زحمت کشیدند و تفاوتهای انتقاد سازنده و مخرب را توضیح دادند که از ایشان تشکر می شود. ظاهر قضیه نشان می دهد که انتقادات چه سازنده چه مخرب در این چند سال اثرگذار نبوده است. انتقاد بشود یا نشود سازنده باشد یا مخرب وضعیت همین بوده و هست و گوش شنوایی نیست. جمعیت خدمتگذار مدیران بالایی سازمان هم خیلی ژست دموکراتیک و عالمانه نگیرند برای این که در تغییر مدیران ????? نژادی کفگیرشان به ته دیگ خورده و کارمندان هم فهمیده اند . لذا کار از انتقاد گذشته و به کنایه و متلک تبدیل شده.

 35. همکارخراسان رضوی گفت:

  تقریبا تمام کامنتهی بالا درخصوص خ…..ی و تنها مشکل آن اداره کل مشاور….آن گفته شده به نظر شما اگر یک کارمند معمولی اینقدرشاکی و معترض داشت چه برخوردی با اومیشد؟

 36. همکار گفت:

  دوستان و همکاران گرامی – سلام
  ضمن تشکر از آقای ??????? و همکاران سایت تامین پرس به خاطر طراحی این سایت و امکان انعکاس برخی مشکلات و معضلات سازمانی . از نوشته ها وگفته ها و نظرات همکاران اینگونه استنباط میشود که موضوع عدم توجه به جایگاه نیروی انسانی درد کهنه ایست که علیرغم اینکه همه به جایگاه و اهمیت آن اذعان دارند اما کمتر به آن توجه شده است و در هر برهه به طرق مختلف در یستر سازمان به گستردگی ایران , به تناسب سر باز کرده و بوی تعفن آن همه را آزرده , آما پس از چندی که شامه ها به بوی آن عادت کرد باز تا تاریخی دیگر به فراموشی سپرده میشود آنهم به این دلیل که خود مدیران ارشد سازمانی در کوران تغییرات و جناح بندیها چنان با سرعت جای خودرا به نفر بعدی میسپارند که مجال حتی شناسایی نفرات بلا واسطه یعنی معاونین خودرا ندارند در چنین فضایی زمانیکه مدیرانی غیر سازمانی و غیر بیمه ای در منصب مدیریت جای میگیرند این جناح بندیها شدت می یابد وبسته به اینکه این مدیر چقدر نفوذ پذیر , توصیه پذیر , جناحی و باند پذیر باشد وضعیت سازمان متفاوت میشود . در این شرایط و در نبود نظام انتصابات درست و جامع :کارکنانی که به آنان صبر و تحمل و بردباری , احترام به همکاران با سابقه تر و بزرگتر و داشتن خضوع و خشوع در مقابل افراد عالم تر آموزش داده نشده و عقده های ریاست طلبی آنان را قلقلک میدهد , ازطریق افراد مرتبط (سیاسی,خویشاوندی , هم باندی و جناحی و….) شروع به رای زنی میکنند و از هر حربه ای برای از بین بردن رقیبان خود استفاده میکنند تا به مدیریت برسند در این شرایط است که وقتی از سازمان یک چهره آشوب زده در بیرون از سازمان ترسیم شد برای کنترل و مهار آن چهره های غیر سازمانی هم مطرح میشوند و پای مدیران غیر سازمانی هم به سازمان باز میشود . و متاسفانه تا این مدیران غیر سازمانی , سازمانی میشوند باید جای خودرا به دیگران بسپارد.
  اما استان خ????????ی در گذشته نه چندان دور با مدیریت و درایت مدیرانی اداره میشد که در بین مدیران کل کشوری نمره قابل قبولی را گرفته بودند این بدان معنا نیست که نقاط ضعف نداشته اند و تمامی مدیریت آنان بلا اشکال بوده است بدیهی است که در بعضی از تصمیم گیریها و انتصابات ممکن است به آنان ایراداتی وارد باشد اما با مدیریت خود توانسته بودند جایگاه نیروی انسانی و نظام انتصابات را در استان ارتقاء دهند و در یک چشم انداز کلی اداره کل خ???/?? را دارای آن توانمندی سازند که وقتی سازمان مرکزی قصد صدور بخشنامه و دستورالعملی را برای سراسر کشور داشت از نظرات این کارشناسان به خوبی استفاده میکرد .
  اما مشکل در این استان از زمانی شروع شد که مقرر شد استان خ????????ی بعلت گستردگی به سه استان????????? تقسیم گردد و بالطبع در راه اندازی ادارات کل خ????????ی و???????ی باید از کارشناسان خ??????????ی استفاده میشد . و مدیران کل منتنخب برای این دو استان شروع به یار گیری از بین کارشناسان نمودند.
  مدیر کل خ????????????ی با توجه به نوع کار و حسب نیاز خ??????????ی ضمن توجه به توانایی کارمندان با سابقه در خ????????ی چند تن از کارشناسان با سابقه اداره کل خ??????????ی را که دارای بیش از ۲۸/۵ سال خدمت بودند و به زودی بازنشسته میگردیدند و تجربه کافی برای راه اندازی یک اداره کل را داشتند با خود همراه نمود و کارکنان خ??????????ی هم با کمال میل و در نهایت احترام با آنان همکاری و پس از راه اندازی اداره کل جنوبی و پس از مدت کوتاهی حدود یکساله کارشناسان اعزامی از خ????????ی هم بازنشسته گردیدند و تمامی مناسب کارشناسی آن اداره کل در اختیار پرسنل بومی قرار گرفت .
  اما ماجرا در خ?????? ش???????/ به عکس خ????? ????????ی اتفاق افتاد مدیر کل انتخاب شده بدون اعتنا به پتانسیل و توانایی کارکنان خ??????ی شروع به یار گیری از بین کارمندان ( نه کارشناسان زبده ) هم فکر خود , جوان و کم سابقه از اداره کل خ??????????ی نمود که باعث گردید تا اولا کارکنان با سابقه خ????????ی وادار به عکس العمل گردند و به این امر اعتراض نمایند آنان فکر میکردند که اگر این افراد در استان ماندگار شوند تا سالهای سال نخواهند توانست مشاغل کارشناسی اداره کل را تصرف نمایند و( درست یا غلط) خودرا مستحق تر برای این کار میدانستند و از طرفی احساس میکردند که این افراد سازماندهی شده (و بعنوان نیروهای ارزشی) اقدام نموده اند و به غیر از خود دیگران را بی ارزش تلقی میکنند ( با توجه به سوابق و عملکردهای قبلی) در حالی که از نظر ارزشی ( ایثارگری)اگر از آنان برتر نباشند چیزی کمتر ندارند لذا در مقابل آنان شروع به مقاومت کردند.و در پاره ای از اوقات دچار تند رویهای نیز شدند( که در این رابطه جناب آقای ????? به عنوان معاونت امور استانها ی وقت در جریا ن امور بودند و اطلاعات کامل و دقیق تری دارند ) علی ایحال موضوع با انفصال مدیرکل پایان یافت و نیروهای انتخابی وی هم که دیدند در بین کارکنان خ????????ی جایی ندارند شروع به بازگشت به خ???????ی کردند و چون در خ????????ی پستهای کارشناسی را تصرف کرده بودند انتظار داشتند که با همان پستها در خ???????ی پذیرفته شوند اما در خ????????ی به علت پر بودن پستها مدیریتی با مشکل مواجه شدند لذا شروع به تخریب مدیران کل نمودندو با همان ادعای نیروهای ارزشی دیگران را بی ارزش تلقی نمودند و این در حالی بود که بسیاری از مخالفین این طیف را فرزندان شهدا , جانبازان , و ایثارگران و افراد با ارزشی بودند که سوابق خدمتی آنان بر کارکنان سازمان پوشیده نبوده و نیست و دارای مقبولیت عمومی در بین همکاران بوده اند و کماکان میباشند و متاسفانه با حمایت ستادهای انتخاباتی آقای ؟؟؟؟؟ نژاد فشار خود را بر مدیران سازمان برای واگذاری |پستها افزودند و نتیجه این شد که امروز شاهد این از هم گسیختگی مدیریت شده ایم . و مدیر کل فعلی استان که خود به تنهایی پتانسیل بالایی از نظر یک کارشناس متخصص اجرایی ( نه مدیر) را دارا میباشد در دام این افراد گرفتار شده و به علت اینکه با فعالیت و رایزنی این افراد به پست مدیدریت رسید خودرا مدیون آنان فرض کرده و از هیچ کاری برای آنان دریغ نمی کند انتصابات و جابجایی های طرفدارانه ایشان ( البته با اعمال نفوذ بقول همکاران مشاور اعظم که خو پست مضحکه ای در اداره کل ؟؟؟؟؟؟؟؟ شده است ) در پستهای کارشناسی اداره کل , معاونت شعب , و مسئول امور شعب و بی اعتنایی به توانمندیهای سایر پرسنل بسیاری از کارکنان و کارشناسان با تجربه سازمان را دلسرد و نسبت به کار بی تفاوت نموده است . متاسفانه مدیر کل استان نمیداند!!!! که با اینگونه انتصابات به دوستان خود خدمت نمیکند بلکه باعث گردیده تا سایر کارکنان تا مدتها ی مدیدی به آنان به چشم تنفر و غاصب نگاه کنند و رخت مودت و دوستی از بین کارکنان برچیده شود امروز اینان آنقدربه یمن جاه طلبی های خود بذر دشمنی و کینه در بین کارکنان پاشیده اند که دو نفر رفیق ودوست قدیمی ,هردو مومن ونماز خوان, سعی میکنند به طریقی از کنار یکدیگر بگذرند که چشم در چشم و رودر رو نشوند . و این شیوه نه تنها در کوتاه مدت بلکه در دراز مدت به سازمان ضربه زده و آن را به ورطه نیستی میکشاند چون برخی از کارمندان را در مقابل برخی دیگر قرار گرفته اند البته این شیوه فکر مختص این استان نیست و آب از سر چشمه گل الود است و باید ریشه های آن را در سازمان مرکزی معاونت امور استانها و سایر معاونتهای سازمان جستجو کرد .

 37. حسن تیزپر گفت:

  وبالاخره:
  دو صد گفته چو نیم کردار نیست
  اول:تشکل صنفی کارکنان تامین اجتماعی
  دویم:حرکت واقعی بسوی سه جانبه گرایی سازمان
  تا دیر نشده بپاخیزیم

 38. حمید رضا اله یاری گفت:

  عرض سلام و احترام محضر همه همکاران عزیز
  از نظرات اکثریت همکاران که حول انتقاد از عملکرد انتصاباتی مدیریت یکی دو استان مطرح شده ، ضعف عملکردی را نمی شود نتیجه گیری نمود چرا که ارزیابی عملکرد مدیران صرفاً منحصر به حوزه انتصابات نمی شود. به جز معصومین هیچ فردی عاری از اشتباه و خطا نیست و صد البته اشتباهاتی را که به خصوص آثار اجتماعی و سازمانی دارد باید نقد کرد و گوشزد نمود . نگاه انتقادی خوب و سازنده است مشروط به آن که جنبه انصاف را در نظر داشت ونقاط قوت و ضعف توامان مطرح شود. چه بسا اگر فرد منتقد هم در همان شرایط مدیریت مورد انتقاد قرار بگیرد ممکن است عملکرد مشابهی داشته باشد. هدف از انتقاد اصلاح روش ها و رشد و پیشرفت است در حالی که اظهارنظر به شکل فوق جریانی یک طرفه شده که ممکن است به اصلاح امور کمکی نکند. اذعان می کنم که انتقاد موضوعی پیچیده و دشوار است که البته اگر از راه و روش صحیح و به جا انتقاد کردن آگاهی نداشته باشیم نتیجه ای جز سوء تفاهم ،بحث بیهوده ، کینه توزی و لجاجت عاید نمی شود. امیدوارم دوستان با امعان نظر به تمامی جوانب از دایره انصاف و تدبیر خارج نشده و اگر بعضاً گله یا شکایتی از عملکرد برخی افراد یا مدیران دارند بهتر است اول با خود فرد در میان گذاشته و در صورت عدم نتیجه گیری از مراجع نظارتی سازمان وارد شوند و ازطرح چالشهای درون استانی بدون رعایت شرائط نقد سازنده درفضای ایجاد شده پرهیز نمایند . همانطور که احدی از دوستان اشاره نموده اند ، تامین پرس فضا و فرصتی مناسب برای تمرین دموکراسی و به زعم بنده جایگاهی رفیع و بدیع برای طرح انبوه سئوالات، مشکلات، دیدگاههای صاحبنظران و همکاران عزیز در راستای رشد و بالندگی سازمان تامین اجتماعی است. ان شاءالله همکاران عزیز از این فرصت نوپدید در راه سازندگی و ارتقاء سازمان با بهره گیری از عناصر دانش و خلاقیت توام با شجاعت، اخلاق و انصاف استفاده نمایند.

  • خواهر کوچک شما گفت:

   سلام ودرودبه همکاران محترم و جناب الهیاری
   ۱- همکارگرامی نوشته بودید که از انتقادات فوق نمی توان ضعف عملکردی را نتیجه گرفت لطفا شفاف سازی نمایید که چه چیزی را میتوان نتیجه گرفت تا ماهم متوجه شده ضمنا نقاط قوت استان را هم اعلام نمایید.
   ۲- جناب الهیاری بهتر است مقاله خودتان را دوباره بخوانیدوبه این کلمات دقت نمایید((تصمیم گیریهای غلط و تنگ نظرانه ، کنارگذاشتن مدیران متخصص، مدیران سیاست زده )). حال بفرمایید گوش شنوای یک مدیر تنگ نظر وغیرمتخصص ،وسیاست زده کجاست که امثال من با وی درمیان بگذاریم .
   ۳- اما مراجع نظارتی …بفرمایید مگر بازرس مدیر عامل و حراست و…..غیره درجریان این موارد نیستند که من وشما به آنان گوشزد نماییم . اینها بهتر از همه ما درجریان امور هستند . والسلام و…………….خدانگهدار

 39. همکارخراسان رضوی گفت:

  یک سوال از مشاور ………:شماخودتان را معتقد ومتعهد میدانید:آیانگداشتن سمت معاونت بیمه ای استان بمدت یکسال ونیم آنهم فقط بخاطر تایید یکنفری که ظرف مدت سه سال از کارشناس شعبه به ریاست شعبه رسید(که آخرهم معاونت بیمه ای را به اوندادندو شکرخدا که نشد) وریاست شعبه .صنعتی ..بخاطر تایید یک نفر دیگر از همفکرانتان بمدت ۳ سال وسمت خودتان وهمیارمدیرکل استان که شرح ومختصات شغلتان بزای همکاران مشخص نیست (که اگرهست بفرمایید)ازلحاظ شرعی صحیح میباشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.