زردی من از تو

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. بنام خدا
  با سلام و خدا قوت خدمت استاد معزز جناب آقای حیدری
  در خصوص اتباع بیگانه خواستم تکمله ای بیفزایم هر چند که شما به شیوایی و درایت خاصی دیدگاه تان رابه مخاطبان انتقال می دهید.
  اصولا اتباع خارجی در کشور به ۴ گروه مجاز و ۱گروه غیر مجاز تقسیم می گردند.
   اتباع خارجی که به صورت پناهنده در کشور اقامت دارند.
   دیپلمات ها، کارکنان و کارشناسان سازمان های بین المللی وسازمانهای وابسته، مذاکره کنندگان، سرمایه گذاران، خبرنگاران و همچنین مزدوجین با اتباع ایرانی.
   شاغلین دارای پروانه کاردر واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی.
   گروه دیگر از اتباع خارجی مجاز، کسانی هستند که با ویزای A و با قصد زیارت، گردشگری و یا درمان وارد کشور می شوند و اقامت آنها محدود و حداکثر ۳ ماه می باشد.
   اتباع غیرمجاز کسانی هستند که فاقد مدرک اقامتی و ترددی می باشند. وبصورت غیر قانونی و غیر مجاز و از مبادی غیر رسمی و غیر قانونی وارد کشور می شوند.
  آنچه مسلم است، حضور اتباع بیگانه در کشور می تواند پیامدهای منفی و مثبتی را بدنبال داشته باشد. تبعات منفی آن شامل: اشتغال غیر مجاز اتباع بیگانه یکی از علل بالا بودن نرخ بیکاری در کشور است چراکه هزاران فرصت شغلی جویندگان نیروی کاراتباع داخلی از دست می رود. همچنین نیروی کار خارجی موجبات کاهش ضریب امنیت شغلی در بازار کار کشور می شود، بهداشت روانی برای نیروی کار ایرانی را از بین می برد، تغییر فرهنگ کار و اشتغال را شکل می دهد،کاهش در آمد ناخالص ملی از طریق انتقال ارز (اتباع خارجی اموال و درآمدهای خود را به انواع و اقسام روشها به ارز تبدیل می نمایند و یا پول رایج کشور را از مرزها خارج می کنند) را بوجود می آورد، همچنین با کسب رایگان مهارت در صنایع و انتقال تکنولوژی بی واسطه به خارج از کشور، موجبات بی ثباتی را رقم می زند. از طرفی اتباع بیگانه بدلیل عدم نیاز به پرداخت حق بیمه، مالیات و… هزینه هایشان کاهش می یابد. در نتیجه، تولید کننده گان داخلی با مشکلات متعددی مواجه می گردند که در دراز مدت به رقابت ناسالم و گسترش تنش و معضل منجر می گردد. به عبارت دیگر، اتباع بیگانه به اندازه مردم کشور از خدمات جامعه بهره مند می شوند در حالی که به اندازه اتباع داخلی هزینه نمی پردازند. اماپیامدهای مثبت حضور اتباع خارجی در کشور را می توان به; تعامل و تبادل فرهنگی مثبت و مناسب(انتقال فرهنگ صحیح)، ترویج فرهنگ کار و قناعت، استفاده از نیروی کار ارزان، استفاده از نیروی کارمتخصص و… اشاره کرد. نکته پایانی اینکه، از ۱۶۵۴۳۸۸ نفر اتباع بیگانه در کشور، ۱۵۸۳۹۷۹ نفر (۹۶%)را تبعه افغانی که بیشترین میزان مهاجرین را بخود اختصاص داده اند، تشکیل می دهند و به ازای هر ۱۰۰ نفر تبعه خارجی در کشور، تقریبا ۱/۶ بیمه شده اتباع خارجی وجود دارد.

 2. علی حیدری گفت:

  باسلام به جناب ارجی گرامی
  ممنون از تکمله جنابعالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.