سلسله مباحثی در باب بیمه های اجتماعی درمان (۲)،اصول و مبانی بیمه‏ ها‏ی اجتماعی درمان و بازنشستگی

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. رضا اسلام زاده گفت:

  با سلام و تشکر از آقای رضا منوچهری راد
  با توجه به اینکه مباحث مطرح شده بیشتر درمان در سطوح ملی و فرا سازمانی میباشد, سئوالی از برادر عزیز جناب آقای منوچهری راد در مورد عدالت دارم , که آیا وقتی که منابع یک صندوق بدون در نظر گرفتن طبقه فرد پرداخت کننده حق بیمه (از اقشار آسیب پذیر است یا مرفه ) از آنان دریافت میشود آیا این مسئله که در برنامه ها و ارائه خدمت تمام برنامه ریزی ها در جهت خدمت به قشر آسیب پذیر باشد عدالت تلقی میشود؟ و آیا در اینصورت سایر طبقات بی انگیزه نمیشوند.

  • رضا منوچهری راد گفت:

   جناب اسلام زاده گرامی، همکار گرانقدر
   با سلام و احترام، اتفاقا به نکته ای بسیار مهم و بجائی اشاره فرمودید. چرا که در اصل فلسفه شکل گیری بیمه های اجتماعی اعم از درمان و بازنشستگی تحقق همین عدالت توزیعی است که در ادبیات تامین اجتماعی از آن به «بازتوزیع درآمد» یا Income Redistribution یاد می شود. اشاره این موضوع، بازتوزیع یا پولینگ منابع بین مشارکت کنندگان در یک طرح بیمه ای است تا بدینوسیله ضمن توزیع نرمال ریسک، نقش مالیات گونه ای بر دوش حق بیمه ها قرار دهد و به عبارتی این کار عین عدالت است و نه بی عدالتی. البته برای از بین نرفتن آنچه جنابعالی بعنوان انگیزه های مشارکت بیشتر در طرح اشاره فرمودید، نظام چند لایه تامین اجتماعی تمهیداتی دارد که مجال طرح آن در این مقال نیست و انشالله حضورا توضیحات بیشتری خدمتتان عرض خواهم کرد.

 2. امیر گفت:

  با سلام و احترام و قدردانی از نکات ارزشمندی که بیان فرموده آید. در خصوص پاسخ ارایه شده به آقای اسلام زاده، خواستم به این نکته اشاره کنم که حداقل در رابطه با بخش درمان، سازمان بهداشت جهانی بطور مشخص از سال ۲۰۰۰، مشارکت مالی عادلانه را پرداخت متناسب با توان و دریافت خدمت بر حسب نیاز تعریف کرده است. بر این اساس، از منظر نظام های سلامت، بحث پرداخت حق بیمه درمانی، بیش از آنکه معطوف به اهداف توزیع درآمد (آنگونه که در رابطه با موضوع مالیات مورد نظر است) باشد، در پی تجهیز عادلانه منابع برای تضمین برخورداری عادلانه از خدمات درمانی مورد نیاز و فارق از توان مالی بیمار است. به این ترتیب، در کشورهای تابع مکانیسم های مبتنی بر بیمه های اجتماعی، این بیمه ها نقشی محوری در تضمین نیل به این هدف دارند. البته، این موضوع نافی اثر بازتوزیعی پرداخت حق بیمه ها نیست، اما بر این نکته تصریح دارد که اثر باز توزیعی نمی تواند در قالب هدف سیاستی مورد تاکید باشد. با سپاس مجدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.