ضرورت اصلاح فرآیند محاسبات حق بیمه پیمانکاری

مطالب مرتبط

۱۰ دیدگاه‌

 1. ابوالفضل رنجبر گفت:

  در قراردادهای پیمان بایستی به سمت شفاف سازی حرکت کرد.
  هرچه سیستم مکانیزه با داده های صحیح و منصفانه تعیین و برنامه ریزی گردند و دخالت انسان در برنامه به حداقل ممکن برساند، اعتماد و اطمینان به سازمان و کارکنان خودم کسترش می یابد.
  گاهی وقت ها بعضی از همکاران به خاطر دلسوزی تا مرز اخراج از سازمان پیش رفتند. اگر خدای ناکرده احدی از همکاران در قراردادهای پیمان خطایی کرده باشند، این موضوع قصور همکار و تقصیر مدیران ارشد سازمان می باشد که با عدم فراهم نمودن امکانات لازم امکان چنین معضلی را فراهم نمودند. یعنی باید دید سهم عدم اتخاذ تصمیم صحیح و ناتوانی مدیران در استفاده صحیح از بسیج امکانات و منابع سازمان چه نقشی را در عدم حل مسائل سازمانی از خود به جا خواهند گذاشت.
  امیدوارم فرایند قراردادهای پیمان همانگونه که ذکر گردیده اصلاح گردد.
  ماده ۳۷ قانون تامین اجتماعی که مالک را مکلف به ارائه مفاصا حساب مستاجر می نماید و بعنوان اجرائیات سازمان عمل می کند صحیح نمی باشد. اگر مال الاجاره انتفاعی داشته باشد این انتفاع دلیلی بر طرف حساب قرار گرفتنِ سازمان نمی گردد. در بحث مشاغل چنانچه محل اجاره ای باشد مالک مالیات و عوارض مربوطه را به نسبت، از جاره بهاء پرداخت می نماید ولی اینکه بدون هیچ انتفاعی پاسخگوی منافع سازمان باشد صحیح نمی باشد.
  چناچه مستاجر بنا به دلائلی فراری گردد این بدیهی روی ملک می ماند و تا زمانی که بدهی سازمان تسویه نشود نقل و انتقال ملک، ممکن نیست. حال خود مالک از این قضیه متضرر می باشد و اینکه بخواهد ضرر و زیان سازمان تامین اجتماعی را نیز جبران نماید، محل تأمل و اصلاح ماده ۳۷ می باشد.
  باتشکر

  • دکتر محمد پوستین دوز گفت:

   جناب رنجبر عزیز
   با سلام و احترام
   تشکر از پیام شما.معتقدم چنانچه همه ما (کارگران،کارفرمایان،دولت و کارکنان سازمان)همین قانون فعلی را درست اجرا و اعمال کنیم بسیاری از مسائل و حاشیه های مرتبط کاسته می شود.ماده ۳۷ و ۳۸ قانون هم مستثنی از این موضوع نیست. موفق باشید

 2. همکار گفت:

  جناب آقای دکترپوستین دوز
  با سلام واحترام خدمت حضرتعالی وتمامی همکاران گرامی
  موضوع مطرح شده از سوی جنابعالی مطمئنا از نقاط پراهمیت جذب منابع سازمان می باشد واز سویی به صورت تیغ دولبه هم به عنوان فرصت وهم تهدید می تواند نگریسته شود(فرصت جذب منابع در جهت پوشش شاغلین در پیمانها وتهدید از جنبه :عدم اشراف محاسباتی همکاران و برداشتهای چندگانه که سبب خدشه به وجهه کارشناسی وتخصصی سازمان می شود و سوء استفاده پیمانکاران از خلاء های موجود در قوانین وبخشنامه های صادره ،به عنوان نمونه ارسال لیست جهت پرسنل بیش از مبلغ ضریب پیمان در طرحهای عمرانی وعدم قابل وصول بودن مازاد حق بیمه ارسالی و…) مواردی که در مطلب پیش گفت ذکر فرمودید مطمئنا از ضروراتی می باشد که تاکنون از سوی تصمیم سازان وتمصمیم گیران سازمان به هر دلیل اعم از : نبود زیرساختهای مورد نیاز،خلا ء قانونی ویا مشغله بسیار، مغفول مانده است چه آنکه با توجه به اینکه موارد مطروحه از سوی جنابعالی در عدد دغدغه های شخصی بنده به عنوان یک همکار اجرایی شاغل در امور پیمانکاران بوده ،قبلا طی چهار نسخه جزوه خلاصه شده در زمره پیشنهادات گروه مشاوران جوان مدیر کل به ستاد منعکس گردید ویا در سفرمعاونت محترم فنی درآمد در سال گذشته به استان تحویل ایشان گردید که حاوی مقولاتی شامل اصلاح فرآیند اداری پیمانها،آموزش همکاران شاغل در امور پیمانکاران،کمیته پیمان استانی،بررسی وتجزیه وتحلیل آراء صادره در هیاتهای بدوی (منحصرا در حوزه پیمانها) بوده است که شاید در موارد دیگر از سوی همکاران دیگر کارهای مشابه نیز صورت گرفته باشد ولیکن هیچ گاه از چنین نوشته های مکتوبی که به نحوی ارایه می گردد بازخوردی ساطع نگردیده که این موضوع نشان از بی اهمیت بودن مسایل عنوان شده ویا دست چندم بودن این مقوله می باشد ودر نتیجه سبب عدم انگیزه امثال بنده می گردد.(که بنده به عنوان یک کارمند بدون ادعا ،شهادت می دهم که سازمان در امور پیمانکاران،از همکاران متخصص با قابلیتهای بالایی بهره مند می باشد که هیچ گاه از ظرفیت بالقوه ایشان بهره ای برده نمی شود.)علی ایحال جهت تکمیل فرمایش جنابعالی در مبحث پیمانها صرف هوشمند سازی کفایت نمی کند بلکه ایراد عمده در محاسبه پیمانها و تعدد نظرات کارشناسی در خصوص ضرایب متعلقه از مبهم بودن بخشنامه ودستورالعمل نشات می گیرد چه آنکه در خصوص پیمانهایی که نحوه وشرایط انجام کار مشخص است ضرایب نیز به صورت واحد درنظر گرفته می شود .مهمترین هنر و تخصص کارمند پیمانکاران، تشخیص صحیح ضریب پیمان برحسب موضوع انجام کار وتطبیق با بخشنامه یا دستور اداری مربوطه می باشددر نظر داشته باشیم که پیمانها به سبب صدور قوانین بالادستی جدید(عمدتا مرتبط با پیمانهای عمرانی)وهم چنین پیشرفت تکنولوژی مدام در حال تغییر هستند که این خود موجب نوسان در دستمزدی ویا مکانیکی بودن و یا معافیت بخش هایی از عملیات پیمانها می گردد پس به عقیده بنده جهت انجام کار در این بخش به صورت کم نقص وبا وحدت رویه بیشتر راهکارهای ذیل می تواند مثمرثمر باشد:
  ۱-شناسایی همکاران مستعد وبا قابلیت متناسب با این امور.
  ۲-آموزش تخصصی همکاران شاغل در پیمانها به صورت ویژه
  ۳-تشکیل کمیته پیمان استانی جهت برنامه ریزی مدون دوره های آموزشی مورد نیازهمکاران این امور وهم چنین اظهار نظر قاطع وکارشناسی در خصوص دستورالعملهای محاسباتی که با ابهام مواجه می شوند وسبب برداشتهای چندگانه می گردد
  ۴-ودر حالت آرمانی طراحی آزموهایی در قالب رقابت مسابقه گونه به جهت افزایش دانش تخصصی وعمومی همکاران شاغل در این امور.

  به موازات موارد ذکر شده ، هوشمند سازی آنهم در قسمت عملیاتهای ثبت ومحاسبات ونه در مرحله تعیین مبانی محاسباتی می تواند راهگشا باشد.
  درپناه حق موفق ومنصور باشید.
  یاعلی مدد

  • دکتر محمد پوستین دوز گفت:

   همکار گرامی
   با درود و احترام
   تشکر از پیام گویا و کارشناسی شما.
   باستحضار می رسانم که برداشت چندگانه به زعم جنابعالی و اینجانب از امور واحد زمانی رخ می دهد که فضای غیرشفاف وجود داشته باشد و در فضای عدم شفافیت با اختیارات زیاد واگذار شده و البته بدون نظارت متناسب،می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.البته باید اذعان کرد که همکاران زحمت کش ،امانتدار و وفادار به سازمان تاکنون توانسته اند در ارائه خدمت به جامعه هدف سنگ تمام گذاشته و بسیاری از آنها شب و روز خود را وقف سازمان کرده اند!
   قطعاً پایداری مالی و توان پاسخگویی به هزینه های بالای مترتب بر مزایای کوتاه و بلندمدت بدون تلاش همکاران و مدیران فهیم و ارزشمند تمام سازمان امکانپذیر نمی باشد.بدیهی است ارائه مقالات کارشناسی اینگونه با هدف کمک به مدیریت سیستم جهت اصلاح امور سازمانی است و نفی تلاشهای بی شائبه همکاران عزیزم نمی باشد.

 3. سعید گفت:

  با سلام محضر همکار ارزشمند

  برای یک حکمرانی خوب نیاز به سازمانهای خوب داریم . برای داشتن سازمان خوب نیاز به شفاف سازی همه بخش ها و حوزه ها داریم . عدم شفافیت هم برای جامعه هدف هم برای متولیان امر مشکلاتی به همراه خواهد داشت .
  اینکه اصلاحات در فرآیندها داشته باشیم ، اینکه به ذینفعان خود تساوی رفتار داشته باشیم و اینکه در نهایت با خودمان و دیگران شفاف باشیم در بلند مدت ما را منتفع خواهد ساخت .
  بالاخره نتیجه حرکت اصلاحی در طی زمان خود را نشان خواهد داد.
  پیروز باشید

 4. مقدم - همکار گفت:

  ضمن عرض سلام
  تشکر از جناب آقای دکتر پوستین دوز و همچنین مدیریت محترم تامین پرس
  مطالب ارائه شده بسیار خوب ، کارشناسانه ، شفاف ، دلسوزانه و علمی میباشد امید است از سوی مدیران ارشد سازمان مورد اهتمام قرار گیرد .

 5. حسینی گفت:

  باسلام خدمت جناب دکتر پوستین دوز
  همانطور که مستحضرید طبق ماده ۳۸ قانون وتبصره الحاقی آن پرداخت پنج درصدبهای کل کار پیمانکار وهمچنین اخرین قسط منوط به ارائه مفاصاحساب سازمان میباشد امامتاسفانه تعدادی ازذیحسابان ،مدیران مالی وامورقراردادهای سازمانها ،موسسات ویاشرکتها به این امر واقف نیستند ویاعلیرغم داشتن سپرده از پرداخت آن پس از یکسال از خاتمه قرارداد به حساب سازمان خودداری مینمایند وپرداخت آن رامنوط به مراجعه پیمانکار وارائه مفاصاحساب عنوان میکنند ودست آخرواحد اجرائیات مبلغ بدهی راازحساب واگذارنده برداشت می نماید .واین تبعات بدی شاید برای سازمان داشته باشد چراکه عمده واگذارندگان کار دولتی ویاجزء نهادهای عمومی میباشند.
  سازمان می تواند با آموزش ذیحسابان ادارات وسازمانها وهمچنین
  مدیران مالی شرکتها تااندازه ای نسبت به حل این مشکلات اقدام نماید
  چراکه هراندازه آگاهی انها نسبت به قوانین سازمان بیشتر باشد منافع آن ابتدا به سازمان برمیگردد بعد به خودشان .
  پس می طلبد که سازمان درحوزه آموزش قوانین ومقررات به کارفرمایان بعنوان شرکای سازمان همت گمارد.

  • دکتر محمد پوستین دوز گفت:

   جناب حسینی بزرگوار
   با سلام و احترام
   متاسفانه در گذشته اعتقاد بر این بوده است که کارفرمایان و یا بیمه شدگان هر چغدر اطلاعات کمتری داشته باشند برای سازمان بهتر است و ….
   اینگونه تفکرات و مدیران حامل و حامی آن صدمات جبران ناپذیری بر اعتماد فیمابین و روابط شرکاء اجتماعی با سازمان وارد نموده اند.برای جبران عملکرد ناگذریم که شفاف و با صداقت حقوق یکدیگر را شناخته ومتعاقباً به پاره ای الزامات تن داده و بطور خلاصه به گسترش و ایجاد اخلاق مناسب اجتماعی پایبند باشیم.لذا سازمان می بایست در اینگونه امور پیش قدم باشد زیرا مجری قانون نیز می باشد.
   یکی از راههای مناسب برای ورود به این مقوله “تهیه و توزیع انواع محصولات آموزشی نظیر cd، فیلم و … “برای بیان دیدگاهها ، توقعات و اهداف مورد نظردیگر می باشد.

 6. نادری -همکار گفت:

  باعرض سلام وادب خدمت دوست وهمکار گرامی جناب آ قای دکتر پوستین دوز. برادر گرامی سالها است که مشکل قرار دادهای پیمانکاری لاینحل باقی مانده است ،خوشبختانه به درستی ادای مطلب را فرموده اید این حقیر از چند سال قبل که توفیق خدمت در کناردوستان واستادان گرامی خود دراداره کل درآمد وسایر عزیزان کارشناس استانها یافته ام مشکلات سیستمی ومکانیزه محاسبات پیمان را وسلایق واعمال نظرات مختلف در استانها وگاهی حتی در چند شعبه یک مرکز استان شاهد بوده وهستیم لذا جا دارد همچنانکه با درایت وسکانداری مدیر عامل محترم ومعاونین حوزه اجرای علی الخصوص جناب آقای زدا کارهای بنیادی در شرف اجرا است قید وبند های سیاسی ومحافظه کاری با گروه های صنفی وانجمن های پیمانکاری برداشته شود وضمن شفاف سازی ایجاد یک سیستم یک پارچه وجامع ودر این حال به روز که در هر لحظه دم دست وقابل ردیابی باشد و نسبت به ورود اطلاعات پیمان براساس ضوابط واقعی وشفاف که مورد قبول طرفین واگذارنده،پیمانکار وسازمان باشد ولحاظ نمودن وضعیت لیستهای ارسالی وواقعی وفق مفاد مواد ۲۸و۳۶ ق.ت.ا. وبا نظارت عالیه استانی وکشوری که به صورت لحظه ای با عنایت به فرمایش جنابعالی توسط کارشناس معین در استان ومرکز که چند استان رارصد وکنترل می نماید ،نسبت به صدور مکانیزه مفاصاحساب ماده ۳۸ اقدام ، تاضمن تسریع در امور وجلوگیری از حیف ومیل اموال ووقت وزمان که متاسفانه در کشور کمترین بها به آن ،علیرغم ارزش وجایگاه والای که دارد داده میشود اقدامات بایسته معمول گردد. البته مباحث تخصصی وجزییات بیشتر در حوصله این ستون نبوده ونیست وامید دارد در آینده نزدیک شاهد سازمانی پویا وبه روز با زیر ساختهای بهتری باشیم وبیشتر از این شرمنده مراجعین که بعلت قطعی اتوماسیون ویا کندی آن کار انجام نشده نباشیم .واز دیو سیاه پرونده های تک وچند جلدی که در حجم گسترده ای روزانه به ادارات کل ومرکز سرازیر میشود خلاصی یابیم انشالله ..بیایم همگی ومتحد برند سازمان تامین اجتماعی را بیش ازاین وبا دیده زیبا و بهتری به هموطنان عزیزمان بشناسنیم آرزوی شادکامی وسربلندی مجموعه همکاران را در جهت ایجاد سازمانی به تمام معنای واقعی خواستاریم.

 7. دکتر محمد پوستین دوز گفت:

  درود بر همکار ارجمند و دوست ارزشمندم جناب آقای نادری عزیز
  تشکر ویژه دارم از حضرتعالی که به موضوع ورود نموده اید.اظهار نظر کارشناسی و گره گشای شما قطعاً نظرات سایر همکاران صاحبنظر و درد آشنای ماست.
  با نظرات شما موافق می باشم و امید است فضای بهتری برای تحول در امور اجرایی سازمان ایجاد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.