ضرورت توجه به تامین اجتماعی در آموزش و پرورش و آموزش عالی

مطالب مرتبط

۱۳ دیدگاه‌

 1. امیرحسین مزیدابادی گفت:

  تامین اجتماعی مانند مقوله های دیگر مثل روابط کار باید بعنوان یک درس وسرفصل دربرخی از رشته های دانشگاهی گنجانده شود هرچند در درس روابط به ان اشاره ای می شود وبرخی از اساتید دانشگاه از جمله خود بنده به ان توجه زیادی می نماییم ودانشجویان را بااین مقوله اشنا می کنیم

 2. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  ضمن تایید بر اختصاصی کردن و اجرای مقطع یا مقاطع آموزشی تامین اجتماغی تاکید مجدد میشود:
  کریدور اصلی رفاه اجتماعی تامین اجتماعی است.
  کریدور اصلی اصلاحات در بخش سلامت تامین اجتماعی است.
  تضمین کننده کمربند امنیتی کشور در ابعاد داخلی منطقه ای و بین الملل تامین اجتماعی است.
  تحکیم کننده استقلال و اتحاد کشور و ایجاد ارتباط اقوام ادیان و مذاهب با یکدیگر تامین اجتماعی است.
  تامین اجتماعی تعبیر روشن کلام وحی مبتنی بر “مشارکت در خوبی و تقواست”

 3. حمید رضا اله یاری گفت:

  با سلام و تشکر از یادداشت جناب آقای خسروی
  تنها رشته دانشگاهی مرتبط با مبحث تأمین اجتماعی رشته علوم اجتماعی با گرایش ” تعاون و رفاه اجتماعی” در مقطع کارشناسی پیوسته است . ظاهراً این گرایش صرفاً در دانشگاه پیام نور ارائه می شود. از بیش از ۱۰۰ واحد درسی این رشته ، تنها مبحث مرتبط با موضوع تأمین اجتماعی، کتابی ۲ واحدی است با عنوان ” تامین و رفاه اجتماعی” به تألیف آقای محمد آراسته خو . چاپ اول این کتاب در مهر ماه ۱۳۷۴ صورت گرفته است. بسیاری از مباحث مطروحه در آن قدیمی بوده و منبع مناسب و به روزی برای اندک دانشجویان محصل دراین رشته تحصیلی در کل کشور نمی باشد.
  مولف در دیباچه کتاب ، آن را نخستین کتاب پژوهشگرانه راجع به تأمین اجتماعی در سطح دانشگاهی ایران دانسته که به ارائه مفاهیم مورد بحث در قلمرو تامین و رفاه اجتماعی ، انواع و اقسام اقدامات تأمینی و رفاهی انسان اجتماعی در بستر زمان و مکان پرداخته است.
  در خاتمه مولف به تقدیر و تشکر از کسانی که در تألیف اثر او را یاری نموده اند پرداخته است . که من نیز به سبب تعصب سازمانی و اینکه یادی از همکاران گذشته و شاید حال حاضر سازمان نموده باشم اسامی را ذیلاً تقدیم می دارم:
  جناب آقایان امان الله دهقانی و رستمی و سرکار خانم جمالی ، از موسسه کار و تامین اجتماعی
  سرکار خانم عزت خاکسار فرد و آقای حجت از اداره امور بین الملل سازمان تأمین اجتماعی
  جناب آقایان منوچهر نامغ ، محمد علی نبی زاده و محمد هاشم صرامی از اداره کل آمار و اطلاعات سازمان تامین اجتماعی
  آقایان موسوی و جهان بین از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی
  آقایان رستمیان و رحیمیان از نشریه آتیه
  موفق باشید .

 4. حبیب مرادی گفت:

  همکار محترم جناب آقای اشراقی؛
  آنچه شما به عنوان وظایف سازمان تامین اجتماعی برشمردید، بیشتر وظایف و مسئولیت وزارتخانه هاو سازمانهایی چون وزارت رفاه، ارشاد، ّبهداشت، سازمان امنیت ملی ونهادهای مذهبی است.
  وظایف این سازمان روشن و واضح است.
  اگر این سازمان بتواند آنها را به درستی انجام دهد کافیست.
  حالا ما می خواهیم برایش شرح وظایف جدید بتراشیم.
  اینهمه با جملات و واژه ها خود را از واقعیات دور نکرده و کار را برای خودمان سخت نکنیم.
  اگر انتظار میرود سازمان در رفاه اجتماعی نقش داشته باشد، دولت باید وظایف خود در قبال سازمان را به انجام برساند ، که اولین آن در خصوص پرداخت بدهیهای خود به سازمان است.وسپس در یک برنامه جامع وکامل رفاهی ، از مشارکت سازمان با شرایط خاص خود استفاده نماید.

 5. حبیب مرادی گفت:

  اگر به واژه ها و مفاهیم بکار رفته توسط آقای خسروی توجه شود؛
  منظور ایشان از سازمان برای خود ، به معنای سازمان تامین اجتماعی برای بیمه شدگان است ونه غیر بیمه شدگان.ولذا وی، تامین اجتماعی را کریدور و دالانی برای کسانی که حق بیمه پرداختی در تامین اجتماعی دارند می داند، چنانکه در مطلب ضرورت یک اتحادیه و کانون بزرگ کارگری با رویکرد اقتصادی اجتماعی نیز،به صراحت بیان شده است.

 6. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  تعریف سازمان تامین اجتماعی کاملا مشخص و استاندارد است و از همین طریق عضو نهاد های بین المللی میشویم.
  اگر یک اسم استاندارد داریم و کار دیگری برای آن تعریف می کنیم گمان میرود روند کاری و عملیاتی دچار اختلال میشود.
  اگر فعالیت ما در حد یک بیمه اجتماعی است و می خواهد بماند بهتر است این نام به یک سازمان بالادستی واگذار شود و اگر خود را لایق میبینیم (که هستیم)باید برای فعالیتهای آتی برنامه داشته باشیم.
  اگر لازم است سازمان مقتدر باشد باید بیمه احاد کشور بجز بعضی از اقشار به سازمان واگدار شود.
  اما مطلب آخر»
  همین کاری که سازمان تامین اجتماعی در حال اجرای آن است واجد تمامی خصوصیات رفاه اجتماعی پایه است یعنی رفاه اجتماعی بدون سازمان تامین اجتماعی معنی ندارد.
  گستره ارایه خدمات درکشور توسط سازمان تامین اجتماعی خواص اتحادی و امنیتی در استقلال کشور دارد یعنی بدون حتی شعار دادن.
  این خاصیت فعالیتهای جاری تامین اجتماعی است بدون آنکه در افزایش وظایف کاری شود و فقط حساسیت نقش سازمان را میرساند.
  این سازمان با ظرفیت حمایتی خود شرایط ارتقای امنیتی داخلی را هم تامین میکند و این خاصیت تامین اجتماعی است.
  این سازمان با خرید خدمات سلامت به عنوان یک مشتری در بهبود عملیات سلامت نقشی بسزا دارد.
  سازمان ما سازمانی است که عدالت اجتماعی را به میزان زیادی برآورده می کند و عملکرد ضد فقر دارد.
  این سازمان بر اساس حدیث با مبارزه برای جلوگیری از ورود فقر به ایمان مردم هم کمک می کند.
  همکاران عزیز ما در سازمانی واقع شده ایم که همه خواص فوق الذکر را در خود دارد و باید قدر این موقعیت حساس و لازم برای این دوران را بدانیم.

 7. حسن زاده گفت:

  خرَما بر نخیل ودست ما کوتاه
  تمام مباحث عنوان شده در این نوشتار سخن دل است لاجرم بردل نشیند اما ,امای مسئله دراینجاست دوستان عزیز افرادی همچون آقای حیدری وسایر بزرگواران حاضر در راس هرم مدیریتی موهبتی برای من وشما ی همکار می باشدچرا که درو ن سازمانیند ولیکن آیا صرفا تفکرات این بزرگواران به تنهایی کافیست ؟آیا صدمات ولطماتی که در دهه اخیر متوجه این سازمان معظم گردیده صرفا با شعار ومقاله مرتفع می شود؟مطمئنا پاسخ همه ما خیراست.اینکه سازمان در مقولاتی مانندفرهنگ ویا جایگاهش در جامعه مغفول مانده وحق واقعیش ادا نگردیده شکی نیست ولیکن یک سئوال: چه کسی بایستی برای این عقب مانده گیها تلاش کند.آیا غیراز این است که من وشمای همکار سازمان در همه رده ها باید دست به عمل بزنیم .وامای اساسی در این قسمت رخ می نماید سازمان آیا برای من وشمای کارمند برنامه ریزی نموده ؟آیا کریدور اصلی یعنی رضایت همکار را تامین نموده تا نیروی انسانیش سنگ بنای کریدورهای دیگر را ایجاد نماید.در زمانه ای که که سازمان به مسایل معیشتی ومادی اساسی کارکنانش وقعی نمی نهد آیا می توان مستقیم به سراغ مقولاتی کلی هم چون فرهنگ ویا جایگاه سازمان در سایر حوزه ها رفت وراضی برگشت؟وجه سازمان را من وشمای همکار ایجاد می نماییم فرهنگ آنرا من وشما می شناسانیم به جامعه ,ولی سازمانی که در بعد رشد علمی کارکنانش ماموریت تحصیلی وسایر حمایت های دست وپاشکسته اش را دریغ می نمایدو کل سیستم آموزش آن در آموزش سنتی بخشنامه خوانی (چندین باره )خلاصه گردیده می تواند به دنبال ایجاد جایگاه در آموزش عالی باشد؟ابدا.دوستان عزیز مقولاتی هم چون جایگاه درآموزش عالی وسایر مسایل کلان همچون سقف وشیشه ساختمانیست که پی آن هنوزناقص است. پی وفونداسیون سازمان نیروی انسانی آن است که هیچ گاه یادی از آن نمی شود(در شعار فراوان یاد می شود ولیکن در عمل هیهات)پیشنهاداین حقیر:ابتدا مسایل را دسته بندی وتعریف کنیم که مطمئنا نیروی انسانی در راس قرار می گیردحال ممکن است در این حوزه مسایل فرهنگی نیز به موازات مطرح گردد راههای برون رفت از وضعیت موجودرا طراحی واجرا نموده سپس سراغ مقولاتی لوکس چون جایگاه در اموزش عالی باشیم .(بنده به شدت معتقد به شناساندن سازمان در تمامی عرصه ها می باشم وبه شدت معتقد به تاثیر مسایل فرهنگی واین دست مقولات می باشم)ولیکن تجربه یکساله اخیر بیانگر اینست که بزرگواران ارشد سازمان به واسطه انبوهی مشکلات ومعضلات تلنبار شده میراث مانده از مدیران مهندس و…از سر خیرخواهی به دنبال مرتفع نمودن این مشکلات هستند ولیکن مگر می شود با یک دست چندین هندوانه برداشت.ارزیابی یک سال اخیر نشاندهنده این موضوع است که دوستان در رفع حداقلهای نیروی انسانی تاکنون موفق عمل نکرده اندوکماکان همکاران که بدنه اصلی سازمان می باشند تمام اوقات ماه در پی انجام صرفا وظایف محوله وپس از آن رصد پرداختهای مالی می باشندکه متاسفانه به واسطه سوپر مدیریت آقای مهندس فقید راهکار دیوان عدالت مسیر احقاق حق شده .حال داستانهایی هم چون حفظ گنجینه های دانش سازمان یعنی بازنشستگان پیش کش.پس بیایید واقع بین باشیم ابتدابال نیروی انسانی رادریابیم وباور کنیم که در ادامه این بال به اوج گرفتن سازمان در عرصه های فرهنگی وجایگاه یابی در کنار بال دیگر که همانا مدیران ارشد درون سازمانی خیرخواه (که اینجانب در نیت خیرشان با توجه به مطالعه سوابقشان شکی ندارم)یاری مضاعف خواهد رساند.
  یاعلی

 8. حبیب مرادی گفت:

  حل مسایل معیشتی ومادی کارکنان ،دادن ماموریت تحصیلی به همه کارکنان و…،مسایل« درون سازمانی» هستند، ولی مساله وضرورت عنوان شده،توسط برادرفرهیخته (آقای خسروی) مساله ای است « برون» سازمانی.که به معنای فرهنگ سازی ونهادینه سازی و نوعی توجه بیش ازپیش واساسا؛بسترسازی برای آینده است.آنچه که امروز سازمان تامین اجتماعی را، دچارمشکلات فعلی نموده؛فقدان همین نبود جایگاه نظام ومقوله ی تامین اجتماعی است وفوندانسیون همین جاست. بله ؛ماهم اذعان داریم که نیروی انسانی رکن مهم درتوسعه سازمانی است،که جناب خسروی ارجمند، نیز در ضرورت رویکرد پراکسیسی در سیاستهای مدیریتی خرد وکلان سازمان تامین اجتماعی (روانشناسی کار وشغل وپرسنل -منابع انسانی -وغیره …)به آن به خوبی اشاره نموده اند که توجه شما رابه آن جلب می کنم.ونبایستی انتظارایجاد تغییرات یک شبه را داشت ،به خصوص مباحثی که مرتبط با مسایل فرهنگی واجتماعی است.
  از اینرو من هم معتقدم که سازمان تامین اجتماعی امروز بهتر از دیروز است، وفردا هم امیدبهتر شدن ازآن می رود.

 9. حبیب مرادی گفت:

  بنده هم منکر سایر کارکردهای برخواسته از تامین اجتماعی مانند(امنیت اجتماعی ،ایجاد رفاه اجتماعی بهتر،همبستگی اجتماعی و..)نیستم. واین حرفی بدیهی است وهمگان می دانند.که درمثال ذیل به ان اشاره شده است.
  لیکن سازمان تامین اجتماعی با رویکرد بیمه ای و دارای کارکردهای خاص و مشخص خود میباشد،ولذا نبایستی در پی ایجاد وظایف جدید و خارج از کارکردها و عملکرد جاری یک نهاد بیمه ای-اجتماعی برای آن باشیم.
  بطورمثال: فعالیت سازمان در حوزه اقتصادی در قالب شرکت سرمایه گذاری “شستا” امروز یکی از پشتوانه های بزرگ سازمان است. چنین فعالیتهایی هم میتواند جهت پیشبرد اهداف سازمان موثر یاشد، وهم در سطح کلان میتواند یک نقطه قوت دراقتصاد کشور باشد.که از این طریق میتواند در کمک به ایجاد توسعه در جامعه موثر باشد.و….

 10. حسن زاده گفت:

  با سلام خدمت جناب آقای مرادی
  عزیز بزرگوار تمام عرض بنده نیز متوجه همین معنا بود که تا درون را در نیافتیم چگونه است که به مسایل برون سازمانی می پردازیم وآیا نه اینست که در مقولات برون سازمانی نیز می بایست به جهت اجرای برخی از عملیات از توان ونیروی همین افراد درون سازمان بهره جست.با کمال احترام نسبت به نظرات دوستانی همچون شما وسایر بزرگواران ارایه مباحثی این چنینی بیشتر آرمانگرایانه می باشد.
  حق یارتان

 11. حبیب مرادی گفت:

  رویا ؛ خوب نیست ،ولی آرمان گرایی خوب است ،بسیاری از این واقعیات که ما آنها را آرمان می پنداریم، خط سیر تحولات اجتماعی- سازمانی است. یک زمانی پرواز ،برای آدمی ارمانگرایانه بود،ولی بعدا عملی و واقعی شد.
  یک زمانی داروی مقابله ودرمان مالاریا آرمان بود ،ولی با کشف وتلاش بسیار تلاشگران و دوستداران علم ودانش،ازآرمان به واقعیت پیوست.آدمها اگرآرمان نداشته باشند، فردایشان همچون امروز خواهد بود.انشائ اله که آنچه شما از سازمان(توجه به نیروی انسانی) می خواهید نیز محقق گردد.ضمنا،برخلاف آنچه بعضی از دوستان می نویسند،آنچه همکار عزیزمان ،آقای خسروی گرامی؛ می گویند وبعضا می نویسند،وآنچه در طول سالها شناخت از ایشان می دانیم، بسیاری از گفته ها،نوشته ها ومکاتبات ایشان ،تبدیل به بخشنامه ،دستورالعمل وحتی قانون سازمانی شده اند، لذا درود بر وی، شما وهمه دوستداران.

 12. حبیب مرادی گفت:

  ضمنا هرآنچه جناب آقای خسروی بیان نمودند با محوریت نیروی انسانی و ضرورت توجه به آن در زمان حال وآینده می باشد. یقینا پیشرفت جوامع و سازمانها در گرو،همین دانش بشری می باشد.که آن هم در مدارس و دانشگاهها،ولزوم توجه بیش از پیش به وقوع خواهد پیوست.

 13. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  تاکید همکاران بر توسعه نیروی انسانی کاملا درست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.