علل افزایش هزینه های تامین اجتماعی و راهکارهای مقابله با آن

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. ابوالفضل رنجبر گفت:

  سلام علیکم
  امیداست تمامی طاعات و عبادات شما مورد قبول درگاه حق واقع گردد و عید تمامی همکاران عزیز در سراسر میهن عزیز مبارک باشد.
  مطالب بسیار مفیدی توسط همکار محترم جناب آقای دکتر پرتو مطرح شده است و استفاده های لازمی را بردیم.
  بنده دوست دارم آگاهی کارکنان سازمان از قوانین و مقررات سازمان تامین اجتماعی در حوزه درمان غیر مستقیم- دفاتر رسیدگی به اسناد پزشکی بیشتر و بیشتر شود تا هرچه بهتر از حقوق بیمه شدگان محترم و منابع سازمان محافظت گردد.
  دفاتر رسیدگی به اسناد پزشکی از یک سو به جهت وجود قوانین و مقررات مربوط به حوزه سلامت به درمان ربط پیدا می کنند و سویی دیگر که لازمه نحوه استفاده از خدمات درمانی سازمان به نحوه بیمه پردازی بیمه شده می باشد به حوزه بیمه ربط پیدا می کند.
  در نتیجه بیمه شدگان محترمی که خود یا افراد تحت پوشش آنان وقتی نیاز به خدمات درمانی پیدا می کنند، ارائه خدمات درمانی به آنان شرط لازم و نحوه پوشش و میزان نوع استفاده از مزایای درمانی به حوزه بیمه ای برمی گردد که شرط کافی استفاده از خدمات درمانی می باشد.
  برای توضیح بیشتر به عرض می رسانم استفاده ی بعضی از خدمات درمانی سازمان به مدت پرداخت حق بیمه مربوط می باشد و چنانچه بیمه شده به آن حد از بیمه پردازی نرسیده باشد، نمی تواند از تعهدات لازم در مورد آن بیماری استفاده نماید.
  در نتیجه قوانین و مقررات بیمه ای مقدم بر قوانین و مقررات درمانی می باشد.
  کارکنان دفاتر رسیدگی به اسنادپزشکی در حوزه رسیدگی نسخ و اسناد مراکز طرف قرارداد، پرسنل رسته درمانی پزشکان و پیراپزشکان هستند. داشتن چنین کارکنانی از جهت بعد فنی رسیدگی که مربوط به حوزه بخشنامه ها و گاید لاین های درمانی است بسیار مفید و سازنده است ولیکن از جهت بعد بیمه ای نیاز به آموزش قوانین و مقررات بیمه ای دارند تا بتوانند علاوه بر بعد فنی رسیدگی به بعد فنی بیمه ای نیز تسلط پیدا نمایند.
  بعضی از تعهدات سازمان برای گروهی از بیماران بیمه شده مستلزم هزینه زیادی برای سازمان می باشند.مانند بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، MS و شیمی درمانی و بعضی از هزینه های گرانقیمت جراحی مانند تعویض مفصل و جراحی های مغز و ستون فقرات.
  سازمان بعضی از این بیماری ها را تا صددرصد هزینه های آنان را پرداخت می نماید. اینجاست که میزان بیمه پردازی و شرط تعهد و ارتباط بیمه ای بیمار از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
  بطور مثال بخشنامه ۶۲۰ و ۱/۶۲۰ سال های ۷۳ و ۷۴ معاونت فنی و درآمد درخصوص بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و معاینه افراد تحت تکفل آنها اشاره می نماید که بایستی به کمیسیون های پزشکی سازمان مراجعه کنند و در صورت صحت و سلامتی می توانند از خدمات درمانی سازمان استفاده نمایند و درصورت وجود بیماری، آن بیماری در فرم معاینات ذکر می گردد و سازمان درخصوص آن بیماری هیچ گونه تعهداتی بر عهده ندارد مگر در ارتباط با تشدید بیماری و یا سایر بیماری های که بعد از بیمه گری، بیمار به آن مبتلاء می گردد.
  حالا اگر کارمندی در دفاتر از شرایط تعهدات بیمه ای راجع به این نوع بیماری ها نداشته باشد، ببینید چه هزینه ای بر سازمان تحمیل می شود.
  اخیراً هم بخشنامه ای صادر گردید که شرط معاینات بیمه شدگان مشاغل آزاد را حذف کرده است. از آنجا معاینات بدو اشتغال بیمه شدگان به عهده ی کارفرما می باشد اکنون که بعضی از این گروه های بیمه ای جدید که کارفرما خودشان هستند نیاز به معاینات اولیه حذف شده است، چه کسی مسئولیت معاینات اولیه ای آنان را بر عهده دارد؟ چرا که اگر بخواهند از بعضی از تعهدات سازمان مانند از کارفتادگی استفاده نمایند این تقاضا منوط است به آن که معاینات اولیه در پرونده فنی آنان در شعب ثبت گردیده باشد.
  بنابر این کار در دفاتر اسناد پزشکی از حساسیت بالایی برخوردار است و کارکنان محترم در این حوزه بایستی هم در حوزه درمان و هم در حوزه بیمه تسلط کاملی داشته باشند تا از این طریق منافع سازمان حفظ گردد.
  با تشکر

 2. امیر گفت:

  سلام. متاسفانه سازمان و به ویژه اداره کل امور اداری هیچ ضرورتی در حفظ نیروی انسانی متخصص احساس نمی کند. این موضوع موجب می شود نیروهای سازمان حتی در دوره خدمت خود نیز احساس تعلق خاطر کمتری کنند. همچنین بعد از فراغت از کار نیز دوره بازنشستگی خود را به جای خدمت به سازمان، به ارائه مشاوره های خارج سازمان سپری کنند. در حالی که به راحتی می توان تجربیات عملی این دسته از نیروها را به صورت علمی مورد استفاده قرار داد.
  نکته دیگر اینکه سازمان نیاز مبرم به کادری محقق تحت عنوان هیات علمی یا نظائر آن دارد. حتی اگر این کادر سالی یک پیشنهاد موثر هم ارائه کند یا سالی یک مطالعه مستمر انجام دهد چندین برابر هزینه ای که صرفشان شده ، سود ایجاد خواهند کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.