لزوم اطلاع رسانی به مخاطبین سازمان تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. رضا شفیع زاده گفت:

  جناب آقای افشاری عزیز، دوستان گرامی
  با عرض سلام و تشکر از نوشتار سازنده شما و تایید آن
  ذکر چند نکته دیگر در خصوص موضوع مطرح شده اهمیت دارد که عبارتند از:
  – باید مفهوم سازمان عمومی غیردولتی دقیقا در کاربست، ماموریت و انتخاب مدیران سازمان رعایت شود.
  – ارتباط واقعی سازمان،نمایندگان بیمه شدگان و کارفرمایان ایجاد و محافظت شود.
  – فرهنگ سازمانهای مردم نهاد برای ایجاد صندوقهای مشابه تامین اجتماعی تقویت شده، سازمان در سطح صندوق دیده شود و اهداف بسیار کلان برنامه ریزی و نظارت تامین اجتماعی بر عهده دولت باشد .

 2. این ۵ نفر سرنوشت ۳۵ میلیون ایرانی را مشخص می کنند

  محمد نوروزی: دکتر روحانی رییس جمهور دولت تدبیر و امید در مراسم معارفه وزیر کشور گفت: ‘من معجزه گر نیستم ‘ .وی در جایی دیگر و در اسفند ماه سال ۹۱ و پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری گفته بود’ استفاده از منابع انسانی، کارآمد، متخصص و کارشناس کلید حل مشکلات کشور است’.این سخنان بیانگر این مهم است که برای حل مشکلات کشور نبایستی انتظار ظهور معجزه گر و سوپرمن داشت.

  یکی از سازمان هایی که با مشکلات عدیده ای روبروست سازمان تامین اجتماعی می باشد که جمعیتی در حدود ۳۵ میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خود دارد. سازمانی که به گفته کارشناسان و حتی مقام های رسمی از جمله وزیر کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در وضعیت خوبی به سر نمی برد.

  طبق گفته کارشناسان حوزه تامین اجتماعی نسبت بیمه شده به مستمری بگیران تامین اجتماعی ۶ به یک می باشد این در حالی است که خط قرمز ۸ به یک می باشد یعنی می بایست ۸ نفر بیمه پرداز وجود داشته باشد تا یک مستمری بگیر قادر به دریافت خدمات از سازمان باشد. این در حالی است که برخی کارشناسان تامین اجتماعی اظهار می دارند حتی ۶ بیمه پردازی هم که در آمارهای رسمی اعلام می شود واقعیت ندارد و عدد فوق کمتر از این ها می باشد. برخی منابع آگاه در سازمان تامین اجتماعی اظهار می دارند که یک میلیون و ۷۵۰ پرونده درآمدی در سازمان موجود است در حالی که در واحد اجرائیات سازمان بیش از ۲ میلیون کلاسه اجرایی موجود است که این اعداد از منظر اهل فن یعنی این که آژیر قرمز برای سازمان تامین اجتماعی به صدا در آمده است و اگر دولت تدبیر و امید نتواند چاره ای بیندیشد کشور با بحران اجتماعی روبرو خواهد شد چرا که سرنوشت ۳۵ میلیون ایرانی به سازمان تامین اجتماعی گره خورده است.

  البته انتصاب دکتر سید تقی نوربخش از مدیران سازمانی در تامین اجتماعی نوید حل مشکلات در این سازمان را به بیمه شدگان داده است اما این موضوع شرط لازم می باشد و کافی نیست چرا که ترکیب هیات مدیره سازمان موضوعی بسیار مهم است که اگر از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد غفلت واقع شود قطعا افق سازمان روشن نخواهد بود و باید منتظر تکرار حوادث ۸ سال گذشته در این سازمان باشیم چرا که مدیر عامل به تنهایی و بدون حمایت اعضای هیات مدیره قادر به معجزه نیست.

  از سویی دیگر گفته می شود بسیاری از مدیران و کارشناسان زبده سازمان که در ۸ سال گذشته مغضوب واقع شده و حتی از این سازمان خارج شده اند منتظر تعیین ترکیب هیات مدیره هستند تارصد کنند که آیا سازمان رو به پیشرفت خواهد بود؟ تا در صورت تمایل مدیریت جدید به روند رو به رشد تامین اجتماعی در همه حوزه ها کمک نمایند.

  در همین راستا علیرضا عونی با سابقه ترین عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی که ۱۰ سال در هیات مدیره عضو بوده معتقد است: پیش از این مدیر عامل و رییس هیات مدیره تامین اجتماعی بر عهده یک نفر بود. در آن زمان برخی معتقد بودند که باید مدیر عامل خارج از هیات مدیره باشد که در حال حاضر این مهم عملی شده است اما نتیجه ای که حاصل شده مطلوب نبوده است.

  وی خاطر نشان کرد: در عمل مشاهده شد که مدیر عامل باید عضو هیات مدیره باشد تا شاهد هماهنگی هیات مدیره و مدیر عامل باشیم.

  عونی خواستار تعیین اعضای هیات مدیره تامین اجتماعی از بدنه این سازمان شد و گفت: حضور یک پزشک، اقتصاددان، یک کارشناس بیمه ای و یک کارشناس اداری مالی در هیات مدیره که نگاه بخشی به سازمان نداشته باشند رمز موفقیت سازمان است.

  وی با بیان این که در عمل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نفوذ اصلی را در سازمان دارد گفت: به نظر می رسد ترکیب هیات مدیره تامین اجتماعی و عضویت مدیر عامل در هیات مدیره می تواند موفقیت ۴ ساله آینده این سازمان را تضمیین کند.البته عضویت مدیر عامل در هیات مدیره باید پس از تصویب مجلس انجام شود.

  بنابراین گزارش به نظر می رسد بعد از ترکیب ۵ نفره هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی می توان انتخاب معاونان سازمان را حائز اهمیت دانست چرا که در برخی اوقات و در عمل این معاونان سازمان هسند که موتور محرک می شوند معاونانی در حوزه مجلس، درمان،اقتصادی، اداری مالی، فنی در آمد.

  منبع: سایت خبری تحلیلی عصر خبر
  http://asrkhabar.com/fa/news/25216/%D8%A7%D9%8A%D9%86-5-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-35-%D9%85%D9%8A%D9%84%D9%8A%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%B4%D8%AE%D8%B5-%D9%85%D9%8A-%D9%83%D9%86%D9%86%D8%AF

 3. سیدنوری آقائی گفت:

  تحلیل آقای نوروزی بسیار تحلیل بجائی بود. خیلی جالب هست که همه ما درد رو میدونیم و نسخه هم میدهیم. اما از دارو درمان خبری نیست و مشکلات همچنان باقی است و از نسلی به نسل دیگر منتقل میشود. این یعنی فرهنگ؛ دقیقا اگر ما به تعریف فرهنگ که (عبارتست از مجموعه آداب؛ سنن، باورها بایدها و نبایدها که از نسلی به نسلی دیگر منتقل میشود) و یادش بخیر استاد مرتبط به موضوع در دانشگاهی که تحصیل میکردم و می گفت این قسمتش را هم من اضافه کرده ام که (و نسل حاضر چیزی به آن افزوده و به نسل دیگر منتقل می کند) توجه کنیم میبینیم بله به این فرهنگ همان استفاده نکردن درمان مشکلات افزوده شده است. حال با فراگیر شدن اینترنت و ایجاد وبلاگها و سایت ها و ایمیلها و هزاران منبع اطلاع رسانی و بیان نظرات و مشکلات و همه گیر شدن موضوع همه گان به این واقعیت ملموس اذعان دارند که کلید حل مشکلات کشور و هر سازمان به دست کارکنان و مدیران شایسته و کار بلد آن هست و موفقیت کشور فقط و فقط باید به دست همین افراد که سرمایه های نامشهود در صورتهای مالی است و هیچ کجا این مهم قابل تقویم به اعداد و ارقام نیست میباشد و شاید یکی از موفقیت های شرکت های بزرگ که دارای امکانت بزرگ و همگن هستند در مقایسه با یکدیگر همین نیروی انسانی کارآمد وکار بلد باشد.
  انشالله در مطلبی مفصل تر در باره این موضوع در وبلاگ شخصی بیشتر به آن خواهم پرداخت ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.