لزوم تشکیل مجدد معاونت امور استانها بعنوان قرارگاه مدیریت جهادی در سازمان

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. محمدرضا قدسي گفت:

  با سلام و تشکر از آقای حبشی به خاطرمقاله زیبایشان با نظر حضرتعالی کاملا موافقم ، با احیاء معاونت امور استان ها متشکل از افراد توانمند و خبره می توانیم بسیاری از جاهای خالی رو پوشش دهیم .

 2. حسینی گفت:

  باسلام پیشنهاد ارائه شده بنظر خوب می باشدولیکن اعضاهسته جهادی بایستی متشکل ازافرادی باشند که درنوک پیکان سازمان قراردارندمثل کارشناسان درامد بازرسی اجراییات اموربیمه شدگان ودرکنارآنهاازسایرکارشناسان استفاده شود

 3. داریوش تام گفت:

  جناب آقای حبشی عزیز
  تبدیل شعار به عمل احتیاج به زیر ساخت دارد فرهنگ جهادی تا نباشد مدیر جهادی هیچ کاری نمی تواند بکند بسیج فرزند عشق است نه حکمت با قبول کلیه فرمایشات جنابعالی بدون ایجاد روحیه جهادی یک راننده بیل زیر آتش توپخانه دشمن نمی رود سنگر بکند چون می داند یک هدف راحت است برا توپچی دشمن کار جهادی کار آمار جلسه کمیته نیست طرح برنامه می خواهد درست اما ایمان به برنامه نویس و صدای آهنگران را هم می خواهد

 4. خوش خیال گفت:

  سلام
  یه سوال: مگر اداره کل امور استان های فعلی چی کم و کسری داره که به فکر احیاء معاونت امور استانها افتادین؟ الحمدلله کارشون رو به خوبی انجام می دن و همه چی آرومه. از ابتدای روی کار اومدن دولت جدید ، هیچ مدیرکلی در حوزه استان ها ( تاکید می کنم هیچ مدیر کلی !!!) تغییر نکرده یعنی همه چی مرتب و خوب بوده و عملکرد همه مدیران کل منصوب دولت قبل کاملاً مورد تاییده!!! خدا خیر دولت قبل رو بده که حداقل در موردانتصاب مدیران کل تامین اجتماعی استانها بهترین گزنیش رو داشتن!!! سری که درد نمی کنه رو دستمال نمی بندن اخوی!!! دور هم خوش می گذره! نمی دونم چرا یاد صبح روز ۲۵ خرداد افتادم و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که بالاخره بعد از ۸ سال انتظار دلم خوش بود که صبح دولتمان دمید. فکر کنم این حس رو خیلی از همکارای سازمان هم داشتن! چی فکر می کردیم چی شد!

 5. عبدالرضا سالاری گفت:

  با درود فراوان

  با تشکر از زحمات شما در ارائه مطالب پیشگفت .
  توجه شما را به توضیح ذیل جلب مینمایم :
  علت اینکه باید سطح عملیاتی ، سازمانی را بزرگتر یا به عبارتی وسیعتر نمود جزء اینکه بوروکراسی اداری را بازتر کردن نخواهد بود .
  سالهاست در شبکه مدیریتی صحبت از سازمانهای پارندی – دورکاری – اصل ۴۴ خصوصی سازی میباشد اما به راستی هدف چه بوده است ؟
  همانگونه که مستحضرید نظارت دولت در واگذاری و برون سپاری درحقیقت به جای اینکه کمتر گردد بیشتر شده .
  این یعنی اینکه هزینه های اداری و نظارتی بالعکس بیشتر گردید .
  این حباب متورم تر گردیده است .
  جرا چنین تفکری حاکم است که در جهت بهبود و کارایی و توسعه و ارتقاء دپارتمانهای گوناگون باید سریع نسبت به ایجاد یک هسته اقدام گردد .
  چرا با استفاده از علم مدیریتی نوین نسبت به :
  براندازی چالشها اقدام نمی نماییم .
  کارکنان را در بطن تصمیمات قرار نمیدهیم . ( توزیع اطلاعات )
  حذف سلسله مراتب سازمانی را در دستور کار نمیبریم . ( تیم سازی )
  از همه مهمتر برای ایجاد بستری مناسب جهت رشد چرا تفویض اختیار را از نگاه بدور کردیم . ( تفویض اختیار )
  نکته دیگر اینکه چرا کارکنان را ۳۰ سال در یک واحد سازمانی نگه داریم برخلاف اصل Job rotation .
  و بسیار نکته های دیگر که شاید از حوصله خارج باشد .
  نتیجه اینکه :
  با عنایت به معاونتهای فعلی سازمان نیز میتوانیم در جهت پیشبرد موارد مطروحه اقدام نماییم .
  یادمان باشد که هدف اصلی علم اقتصاد :
  تخصیص منابع است . Resource allocate
  که در این راستا با نگاه استراتژیک به آینده و افق دوردست برای سازمان وبا التفات به آن دست یافتنی است .
  و یادمان باشد که هدف اصلی علم مدیریت :
  بکارگیری موثر و کاراء و استفاده از منابع مادی و انسانی در چارچوب نظام ارزشی .
  منظور از بکارگیری موثر یعنی اثر بخشی .
  و منظور از بکارگیری کاراء یعنی کارائی .
  ارائه توضیحات با بهره برداری از مقاله دکتر الوانی به نام دولت مدیریتی یا مدیریت دولتی .
  و کتاب توانا سازی – ترجمه ایران نژاد پاریزی ، نوشته کنت بلا نچارد
  با تشکر
  عبدالرضا سالاری
  کارشناس درآمد
  دانشجوی دوره دکتری مدیریت

 6. رضا کاشف گفت:

  با سلام و تشکراز آقای جبشی برای نوشتن این مقاله
  چند نکته به ذهن اینجانب رسید که اشاره می کنم.
  ۱-شاید مهمترین نکته در هر مطلب توجه به مخاطبان و دایره واژگانی رایج در محیط مورد بحث می باشد. استفاده از واژهای نظامی همچون قرارگاه عملیاتی و هسته های جهادی در حوزه های رفاه و تامین اجتماعی رایج نمی باشد و بیشتر برای محیطهای نظامی و جنگی که دائما در معرض تغییرات فوری و پیش بینی نشده هستند قابل استفاده هستند. آیا به نظر نویسنده محیط معاونت امور استانها شبیه میدان جنگ و گریز است که نیازمند تغییرات فوری و پیش بینی نشده و بعضا شبانه می باشد؟
  ۲- پیش از اینکه در سازمان تامین اجتماعی و مشخصا معاونت امور استانها نیاز به مدیریت جهاد ی داشته باشیم نیاز به جهاد مدیریتی داریم به این معنی که از مدیران تجربی و غریبه با فناوری های به روز به سمت مدیران حرفه ای و مدیران برنامه باور و دارای تفکر سیستمی و نگرش تحول بنیان تغییر مسیر دهیم.
  ۳- ساختار معاونت امور استانها که در ساختار مصوب سال ۷۷ ارایه شده است جوابگوی نیازهای امروز و دهه آتی نخواهد بود بنابراین چارچوب کلی مقاله که بر اساس ادارات کل قبلی معاونت امور استانها بنا شده است دچار تردید در کارآمدی خواهد شد.
  ۴- استفاده از مدلهای جدید طراحی ساختار سازمانی در ابعاد کلان نیاز فوری و بلا درنگ است که می توان بخشی از نیازهای فعلی جهت هماهنگی استانها را در آن چارچوب لحاظ نمود. بنابراین صرفا احیای معاونت امور استانها حتی تا یکسال آینده نیز دردی از سازمان دوا نخواهد کرد.

 7. سولماز گفت:

  به اعتقاد بنده نباید از حرف مسئولین تراز اول کشور در جهت توجیه یک مقاله استفاده کرد؛ اینکه مقام معظم رهبری فرمودند مدیریت جهادی به نظر نمی رسه به هیچ وجه بتوان ان را در موضوع لزوم احیای معاونت امور استانها هضم کرد. اتفاقا کار جهادی در دل خود دوری از ایجاد بروکراسی اداری را داراست و بهتر است به این مطلب توجه کنیم. انتقاد رهبری معظم انقلاب از برخی از مسئولین در مورد لزوم پرهیز از تشریفات و شعار زدگی در توجه به فرمایشات خودشان را حداقل ده ها بار شنیده ایم. معاونت امور استانها برای یک سازمانی مثل تامین اجتماعی با اداره کل امور استانها هیچ تفاوتی نخواد داشت و تمامی اهدافی که نویسنده محترم، اقای حبشی ذکر کرده اند را همین اداره کل می تواند به سرانجام برساند تنها موضوعی که باقی می ماند این است که به جای استفاده از افرادی که مدرک ????? از بانک و موسسه می گیرند؟؟؟؟ باید از افرادی استفاده کرد که با اعتقاد به کار جهادی تمام سلولهای فکری انها در جهت نیل سازمان به اهداف والای ان فعالیت کند. متاسفانه باید عرض کنم که بعضی وقتها باید به کارکنان و بیمه شده ها حق داد که در مورد برخی شعارها در باب پاکدستی شک کنند؛ البته عزیزان فعالان تامین اجتماعی؛ صبر خواهیم کرد برای روزی که شعار و عمل را به درستی و با اطلاعات متقن در فضای رسانه ها مرور کنیم؛ تا بدانند سر خودشون توی برف و ما مثل انها همه چیز را تاریک نمی بینیم.

 8. همکار گفت:

  مقام معظم رهبری :
  یک ملت وقتى معتقد به جهاد شد، در همه‌ى میدانها پیشرو است. جهاد فقط تفنگ به دست گرفتن نیست؛ جهاد این است که انسان خود را همیشه در میدان حرکت و مبارزه با مانعها و مانع‌تراشها ببیند، احساس تکلیف کند، احساس تعهد کند؛ این میشود جهاد؛ جهاد اسلامى این است.
  جهاد گاهى با جان است، گاهى با مال است، گاهى با فکر است

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد : جِهاد یکی از مفاهیم دین اسلام است.
  واژه «جهاد» از ریشه «ج-ه-د» به معنی کوشش و مبارزه و فعالیت است. جهاد برعکس آنچه که امروزه توسط سیاست‌مداران مطرح می‌شود تنها به معنی جنگ و خون‌ریزی نیست. بلکه در اصل به معنی کوشش و مبارزه می‌تواند در عرصه‌های گوناگون باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.