محمدرضا قدسی: آسیب شناسی مدیریتی در سازمان تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۱۲ دیدگاه‌

 1. افشاری گفت:

  سلام و عرض ادب
  جناب قدسی عزیز همانطور که می دانید بر اساس اصل ۲۰- ۸۰ پارتو، همیشه ۸۰ در صد از خلاقیتها، کارها و غیره توسط ۲۰ درصد از منابع انسانی شکل می گیرد و البته بالعکس.
  آنچه مهم است وفق فرمایشات جنابعالی بهره گیری از تجربیات اساتیدی مثل جک ولش در بکارگیری افراد در موقعیتهای مناسب است. به نظر حقیر بکارگیری افراد با مدارک یا عناوین مرتبط تحصیلی در پستهای هم ردیف، لزوما کارساز نیست و نمونه های موفق آنرا حتی در سطح سازمان هم می توانیم شاهد باشیم که افرادی با مدارک غیرمرتبط در مشاغل غیر مرتبط موفق بوده اند و البته بالعکس!
  آنچه مسلم است اینستکه ساماندهی الزامات مدیریتی خصوصا در سازمان بزرگی مانند تامین اجتماعی گاو نر می خواهد و مرد کهن! به عبارت دیگر از آنجا که هر فرایند بازسازی مستلزم مراحل ذوب ، اصلاح و بازنگری است ، ابتدا باید یخ دیرین فرهنگ های سازمانی، اجتماعی و غیره را آب ساخت که با این گستره سازمان از یک سو و ناسازگاریهای کشاکش دهر و قوانین رنگارنگ همچون شکافتن سقف فلک امری بسیار دشوار است و پس از باید طرحی نو درانداخت.
  به امید آنروز
  موفق باشید.

 2. حميدرضا نايب خسروشاهي گفت:

  با سلام
  ضمن تقدیر و تشکر از مقاله ارزشمند جنابعالی، پیشنهاد می گردد ادامه این مبحث با ورود به مباحث کاربردی و نیز تحلیل وضعیت موجود سازمان و ارائه راهکار مناسب می تواند مورد پزوهش آتی و بهره برداری عملی قرار گیرد. به عنوان مثال تعیین ضوابط برای شایسته سالاری و موارد مشابه

 3. علایی گفت:

  با سلام و تشکر از همکاران خوب و علاقمندی که سازمان را در سخت روزها نیز تنها نگذاشتند تنها بخود فکر نکردندند ارزش هایشان سطحی و شخصی نبود و در جهت اعتلای سازمان که اعتلای کشور عزیز اسلامیمان را در پی دارند همواره می کوشند و با طرح ایده های قابل قبول در مسیر درست یقدم بر میدارنداگر مقاله درد ناک مصائب ۸ ساله تامین اجتماعی آقای حیدری را خوانده باشید قطعا اشارات ایشان در از بین بردن هسته های فکری و برنامه های خلاقیت و نو اوری را تایید خواهید کرد انشاله با روی اوردن سازمان به اصل ارزشیابی درست و مستند سازی فعالیت و برنامه بتواند شایسته سالار را ترویج و از کارشناسان خوبی مثل شما و اقای داروری ودیگر عزیزان نظارت و ارشیابی بدرستی بهره برداری نماید

 4. پوریامهر گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به همکاران بزرگوار :
  سرمایه اصلی هر سازمان منابع انسانی آن میباشد و بایستی با تشویق صحیح و ارزشیابی کارشناسی شده ، این منابع را رشد و پرورش داد و پویائی را درکل سازمان حفظ نمود که این امر منجر به تعالی سازمان خواهد شد. هدف ، رشد و بالندگی سازمان است . از زحمات جناب آقای قدسی تشکر میکنیم .واقعا عالی بود .

 5. غلامرضا لشکری گفت:

  جناب آقای قدسی
  مقاله جالب شما را مطالعه وبه دیگر دوستان نیز توصیه نمودم تا به آن توجه نمایند.
  به حق همانطور که استاد گرامی جناب آقای اعلائی اشاره نموده اند ، بهره گیری از دانش و خرد همکارانی که در سالیان قبل با دقت نظر زیاد بعنوان کارشناسان نظارت وارزشیابی منصوب گردیده اند میتواند بسیاری از چالشهای پیش روی سازمان را برطرف نماید.
  صاحب نظرانی چون شما -…-…-…-…- … , …….همواره با بی مهری ها وتنگ نظری ها رو برو بوده اید ولی هرگز از کوشش وتلاش دست بر نداشته اید.
  امید وارم مدیریت جدید وتیم ایشان با کسب شناخت از شما عزیزان راه خدمت به سازمان را بر شما هموار نمایند

 6. سعید یوسف پور نوینی گفت:

  با سلام و عرض ادب به کلیه همکاران وهمچنین با تشکر ازهمکارانی که در راه اندازی سایت فوق فعالیت می نمایند .
  جناب آقای قدسی ضمن تقدیر و تشکر از مقاله ارزشمند جنابعالی در رابطه با چالش های سازمانی در حوزه مدیریتی مورد مطالعه قرارگرفت بطوری در جریان می باشید بحث مدیریتی در چندین سال گذشته یکی از مباحث داغ درون و برون سازمانی می باشد. که عدم رعایت و کنترل ضوابط در پست های مدیریتی باعث مشکلات و گرفتاری های بیشماری برای خانواده تامین اجتماعی ( بیمه شدگان – کارفرمایان – بازنشستگان و همکاران ) گردیده است و همچنین عدم کنترل و سوء مدیریتی در سطح سازمان موجب کنار گذاشتن و دوری منابع انسانی کار آمد و با تجربه گردیده است امید است انشااله با اصلاح فر آیند های جدید درمدیریت کلان منجر به تعالی سازمانی گردد. با تشکر

 7. محمدرضا ضیائی گفت:

  با سلام و تشکر از جناب قدسی برای زحمت تهیه مطلب ، بنده با بخش پایانی فرمایش همکارخوبمان جناب افشاری موافق هستم . واقعا نیازمند تغییرات بنیادین در فرهنگ سازمان هستیم و این کاری است بس دشوار که مدیرانی آگاه ، دلسوز ، قاطع و نهایتا در قد و قواره مدیریت در سازمانی معظم نیاز دارد و به نظر اینجانب غیر از معدودی از مدیران خوب و تلاشگر ، در بسیاری از پست های مدیریتی سازمان فاقد مدیرانی با مشخصات فوق هستیم. یک نگاه کوتاه به ارجاعات سیستم اتوماسیون گام که علیرغم مشکلاتی که دارد ، لااقل در این گونه موارد قابل استناد است ، فقر آگاهی و تدبیر مدیریتی در ساده ترین کارهای مدیریت مانند ارجاع نشان می دهد. بنده مثال های زیادی از این مقوله دارم که برای سازمان خوب نیست در فضای عمومی آن را نشر دهم . فقط خواستم تاکید کنم که درشرایط جاری دستیابی به آرمان های بیان شده در مقاله جناب قدسی چندان ساده نخواهد بود. هرچند مانند همیشه با طرح چنین مباحثی حداقل در حد گفتمان بسیار موافقم.

 8. جعفر جاودان گفت:

  باسلام به خدمت برادر ودوست صدیقم جناب اقای قدسی .بنده قبل ازاینکه متن مقاله رامطاله کنم .بارویت عنوان ان عظیمی از چالشهایی که سازمان باان روبرو بوده ومتئاسفانه هنوز هم با درجه شدت بیشتر ادامه دارد. درذهنم تد ایی یافت .اما بعد از مطالعه عناوین وراهکارهای ارائه شده به۹۰درصد سئوالاتم دست یافتم .مضاف براینکه بایستی چرخه هدایت سازمان بدست صاحبان اصلی ان به حرکت دراید.وانراازخطراط فراسامانی دورنگه داشت. بسیار عالی بودموفق باشید .

 9. رسول عباسی گفت:

  جناب قدسی عزیز
  مطالب بسیار ارزنده ای را اشاره فرمودید .امید دارم با فصل جدیدی که با حضور اندیشمندانی مثل جناب آقای حیدری در سازمان رقم می خورد باب تفکر و اندیشه و شایسته سالاری دوباره گشوده شود.

 10. بهروز خوش نمک گفت:

  با سلام خدمت دوست و برادر عزیزم آقای قدسی، و تشکر از اینکه در مقاله خود اصلی ترین مشکل سازمان را کنکاش و راهکارهای لازم را ارائه کرده اید.
  مطلب مهمی که اینجا به نظر میرسد بحث برنامه و چشم انداز سازمان است که می تواند به عنوان چراغ راه در مسیر پر تلاطم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … عمل نماید.سازمان بزرگی مانند تامین اجتماعی بایستی دارای برنامه های استراتژیک، میان مدت و کوتاه مدت دقیق باشد که توسط متخصصان و همکاران صاحب فکر و آشنا به شرایط درون و برون سازمانی تدوین شده باشد. چنین برنامه ای می تواند عملکرد مدیران در تمام سطوح را در به کارگیری منابع انسانی و مالی نظم نسبی بخشیده و مانع از انحراف وی در مسیر هدایت سازمان گردد.

 11. حسن سالک گفت:

  با سلام خدمت دوست گرامی جناب آقای قدسی
  مطالب ارزشمند جنابعالی که طی مقاله ارائه گردید بسیار عالی و کاربردی است و امیدواریم در تیم مدیریتی جدید سازمان مورد توجه جدی قرار گیرد در طی سالهای گذشته مصائب بسیار برکارکنان خدوم – شریف و زحمتکش سازمان تامین اجتماعی گذشت چه بسیار افراد شایسته و توانمند در عرصه مدیریت در تامین اجتماعی که اگر می بودند وضعیت خیلی بهتر از این بود کسانی که بخاطر یک نظر کارشناسی و انتقاد کنار گذاشته شدند و مردم عزیرو بیمه شدگان محروم ماندند از خدمات ارزشمند آنها –
  در قرن بیست و یک که با ناپایداری اوضاع اقتصادی و فناوریهای بسیار متغیر و رقابت‌های جهانی، تنوع نیروی کار و ساختارهای سازمانی جدید، و غیره ایجاد تعارض می نماید
  را مقابله با اختلاف نظر و ایجاد تعارض خذف افراد نیست بلکه استفاده موقعیت تعارض به افراد وسازمانها پیشنهاد می کند که از تعارض به عنوان فرصتهایی برای تحول استفاده کنند. تعارض وضع موجود را به چالش می کشد و زمینه ای برای نوآوری فراهم می کند. مدیرانی که سعی در حذف تعارض دارند از زمانه خود عقب هستند.
  با پیشنهاد جنابعالی برای احیای معاونت امور استاها کاملا موافقم و حاضرم مجموعه دفاعیات خود را مبنی بر کارایی و اثر بخشی مجموعه امور استانها در تحرک بخشی به فعالیتهای سازمان چه در سطح ستاد و چه در سطح اجرا و استانها در اختیار دوستان قرار دهم .
  در خصوص پستهای مدیریتی و انتصاب مدیران برای یک دوره ۴ ساله موافقم چرا که کاری است که قبلا روی آن مطالعه شده است ولیکین معتقدم همانند فردی که می خواهد رانندگی کند باید گواهینامه رانندگی را طی مراحل مختلف و آزمونها کسب کرده باشد مدیر نیز باید بدون گواهینامه اقدام به این کار نکند همانطور که یک فرد بدون گواهینامه هم جان خود و دیگران را بخطر می اندازد یک مدیر می تواند خساراتی بس عظیم ببار آورد که ممکن است بخش اعظم آن خسارات در آینده و بتدریج گریبان جامعه و سازمان را بگیرد.
  (در اینجا منظور از گواهینامه صرفا مدرک تحصیلی نیست بلکه مجموعه ای آموزشهای و تجارب فرددر جایگاه های قبلی است که بیانگرتوانایی و آمادگی روحی و روانی فرد برای تصدی پست مدیریتی است)
  اگر مدیری از مسائل سازمان و مسائل روحی و روانی پرسنل اطلاعی نداشته باشد چگونه خواهد توانست بسیج منابع و امکانات که یکی از وظایف مهم مدیران است را انجام دهد که لازمه آن براساس مقاله جنابعالی داشتن مهارت انسانی است
  با امید به آینده و تلاش مدیران شایسته سازمان تامین اجتماعی شایسته سالاری استقرار خواهد یافت و با استفاده از ظرفیتهای عظیم منابع انسانی سازمانی متعالی خواهیم داشت انشااله

 12. محمدرضا قدسي گفت:

  با سلام خدمت کلیه همکارانی که مقاله فوق را مطالعه کرده و قبول زحمت فرموده و اعلام نظر نموده اند ، سازمان ما سیر تحولات خود را آغازکرده است و امید آن می رود که در دولت تدبیر و امید شاهد شکوفایی سازمان تامین اجتماعی باشیم . انشاء الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.