محمد رضا قدسی:(سکوت سازمانی) – سکوت کارمندان در محیط کار نشانه چیست؟

مطالب مرتبط

۲۱ دیدگاه‌

 1. رحیم واعظیان گفت:

  بطور خیلی خلاصه معروض میدارم
  -سازمانها به عنوان یک سیستم باز برای انواع پیشرفت های بشری نقش بی بدیل دارند
  -تمامی چالشها از جمله انسانی مالی تکنولوژی و غیره سازمانها تمامآ و یقینآ متاثر از عامل بسیاربسیار مهم یعنی مدیریت میباشد
  -خطر ناکترین معضل سازمانهای امروزی سکوت سازمانی به معنای واقعی ان یعنی واژه بسیار مخرب ((کناره گیری)) میباشد
  -ریشه تمامی انواع سکوت سازمانی (مطیع-تدافعی-دوستانه)و دلایل ان باز در واژه بسیار خطر ناک((کناره گیری))میباشد
  -دلیل اصلی و مهم کناره گیری در سازمانها مدیریت نا لایق رشد بی کفایتی و عدم شایسته محوری مدیریت میباشد
  عدم شایستگی مدیران در سازمانها به صورت اپیدمی مخرب با تمامی زوایا و تاثیراتش توسعه داشته و بد بختانه بر این تفکر شوم تلاش و قدمهای آگاهانه برداشته میشود- (زودودن خرد وابتکار و حکمرانی بی لیاقتی و اگاهی و دانش)
  -بی کفایتی و عدم شایسته گی در سطوح مدیریت به مرحله عمدی و سیستمی خود رسیده و کسانی با افکاری شوم برنامه ریزی میکنند
  -تنها راه رهایی از این دوربسته معضل مدیریتی و زودودن چهره پلید سکوت سازمانی بر چیدن منافع و بر ملا ساختن مافیا و دکترین ترغیب و جستجوی بی کفایتی مدیریت میباشد

 2. سیدنوری آقایی گفت:

  با تشکر از مطلب علمی و جالب جناب آقای قدسی واینکه حال روز کارکنان تامین اجتماعی امروز سکوتی است از نوع سکوت بی تفاوتی و اینکه وقتی حرفی زده میشود ویا خواسته ای بیان میشود همه با گوش جان آن را میشنوند و با همه جوارح آن را تائید میکنند .اما دریغ از یک اقدام و تامین خواسته و توجه به خواستهای معنوی کارکنان آنوقت هست که کارکنان علیرغم دریافت پاداشهای مادی وانگیزشی آنطور که باید به این پاداشها و پرداختها پاسخی در خور نیاز سازمان نداده و کماکان حکایت همچنان باقی است .اطلاع مندی از چرائی ونوع سکوت کارکنان لازمه اش احصائ نیازهای مادی ومعنوی آنان از طرق علمی و تحقیق میدانی و سپس پاسخ به آن نیازها با برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت میباشد ولی بسیار بعید میدانم که در کوتاه مدت بتوان بی اعتمادی ایجاد شده منجر به سکوت کارکنان را بدون اقدامی عملیاتی و قابل احساس و بدون اشراف به زبان تخصصی آنان (خواستها ) بتوان باز سازی و آنان را با سازمان همراه کرد …..

 3. همکار سازمان گفت:

  جناب آقای قدسی ضمن تشکر از مقاله جالب و جدیدتان ، باید اشاره کرد که سکوت سرشار از گفته هاست و در شرایطی که اکثریت مدیران منتخب دانشی تک بعدی داشته و به موضوعات و مسایل مختلف به صورت تک ساحتی توجه می نمایند و خواستار استقرار جوی مقتدرانه و کشیدن دیواری شیشه ای میان خود و کارمندان می باشند دیگر چه جای حرف و پیشنهاد و انتقاد می ماند ؟! قابل ذکر است که از پیامدهای انتقاد چیزی جز پدیده انگ زنی (labeling) اجتماعی نصیب منتقد نمی گردد. چرا که هنوز فرهنگ نقد و انتقاد پذیری در میان ما جا نیافتاده است و در نهایت منجر به کشمکش و تضاد بین گروهی می گردد و لازمست که بستر فرهنگی مناسبی جهت تعاملات بین سازمانی میان مدیران ارشد و لایه های میانی فراهم گردد.

 4. محمدعلی عباس زاده وحید گفت:

  باسلام
  مطالب جالب و ارزنده به نظر میرسد
  با توجه به اینکه از قدیم گفته اند رعیت شبیه حاکمان میشوند و رعیت همیشه سعی میکند عافیت طلب باشد و خود را به حاکمان نزدیک نماید و لذا طوری رفتار میکند که مشکلی برایش پیش نیاید و حرفی نخواهد زد که باعث رنجش خاطر حاکم را بوجود بیاورد و اینجاست که خلاقیت وجود نخواهد داشت و هیچگونه نقد و انتقادی بوجود نمی آید مگر اینکه حاکم بخواهد خلاقیت ایجاد و فضا را آماده نقد و انتقاد نماید .
  و در جوامعی که نقد و انتقاد منصفانه باشدآن جامعه پویا و تاثیر گذار است
  امیدوارم که مسئولین سازمان در صدد ایجاد فضای نقد و انتقاد منصفانه و بارش فکری کارکنان باشند تا افراد از سکوت خارج و تحول مستحق سازمان ایجاد نمایند .
  و متقابلاً این ظریفت در همکاران ایجاد شود که منطقی و بدور از هرگونه بی انصافی مسائل و موضوعات مختلف را نقد و صادقانه موضوعات را مطرح نمایند .

 5. علایی گفت:

  با سلام و تشکر در ارائه مطالب کاملا مفید و بجا شاعری غربی گفته
  سکوت سر شار از ناگفته هاست!
  دلتنگی های آدمی را باد ترانه می خواند
  رویاهایش را آسمان پر ستاره نادیده می گیرد
  برای تو و خویش چشمانی آرزو می کنم،
  که چراغ ها و نشانه ها را در ظلماتمان ببیند.
  گوشی که،
  صداها و نشانه ها را در بی هوشی مان بشنود.
  برای تو و خویش روحی که این همه را در خود بگیرد و بپذیرد .
  و زبانی که در صداقت خود ما را از فراموشی خود بیرون کشد .
  و بگذارد از آن چیز ها که در بندمان کشیده سخن بگوییم .
  گاه آنکه ما را به حقیقت می رساند خود از آن عاری است .
  زیرا تنها حقیقت است که رهایی می بخشد .

 6. علیرضا صدیق گفت:

  متشکر از مقاله ی خوب جناب عالی
  در بعضی جاها سکوت علامت رضاست اما در سازمان ما سکوت یعنی ضرر و تسلیم در برابر ناملایمات فرهنگی و اجتماعی که می خواهند سازمان را به چالش بیاندازند

  • همکار گفت:

   حرف هایم را تعبیر می کنند
   سکوتم را تفسیر
   دیروزم را فراموش
   فردایم را پیشگویی
   به نبودنم مشکوک اند، در بودنم مردد
   از هیچ گلایه می سازند، از همه چیز بهانه !

 7. احمد ملک لو گفت:

  آموختیم که تا وقتی نظری نخواسته اند سکوت کنیم و وقتی نظر خواستند حواسمان باشد که نظر نمی خواهند بلکه تائید نظر و عمل خود را می خواهند.

 8. زاهد اسدی گفت:

  مقاله آقای قدسی دارای مطالبی آموزنده در حوزه نظری مفهوم ” سکوت سازمانی ” است که می تواند برای انجام تحقیقات تجربی در این زمینه مفید باشد. اما به نظر می رسداگر محقق سکوت سازمانی( برای نمونه در سازمان مهمترین نوع سکوت سازمانی کدام است و … ) را در سازمان تامین اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار می داد و پیشنهادات خود را بر یک مبنای تجربی ارائه می نمودمقاله اثر بخشی بیشتری پیدا می نمود.

 9. سعید یوسف پورنوینی گفت:

  باسلام جناب آقای قدسی مقاله خوبی که طراحی و تدوین نموده اید جای تشکر دارد .
  بخاطر اینکه در سازمانها شایسته سالاری و شناسائی نیروی انسانی مجرب مورد شناسایی واقعی قرار نمی گیرد ویا ترس وحراس درون سازمانی باعث مسائل همچون سکوت سازمانی خواهدشد که به دو حالت زیر خودرا نشان می دهد .
  اول اینکه این موضوع می تواندیک چالش تخریب کننده برای مشتریان وخود سازمان باشد .
  دوم اینکه سکوت سازمانی در بین کارمندان می تواند از دستیابی یک سازمان به اهداف بلند مدت جلو گیری نماید .
  با تشکر .

 10. همکار گفت:

  حرف هایم را تعبیر می کنند
  شاید دیگرحرفهایم با عملم نمیخواند شرم و ناباوری دوستان باعث میشود تعبیر بخیر کنند
  سکوتم را تفسیر
  شاید در مقابل ظلم بوده و دوستان آبرو داری کردن
  دیروزم را فراموش
  شاید من فراموش کار شدم
  فردایم را پیشگویی
  شاید من دچار وهم و خیال شدم
  به نبودنم مشکوک اند، در بودنم مردد
  شاید در جای که باید باشم غایب هستم و جایی که نباید حاضر
  از هیچ گلایه می سازند، از همه چیز بهانه !
  شاید مرا بسیار باور دارند
  شاید من خود نمایشم

 11. کاظم مرادی گفت:

  سکوت کارمندان در محیط کار در تمام مراکز سازمان بویژه مراکز درمانی فقط وفقط وفقط از نا امیدی به برگشت به روزهای نه چندان خوب ،ولی قابل قبول ۸سال پیش سازمان است وبس……….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. بیژن خرم فر گفت:

  با سلام و ضمن تشکر از مقاله ارزنده تان
  همچون مقالات پیشین بسیار متین و بجا قلم زده اید از دلایل فرهنگی ایجاد سکوت سازمانی می توانیم به نظام پدرسالارانه تربیتی از بدو تولد تا پایان تحصیلات اکادمیک به صورت یکسویه و عدم مشارکت دادن زیر دستان در تصمیم گیری ها که منجر به عدم اعتماد به نفس کارکنان و خود کامگی در مدیران می گردد و دلایل مدیریتی نیز می تواند بیشترین نقش را در ایجاد سکوت سازمانی بازی کند چرا که رفتار مدیر پس از شنیدن نظر یا انتقاد می تواند باب تحول یا پویایی را باز کند ویا جو خفقان ویا سکوت را حاکم سازد که این نیز متاثر از نظام شایسته سالاری در موقع انتصابات می باشد.

 13. مهدی اسفندیار گفت:

  با سلام و تشکر ویژه از عریزی که این مطلب زیبا را نوشتند باید عرض کنم که معتقدم ریشه های سکوت کارمندان در سازمان را می توان در مسائلی دیگر نیز دید:
  ۱- قاعدتا زندگی کارمندی یک زندگی توام با رکود است و جنس این زندگی در ذات خود سکوت و رکود را به همراه دارد
  ۲- ظرفیتهای فریاد و انتقاد در نظام دولتی ما بارور نیست و متاسفانه به دلیل الودگی محیطهای دولتی به مباحث سیاسی و بعضا باندی؛ هر نوع انتقادی به معنای تخریب تلقی می شود
  ۳- به حرکت در اوردن و واداشتن کارکنان به حرف زدن هنوز به عنوان یک نیاز برای مدیران سازمان ما مطرح نیست و مدیران غالبا فکر می کنند که اگر در برابر انتقادات صبر داشته باشند نهایت بزرگواری را بجا آورده اند درحالیکه باید بدانند که نوعی از نیاز و ابزار مدیریتی آنها توسط فرد نقاد برطرف شده است لذا پیشنهاد می کنم که بیاییم برترین ایده ها و نقدها را ثبت و به آنها هدیه ای ارزشمند دهیم تا حدود ۷۰ هزار نفر شبانه روز برای این سازمان فکر کنند.
  ۴- اگر واقعا اعتقادی به بحث انتقاد و خلاقیت داریم بیاییم یک ایتم کارانه را به ارائه یک برگه نقد و راهکار توسط هر پرسنلی منوط کنیم؟

  امیدوارم همه عزیزان زنده باشند به نفس محبت و انسانیت و همه همکاران سازمانی از گزند بلا حادثه دور باشند.

 14. وليلويي گفت:

  خیلی ممنون از نگاه هوشیارانه و کارشناسانه به این امر کم نظیر
  از این مقاله خوب و انصافا منطقی امیدوارم همکاران عزیز در سازمانها ومخصوصا در این سازمان واقعا زحمتکش انشاءالله بهره کافی را برده باشند.
  با تشکر از مطلب علمی و جالب جناب آقای قدسی

 15. نیک گفت:

  با سلام ممنون از مقاله خوبتون

 16. نیک سرشت گفت:

  ضمن تشکر از مقالات خوبتون! وجود روابط رسمی و بوروکراسی شدید اداری و نیز حفظ جایگاه ناشی از این روابط و همچنین نظام ارتقا و پاداش نامتناسب منجر به کاهش انگیزه و بروز شایعات و تهمت ها و افتراهای نابجا بین کارکنان شده و همکاری و ارتباطات غیر رسمی که از کاتالیزورها و عوامل بهره وری سازمانی می باشد جای خود را به عدم همکاری و تعامل داده و به همین دلایل و باتوجه به سرسختی و عدم انعطاف موجود، روحیه اظهار نظر را از کارمندان می گیرد زیرا هر سخنی را یک برچسب علیه خود دیده و هیچ ترتیب اثری را بر ان نمی بینند

 17. اکبر نقوی - حسابدار شعبه بناب گفت:

  همکار محترم با سلام و ضمن تشکر از اینکه یکی از بزرگترین معضلات سازمان را به نگارش درآوردید انشاء الله که مطالب بنده نیز بتواند در ادامه مقاله جنابعالی مفید باشد.
  بعنوان یک مدیر عالی سعی کنید سکوت سازمان خود را بشکنید!
  در دنیای امروز که ارتباطات و تکنولوژی‌های آن، روز به روز ارتقا می‌ یابد سازمانها می‌روند تا در عرصه دهکده جهانی به رقابت بپردازند . و سازمانها از حالت‌ های سنتی خود فاصله گرفته‌اند . ارتباطات در سازمانها گسترده شده است ، روش‌های مشارکتی افزایش یافته‌اند ، سازمان‌ها از تیم سازی‌های گسترده استفاده کرده‌اند و روش‌های مختلفی برای استفاده هرچه بهتر از سرمایه انسانی و جاری ساختن دانش آنان در سازمان‌ها استفاده شده است .
  در این میان هنوز سازمان‌هایی وجود دارند که به واسطه ضعف‌های خود در سطوح مدیریتی ، روش‌ها ، ساختارها و فرآیند‌ها موجب محروم شدن خویش از منابع عظیم دانشی کارمندان خود می‌شوند و سازمان را در سکوت فرومی‌برند .
  سکوت سازمانی پدیده شومی است که می‌تواند سد معبری برای مواردی چون نوآوری و تغییرات سازمانی، بهبود مستمر، ایجاد بازخورهای مناسب، مدیریت دانش سازمانی ، اصلاح خطاهای سازمانی ، رضایت درونی کارکنان و تصمیم‌گیری‌های قوی بدون آرای کارکنان خود باشد و موجب شود تا سازمان به روش‌های کنونی خود خو بگیرد و دچار رکود شود .
  عوامل مختلفی در سازمان موجب دامن زدن به مقوله سکوت سازمانی می‌شود که به برخی از مهم‌ ترین این عوامل اشاره می‌شود .
  اولین عامل سازمانی مدیریت است . سبک مدیریت سازمان و تمایل او به سبک‌های دیکتاتورمآبانه و نوع نگاه او به انسان از این منظر که تا چه اندازه کارمندان خود را رشد یافته می‌داند، بر میزان سکوت سازمانی موثر است . نقش دیگر مدیر، کنترل میزان ارتباطات به‌ خصوص ارتباطات از پایین به بالای کارمندان است .
  دومین عامل سازمان و فرآیند‌های آن است. برخی متغیرهای سازمان که در سکوت سازمانی موثر هستند، عبارت است از: فرهنگ سازمانی، روش تصمیم‌گیری در سازمان و روش‌ها و فرآیند‌های جاری در عواملی که نهفته در سازمان هستند . چنان‌که برخی سازمان‌ها مانند : سازمان‌های نظامی، فرهنگ و روشی را در درون خود دارند که افراد را در جهت سکوت بیشتر ترغیب می‌کنند .
  عامل دیگر سکوت سازمانی ، سکون مدیریتی است که این عامل نیز از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد چرا که تنها یک مدیر توانمند و مسلط به دانش روز می تواند با ارتقا بهره وری منابع انسانی وضعیت یک سیستم را از حالت ایستایی به حالت پویایی ارتقا دهد .
  ضربه دیگری که شنیده نشدن صداهای کارمندان به سازمان خواهد زد. کند کردن روند تغییرات و نوآوری سازمانی و کاهش کیفیت تصمیم‌گیری‌ها است. با آشنایی مختصری با مباحث مربوط به مدیریت تغییر و نوآوری سازمانی ، مدیریت جامع کیفیت ، مدیریت دانش ، مدیریت استراتژیک و دیگر سیستم‌های بهبود سازمان‌ها به راحتی می‌توان اهمیت نقش کارمندان و شنیده شدن صدای آنان و جاری شدن نظرات آنان را در اجرای بهینه سیستم‌های بهبود در سطح سازمان دریافت . در این سیستم‌ها سازمان از انبوه نظرات و ایده‌ها و دانش افراد در جهت بهبود سیستم خود بهره می‌برد .
  چراکه تحقیقات نشان داده است که نتایجی که خرد جمعی حاصل می‌کند همواره از باهوش‌ترین افراد نیز به واقعیت نزدیک‌تر است و نتایج بهتری را به بارمی‌آورد . با توجه به همه آنچه بیان شد به‌عنوان یک مدیر سعی کنید سکوت سازمان خود را بشکنید . ارتباطات را درسازمان گسترده کنید . صدای کارمندان خود را بشنوید . از ایده‌های خلاقانه آنها در جهت بهبود بهره ببرید و همگان را از حالتی منفعل به کارمندانی فعال بدل کنید تا سازمانی پویا و زنده داشته باشید .
  اکبر نقوی _ فوق لیسانس حقوق بین الملل

 18. محمدرضا قدسي گفت:

  از تمام دوستان و سرورانی که در این خصوص اظهار نظر نمود ه اند کمال تشکر را دارم ، انشاءالله مسئولان سازمان تدابیری اتخاذ نمایند که این سکوت شکسته شود و باب نقد سازنده در سازمان باز شود تا بتوانیم از نظرات سازنده و کارشناسی همکاران بزرگوار بهره بجوییم .

 19. نادرزارعي گفت:

  با سلام ،از آقای قدسی به خاطر مقاله زیبایشان تشکر می کنم هرچند می دانیم از چنین مقالاتی خیلی ها خوششان نمی آید ولی باید بدانند که همیشه سکوت نشانه رضایت نمی تواند باشد . با ید مدیران ما ترتیبی اتخاذ فرمایند که ابزار نقد سازنده موجب توسعه سازمان شود .

 20. سپيده يوسفي گفت:

  با سلام ، مطلب تازه و جالبی می باشد با تشکر از نویسنده مقاله .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.