مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی

این نوشتار به مطالعه تاریخچه عملکرد مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی از ۱۳۲۹ تا کنون می پردازد. این نوشتار به هیچ عنوان قصد نقد عملکرد هیچ یک از این مدیران را، که تعدادی از آنها هم اکنون در قید حیات نمی باشند را نداشته و صرفا به منظور ثبت تاریخچه سازمان تامین اجتماعی و غنی نمودن آن این اقدام صورت پذیرفته است. لذا خواهشمند است در صورت دسترسی به اطلاعات بیشتر آن را از طریق ایمیل، ارسال نظر و … ارسال فرمائید تا این نوشتار غنی و کامل گردد.

این نوشتار در تاریخ ۹۵٫۰۲٫۰۸ مورد بازبینی قرار گرفت.

——————————————————————————————————————————

(۱) نام و نام خانوادگی: احمد بختیاریاحمد بختیاری

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۲۹ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۳۱ (تقریبا ۲۴ ماه معادل دو سال)

بیوگرافی:

——————————————————————————————————————————

(۲) نام و نام خانوادگی: محسن خواجه نوریمحسن خواجه نوری

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۳۱ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۳۳ (تقریبا ۲۴ ماه معادل دو سال)

بیوگرافی: محسن خواجه نوری فرزند محمد علی در ۱۲۹۵ش در تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته علوم تجارت در دانشگاههای لوزان سوئیس طی کرد و به کشور بازگشت، در تهران، وارد دانشگاه تهران و در رشته حقوق لیسانس گرفت و سپس به سمت مشاور عالی و فنی، وارد وزارت دارائی شد. پس از مدتی به وزارت کار منتقل شد و در سمت هایی چون مدیرکل فنی وزارت کار، عضو هیات مدیره سازمان بین اللملی کار، مدیر عامل صندوق تعاون و بیمه کارگران و کارشناس متخصص امور بیمه های اجتماعی خدمت نمود. در دوره های ۲۲ و ۲۱ مجلس شورای ملی از شمیرانات وارد مجلس شد و با توجه به اینکه عضو حزب ایران نوین بود، ریاست فراکسیون پارلمانی آن حزب را در آن مجالس برعهده داشت. او علاوه بر سمت های فوق، از اعضاء هیات امناء دانشگاه ملی (شهید بهشتی)، عضو هیات امنای انجمن مبارزه با سرطان و بنگاه درمانی تراپ و باشگاه خلبانی کشوری بود. مدتی هم مدیر عامل باشگاه ورزشی نور بود. او آثاری را نیز به زبان فارسی ترجمه کرده است که از آن جمله می توان به آثار آندره ژید اشاره کرد. او که در دوران خدمات اداری-سیاسی خود به خاندان پهلوی نشان درجه ۴ همایون را گرفته بود، بعد از پیروزی انقلاب دستگیر و بعد از محاکمه در دادگاه انقلاب اسلامی، محاکمه و به اعدام محکوم شد که حکم مزبور در مهر/۱۳۵۸ به اجرا درآمد.

——————————————————————————————————————————

(۳) نام و نام خانوادگی: محمد مهرانمحمد مهران

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: مرداد ماه ۱۳۳۳ تا اسفند ماه ۱۳۳۳ (تقریبا ۷ ماه)

بیوگرافی: متولد سال ۱۲۷۷ شمسی و فرزند میرزا صادق بروجردی از قضات دادگستری دوره پهلوی بود، دارای تحصیلات قدیم و آشنا به زبان‌ فرانسه بود. او همچنین استاندار آذربایجان، سیستان و بلوچستان، مدتی پیشکار دارایی گیلان بود، شهردار تهران در دو نوبت، نخست از اسفند ۱۳۲۸ تا تیر ۱۳۲۹ (۴ ماه) و دیگر بار از اردیبهشت ۱۳۳۰ تا مرداد ۱۳۳۱ خورشیدی بود. در سال ۱۳۳۰ قول اتمام لوله‌ کشی آب تهران را داد، که موفق نشد. مدیر کل غله و نان و قند و شکر شد و تولیت آستان قدس رضوی و حضرت معصومه در زمان پهلوی را بر عهده داشت. وی در سال ۱۳۵۳ در تهران درگذشت.

——————————————————————————————————————————

(۴) نام و نام خانوادگی: غلامرضا کیانغلامرضا کیان

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: اسفند ماه ۱۳۳۳ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۳۵ (تقریبا ۲۴ ماه معادل دو سال)

بیوگرافی: فرزند مرحوم محمد قاسم‏کیان از مالکین عمده قمشه، در ۱۲۸۵ شمسی تولد یافت. تحصیلات ابتدائى و متوسطه را در تهران باتمام رسانید و سپس وارد مدرسه عالى علوم سیاسى شد و در آن رشته لیسانس گرفت و در سال ۱۳۰۷ براى ادامه تحصیلات به فرانسه رفت و دوره‏ لیسانس و دکتراى دولتى حقوق پاریس را گذرانید و پس از اخذ درجه‏ دکترا به ایران بازگشت و وارد خدمات بانکى شد و در بانک ملى به معاونت اداره آمار و مطالعات اقتصادى منصوب گردید و اولین کار وى نشریه‏ بانک ملى به زبان فارسى و فرانسه بود و بعد به ریاست اداره‏ مزبور انتخاب گردید. دکتر کیان در سال ۱۳۱۴ به سمت دانشیار در دانشکده حقوق و علوم سیاسى و اقتصاد تعیین و به تدریس پرداخت. او در سال ۱۳۲۱ به مقام استادى ارتقاء یافت و هم زمان با مشاغل فرهنگى مقاماتى را در نیز در سطح کشور طى نمود. در ۱۳۱۸ مدیر کل گمرک ایران شد و در سال ۱۳۲۰ عضویت هیئت مدیره بانک کشاورزى را عهده ‏دار گردید و یک سال بعد مدیر کل انحصار تریاک ایران شد. دکتر غلامرضا کیان در ۱۳۲۲ در دوره‏ى چهاردهم مجلس شوراى ملى از قمشه به وکالت مجلس انتخاب گردید و در دوره‏ هاى شانزدهم و هفدهم همین سمت را پیدا کرد. از دیگر مشاغل وى میتوان مقامات زیر را نام برد: عضو هیئت عالى تنظیم برنامه‏ هفت ساله، معاون وزارت اقتصاد ملى، عضو هیئت مدیره شرکت بیمه، مدیر عامل سازمان بیمه‏ هاى اجتماعى کارگران، معاون پارلمانى نخست‏ وزیر. دکتر غلامرضا کیان داراى تألیفات متعددى است، از جمله اصول علم آمار، محاسبات عمومى، اصول علم مالیه، سیاستهاى بازرگانى و تجارت بین‏ المللى که غالب این کتب در دانشکده حقوق تدریس میشد.

——————————————————————————————————————————

(۵) نام و نام خانوادگی: عیسی آپتینعیسی آپتین

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۳۵ تا تیر ماه ۱۳۳۹ (تقریبا چهار سال)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————————

(۶) نام و نام خانوادگی: رضا سرداریرضا سرداری

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: تیر ماه ۱۳۳۹ تا شهریور ماه ۱۳۳۹ (تقریبا ۲ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————————<

(۷) نام و نام خانوادگی: عطاله خسروانیعطالله خسروانی

مدرک تحصیلی: لیسانس علوم اجتماعی

دوره فعالیت: شهریور ماه ۱۳۳۹ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۴۰ (تقریبا  دو سال)

بیوگرافی: عطاله خسروانی فرزند محمدهاشم محلاتی در فروردین ۱۲۹۸ش در شهرستان محلات به دنیا آمد؛ عطاله خسروانی تحصیلات خود را تا دیپلم در مدرسه ثروت، دبیرستان ایرانشهر، مدرسه سن لویی و دبیرستان البرز گذراند. وی مدرک لیسانس علوم اجتمایی خود را از فرانسه دریافت کرد. او از وابستگان به بریتانیا و دربار بود و با نفوذهای فراوانی که داشت وارد وزارت کار شد در سال ۱۳۲۹ش رئیس اداره کل دفتر وزارت کار شد و در مدتی کمتر از هشت ماه علاوه بر حفظ سمت، مشاور عالی وزارت کار نیز شد و حدود سه سال در این پست مشغول به کار بود. در شهریور سال ۱۳۳۳ش معاون مدیر عامل سازمان بیمه ¬های اجتماعی و یک سال بعد از آن مدیر کل وزارت کار شد، در این شغل بود که در آبان ماه ۱۳۳۴ش نشان درجه ۵ همایون را دریافت کرد. در سال ۱۳۳۸ش به پیشنهاد جمشید آموزگار در کابینه منوچهر اقبال به معاونت ثابت اداری وزارت کار مبذول شد. در سال ۱۳۳۹ش با پیشنهاد دکتر احمد¬علی بهرامی (وزیر کار برکنار شده دولت شریف امامی) به سمت معاونت پارلمانی وزارت کار و مدیر عامل اجتماعی کارگران منصوب شد و چندی بعد با پیشنهاد دکتر علی امینی، نخست وزیر وقت و تأیید شاه به سمت وزارت کار منصوب گردید. او سپس به عنوان دبیر کل حزب ایران نوین انتخاب شد و بعد از ده سال وزیر کار بودن، صندلی وزارت کشور را به دست آورد و چند سال مورد غضب قرار گرفت و کلیه مناصب خویش را از دست داد.

—————————————————————————————————————————

(۸) نام و نام خانوادگی: محمد زاوشمحمد زاوش

مدرک تحصیلی: مهندس معدن

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۴۰ تا فروردین ماه ۱۳۴۸ (تقریبا  هشت سال)

عمده اقدامات: مرحوم محمد زاوش (خدمتگذار شایسته سازمان) سال‌های زیادی به عنوان مدیرعامل مسوولیت را برعهده گرفت و تلاش زیادی برای توسعه فیزیکی این سازمان با احداث شعب مختلف و درمانگاه‌ها در شهرهای مختلف داشت. زاوش در دورانی که سازمان تأمین‌اجتماعی با تغییر نام و کارکرد تا حد یک صندوق تنزل یافته بود در تأمین‌اجتماعی فعالیت نداشت اما در سال ۱۳۵۷ با بازگشت سازمان تأمین‌اجتماعی مدیریت عاملی این سازمان را برعهده گرفت. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مهندس زاوش تدوین اصل ۲۹ قانون اساسی است. به گفته دکتر خسرو سعیدی، در آخرین فرصت تدوین قانون اساسی و تنها ظرف دو ساعت ضرورت حمایت‌ها و مسائل تأمین‌اجتماعی تهیه و به کمیسیون تدوین قانون اساسی فرستاده شد که به عنوان اصل ۲۹ در قانون اساسی گنجانده شد. دهه چهارم تحولات تامین اجتماعی مرهون فعالیت های وی و تیم همکارانش در این ایام می باشد. اقداماتی همچون شروع فعالیت بانک رفاه کارگران، حذف واژه کارگران از نام سازمان و عنوان قانون بیمه های اجتماعی و شمول این قانون به عموم افراد (به جز کسانی که تابع کشوری یا مقررات خاص بیمه ای بودند)  تسری یافت. رشد تعداد واحدهای سازمان از ۹ واحد اجرایی به ۳۸ واحد اجرایی وهمچنین رشد تعداد کارکنان این سازمان طی دوره مذکور از ۴۵۰ نفر به ۳۴۴۸ نفر رسیده است. تاسیس شعبه کرمان، ساری، کرمانشاه، بابل، تنکابن، تاسیس شرکت خانه سازی ایران با هدف ساخت و ساز واحدهای مسکونی ارزان قیمت برای کارگران و کشاورزان و با سرمایه گذاری مشترک بانک رفاه کارگران و صندوق تامین اجتماعی، تصویب قانون بیمه های اجتماعی روستائیان، تصویب آیین نامه استخدامی سازمان بیمه های اجتماعی و …این خدمتگذار صدیق در سن هفتاد سالگی درگذشت.  کانی‌شناسی در ایران قدیم در دو جلد از آثار اوست.

————————————————————————————————————————

(۹) نام و نام خانوادگی: جمشید فرمانفرمایانجمشید فرمانفرمایان

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: فروردین ماه ۱۳۴۸ تا مهر ماه ۱۳۴۸ (تقریبا ۶ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————–

(۱۰) نام و نام خانوادگی: کورس آموزگارکورس آموزگار

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: مهر ماه ۱۳۴۸ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۴۹ (تقریبا  یک سال)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

—————————————————————————————————————-

(۱۱) نام و نام خانوادگی: منوچهر نیک پورمنوچهر نیک پور

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۴۹ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۵۲ (تقریبا  سه  سال)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

———————————————————————————————————–

(۱۲) نام و نام خانوادگی: فضل الله معتمدیفضل الله معتمدی

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۵۲ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۵۳ (تقریبا یک سال)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————

(۱۳) نام و نام خانوادگی: حیدرقلی عمرانیحیدرقلی عمرانی

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۵۲ تا ؟؟؟ ماه ۱۳۵۵ (تقریبا سه سال)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

—————————————————————————————————

(۱۴) نام و نام خانوادگی: محمدرضا نقابتمحمدرضا نقابت

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: ؟؟؟ ماه ۱۳۵۵ تا اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ (تقریبا دو سال)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

————————————————————————————————

(۱۵) نام و نام خانوادگی: حیدرقلی عمرانیحیدرقلی عمرانی

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ تا بهمن ماه ۱۳۵۷ (تقریبا ۹ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————–

(۱۶) نام و نام خانوادگی: محمد زاوش

محمد زاوش

مدرک تحصیلی: مهندس معدن

دوره فعالیت: بهمن ماه ۱۳۵۷ تا آبان ماه ۱۳۵۸ (تقریبا ۹ ماه)

عمده اقدامات: ایجاد بنای ساختمان مرکزی و ساختمان کنونی وزارت کار، برقراری ارتباط نزدیک با کارگران و نمایندگان آنها، تمرین تبادل نظر و گفتگو، تدوین اصل ۲۹ قانون اساسی، تدوین دستور رفتار و انتخاب منش متناسب با کار در سازمان کارگری، ایجاد بیمارستانهای بزرگ مانند بیمارستان شماره۲، سرخه حصار، خزانه، سوانح و هدایت

سوابق اجرائی: ایشان پس از ۱۸ سال مجددا مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی شدند.

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:  آقایان محسن اهری، کرامت الله علیپور و خسرو سعیدی

——————————————————————————————————————————

(۱۷) نام و نام خانوادگی: سید مهدی اسدی خوانساری

سیدمهدی اسدی خوانساری

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: آبان ماه ۱۳۵۸ تا شهریورماه ۱۳۵۹ (تقریبا ۱۰ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————————

(۱۸) نام و نام خانوادگی: محمد مقدسی

محمد مقدسی

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: شهریور ماه ۱۳۵۹ تا مهرماه ۱۳۵۹ (تقریبا یک ماه)

عمده اقدامات: ایده تکوین و تشکیل شزکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) از ایشان می باشد

سوابق اجرائی:  از مدیران عالی رتبه بانک ملی، مدیر مرکز آموزش بانکداری

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————————

(۱۹) نام و نام خانوادگی: شهید هاشم جعفری معیری

هاشم جعفری معیری

مدرک تحصیلی: دکترای پزشکی

دوره فعالیت: آبان ماه ۱۳۵۹ تا تیر ماه ۱۳۶۰ (تقریبا ۸ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی: پزشک عمومی در بهداری استان کردستان، پزشک عمومی بهداری خلخال، رئیس درمانگاه خلخال، کفیل بهداری آذر شهر، رئیس بهداری آذر شهر، پزشک بهداری دماوند، رییس بهداری میانه، مدیر عامل سازمان منطقه ای بهداری استان تهران، معاون امور درمانی وزارت بهداری

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————————

(۲۰) نام و نام خانوادگی: سید ابوالفضل غرضی موسوی خواجوئی

سدابوالفضل غرضی

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: آبان ماه ۱۳۶۰ تا آذر ماه ۱۳۷۰ (تقریبا ۱۰ سال)

عمده اقدامات: احداث درمانگاه و بیمارستان با توجه به شرایط جنگ، تاسیس ادارات کل تامین اجتماعی بوشهر، یزد، لرستان، سمنان، مازندران، آذربایجان غربی، چهار محال و بختیاری و تاسیس مدیریت درمان تامین اجتماعی استان های کرمان، چهار محال و بختیاری، پزد، سمنان، ایلام، لرستان، گیلان، هرمزگان، کاشان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، بهره برداری از پلی کلینیک شبانه روزی آیت اله کمالوند خرم آباد، ایجاد شعب سراوان، فارسان و دهدشت چهار محال و بختیاری، تصویب قانون بیمه بیکاری، تصویب قانون الزام واگذاری امر درمان بیمه شدگان به سازمان تامین اجتماعی

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:  آقایان حسین افشار صدیق، مهندس عزت‌الله قاعدی، مجید خاوری، حسین کاظمیان تبریز، مهندس محمد جعفر بهرامی، دکتر حسب سید محسنی، انوشیروان بجنود، محمد حسن طریقت منفرد

——————————————————————————————————————————

(۲۱) نام و نام خانوادگی: محمد حسن طریقت منفرد

محمدحسن طریقت منفرد

مدرک تحصیلی: دکترای پزشکی

دوره فعالیت: آذر ماه ۱۳۷۰ تا بهمن ماه ۱۳۷۰ (تقریبا دو ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی: طی سال های گذشته عضو هیأت مدیره و معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعی، معاونت سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، مدیر دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مسئول بیمه و درمان کمیته امداد امام خمینی، مسئول بهداشت و درمان وزارت نفت، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و هیأت امناء دانشگاه سمنان و نیز ریاست بیمارستان امام حسین به مدت ۳ دوره

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

——————————————————————————————————————————

(۲۲) نام و نام خانوادگی: مهدی کرباسیان

مهدی کرباسیان

مدرک تحصیلی: دکترای مدیریت

دوره فعالیت: بهمن ماه ۱۳۷۰ تا مهر ماه ۱۳۷۶ (۶۸ ماه تقریبا معادل ۶ سال)

عمده اقدامات: اتمام پروژه های درمانگاهی و بیمارستانی نیمه تمام مانند بیمارستان دکتر غرضی سیرجان، تاسیس اداره کل تامین اجتماعی اردبیل، ایجاد شعبه نیک شهر در سیستان و بلوچستان، بهره برداری از بیمارستان تامین اجتماعی در شهر کرد، بیمارستان ۲۵۶ تختخوابی تامین اجتماعی خرم آباد، درمانگاه شماره ۳ خرم آباد، درمانگاه تامین اجتماعی ازنا، بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان، بیمارستان امام علی (ع) زرند، تاسیس درمانگاه فارسان ، مرکز درمانی آستارا، بهره برداری از بیمارستان رازی قزوین، مرکز درمانی لوشان، بیمارستان ۲۵۶ تختخوابی تامین اجتماعی زاهدان، تاسیس شعبه کنارک در سیستان و بلوچستان و شعبه فرخشهر در استان چهار محال و بختیاری، موفقیت در تصویب قوانینی برای بازنشستگی و جریمه کارفرمایانی که کارگران خود را بیمه نمی کردند، تاسیس موسسه املاک و مستغلات، تاسیس موسسه حسابرسی تامین اجتماعی،  تاسیس شرکت گروه پزشکی حکمت با هدف اداره و نگهداری بیمارستان صدرا و توسعه و تکمیل آن

سوابق اجرائی:  فرمانداری شهرستان نوشهر، معاون وزارت راه و ترابری در امور حمل و نقل، قائم مقام ریاست بنیاد مستضعفان، معاون وزیر نفت در امور بازرگانی، عضو هیات مدیره و مدیر بازرگانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، معاون وزیر و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، معاون کل وزارت امور اقتصاد و دارایی، عضو هیات رئیسه صندوق اوپک (وین ـ اطریش)، عضو هیات رئیسه بانک توسعه اسلامی(جدهّ)، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادر، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)، رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی نفت، عضو فدراسیون جهانی بدمینتون، رئیس فدراسیون بدمینتون(۸۸-۶۸)، خزانه دار و عضو هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک ج.ا.ا، عضو هیأت مدیره بانک پارسیان، رئیس شورای عالی جامعه حسابداران رسمی

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان: آقای مهندس علی اشرف افخمی، و آقای دکتر ابطحی

——————————————————————————————————————————

(۲۳) نام و نام خانوادگی: محمد ستاری فر

محمد ستاری فر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد گرایش برنامه ریزی و توسعه

دوره فعالیت: مهر ماه ۱۳۷۶ تا شهریور ماه ۱۳۸۰ (۴۷ ماه تقریبا ۴ سال)

عمده اقدامات: تداوم  ساخت و ساز بیمارستان ها و درمانگاه ها از جمله ساخت بیمارستان میلاد، درمانگاه آبیک، مرکز درمانی رودسر، بیمارستان امام رضا (ع) ارومیه، تاسیس مدیریت درمان اردبیل، بهره برداری از پلی کلینیک تخصصی در شهر کرد، درمانگاه تامین اجتماعی کوهدشت لرستان، درمانگاه الوند قزوین، بهره برداری از بیمارستان ۳۲ تختخوابی نرگس دورود، بهره برداری از بیمارستان ۳۲ تختخوابی کوثر بروجرد، بهره برداری بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی حضرت رسول اکرم (ص) رشت، بیمارستان امام حسین (ع) زنجان ، مرکزدرمانی فومن، بهره برداری بیمارستان استاد عالی نسب تبریز، درمانگاه بوئین زهرا، مرکز درمانی تالش، کلینیک مستقل دندانپزشکی در شهر رشت، ایحاد شعبه سی سخت چهار محال و بختیاری، ایجاد شعبه میرجاوه در سیستان و بلوچستان، ایجاد شعبه دو زاهدان، شعبه هفشجان در استان چهار محال و بختیاری، شعبه باشت جهار محال و بختیاری پوشش بیمه ای رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری به صورت اجباری از طریق سازمان تامین اجتماعی، تاسیس شرکت رفاه گستر تامین اجتماعی، اتوماسیون نوین سازمان تامین اجتماعی

سوابق اجرائی: معاون و قائم مقام سازمان برنامه و بودجه، ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:  آقایان سید تقی نوربخش و رزاق صادق

——————————————————————————————————————————

(۲۴) نام و نام خانوادگی: محمد حسین شریف زادگان

محمد حسین شریف زادگان

مدرک تحصیلی: دکترای توسعه اقتصادی و برنامه ریزی منطقه ای

دوره فعالیت: شهریور ماه ۱۳۸۰ تا مرداد ماه ۱۳۸۳ (۳۵ ماه تقریبا ۳ سال)

عمده اقدامات: تصویب قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، تاسیس اداره کل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی، بهره برداری از مرکز درمانی لردگان در چهار محال و بختیاری، و مرکز درمانی لنگرود

سوابق اجرائی:  استاد دانشگاه شهید بهشتی و اولین وزیر رفاه و تامین اجتماعی

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:  آقایان دکتر سلطانعلی فلاح، رزاق صادق و علیرضا عونی

——————————————————————————————————————————

(۲۵) نام و نام خانوادگی: غلامرضا سلیمانی

غلامرضا سلیمانی

مدرک تحصیلی: دکترای حسابداری

دوره فعالیت: مرداد ماه ۱۳۸۳ تا آذر ماه ۱۳۸۴ (۱۶ ماه)

عمده اقدامات: اجرائی شدن قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، تحت پوشش بیمه ای  قرار گرفتن طلاب و روحانیون، تاسیس شعبه سه قم مخصوص طلاب و روحانیون، تصویب آئین نامه ایجاد کارگزاری های رسمی در سال ۱۳۸۴ و آغاز فعالیت نخستین واحد آن در سیاهکل استان گیلان، تاسیس مدیریت درمان تامین اجتماعی خراسان شمالی، ایجاد شعبه سرباز در سیستان و بلوچستان

سوابق اجرائی: ستاد اجرائی فرمان امام (ره)، وزارت بازرگانی و چند شرکت سرمایه گذاری و معاونت اداری مالی سازمان تامین اجتماعی

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:  آقایان دکتر سلطانعلی فلاح، فرخ ملکوند فرد و علیرضا عونی

——————————————————————————————————————————

(۲۶) نام و نام خانوادگی: داود مددی

داود مددی

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

دوره فعالیت: آذر ماه ۱۳۸۴ تا تیر ماه ۱۳۸۶ (۱۹ ماه)

عمده اقدامات: تاسیس مدیریت درمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی، ایچاد شعبه زهک در سیستان و بلوچستان، تصویب قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی

سوابق اجرائی: مدیر عاملی یک شرکت فنر سازی

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:  آقایان دکتر سلطانعلی فلاح، فرخ ملکوند فرد و علیرضا عونی

——————————————————————————————————————————

(۲۷) نام و نام خانوادگی: حسینعلی ضیائی

حسینعلی ضیائی

مدرک تحصیلی: مهندس برق

دوره فعالیت: تیر ماه ۱۳۸۶ تا اسفند ماه ۱۳۸۷ (۱۹ ماه)

عمده اقدامات: انتشار روزنامه خورشید

سوابق اجرائی: فرمانداری کرج، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری

معاونین وقت

 • معاون فنی و درآمد:
 • معاون اداری مالی:
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی:
 • معاون درمان:
 • معاون حقوقی و امور مجلس:

——————————————————————————————————————————

(۲۸) نام و نام خانوادگی: علی ذبیحی

علی ذبیحی

مدرک تحصیلی: دکترای مهندسی مکانیک

دوره فعالیت: اسفند ماه ۱۳۸۷ تا مرداد ماه ۱۳۸۹ (۱۷ ماه)

عمده اقدامات: کمک به تصویب قانون اصلاح ماده (۱۱۳) قانون مدیریت خدمات کشوری و چگونگی تعیین مدیریت سازمان تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی و بیمه‌های درمانی، کمک به تصویب قانون بیمـه کلیه کارگزاران مـخابرات روستایی، تاسیس اداره کل شرق و غرب تهران بزرگ، بهره برداری پلی کلینیک قدس تاکستان، انحلال معاونت فرهنگی و معاونت امور استان های سازمان تامین اجتماعی و تعطیل نمودن موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی و نشریه آتیه

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان: حسین پاپی، محمد حسین طریقت منفرد، علی حسن زاده خاکمردانی، سید حسن اعتمادزاده

معاونین وقت

 • معاون فنی و درآمد:
 • معاون اداری مالی:
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی:
 • معاون درمان:
 • معاون حقوقی و امور مجلس:

——————————————————————————————————————————

(۲۹) نام و نام خانوادگی: رحمت الله حافظی

رحمت الله حافظی

مدرک تحصیلی: دکترای تخصصی فیزیک توانبخشی

دوره فعالیت: مرداد ماه ۱۳۸۹ تا دی ماه ۱۳۹۰ (۱۷ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی: جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان: بهروز براتی، علیرضا عسگریان، سید مجید موسویان

معاونین وقت

 • معاون فنی و درآمد: مهرداد محقق زاده
 • معاون اداری مالی: محمود محمدی
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی: نجات امینی
 • معاون درمان: بهروز براتی – هدایت اله ادیب نیا
 • معاون حقوقی و امور مجلس: ایروان مسعودی اصل

——————————————————————————————————————————

(۳۰) نام و نام خانوادگی: سید مجید موسویان (سرپرست)

سیدمجید موسویان

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: دی ماه ۱۳۹۰ تا اسفند ماه ۱۳۹۰ (۲ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:  مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، عضو شورای معاونین وزارت رفاه و تامین اجتماعی، عضو شورای عالی اطلاع رسانی وزارت رفاه و تامین اجتماعی ، عضو کارگروه رفع هم پوشانی های بیمه ای کشور، عضو شورای برنامه ریزی راهبردی حوزه رفاه و تامین اجتماعی و رئیس کمیته تخصصی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، عضو ستاد هماهنگی هدفمند نمودن یارانه ها، عضومرکزی تکریم بازنشستگان وسالمندان  کشور، عضو ستاد اصلاح الگوی مصرف وزارت رفاه وسازمان های تابعه، عضو شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی بنیاد بین الملل غدیر وزارت رفاه، عضو هیات مدیره صندوق تامین اجتماعی

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان: بهروز براتی، علیرضا عسگریان،

معاونین وقت

 • معاون فنی و درآمد: صمدالله فیروزی
 • معاون اداری مالی: محمود محمدی
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی: نجات امینی
 • معاون درمان: بهروز براتی – هدایت اله ادیب نیا
 • معاون حقوقی و امور مجلس: ایروان مسعودی اصل

———————————————————————————————————————————

(۳۱) نام و نام خانوادگی: سعید مرتضویسعید مرتضوی

مدرک تحصیلی: دکترا

دوره فعالیت: اسفند ماه ۱۳۹۰ تا مرداد ماه ۱۳۹۲ (تقریبا ۱۷ ماه)

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان: صمد الله فیروزی، بهنام پرهیزگار، علیرضا عسگریان، سیدنورالدین شهنازی زاده، علیرضا صابر کوچک سرائی،عزیز دولتخواه

معاونین وقت

 • معاون فنی و درآمد: مهرداد محقق زاده
 • معاون اداری مالی: علیرضا رخشنده رو – علی روحبخش
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی: نجات امینی
 • معاون درمان: هدایت اله ادیب نیا
 • معاون حقوقی و امور مجلس: سیدعیسی حسینی

————————————————————————————–

(۳۲) نام و نام خانوادگی: صمدالله فیروزی (سرپرست)صمدالله فیروزی

مدرک تحصیلی:

دوره فعالیت: مرداد ماه ۱۳۹۲ تا شهریور ماه ۱۳۹۲ (تقریبا یک ماه )

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان:

معاونین وقت

 • معاون فنی و درآمد: مهرداد محقق زاده
 • معاون اداری مالی: علی روحبخش
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی: نجات امینی
 • معاون درمان: هدایت اله ادیب نیا
 • معاون حقوقی و امور مجلس: سیدعیسی حسینی

———————————————————————————-

(۳۳) نام و نام خانوادگی: سیدتقی نوربخشسیدتقی نوربخش

مدرک تحصیلی: دکترای پزشکی، فوق تخصص زانو

دوره فعالیت: شهریورماه ۱۳۹۲ تا کنون

عمده اقدامات:

سوابق اجرائی:  رئیس بیمارستان تامین اجتماعی یزد، عضو هیات مدیره و معاون مدیرعامل در امور درمان سازمان تامین اجتماعی، قائم مقام مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، عضو شورای عالی نظام پزشکی، رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران

سایر اعضا هیات مدیره سازمان در این زمان: آقایان علی حیدری، محسن سرخو، علی ظفر زاده، عباس کبریائی زاده و محمد حسین مهدوی عادلی

معاونین وقت

 • قائم مقام مدیرعامل: رضا راعی
 • معاون فنی و درآمد: محمدحسن زدا
 • معاون اداری مالی: رضا راعی، رحیم اردلان
 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی: نجات امینی
 • معاون درمان: محمد علی همتی
 • معاون حقوقی و امور مجلس: عبدالرحمان تاج الدین

ارزش های مطرح شده

 • قانون مداری
 • برنامه محوری
 • پاکدستی
 • پاسخگوئی

——————————————————————————-

شما ممکن است این را هم بپسندید

۹ دیدگاه‌

 1. همکار گفت:

  تاریخ همیشه آموزنده است برای کسانی که بخواهند.

 2. صالح گفت:

  دوره فعالیت مرحوم دکتر غرضی از ۱۳۶۰الی ۱۳۷۰ بمدت ۱۳ ماه اعلام شده که نیاز به اصلاح دارد.

 3. سالار گفت:

  اینجانب چندین سال افتخار خدمت در آن سازمان بصورت مامور را داشته ام
  از اینکه عکس آقای مرتضوی را در میان مدیران عامل سازمان ندیدم بسیار خرسندم چرا که پاسخی بود به انتصاب غیر قانونی ایشان در دولت قبلی.

  • admin گفت:

   دوست گرامی با سلام، روایت تاریخی این مقوله فارغ از قضاوت در خصوص عملکرد اجزاء آن صورت پذیرفته است و همانطور که ملاحظه می فرمائید اطلاعات مد نظر شما در ردیف ۳۱ مندرج است، اگرچه در تصویر بالای متن از قلم افتاده بود.

 4. حسن زاده گفت:

  با آرزوی سلامتی وتوفیق برای خدمتگزاران دلسوز سازمان

 5. شعبه 18 تهران گفت:

  سلام به نظر میرسد میبایست پس از گذشت تقریبا بیش از سه سال از تصدی مدیرعاملی اقای نوربخش فارغ از طرح دیدگاهها در محافل سیاسی عملکرد ایشان و زیر مجموعه تحت نظارت ایشان دراین سایت تخصصی مورد بررسی شود .

 6. Ahmad asadi گفت:

  بنظرم دکتر نوربخش در این چندسال مدیریت در افزایش حقوق همرده های خود انقدر تلاش کرده که هیچ مدیر عاملی در تامین اجتماعی نکرده برای همین دریافتی پزشکان نجومی شده البته وزیر بهداشت هم در این قضیه سهیم بوده حتی بیشتر از دکتر نوربخش. آخر نمیدانم بقیه اقشار تحصیلکرده حق و حقوقی ندارن خداوندا تو خود داناترینی

 7. محمد کریمی گفت:

  در حوزه مشاغل مدیریتی باید از افراد تحصیل کرده در رشته های مدیریت استفاده کرد و دوره بکارگیری تخصص های غیر مرتبط در مشاغل بسر آمده است، جناب آقای نوربخش تخصص پزشکی داارند و بهتر بود در سمت پزشکی خدمت میکردند حتی استفاده چنین تخصص هایی در حوزه مدیریت درمان از نظر علمی اشتباه میباشد زیرا مدیریت علم و تخصص جدای نوع مشاغل و تخصص های از زیر مجموعه ی سازمان میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *