مطالبات سازمان تامین اجتماعی، دیون ممتازه دولت

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. ابوالفضل رنجبر گفت:

  خدمت همکاران عزیز خسته نباشید عرض می نمایم
  متاسفانه در کشور ما تصمیات قائم به ذات است. یعنی یک شخص با نفوذی در یکی از ارکان عالی ترتبه نظام قرار می گیرد و کسانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این عنوان یا مقام استفاده های لازم را می برند. گاهی اوقات این انتفاع کل جامعه را در بر می گیرد و جنبه عمومی دارد و این انتفاع محل اشکال نیست و گاهی اوقات این انتفاع جنبه شخصی و یا منطقاه ای به خود می گیرد و بخش خاصی از منافع آن سود می برند و این محل اشکال است. سازمان تامین اجتماعی بایستی در قوای سه گانه علی الخصوص قوه مجریه و مقننه از طریق شخصیت های با نفوذ، تعامل سازنده و مثبت داشته باشد تا بتواند مطالبات خود را که به نفع جامعه بیمه شدگان تحت پوشش است را تادیه نماید و این انتفاع اشکالی هم ندارد. اگر تصمیات دولتی بر سر سازمان نیفکنده باشد و بتواند بر اساس اصل سه جانبه گرایی اساسنامه و ساختار خود را اصلاح نماید دیگر سازمان منتظر و مرهون پرداختی های دولت نخواهد بود. چرا که از هرگونه تصمیم دولتی که منابع آن تامین نشده باشد جلوگیری می کند.
  دولت ها هنگامی که می خواهند بر سرکار آیند قول هایی به مردم می دهند و می خواهند به وعده های خود عمل نمایند تا جریان آنان در انتخابات بعدی برگ برنده داشته باشند. سازمان برای این دولت یک قربانی غیر مستقیم است همانطور که بعضی، سازمان را حیاط خلوت خود می دانند می خواهند از منابع این سازمان به نفع اهداف حزبی و باندی خود سود ببرند. چطور؟ گاهی اوقات با دست اندازی مستقیم و گاهی اوقات با دست اندازی غیر مستقیم اقدام می نمایند( در دولت قبل هم بصورت مستقیم و غیرمستقیم به منابع سازمان دست اندازی شد).در دست اندازی غیر مستقیم دولت با تصمیمات خود که قانونی هم می باشند برای اهداف و قول هایی که به مردم داده است اقدام می نماید. در دولت قبل: مانند تقبل ۲۰ درصد حق بیمه کارگران ساختمانی، بیمه تاکسی رانان، بیمه زنان سرپرست خانوار(که هزینه آن را کمیته امداد امام خمینی (ره) تامین می نمود)، کندو داران و… و در این دولت نیز با طرح تحول سلامت به منابع سهم درمان سازمان، دولت دست اندازی می کند اگر نتواند درمان مستقیم را به نفع خود بلوکه نماید از طریق درمان غیر مستقیم و پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد وارد می شوند.
  در دولت قبل با سیاست محرومیت زدایی و کاهش محرومیت اقدام به تحت پوشش قراردادن جوامع مختلفی که توان پرداخت بیمه را ندارند به پوشش ۲۰ درصدی حق بیمه آنان از محل منابع سازمان اقدام نمود و در این دولت نیز از طریق قانون بیمه سلامت و حمایت های درمانی از بیمه شدگان تحت پوشش به صورت غیر مستقیم، منابع بین نسلی و مشاع سازمان تامین اجتماعی را محلی برای اهداف حزبی و باندی خود نمود.
  تنها راه نجات اصل سه جانبه گرایی، اصلاح اساسنامه و ساختار تامین اجتماعی و تغییر سیستم تامین منابع مالی می باشد.
  موفق و سربلند باشید.

 2. میثم دریوش گفت:

  باید این مساله بصورت جدی پیگیری شود اگر سازمان تامین اجتماعی بخواهد بقا داشته باشد به پرداخت مطالبات خود از سوی دولت محترم نیاز مبرم دارد، من از آقای دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت می پرسم که اگر چنین پولی به دست سازمان تامین اجتماعی برسد و سازمان نیز مقداری از آن را در بخش سلامت خود هزینه کند آیا نمی تواند تحول لازم را در زمینه ارتقاء نظام سلامت جامعه به انجام رساند؟ بهتر است دولتمردان محترم و نمایندگان مجلس به بحث بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ورود کنند و کمی به فکر تامین آتیه سازمان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.