من، بیمه شده سازمان تامین اجتماعی، خیرخواهی شما را نمی خواهم!

مطالب مرتبط

۱۷ دیدگاه‌

 1. مهدی اسفندیار گفت:

  من از اینکه نامم مطرح شود واهمه ای ندارم لطفا نام بنده را منتشر کنید. برای بیان نظراتم نه منتظر دستور کسی می مانم و نه برای نانم حاضرم نامم را مخفی کنم. اینجا صحبت از بیمه شده هایی هست که دست خردسالانشان بالاتر از یک بیسکوییت مادر نمی بینم. اینجا بحث اختلاف نظر با مدیران سازمان نیست، اینجا صحبت از یک کشتی است که همه بر سر آن نشسته ایم. اینجا بحث رسالت عالمان است اینجا بحث حق را نپوشانید آنهم در حالیکه شما می دانید است اینجا بحث این است که از شما خواهند پرسید که وقتی حقیقت را دیدید چگونه قضاوت کردید و چه نظری دادید؟ است. اینجا همانجاست که این خانواده از کوچک و بزرگ و ….. باید برای آن متحد باشند، اینجاست که باید بر سر سفره صاحبخانه ادب کرد و پاسداشت کیانش را انجام داد.

 2. کاشف گفت:

  در اینکه مدیریت بخش درمان سازمان تامین اجتماعی به دلیل ساختار ناکارآمد هزینه های زیادی را به بیمه شدگان تحمیل می کند نمی توان شک کرد اما اگر با نحوه مدیریت اسف بار وزارت بهداشت مقایسه کنیم باز جای امیدواری باقی می ماند.
  متاسفانه سال های ۸۴-۸۵ که بحث fund pooling از سوی سازمان بیمه خدمات درمانی در وزارت بهداشت مطرح شد و تجمیع منابع به تجمیع صندوقها ترجمه شد به معاونت وقت درمان سازمان هشدار دادم و تحلیلی آماده کردم که اینها به دنبال کندن بخش درمان سازمان هستند و در صورتی که به دنبال این موضوع باشند باید مابه التفاوت حق بیمه ای که بیمه شدگان تامین اجتماعی پرداخت کرده اند را برگردانند که بر اساس محاسبات من تا سال ۸۵ حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود.
  جا دارد گروه اقتصاد درمان این محاسبه را به روزرسانی کرده و بر اساس سیاستهای سازمان آن را در رسانه ها منتشر کنند. البته به شرطی که منافع دست اندرکاران اجازه دهد.

 3. داود الماسی گفت:

  جناب آقای اسفندیار عزیز
  ضمن سلام و تقدیر ازهمت و تلاش شما در زمینه روشنگری در حوزه سلامت،
  متاسفانه در کشور ما نگاهها آسیب شناسانه نبوده و تصمیم گیری ها عموما بر اساس دیدگاههای تک بعدی است. سوال من اینست که فردی که از تولیت وزارت بهداشت بر بیمه های درمانی صحبت می کند،آیا با تعریف بیمه آشنایی دارد؟ اصولا بنده با نقش وزارت بهداشت بعنوان تولید کننده خدمات درمانی و تشخیصی مشکل دارم چون رسالت این وزارتخانه سیاست گذاری و نظارت در این حوزه باید باشد نه تولید.نقش بیمه مدیریت و توزیع ریسک است . کجای شرح وظایف وزارت بهداشت این نقش تعریف شده است؟بیمه خریدار خدمت است .چگونه می شود تولیدکننده خدمت خودش خریدار آن هم باشد؟
  من به نوبه خودم و به عنوان یک ایرانی نشانه های جالبی از عملکرد وزارت بهداشت در دولت جدید نمی بینم و تداوم این روند را بشدت به ضرر مردم و نظام سلامت میدانم.
  موفق باشید.

 4. سلام
  ممنون از جناب اسفندیار
  بعنوان یک بیمه شده مراتب قدردانی خویش را تقدیم میکنم

  • مهدی اسفندیار گفت:

   جناب اقای حیدری
   امیدوارم راه درستی که انتخاب کردید ادامه یابد شما از بدنه این سازمان و فردی اهل مطالعه هستید که یک صندوق بیمه ای را به درستی می شناسید و رفتار سازمانی را نیز بهتر از بنده می شناسید. اینکه در این سایت قلم می زنید و متوجه نظرات افراد هستید کاری نو و در خور ستایش است. البته شاید امثال بنده نیز به کار و کاسبی خودمان بپردازیم در کوتاه مدت بهتر باشد اما واقعیت این است که در دراز مدت به زیان سیستم و به زیان خودمان تمام می شود امیدوارم راهکاری در هیئت مدیره پیدا کنید که بتوانید در بحث مکانیسم انتقال راهکارها و پیشنهادات تحولی خلق کنید که برای ادامه حیات این سازمان از نان شب نیز واجب تر است.

 5. سید حسین حسینی گفت:

  با سلام خدمت دوست گرامی و تشکر از دلسوزی شما.چشم و امید بیمه شدگان بعد از خدا به مسولین سازمان و مدیریت هوشمندانه آنهاست.و من از شناختی که از مدیران این دور دارم مطمئنم که در جهت حمایت از حقوق ذی نفعان سازمان کوتاه نخواهند آمد

  • مهدی اسفندیار گفت:

   دوست عزیز جناب اقای حسینی
   مدیران سازمان نیز مثل من و شما هستند و برخی از محدودیتها به ذات انسان بودن برایشان فراهم است مثل محدودیت زمان و وسعت کار و …. به هرحال همه با هم باید در این مسیر هم افزایی کنیم از همه همکاران بخواهیم که تشریف بیاورند و در سایتهایی مثل تامین پرس قلم بزنند از نقد منصفانه و دلسوزانه و بدون تخریب هیچکس زیان نخواهد کرد. باید در فضایی توام با احترام به مدیران سازمان اطمینان ببخشیم که انچه از نهاد ما بیرون می اید تنها عشق و اردات و وفاداری به سازمانی است که قرار است نسلها بین ما باشد و فرزندان و همه ابنای این سرزمین در سایه سار ان ارامش داشته باشند ممکن است فرداهای روزگار فرزند بنده کارکند این سازممان نباشد و همینطور فرزندان مدیران این سازمان تنها بیمه پرداز باشند در چنین شرایطی خیر و نفع همه در ایین است که در فضایی پر از دوستی و با حترام و تعلق و مطالعه به کمک و یاری یکدیرک بپردازیم و نباید منتظر باشیم که همه مشکلات را مدیران حل کنند هر کدام از ما به اندازه یک جزئ در کسب موفقیت این سازمان دخیلیم.

 6. همکار گفت:

  سردبیر عزیز و همکاران گرامی سلام
  آقای علی حیدری به عنوان بیمه شده مراتب قدردانی خود را از این یادداشت اعلام نمودید حالا بفرمائید بعنوان نایب رئیس هیئت مدیره سازمان و در مقام تصمیم سازی و تصمیم گیری چکار خواهید کرد؟
  بیمه شده های سازمان نزدیک چهل میلیون نفر هستند یکی از آنها خیلی تاثیر گزار نیست ولی اعضای هیئت مدیره سازمان پنج نفر هستند یک پنجم نسبت خیلی بزرگ و با ارزشی است سی و شش – هفت میلیون نفر کجا پنج نفر کجا!

 7. سلام به همکار گرامی
  این کمترین هم در حد بضاعت مزجاه خویش اقدامات لازم را در این زمینه به انجام رسانده و خواهم رساند ولی نمیتوانم ونمی شود که اقداماتم را بطور علنی شرح دهم ولی با توجه مطلب خوب جناب اسفندیار بعنوان یک بیمه از ایشان تشکر کردم

 8. مجتبی رضوانی گفت:

  سلام
  ممنون از حساسیت آقای اسفندیاری ودیگر عزیزانی که نظر داده اند.
  متاسفانه در تصمیماتی که درخصوص سازمان تامین اجتماعی اخذ می شود به هیچ روی نظر ورضایت بیمه شدگان جایگاهی ندارد درحالی که باید موضوع برعکس باشد وبیمه شدگان به عنوان صاحبان اصلی سازمان خواسته هایشان را بیان نمایند و مدیران سازمان بر آن مبنا برنامه ریزی نمایند تا چه رسد به دخالت مراجع غیر سازمانی در امور سازمان.

 9. فتحی گفت:

  با احترام به همه

  ۱- حق بیمه شده است که بخواهد تخصیص منابع را برای خود طراحی کند.
  ۲- داشتن مراکز درمانی برای سازمان امکان رای در قیمت گذاری خدمات سلامت را بوجود میاورد.

  متتهی روی دیگر سکه این است:

  ۱- مساله سلامت بسیار پیچیده است بخصوص در ایران
  ۲- خود مصوبین تعرفه ها در مطب های خود به ان پایبند نیستند.
  ۳- تامین اجتماعی تامین احتماعی است و تحمیل نقش صندوق جفا برای امروز و قردا خواهد بود. تامین اجتماعی باید امنیت را برای مردم بیاورد و نه فقط ارائه خدمات بیمه یا درمانی
  ۴- باید دفترچه یا کارت شناسایی تامین اجتماعی مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.
  ۵- بیمه شدگان تامین اجتماعی باید بتوانند در هر مرکز ارائه خدمات درمانی خدمات یک شکل دریافت کنند.
  ۶- اکثر فراهم کنندگان خدمات بهداشتی درمانی در سازمان تامین اجتماعی وابستگی سازمانی ندارند و در اولین فرصت موقعیت های فعلی را رها کرده به دانشگاه یا مراکز خصوصی میپیوندند و اسزمان آب باریکه ایشان هم نیست.
  ۷- فراهم کنندگان خدمات بهداشتی درمانی میدانند که ارائه خدمات درمانی استاندارد در مراکز درمانی وضعیت بخش خصوصی را بهم میریزد لذا دارای استاندارد دو گانه برای این خدمات هستند حتی اگر بهترین امکانات را به انها داده شود.
  ۸- متاسفانه و متاسفانه جایی که تامین اجتماعی خدمات رایگان را در مباحث پر هزینه درمان تقبل کرده و از بیمه شده مبلغی را دریافت نمیکنند بعضی از پزشکان محترم از ان فرانشیز خود را مستقیم یا غیر مستقیم میگیرند(قبول بیمار توسط توصییه)

  نکته اخر : باید تامین اجتماعی تامین اجتماعی شود .باید دارنده کارت تامین اجتماعی یا دفترچه تامین اجتماعی توسط قانون به صورتی حمایت شود که مانند خیلی از کشورها مرکز درمانی جرات نه گفتن نداشته باشد.نباید معدود پزشکان جرات طرح زیر میزی را داشته باشند. نباید وزیر محترم بهداشت در مصاحبه نسبت به قیمت گذاری بیمه که حق مسلم خریدار است تشکیک کند.
  تامین اجتماعی نوعی تفکر اجتماعی بر مبنای مشارکت در جوامع پیشرفته است. تامین اجتماعی قدرتمند ضامن بهبود وضعیت سلامت در سطح ملی است

  • مهدی اسفندیار گفت:

   جناب اقای فتحی
   سلام
   دوست عزیز، بنده هم مثل شما معتقدم کارکرد بیمه چیزی جز این است که هم اکنون شاهد آن هستیم؛ بنگاه داری از نوعی که ما داریم و مدیریت دولتی حاکم بر آن طی چندین دهه و سرانجام اینهمه مراکز درمانی که مثل همه نهادهای دولتی پرخرج و کم تحرک هستند. اما دوست عزیز در بیرون از این درمانگاهها چه می گذرد؟ یک بازار سلامت کاملا رها شده و عاری از هر نوع نظارت که مردم را به شکل کالایی پر سود نگاه می کنند؟ مردمی که بیمه های پایه و حتی تکمیلی نیز جوابگوی نیازشان نیست و باید برای کوچکترین خدمات از جیبشان پول بدهند آنهم از نوع زور که هیچ منطقی بر آن حاکم نیست؟ دوست عزیز شما به من تنها یک سیاست موفق نشان بدهید که بگوییم وزارت بهداشت قرار است این سیاست را در کشور اجرا کند؟؟؟ دوست عزیز من! بنده دارای بیمه تکمیلی هستم و این دردی که در قلمم جاری است به خاطر خودم نیست، بنده حتی اگر بیمه تکمیلی نداشتم نیز به دلیل خبرنگار بودن و بی شمار ارتباطاتی که دارم لنگ نخواهم شد، اما به پاس چندین سال رصد نظام سلامت کشور با اطمینان تمام به شما می گویم که در صورت حذف درمان مستقیم و حذف درمان رایگان بدون شک دختران و زنان و کودکان و نوامیس ما (کارگران) بدون متولی می مانند هیچ دلسوزی برایشان در نظام سلامت ما متصورر نیست. در شرایط فعلی بخش درمان سازمان تامین اجتماعی مثل قوزی بر تن بیماری است که اگر برداریدش تنها به مرگ بیمار می انجامد. در یک نظام سلامت عاری از گایدلاین در نظام سلامتی عاری از مدیریت تکنولوژی سلامت در نظام سلامتی با پرداخت فی فور سرویس در نظام سلامتی عاری از نظام ارجاع در نظام سلامتی عاری از هر نوع نظارت در نظام سلامتی …… هر بلایی بر سر بیمار متصور است و این حرف بنده نیست بلکه تجربه تلخی است که دنیا در ابعاد مختلف داشته و از آن درس گرفته اما ما….. منتظر هستیم که افرادی که نانشان در عدم شفافیت است بیایند و برای ما دلسوزی کنند؟

 10. دوربین گفت:

  با سلام واحترام
  این مطلب را در گذشته به یک بزرگواری عرض کرده ام ، یکی از مشکلات بخش درمان کشور ما این است که تمام تصمیم گیرانش پزشکان هستند در نتیجه نگاه آنان نیز به طور کامل یک بعدی و بدور از مطالعات اقتصادی، اجتماعی و حتی روان شناختی جامعه است، عیبی هم ندارد که این عزیزان در حرفه و تخصص خودشان مجرب باشند و برای اعتلای آن کوشش کنند.
  اما ایراد این است که به نظرم حوزه درمان و یا سلامت کشور فقط جنبه پزشکی و یا دارویی ندارد بلکه موضوع ها و جوانب دیگری نیز دارد که این امر نیازمند یک واکاوی دقیق و بررسی تمام جوانب است. نمونه اش همان تعرفه های تعیین شده برای بخش درمان کشور است که توسط اعضای محترم نظام پزشکی تعریف و ابلاغ شد (جدای از بحث ها و اصلاحات نیم بند بعدی) که نشان داد این متخصصان که جایگاهشان نیز عزیز است اما فقط به فکر خود بوده اند و بس.
  همین اتفاق می افتد که به قول نوسینده یکی از همین کامنت ها در بخش خصوصی هم با همه افزایش تعر فه ها و … (برای یک دستمال کوچک کاغذی یا هر خدمت کوچکی هزینه های هنگفتی می گیرند بماند) باز هم زیر میزی دریافت می شود.
  بگذارید راه دور نروم متاسفانه این زیر میزی را حتی روسا و مدیران بیمارستان ها و … هم دریافت می کنند.
  و…
  این قصه سر دراز دارد و به نظرم اگر موضوع مورد اشاره نویسنده محترم درست باشد که متاسفانه در گذشته نیز چنین طرح هایی مطرح شده بود؛ فقط صورت مسئله پاک می شود و مردم چند صباحی سردر گم بین سازمان ها خواهند بود و بعد، همان آش و همان کاسه
  و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی زیان خواهند دید.
  در ضمن تصمیم گیران در نظر بگیرند این سازمان بیمه های اجتماعی است که با دریافت حق بیمه که درصدی از حقوق است و فاصله کم ترین پرداختی و بیشترین ۷ برابر است؛ چگونه می خواهند با حق بیمه بقیه صندوق ها که هیچ سنخیتی با سازمان تامین اجتماعی ندارد تجمیع کنند.و…

 11. حسن تیزپر گفت:

  انجمن ها و کانون های صنفی و نیز سندیکاهای بیمه شدگان که بخش کارکنان سازمان نیز می تواند یکی از مفیدترین های آن باشد نقش بسزایی در تامین منافع بیمه شدگان دارد لذا دغدغه های جناب آقای اسفندیار و هزاران کارشناس و میلیون ها بیمه شده مشابه ایشان باید از کانال های بجا ، صحیح و منطقی آن پیگیری شود.توصیه اینجانب به دلسوزان و متولیان و همچنین سایت فخیمه تامین پرس فراهم نمودن مقدمات لازم جهت ترغیب و تاسیس این تشکل ها ست.تا جایی که به ذهنم میرسد رییس دولت تدبیر و امید نیز در زمان تبلیغات انتخابات از پرداختن به بحث های اینچنینی استقبال می نمود پس تا وقت هست باید از این فرصت استفاده صحیحی نمود .

 12. محمدحسن زدا گفت:

  عرض سلام و تقدیم احترام . بنوبه خود از درج مطلب ارزنده حضرتعالی تشکر نموده و از اینکه مطالب مربوط به سازمان را با آگاهی رصد مینمائید سپاسگزارم . این تکلیف همه ماست . ارادتمند

  • مهدی اسفندیار گفت:

   سپاسگزارم جناب آقای زدا
   به حول و قوه الهی سازمان را دوباره خواهیم ساخت هیچ چیز غیرقابل جبران نخواهد بود مگر اینکه توانایی های نیروی انسانی نادیده گرفته شوند، شما در جایگاهی با مسئولیت بیشتر و بنده به عنوان یک جزئی از بیش از هفتاد هزار نیروی انسانی متعصب و دلسوز باید دینمان را به فردای ایران عزیز ادا کنیم امید که روزی فرا رسد که بیمه شده ها و کودکان امروز لبخند رضایت را توشه فردای قیامتمان کنند. همانطور که امروز اجر اجر این سازمان متبرک از عرق جبین پاک ترین انسانهای عالم یعنی کارگران و یادگار دستهاییست که رسول اگرم (ص) بر ان بوسه نهاده اند.
   برای شما و خانواده برزگم ارزوی سعادت در سال جدید دارم.

 13. سید حسین حسینی گفت:

  سلام دوستان.من واقعا خوشحالم که مدیران ارشد سازمان هم در جمع ما حضور دارن.به امید روزی که تمام دلسوزان سازمان عضو شوند.و بتوانیم از خرد جمعی به نحوه احسن در جهت ارتقاء ذی نفعان سازمان استفاده کنیم.سال خوب و پر برکتی را برای همه آرزومندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.