نقش پر رنگ مسئولیت اجتماعی در فعالیت های سازمان تأمین اجتماعی ‏

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. ابوالفضل رنجبر گفت:

  بااحترام خدمت همکاران گرامی
  مسئولیت اجتماعی سازمان تامین اجتماعی هنگامی به درستی تحقق می یابد که نسبت هیأت امنا و هیات مدیره سازمان به نسبت سهم بیمه پردازی شرکای سازمان تقسیم گردد. تا زمانی که سایه ی تصمیمات دولتی درسازمان تامین اجتماعی وجود داشته باشد، شرکای اصلی سازمان کارفرمایان و بیمه شدگان انتفاع شایسته ای نمی برند.
  اینکه معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان بعد از چند سال فترت دوباره احیاء گردیده است جای بسی امید است ولیکن هنوز جا برای رسیدن به افق های بالاتر وجود دارد. اینجانب طرحی رو در ذهن دارم که در دست اقدام است ان شاء پس از بازنویسی مجدد و رفع اشکالات آن به عنوان یک طرح بسیار مترقی که متضمن و در برگیرنده حقوق کلیه شرکای سازمان تامین اجتماعی اعم از کارفرمایان، بیمه شدگان و دولت هست، محضر مبارک مقام معظم رهبری تقدیم خواهد شد. تا از این منظر پس از نزدیک به ۱۵سال خدمت در سازمان تامین اجتماعی، بتوانم دین خود را به این جامعه ۴۰ میلیون نفری ادا کرده باشم و شرمنده آنان نباشم.
  ان شاء الله خداوند در این راه مرا یاری نماید.

 2. بهروز گفت:

  جناب عزیز آذر خرداد
  دوست وهمکار سابق خوبم سلام
  در اینکه ما یک سازمان بیمه گر اجتماعی هستیم وفلسفه وجودی این سازمانها صرفا کسب سود نیست شکی نیست
  و اینکه کارهای فرهنگی هزینه برنیست وسرمایه گذاریست هم موافقم
  ولی انصافاآیا کارهای فرهنگی معاونت فرنگی از سرعت خوبی برخوردارهست>؟یک پزوهش میدانی انجام بدهید تا ببینید تاثیرات معاونت فرهنگی به چه میزان در سطح کل سازمان در کشور بوده؟بخاطر اینکه بسیاری از امورات فرهنگی که نامبردید اعم از ساخت تیزر وفیلم و………..در سطح شهر تهران خلاصه میشود(به استثناء هفته نامه وزین تامین)
  معاونت محترم فرهنگی سازمان میبایست فعالتر عمل نمایدواز افراد صاحب ایده وفکر بیشتری از کل کشور استفاده کند
  تا این فعالیت ملموستر شود ونبود آن یک خلاء بزرگ قلمداد شودواما از شما که سالهاست در کسوت یک خبرنگار هستید انتظار دارم تاسعه صدر تان بیش از این باشد وهر انتقادی را دلیل بر نادانی وجریان خاص نامگذاری نکنید بایددر درونمان تحمل شنیدن حرف منتقد را هم بالا ببریم که خداوند در قرآن میفرماید:بشارت باد بر بندگان آن کسانیکه حرفهای مختلف را میشنوند وبهترین آنرا انتخاب میکنند.
  شاد وموفق و پیروز باشید

 3. آذرخرداد گفت:

  همکار گرامی با عنوان بهروز: من نیز بر این باورم که عملکردها آنطور که شایسته است فراگیر نیست و حوزه عملکرد معاونت ها نمود اصلیش در تهران است . اما از یاد نبرید معاونت فرهنگی حدود یکسال و اندی است فعال شده و مسئولان این معاونت هنوز در مرحله طرح و برنامه هستند انشاء ا… در سال ۸۴ برخی از برنامه های این معاونت در استانها به ثمر می نشیند . خوب است بیاد داشته باشیم تا چند سال قبل همین نیمچه امور فرهنگی هم به فنا و نیستی کشانده شده بود . بهتر است شما دوست گرامی هم کمی صبر و حوصله داشته باشید . اندکی صبر سحر نزدیک است .

 4. همکار گفت:

  سلام وبا احترام
  وآرزوی ارایه مطالب مفید تر و نزدیک به واقعیت ودارای پشتوانه علمی از سوی بزرگواران به عنوان یک پیشنهاد :لطفا در صورت امکان مدیران سایت نسبت به سطح بندی مطالب ارایه شده و ارزیابی نیز اقدام لازم مبذول فرمایند.به عنوان مثال همانگونه که اکثر بزرگواران اشراف دارند آقای دراکر از صاحبنظران فقید مدیریت در کتاب مدیریت نوین در مورد مسئولیت اجتماعی مطالبی را عرضه می نمایند که مطالعه آن وتطبیق با مطالب دوست عزیزمان خالی از فایده نخواهد بود.از سویی جناب آقای آذر خرداد آیا امکانپذیراست نمونه ای از واحدهای ارزان قیمت احداثی توسط شرکت معظم خانه سازی را که در راستای مسئولیت اجتماعی صورت گرفته معرفی فرمایید.تا آنجاییکه امثال بنده اطلاع داریم شرکت مذکور در انجام وظایف اصلی دچار کاستیهای فراوانی می باشد(ساختمانهای بی کیفیت سازمانی واداری موجود گواه این مدعاست ) ومتاسفانه منابع تخصیصی سازمان به شرکت مذکوراگر زیاده نگوییم به نحو احسن هدر می رود(البته در مثل جای مناقشه نیست)مجددا با کمال احترام عرض می کنم که بنده صاحب نظر نمی باشم وادعای آنرا نیز ندارم ولیکن از نویسنده انتظار مطلب پربارتری می رفت.وای کاش ایشان نقبی نیز به مسئولیت اجتماعی سازمان در قبال کارکنان می زدند.چرا که در تمامی مقولات ارایه شده از تمام اقشار وحقوق ایشان سخن به میان می آید ولیکن از کارکنان وحقوق ایشان از سویی به عنوان نیروی انسانی واز جهتی به عنوان یک بیمه شده بیمه پرداز یادی گرفته نمی شود.به امید روزی که مدیران ارشد سازمان بپذیرند که امور (هر چند دارای اشکال)خودبخود انجام نمی پذیرد واز سوی عده ای تحت عنوان کارکنان انجام می گیرد.(البته قبلا از طنز تلخ موجود در کلام پوزش می طلبم).
  یا علی مدد

 5. آذرخرداد گفت:

  همکار گرامی از ابراز نظرتان سپاسگزارم . کارکنان محترم سازمان نیز بدون تردید جزو جمعیت میلیونی بیمه شدگان کشور هستند . مطلب فوق در صدد دفاع از عملکرد سازمان نیست اتفاقا به نوعی موضوع مسئولیت های سازمانی را گوشزد میکند . اینکه سازمان تا چه اندازه به مسئولیت ها و تعهداتش عمل کرده و میکند موضوع مهم دیگری است که اگر مسئولان سایت بگذارند و شمشیر سانسور بر مطالب بنده راست نگردد بزودی به بنبشتن آن خواهم پرداخت . متأسفانه صبر و سعه صدر دوستان در جایی که بخواهیم از کمبودها بنویسیم بسیار کم است .

 6. بهروز گفت:

  سلام
  انصافا سعه صدر مسوولین سایت تامین پرس باعث شگفتی است وتا بحال امکان اینچنین اظهار نظر در سازمان بسیار بدیع است

 7. ابوالفضل رنجبر گفت:

  همکاران عزیز و دوست داشتنی
  با عرض سلام و ادب و احترام
  باید نقد برنامه ها و علمکردها و به چالش کشیدن آنها در یک چارچوب منطقی نه تنها در سازمان تامین اجتماعی بلکه در کل کشور عزیزمان ایران در تمام نهادها و موسسات دولتی که نحوی با سیاست ها و تصمیمات دولتی حمایت می شوند به عنوان یک اصل، مورد توجه تمامی دلسوزان کشور و قشر فرهیخته و نخبه قرارگیرد. توسعه در جوامع مختلف در تمام رویکردهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همواره دو خواستگاه داشته است. که این دو خاستگاه عبارتنداز:۱-فرهیخته گان و نخبه گان کشور۲-ملت و توده مردم. گاهی اوقات مردم و ملت یک کشور به دنبال توسعه کشور هستند که منجر به تغییر حاکمیت و انقلاب می گردند مانند آنچه در بهمن ۵۷ در این کشور اتفاق افتاد که بیشتر صبغه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشت.گاهی اوقات نخبگان جامعه پا به عرصه تغییر و تحولات در کشور خود می گذارند و به دنبال یک الگوی توسعه برگرفته از مکاتب لیبرالیست یا سوسیالیست یا برگرفته از هردو مکتب به بومی سازی مدل توسعه خود می پردازند مانند آنچه در کشورهای آسیای جنوب شرقی اتفاق افتاده است.
  اکنون ملت ایران به رسالت خود که تغییر الگوی نظام خود اقدام نموده و به تغییر ساختار حکومت و تغییر رویکردهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداخته اند ولیکن نخبگان جامعه ما هنوز نتوانسته اند مدل توسعه اقتصادی متناسب با این الگوی حکومت را تدوین نمایند چرا که مدل توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اسلامی آنگونه که در مدل های اقتصاد آزاد و دولتی در غرب و شرق به آن پرداخته شده است، نداریم. این موضوع چیزی از رسالت نخبگان نمی کاهد چرا که ۳۶ سال از انقلاب اسلامی می گذرد ولیکن هنوز آنگونه که شایسته است به در این زمینه اقدامات موثری انجام نگرفته است.
  نمی شود خودمان از خودمان تعریف کنیم و بعد بگوئیم خوشمان آمد.
  جرج فردریک لیست اقتصاددان آلمانی ۱۸۴۶-۱۷۸۹نزدیک به دویست سال از نوشتن کتاب نظام ملی و اقتصاد سیاسی او می گذرد اگر تمام صفحات اینترنت را بگردید از این کتاب ۵۰۰ صفحه ای تنها دو صفحه مشاهده خواهید نمود. حتی این کتاب در دانشگاههای ما تدریس نمی گردد. او یک شخصیت نهادگرا بود و و سخنش این بود تا زمانی صنعت در یک کشور به اوج رشد و شکوفایی نرسیده است هرگز نباید تجاری گردد چرا که توان رقابت با کالاهای صنعتی کشور صنعتی شده را ندارد و از گردونه خارج و نابود می گردد و پیشنهادش برای کشورهای آلمان، فرانسه و آمریکای ۲۰۰ سال پیش این بود که باید از صنایع حمایت شود ولی این حمایت نباید دائمی باشد بلکه باید موقتی باشد و…
  هدف از بیان فوق این است اروپا و غرب از قرن هجدهم قدم در راه صنعتی شدن گذاشتند و در این راه تحمل سختی های زیادی را به جان خریدند و هرگز از مسیر آسایش و خوش باوری به این رشد و توسعه نرسیده اند.
  آقا لیست سال ها از زادگاه خود آلمان رانده شد به دلیل نگاه انتقادی خود به حکومت های پادشاهی آن وقت آلمان ولی هرگز آلمان را فراموش نکرد و حتی سالهایی که در آمریکا کرسی تدریس در دانشگاهها را داشت فکر و ذهنش و افکارش در مدار آلمان می چرخید. لذا نخبگان کشور ما مسئولیت های بسیار سنگینی دارند و بایستی حرکت مردم را تکمیل نمایند و در جهت رسیدن به افق های توسعه بومی از هیچ تلاشی مضایقه نداشته باشند.
  ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.