نگذاریم نفس تامین اجتماعی بشماره بیافتد

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. ابوالفضل رنجبر گفت:

  سلام علیکم
  مطالب جناب آقای علائی مطالب صحیحی می باشد. همانطور که قبلاً نیز عرض کردیم راهکار وصول مطالبات سازمان این است که شرکای تامین اجتماعی به میزان سهم خود در تصمیات سازمانی مشارکت داشته باشند و سایه ی تصمیمات دولتی را به میزان مشارکت آنان کاهش دهیم. بعضی از دوستان آمدند مطالبی ارائه نمودند که چون صندوقِ سازمان مشاع و بین النسلی است، به هنگام خطر دولت می تواند مانند سوپاپ اطمینانی سازمان را از خطر و بحران خارج نماید. این تفکر سازمان را به منابع دولتی وابسته می نماید، همانگونه که نفت و گاز موجبات عدم توسعه یافتگی کشور را فراهم نموده است وابستگی سازمان به دولت نیز کمتر از آن نخواهد بود.
  بایستی شرایطی فراهم شود که استقلال اداری و مالی سازمان به سازمان برگردد. مانند یک شرکت خصوصی که معیار اقتصادی و توسعه ای آن بر اساس هزینه-فایده می باشد، در سازمان نیز هرچند که یک نهاد عمومی غیر دولتی است، اینچنین قاعده ای برقرار باشد تا بتواندپاسخگوی مطالبات نسل های بعدی خود باشد.
  بنده مباحث حقوقی آن رو نمی دانم ولی بعنوان یک پیشنهاد خام مطرح می کنم زمانی که بحث اصل ۴۴ قانون اساسی در دهه هفتاد مطرح شده و بحث واگذاری های داغ بود و به شکل واگذاری سهام و غیره تغییر شکل داد، سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی از ابتدا شناخته شده است. ولیکن با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، ماهیت سازمان تامین اجتماعی تغییری نکرده و همان نهاد عمومی غیر دولتی باقی مانده است، بلکه براساس ماده ۵ قانون خدمات کشوری تنزل هم پیدا کرده و بعنوان یکی از دستگاههای اجرایی قلمداد شده است.
  بنابراین پیشنهاد می گردد سازمان نیز از لحاظ ماهیت به نهاد خصوصی غیر دولتی تغییر وضعیت پیدا کند تا سهامداران به میزان سهم خود در اداره این سازمان مشارکت داشته باشند. بدین ترتیب قدرت پاسخگویی سازمان در برابر حقوق صاحبان سهام افزایش خواهد یافت و در برابر تصمیات دولتی منافع سازمان مدنظر قرار خواهد گرفت.
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.