هفته تأمین اجتماعی و دغدغه های یک سازمان بزرگ

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. حمید رضا اله یاری گفت:

  با سلام. هفته تامین اجتماعی را به همکاران عزیز و پرتلاشم در سازمان تامین اجتماعی تبریک عرض می نمایم. با تقدیر از قلم رسای جناب آقای آذرخرداد. یادداشتتان جامع و کامل بود. با آرزوی توفیق

 2. مهدی اسفندیار گفت:

  ولاتلبسوالحق بالباطل و لا تکتموالحق و انتم تعلمون

  دوست عزیز اقای اذر خرداد, ابتدا به شما سلام عرض می کنم. در نقد دوره مدیریت گذشته به نظر بنده کمی به شتاب و نا مناسب حرکت نمودید, بخصوص اینکه اگر چنین ادعایی داشتید می بایست در دوره حضور اقای مرتضوی دست به قلم می بردید همانطور که افرادی در همان وقت دست به قلم بردند و انتقاداتشان را مطرح کردند. بنده در حوزه سلامت و در حوزه درمان سازمان کاملا تسلط دارم و اصلا سراغ ندارم که در این حوزه در دوره مدیریت اقای مرتضوی حتی یک نفر در خیابان حکمش را دریافت کرده باشد. بر خلاف ادعای شما بنده معتقد هستم که اقای مرتضوی تافته ای جدا بافته از سایر مدیران عامل نبوده است و همان رویه سایرین را ادامه داده است حالا اگر نظارت در دوره مدیران عامل سابق ضعیف بوده است در دوره ایشان هم تداوم پیدا نموده است و اگر برخی از امور خلاف قانون پیش می رفته است در این دوره هم تداوم یافته است مثلا احکامی که در شستا برای برخی از مدیران عامل زده می شد که هیچ ربطی به دوره اقای مرتضوی نداشته است مثلا مدیرعامل یک شرکت می شد رئیس هیئت مدیره شرکت دیگر و مدیرعامل ان شرکت می شد رئیس هیئت مدیرن این شرکت که در دوره قبل از اقای مرتضوی اینجور کارها صورت می گرفت و یا بحث چند شغله ها که اصلا بحث همیشگی سازمان تامین اجتماعی است و باید گفت خود بنده هم درک نکردم که چرا تحقیقو تفحص را فقط به ریش اقای مرتضوی بسته اند؟؟ تنها موضوع عجیب عملکرد ایشان بحث واگزاری برخی از شرکتها به اقای بابک زنجانی بوده است که هنوز اتهامات ایشان ثابت نشده است و درست نیست که طوری صحبت کنیم که انگار همه چیز ثابت شده است؟! در بحث تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی بنده به عنوان کسی که نماینده کارگروه تحقیق و تفحص از بخش درمان سازمان تامین اجتماعی بوده ام در قسمت درمان تمامی پرونده های تهیه شده و افراد متهمی که به دادگاه معرفی شدند, بدون استثناء متعلق به دوره قبل از اقای مرتضوی بوده است. اما باید عرض کنم که اگر بخواهیم قیاسی داشته باشیم منصفانه باید بگوییم که اوردن مدیران از بیرون از سازمان و مامور کردن آنها به تامین اجتماعی در همه ادوار بوده و همین حالا نیز وجود دارد, چون مدیران عامل در بخری از پستها احساس می کردند که فرد مورد اعتماد آنها وجودنداشته است. بلاخره این موضوع حدت و افراط و تفریط هایی در ادوار مختلف داشته است که به نظرم در دوره اقای حافظی که عملکرد بدی هم نداشتند این موضوع بسیار بیشتر بوده است. در مورد اختیارات مدیرعامل در استخدام های افراد بدون برگزاری امتحان باید عرض کنم که بررسی های متقن بنده نشان داده است که این موضوع از قبل از مرتضوی هم بوده است و برخی از سهمیه ها به نمایندگان مجلس داده شده بود و در دوره حضور اقای مرتضوی کمی این موضوع شدت و حدت گرفته بود. در مورد ریخت و پاش ها با شما موافقم اما نباید طوری صحبت کنیم که انگار همه چیز بلعیده شده بود بلکه به مدیران کارانه هایی داده شده بود که با وضعیت سازمان تناسب نداشت که بسیاری از ان مدیران هم اکنون نیز در جمع مدیران ارشد سازمان هستند و تشخیص مدیرعامل جدید با آنکه رویکرد پاکدستی و امانتداری را برگذیده اند, نیز تداوم همکاری این افراد بوده است که نشان می دهد شاید برخی از امور انطور نباشد که در فضای رسانه ها گفته می شود. شاید بتوانم اهم انتقادات به اقای مرتضوی را بر اساس انصاف و بر اساس تصور حضور در بارگاه حق تعالی به این شکل عنوان کنم:( تا آنجا که مطلع هستم)
  ۱_ عدم توجه مناسب به شایسته سالاری
  ۲- دادن پاداشها بیش تر از حد متعارف که از اقناع افکار عمومی خارج بود
  ۳- توجه بیش از حد به برخی از جریانهای کارگری
  ۴- کاندیداتوری همسر ایشان به نظر من کار سنجیده ای نبود و حاشیه های فراوانی ایجاد نمود
  ۵- نگرش شهری و منطقه ای در انتخاب مدیران و استخدام افراد که به نظر من تبعات اخروی و دنیوی دارد
  ۶_ در نهایت به جا بود که با توجه به انتقادات برخی از شخصیتهای نظام به اقای مرتضوی و بحث پرونده ایشان در موضوع کهریزک اصلا این مسئولیت را نمی پذیرفتند و اجازه می دادند که این سازمان تا این حد وارد حاشیه ها نشود.
  در مورد دادن بن کارت و هدایا به خبرنگاران هم باید عرض کنم که بی جهت فقط به اقای مرتضوی انتقاد نمودید و بنده به عنوان فردی که هم اکنون در حوزه رسانه فعالیت دارم باید خدمت شما عرض کنم که از این دست هدایا در حوزه مطبوعات کاملا مرسوم است و کار جدیدی نبوده است. نکته ای که هست این است که دولت قبل در اواخر دوره کاریش تمایل داشت که عرصه مدیریت کلان کشور را گل و بلبل نشان دهد که البته در کشور ما این هم مرسوم است مثلا اقای هاشمی در اواخر دوره فعالیت خود در رسانه ملی اعلام کرد که زیرساختها آماده شده است که کشور جهش بلندی داشته باشد و اقای خاتمی هم همین حرف را در اواخر دوره مدیریتش تکرار نموده است و اقای احمدی نزاد نیز همینطور در زمان اقای خاتمی هم رقابت عملکردی بین دولت ایشان و دولت اقای هاشمی در عرصه مطبوعات مطرح بود در دوره اقای احمدی نزاد نیز این رقابتها وجود داشت و اکنون نیز ادامه دارد اما در عالم انصاف باید عرض کنم در دوره اقای خاتمی شفافیت امور اقتصادی بهتر بود و مدیران در تامین اجتماعی به نظر بنده واقعا زحمت کشیدند و امارهای اقتصادی و روند رو به جلو از یکنواختی بیشتری برخوردار بود.
  در پایان خواهش می کنم از همه دوستان که رعایت انصاف را بکنند و توجه به مسائل انسانی را در نقد مدیریت های گذشته از یاد نبرید مطمئن باشید که مدیران کنونی هم اگر از ما بی انصافی در مورد گذشتگان را ببینند به حرفهای ما اطمینان نخواهند کرد. البته باید به حال اقای مرتضوی غبطه خورد که برخلاف سایر مدیران سازمان تامین اجتماعی از الطاف خداوند به ایشان این بوده است که دوره مدیریتش از بی انصافانه ترین انتقادات تا منصفانه ترین انتقادات را در این دنیا شنیده است اما شاید مدیران عامل قبل تر این توفیق را نداشتند.

 3. مهدی اسفندیار گفت:

  در ضمن به یاد داشته باشید که در دوره اقای مرتضوی با همه مسائلی که مطرح است هیچ کس جرات مطرح کردن بحث جداسازی درمان از تامین اجتماعی را نداشت و این به دلیل نفوذ بالای نامبرده در دولت بود ولی الان این بحث شبانه روز دارد روی مغز بیمه شده ها راه می رود و حتی به گمان بنده با همه عملکردهای مثبتی که شما از این دولت و مدیریت جدید در سازمان برشمردید و به نظرم برخی از عملکردهای مهم تر و مفید تر هم از قلم افتاده است, چنانچه درمان از سازمان تامین اجتماعی جدا شود تقابل جدی صنفی بین نهادهای کارگری و دولت بوجود خواهد آمد و کسی گوشش بدهکار این حرفها و این عملکردها نخواهد بود.

 4. آذرخرداد گفت:

  برادر گرامی جناب آقای اسفندیار
  ضمن تشکر از اظهار نظری که فرمودید . باید به این موضوع توجه داشته باشید که سنگ محک عملکرد خوب ویا بد مدیران عمل به قانون است . قبول دارم که مدیران عامل گذشته و …. هم قانون را دور زده یا می زنند اما برادر اسفندیار حافظه تاریخی خود را مرور کنید انتصاب قاضی مرتضوی خلاف قانون صورت گرفت . دیوان عدالت اداری که در اینجا همان سنگ محک است در رأی خود انتصاب قاضی مرتضوی را خلاف قانون تشخیص داد و نمایندگان مجلس به این بی قانونی عمل کردن اعتراض کردند . از جنابعالی تعجب میکنم از کسی دفاع میکنید که از ابتداء انتصابش در سمت مدیرعاملی سازمان شما و من خلاف بوده حال چه رسد به بقیه عملکرد ایشان . کدام عقل سلیمی است که استخدامهای فله ای ایشان را با استخدامهای موردی مدیران عامل گذشته یکی بداند . جناب آقای اسفندیار اگر در حوزه درمان عدالت برقرار است که خدارا شاکریم اما شما چگونه از عملکرد کسی حمایت میکنید که صدها نفر از هم شهریان خود را ظرف ۶ ماه به شکل رسمی وارد این سازمان کرد و تمام نهادهای نظارتی سازمان هم در مقابل این اجحاف سکوت کردند . من هیچگاه عملکرد ایشان را تأیید نکرده ام و بهتر است یادداشت های بنده و امثال بنده را در دوره آقای مرتضوی در فضای مجازی بخوانید تا یک سویه به قاضی نروید . در حالی که هزاران نفر از کارمندان سازمان که سابقه های بیش از ۱۰ سال دارند هنوز در سازمان ماده ۲۰ و نیروی پیمانی هستند کدام محکمه ای رسمی شدن دوستان و همشهریان قاضی مرتضوی را عین عدالت میداند . بهتر است سری به استان گیلان ِیا درمان یزد یا در همین تهران و ستاد بزنید تا ببینید چه کسانی رسمی شده اند . البته بنده انکار نمی کنم که در دوره جدید برخورد لازم با متخلفان نشد اما باید ذعان کنم . درخواست برخورد و معرفی به محکمه مطالبه ای است که هم کارکنان سازمان خواستار آنند و هم بیمه شدگان ، کارفرمایان و مستمری بگیران . و امیدواریم در یک دادگاه صالحه به اتهامات این افراد رسیدگی شود .همچنین امیدوارم بعد از یکسال مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شعار پاکدستی و شایسته سالاری را به عمل نزدیک کنند وگرنه در مورد آنها هم در تاریخ قضاوت میشود همانطور که در مورد سایر مدیران گذشته سازمان هم اکنون قضاوت می شود . در مورد تخلفات صورت گرفته باید واقعیتی را بیان کنم و آن اینکه قاضی مرتضوی تنها مدیرعاملی بود که سازمان را وارد زدوبندهای سیاسی و پولشویی بین المللی کرد او اخلاق و فرهنگ سازمانی را بع سخره گرفت وزمینه و بستر لازم را برای اینکه فساد در این سازمان نهادینه شود بوجود آورد . برادر ارجمند اسفندیار امیدوارم از سخنانم رنجیده خاطر نشده باشید هدف بیان یکسری واقعیات بود و لاغیر .

 5. مهدی اسفندیار گفت:

  سلام
  اقای آذر خرداد عزیز به هیچ عنوان از نقد شما و از سخنان شما ناراحت نشدم بلکه معتدقم که تنها انسانهای دون پایه و بی مایه هستند که از نقد فراری هستند و از نظارت و نظرات گریزان.
  بنده در وبلاگم با اشاره به فرازهایی از سخنان امیرالمونین علی (ع) در نامه به منذر که می فرمایند: ای منذر نیکی پدرت مرا در مورد تو فریب داد….. (در ادامه می فرمایند که) شنیده ام که چنان به بادیه نشینان قبیله ات از بیت المال مسلمانان بخشیده ای که انگار میراث پدر و مادر تو هست, اگر چنین باشد شتران قبیله ات از تو برترند و بند کفشهایت. با این حساب بنده کاملا با حرفهای شما موافقم اما باز هم تاکید می کنم که مرتضوی شرایط خاصی را برای سازمان رقم نزد و در واقع همان شرایط قبلی را ادامه داد تمام این استخدامی های برخواسته از رانت و باند و ….. در سازمان سابقه داشته است, شاید به دلایلی چون اینکه یکبار بنده از سوی رئیس جمهور وقت مامور تهیه گزارش از نظام سلامت کشور شدم و یکبار نماینده کارگروه تحقیق و تفحص بودم اطلاعاتم کمی از افراد عادی بیشتر باشد, سر جمع بگزارید چیزی را به شما بگویم و والسلام, پوزیشن سازمان تامین اجتماعی از زمان شکل گیری طوری بوده است که نظارت سنگین را نمی توانسته است تحمل کند و از آن ساده تر بدانید که کسانیکه عزم جدی برای برخورد با فساد را در سازمان داشته اند هیچ وقت یک قهرمان شناخته نشده اند؛ بلکه به تدریج منزوی شده اند و باعباراتی چون تندرو و ….. سراغ زندگی خودشان رفته اند. بنده فکر می کنم که فساد اداری و مالی در درجه اول در ذهن بسیاری از ما وجود دارد و باید این ذهنیت فاسد حذف شود و باید یک تحول فرهنگی بوجود بیاید: باید به این نکته توجه کنیم که در سیستمی که افراد بدون ضابطه استخدام می شوند و بدون ضابطه ارتقاء می یابند و برخورد با تخلف امری حاشیه ای شناخته می شود برخورد با فساد نیز امری تزیینی خوانده می شود. اما باید صبر کرد و نباید نا امید شد بنده به پاس اندکی تجربه به صراحت عرض می کنم که قدرت نرم و اصلی در دستان افراد دست به قلم و متفکر و آگاه است و اینان هستند که به وقتش می توانند سنگین ترین ضربات را به افراد فاسد وارد کنند؛ همین مطالبه ای که شما می فرمایید برای برخورد با مفاسد وجود دارد درست است و من فکر می کنم در استانه انتخابات ریاست جمهوری اینده این مطالبه با یک ابشاری از درخواستهای اجتماعی به سر سیاسیون خواهد ریخت و تاکنون هم اگر توجیه مسئولین براساس تدبیر و تامل بوده است بدون شک از این بیشتر تعلل خوانده می شود و از ان بیشتر ممکن است دیگر بیافتد دست جریان سازان که افکار عمومی را بسیج کنند. نکته ای ککه در سخنانم به ان اشاره کردم و باز هم بر ان تاکید می کنم این است که چرا فقط نام مرتضوی را می برید چرا ایشان را باید برجسته تر از بقیه به نمایش گذاشت؟؟؟ برادر عزیز من، آقای مرتضوی خودشان یک قاضی کارکشته هستند و نیازی به حمایت و دفاع امثال بنده ندارد بلکه شاید روزی هم معترض ما بشود بنده این را می گویم که در سال ۸۴ آـنهمه پیچ و پلاک ارتوپدی خریداری شده است و هنوز بلامصرف در انبارهای ما مانده است کار مرتضوی بوده است وووووووئووووووو خواهش می کنم بیاییم و ادبیات خودمان از افراد عوض کنیم و ببریم به طرف اصلاح سیستم.

 6. اشراقی 1 گفت:

  با سلام و احترام

  در علم فیزیکی موقعی که شکل موجی نور اثبات شد و برای حرکت نور فضای سیال مادی اجباری شد برای حل مشکل ارسال نور از خورشید ماده ای به نام اتر(Aether theories) در نظر گرفته شد که فضای بین زمین و خورشید را پر کرده بود.
  ده ها سال بحث سر شکل این اتر بود و بحث های جدی و حتی جدال لفظی در نوع این ماده رخ می داد تا زمان انشتین که کلا فضا را خلا در نظر گرفت وتئوری ذره ای نور بوجود آمد یعنی تمامی آن بحثها بر سر چیزی بود که در اصل وجود نداشت.
  تامین اجتماعی یک مفهوم علمی است و دارای اصول و استانداردهایی است از جمله انتصابات و انتخاب هیئت مدیره و مذیر عامل .
  اکثریت مدیرعاملها در سازمان دارای نکات مثبت و منفی بوده اند یکی ارتباطات بیرونی خوبی داشت یکی کارمند نگر بود یکی توسعه اقتصادی سازمان را میدید یکی کنترل منابع .
  نمیتوان گفت کدام خوب یا بد مطلق بوده اند.
  منتهی می توان گفت »
  تامین اجتماعی استاندارد دارد
  هیئت مدیره استاندارد دارد
  اختیارات استاندارد دارد
  نوع ارتباط دولت با آن استاندارد دارد.
  این استانداردها بر اساس بهترین اثربخشی در فرایندها بوجود آمده اند.
  و تا زمانی که این استانداردها که حاصل فعالیت جامعه بشری در کشور
  مختلف است رعایت نشود بحث بر سر عملکرد مدیران راه به جایی نمی برد.
  مشکل اصلی نه اینان بلکه خود ما هستیم که به دنبال تبیین و تعین این استاندارد ها نیستیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.