واگذاری تامین اجتماعی به بخش خصوصی

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. ابوالفضل رنجبر گفت:

  سلام علیکم
  به نظر حقیر تا در عرصه های جدید مدیریت استراتژیک منابع وارد نگردیم و باتمام مشکلات پیش روی سازمان با محک عقلانیت دست و پنجه نرم نکنیم، اوضاع بهبود نخواهد یافت. دولت های مختلف بدنبال اهداف مختلفی هستند و در راستای اهداف تعریف شده به دنبال تضمین کننده اجرای برنامه ها و اهداف خود می باشند.
  بنابر این همیشه دولت ها تعهدات زاید بر تامین منابع، برای سازمان ایجاد کرده اند.
  اینکه سازمان تامین اجتماعی علی رغم وجود مطالبات ۹۰ هزارمیلیارد تومانی دولت؛ باز هم تمایل به کنار دولت بودن را دارد، علامت مثبتی نیست چرا که دولتیان را دراین تفکر فرو خواهد برد که چگونه است سازمان با این همه مطالبات، هنوز می خواهد در کنار دولت قرار گیرد. در وضعیت کنونی مدیران فعلی بدنبال این هستند تا دولت تعهدات زاید بر سازمان تحمیل نکند و لیکن در دریافت مطالبات معوق، موفقیتی نداشته اند. بنابراین سازمان باید از طریق خلاقیت و مطالعه دقیق وارد عرصه جدیدی شود تا بتواند مسائل به مشکلات و مشکلات به بحران تبدیل نگردند. چراکه سازمان هنگامی که با بحران مواجه گردد، تغییر ساختار الگویی مناسب برای نجات سازمان خواهد بود. آن وقت دیگر تفکر دولتی پاسخگوی جامعه تامین کنندگان و بیمه شدگان سازمان نخواهد بود.
  موفق باشید و سربلند.

 2. مهدی اسفندیار گفت:

  با سلام
  به نظرم غیردولتی کردن سازمان تامین اجتماعی اقدامی درست است زیرا هرچه تاکنون بر سر سازمان تامین اجتماعی آمده است از دولتی بدون ان است ؛ اگر یادمان باشد رئیس جمهور گذشته عنوان نمودند که دولت اصلا به سازمان تامین اجتماعی بدهی ندارد چون اصلا مفهومی ندارد که دولت به دولت بدهکار باشد. به نظر می رسد تنها چالش این طرح در این باشد که تکلیف بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در این طرح چگونه تعیین تکلیف خواهد شد. ضمن اینکه دولتها تعهداتی به سازمان های بیمه ای اجتماعی دارند و به عنوان یک صندوق بین النسلی در همه جای دنیا از این صندوق ها باید حمایت کنند و لذا بعد از بحث پرداخت بدهی ها باید بحث حمایت های دولت نیز مطرح شود که باید ساز و کار آن تعریف شود. ضمن اینکه این طرح سازمان را موقتا از دخالتهای سیاسی در تعیین مدیران دور می کند؛ مگر اینکه جریانهای سیاسی در جریانهای کارگری به وجود بیایند. به نظر می رسد که رد این طرح بدون بررسی تمامی جوانب ان بسیار غیرمنطقی و دفاع از وضعیت موجود بیست یا سی سال اخیر می باشد که شرایط را به نقطه کنونی حاضر رسانده است. باید صبر کردو دید که هدف از این طرح رهایی دولت از بدهی ها و مسئولیت های قانونی آن در قبال سازمانی که با سوئ مدیریت دولت به شرایط کنونی رسیده است می باشد یا سر و سمامان دادن به این بنگاه در معرض تهدید کمبود منابع و سررسید تعهدات؟

 3. حمیدرضا اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  در ـکشور آمریکا به عنوان یک ابرقدرت نظامی که اصطکاک با منافع کشورمان هم دارد :
  ارتش خصوصی تشگیل شده است
  حتی سازمان امنیت هم بخشهای خصوصی دارد
  ولی تامین اجتماعی خصوصی ندارد
  کسانی که این گونه صحبت می کنند بدون تعارف از تامین اجتماعی مطلبی نمی دانند
  واگذاری زمین در کره ماه و ساخت مسکن در خورشید ممکن تر است و در مقابل خصوصی کردن تامین اجتماعی زود بازده تر است مگر اینکه ناخواسته بخواهیم به کشور صدمه برسانیم

  • دکتر محمد پوستین دوز گفت:

   همراهان گرامی و اندیشمندان عزیز
   با سلام و احترام
   از پیام دریافتی جناب آقای اشراقی صمیمانه سپاسگزار و با توجه به پیام دریافتی، مطالبی را بعرض می رسانم:
   ۱- این همکار عزیز فرمودند که :
   ” در ـکشور آمریکا به عنوان یک ابرقدرت نظامی که اصطکاک با منافع کشورمان هم دارد :
   ارتش خصوصی تشگیل شده است
   حتی سازمان امنیت هم بخشهای خصوصی دارد
   ولی تامین اجتماعی خصوصی ندارد
   کسانی که این گونه صحبت می کنند بدون تعارف از تامین اجتماعی مطلبی نمی دانند”
   پاسخ کارشناسی:
   تامین اجتماعی در کشور ایران در بخش بیمه ای به دو صورت مدیریت بخش عمومی و بخش خصوصی اداره می شود. سازمان تامین اجتماعی،صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی لشگری از مدیریت دولتی و صندوق فولاد و مانند آن از مدیریت بخش خصوصی برخوردار بوده اند.
   در خصوص سنجش میزان دانش کم اینجانب ،وظیف می دانم از بیان صادقانه نظرتان تشکر کنم و امیدوارم با دعای خیر شما در سایر مقالات مطروحه مطالعه بیشتری داشته باشم!.
   در ادامه فرمودید:
   “واگذاری زمین در کره ماه و ساخت مسکن در خورشید ممکن تر است و در مقابل خصوصی کردن تامین اجتماعی زود بازده تر است مگر اینکه ناخواسته بخواهیم به کشور صدمه برسانیم”
   پاسخ کارشناسی:
   هدف از بکارگیری عبارات و کنایه های اینگونه برایم مشخص نیست و لیکن بعنوان برادر کوچک شما خواهش می کنم در خصوص هزینه ها و درآمدهای سازمان و میزان نقدینگی موجود و نقد شوندگی سرمایه های سازمان ، سیاستهای انقباضی پولی و مالی دولت، درآمدهای نفتی ،ورشکستگی سایر صندوقها، فشار کارفرمایان برای کاهش نرخ حق بیمه و حذف و اصلاح پاره ای از قوانین درآمدی مانند ماده ۳۸ قانون و فشار نمایندگان جامعه بیمه شدگان و بازنشستگان بر افزایش میزان مستمری و کاهش سن بازنشستگی و برخورداری از انواع بازنشستگی های پیش از موعد ،رابطه تامین اجتماعی با امنیت ملی و ارتباط این مباحث با موضوع مطروحه و… تماماً می طلبد که کمی بیشتر و بهتر بیندیشیم.
   برای کشور عزیزم و سازمان تامین اجتماعی که تمام آبرو و اعتباررمان را مدیون آنم، بهترینها را آرزومندم.

 4. حمیدرضا اشراقی گفت:

  جناب دکتر پوستین دوز سلام علیکم

  با من تماس گرفتند و نظر شما را گفتند خدمت شما عرض کنم متن در حمایت از شما نوشتم ظاهرا به مقصودم نرسیدم نظر من هم مثل جنابعالی است و جنابعالی را در مسائلی مالی اقتصاد بیمه صاحب نظر میدانم
  با آرزوی موفقیت برای جنابعالی

 5. نادری -همکار گفت:

  با عرض سلام وادب
  حق مطلب به درستی بیان گردیده وبا توجه به شرح مبسوط داده شده ودرآخر نتیجه گیری ارائه شده امید دارد نمایندگان محترم در خصوص سازمان تامین اجتماعی بر اساس داده های غیر کارشناسی اقدامی ننمایند وبه واقع با اخذ نظرات کارشناسی شده ودر یک پروسه زمانی بیشتر وبرنامه ریزی شده وغیر سیاسی در خصوص تامین اجتماعی تصمیم گیر ی وارائه طرح والنهایه تصویب قانون نمایند .با آرزوی سربلندی وسلامتی تمامی همکاران

 6. آذرخرداد گفت:

  با سلام
  به نظر من در شرایط فعلی جدا شدن سازمان ازدولت اشتباه محض است . با احترام به نظر دوستانی که نظر مخالف بنده را دارند باید متذکر شوم تجربه خصوصی شدن بسیاری از مراکز اقتصادی از زمان اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی جز بدبختی ، تعدیل نیرو ، کاهش ظرفیت های تولیدی ، کاهش انگیزه کاری ، حذف سرمایه های انسانی و … نداشته و در کل با این کار سازمانی که به شراشیبی ورشکستگی افتاده است بدون پشتوانه در وادی سرگردانی رها خواهد شد.
  در حالی که روز به روز بر تعداد سالمندان کشور اضافه می شود و به دنبال آن تعداد مستمری بگیران سازمان افزایش می یابد و در حالی که وضعیت اقتصادی کشور ثبات نداشته و کشور در رکود تورمی است کدام عقل سلیمی در این شرایط نامتوازن قبول می کند سازمان را از دولت جدا کند از طرف دیگر دولت با سازمان تأمین اجتماعی مشارکت تضامنی دارد و اگر خدای ناکرده روزی سازمان از عهده وظایفش بر نیاید این دولت است که باید به میدان بیاید و به تعهدش عمل کند .
  اما شاید دوستان بگویند پس دخالت ها ی نابجا را چه باید کرد ؟
  به اعتقاد من اصلاح بهترین گزینه است . خوشبختانه کارشناسان و فرهیختگان سازمانی مشکلات را به نحو احسن رسد و واکاوی کرده اند و میدانند در کجا ها ما مشکل داریم . به نظر می رسد ۱- نهاد های نظارتی سازمان باید بازتعریف شوند و این نهادها که دستخوش هزاران رانت و …. شده اند منحل و از دل آنها ساختار نوینی با فرایندهای جدید و استفاده از امکانات جدید مکانیزه درذ حوزه ای تی متولد شود .
  ۲- واحد مدیریت منابع انسانی با زیر مجموعه های تخصصی ایجاد گردد . در زیر مجموعه این آیتم می توان واحد بازپروری مدیران – بانک مدیران و…. ایجاد گردد ۳- شورای عالی تأمین اجتماعی با فرایند و ساختار جدید تشکیل و اصل سه جانبه گرایی در آن به معنای واقعی اجرا گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.