وبلاگ نویسی و اهمیت آن درسازمانها

مقدمه

وبلاگ در دسترس ترین ابزار اطلاع رسانی برای روابط عمومی است که توان فنی خاصی را نمی طلبد. هزینه , نیروی متخصص اینترنت , قبول دردسرهای اداری راه اندازی ,پذیرش داشتن دغدغه امنیت و کار بدون اشکال , اینها چیزهائی است که برای راه اندازی وبلاگ نیاز نیست. برای راه اندازی یک وبلاگ که ناب ترین  کاربردهای وب سایت را در خود دارد, تنها  به اراده و پشتکار نیاز است و بس! دیگر اینکه مخاطبین سازمان ها و نهادها در سابقه ذهنی خود مطمئنا احساس خوشایندی نسبت به سایت های خشک و رسمی دولتی ندارند و چه بسا مراجعه حضوری را ترجیح می دهند! وبلاگ ها منجی سازمانهایی هستند که میخواهند در ارتباط مستقیم با مخاطبین باشند و حتی در صورت در اختیار داشتن سایت, وبلاگ درگاه  ورودی افراد به آن است و سبب آشتی مخاطب با سایت های به روز و جدید است.

در  سازمانها با در نظر گرفتن نیازهای مخاطب سایت هایی برای رفع تکلیف تهیه شده  که برای مخاطب دست کمی از راهروهای تو در توی سازمان ها ندارند.

در این شرایط بهترین انتخاب  وبلاگ خواهد بود که تولید و انتشار اطلاعات و ارتباط   روابط عمومی با مخاطب خود را تسهیل می کند.

وب سایت های دولتی اغلب درنقاط کوراینترنت جای خوش کرده اند وموتورهای جستجوگر هم به سراغ آنها نمی روند و در حالی  که مدیریت  محتوایی سایت  به عنوان یک کار تخصصی ارتباطی , در اختیار متخصصان شبکه و کامپیوتر است, روابط عمومی ها به دلیل در اختیار نداشتن دانش فنی , کمتر جرات پیدا می کنند برای ارتباط مستقیم با مخاطب وارد گود شوند.  وبلاگ برای  روابط عمومی  سازمان های دولتی, شرکت های خصوصی , رسانه ها و به طور کلی هر سازمانی که هدفش ارتباط بهتر با مخاطب است,به صورت بالقوه کارایی بالایی داردوتنها برای تمایزبین وبلاگ های شخصی بااینگونه وبلاگ ها که شخصیت حقوقی سازمان پشتوانه آن است ازواژه وبلاگ رسمی استفاده میکنیم واین هیچ تضادی با نوشته های ساده و غیر رسمی وبلاگ  ندارد. یعنی ممکن است یک کارشناس روابط عمومی  و ارتباط مردمی  از لهجه  یا  زبان  خاصی برای  برقراری ارتباط  با مخاطب  استفاده  کند  و این هیچ تضادی با شخصیت رسمی وی ندارد. وبلاگ نیز ارتباط صمیمانه تر سازمان و مخاطب در شبکه اینترنت است.

تعریف وبلاگ

وبلاگ از دو کلمه Web به معنای شبکه جهانی و Log به معنای گزارش روزانه یا رونوشت تشکیل شده است و به یادداشتهایی گفته می شود که توسط یک یا چند نفر به صورت روزانه , هفتگی یا گاه به گاه نوشته شده و بر روی اینترنت منتشر می شود, وبلاگ , یک صفحه وب , مشابه یک روزنامه شخصی و با قابلیت دستیابی عموم کاربران به آن است. وبلاگ ها , براساس یک نظم خاص به هنگام شده و محتوی بلاگ نشان دهنده شخصیت مولف و یا مولفان آن می باشد. اولویت استقرار و یا نشر مطلب براساس یک ساختار زمانی شکل می گیرد. در این حالت خوانندگان بلاگ ها همواره در ابتدا  جدید ترین مطلب و یا مطالب منتشر شده را مشاهده و در صورت تمایل آن را مطالعه می نمایند. اکثر وبلاگ ها دارای یک خط فکری خاص بوده و به نوعی آن را دنبال می نمایند.

وبلاگ  درواقع یک دفتر خاطرات یا نوشته های شخصی , یک فضای همکاری , یک محیط سیاسی , بازار ارائه آخرین اخبار , مجموعه ای از لینک ها, افکار خصوصی شما و نهایتا یادداشتهایی برای تمام دنیا است. وبلاگ شما می تواند هریک از این موارد باشد. میلیونها وبلاگ در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد . با وجود تمام مسائلی که مطرح شد هنوز هم  نمی توان قانون و تعریف خاصی برای بلاگ تعریف کرد. در یک کلام , وبلاگ همان وب سایت است که هرچه خواستید در آن  می نویسید.

وبلاگ زنجیره ای از متن , تصویر , موارد صوتی , تصویری و دیتا است که می تواند در یک مرورگر اینترنت دیده شود. در قلب این زنجیره سه مورد شاخص به چشم می خورد که عبارتند از : تیتر , لینک و نهایتا توضیحات. وجود یا عدم وجود هریک در هر وبلاگ اختیاری است. بعضی وبلاگ ها هرسه مورد را دارند و بعضی دیگر نه.

تاریخچه وبلاگ :

واژه وبلاگ برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسط ((جان بارگر)) در سایت robot wisdom  به کار برده شد , اولین وبلاگ در آدرس  http://info.cern.ch  توسط (تیم برنرزلی) Tim Berners Lee (مخترع وب) ایجاد شد که در آن وی به سایت های جدیدی که در آن زمان بر روی اینترنت فعال می شدند , اشاره می نمود.

اکنون بیش از ۸ میلیون وبلاگ ثبت شده و حدود ۸۰۰ هزار فعال توسط فارسی زبان ها و ایرانی ها در دنیا گزارش شده است , با این حال رتبه و بلاگ های فارسی از مقام چهارم در سال های ۱۳۸۳ و۱۳۸۴ به رتبه دهم در سال ۱۳۸۷ تنزل کرده است که البته باز هم رتبه خوبی است.

ویژگی های وبلاگ :

۱)شخصی است : یعنی توسط یک فرد نوشته می شود , نه توسط یک سازمان . به همین دلیل یک شخصیت ویژه دارد. پیراسته و ویراسته هم نیست که به همین علت جالب است.

۲)روی اینترنت است : یعنی که جایی چاپ نمی شود , می توان آن را با هزینه بسیار کم , مرتبا روز آمد کرد و برای خواندنش داشتن یک مرور گر کافی است.

۳)منتشر می شود: یعنی نوشته های خام طی یک روند اتوماتیک , در قالبهای پیش ساخته ریخته می شود و بالقوه در دسترس همه قرار می گیرد.

۴)بخشی از یک اجتماع است : یعنی مربوط به دسته ای از افراد است که علاقه مشترکی دارند و به خاطر آن به طور مجازی دور هم جمع شده اند.

۵)تعاملی است : یعنی از طریق بخشی به نام کامنت امکان انتشار نظرات خوانندگان وبلاگ در ذیل هر مطلب وجود دارد.

۶)رایگان و غیر تبلیغاتی است : یعنی با استفاده از نرم افزارها یا سرویس دهندگان رایگان ایجاد و به روز می شود و غیر تبلیغاتی است چون شخصی است.

اهمیت وبلاگ نویسی برای سازمانها

ارایه اطلاعات و اخبار مربوط به سازمان ,راهنمایی مشتریان در مورد خدمات سازمان , در دسترس قرار دادن اطلاعات ساده ای نظیر شماره تلفن ها و نشانی ها , دریافت نظرها و پیشنهادها , پاسخ به پرسش های متداول از سازمان و … در وبلاگ امکان پذیر است. گرچه این به معنای عدم نیاز به وب سایت نیست , ولی در کنار وب سایت سازمان وبلاگ ها با ارایه اطلاعات مختصر و مفید , وب سایت رسمی سازمان با انبوه اطلاعات و صفحات را به عنوان پشتیبان خود دارندو به نوعی بازاریابی مخاطب را انجام می دهند.

وبلاگ های رسمی در حکم درگاه ورودی مخاطب به سایت سازمان هستند و از آنها می توان به عنوان یک سایت پورتال ارتباطی نام برد. سادگی وبلاگ نویسی فرصت حضور غیر متخصصان در محیط وب را فراهم کرده است تا پیش از آن سازمان ها ,موسسات , شرکت ها و تشکل ها با هویت حقوقی در اینترنت جولان می دادند , با وبلاگ دروازه اینترنت بر روی همگان گشوده شد و هویت مجازی انسانی شکل گرفت .

سرعت ایجاد وبلاگ نسبت به سایت های مستقل از مزیت های نسبی وبلاگ محسوب می شود. تنها با پر کردن چند فرم تحت وب می توانید شروع  به نوشتن مطلب کنید. وبلاگ معمولا نسبت به سایت ماهیتی پویاتر دارد. تغییرات در آن سریعتر رخ می دهد. اهمیت نقش خبری در وبلاگ از همین سرعت عمل وبلاگ نویسان آغاز می شود.

وبلاگ ها به عنوان منبع خبر و اطلاعات , بیش از پیش توجه رسانه ها , سیاست مداران , شرکت های بازرگانی و حتی دانشگاههای معتبر جهان را به خو جذب کرده اند.همراه با موج حضور اینترنت بدون صرف هزینه ای صاحب سایت مستقل شدن به تنهایی جاذبه ندارد. حتی شرکت ها و سازمان هایی که امکان ایجاد سایت مستقل را دارند گاهی از وبلاگ استفاده می کنند. مخاطبان سازمان ها و نهادها در سابقه

ذهنی خود به طور حتم احساس خوشایندی نسبت به سایت های خشک و رسمی دولتی ندارند و چه بسا مراجعه حضوری را ترجیح می دهند.

وبلاگ ها منجی سازمان های دولتی هستند که می خواهند در ارتباط مستقیم با مخاطبان باشند.

حتی در صورت در اختیار داشتن سایت , وبلاگ در گاه ورودی افراد به آن است و سبب آشتی مخاطب با سایت های به روز و جدید است. کمتر وب سایت رسمی سازمانی است که به صورت کامل استانداردهای فنی , طراحی و محتوای به روز و کاربردی داشته باشد.

 یکی از ویژگی های وبلاگ، بازخورد است که با نقد و اظهار نظر از سوی دیگران باعث بالا رفتن آگاهی می شود. به عبارت دیگر وبلاگ ها دارای بخش نقطه نظرات بوده که خوانندگان می توانند نظرات ارائه شده توسط سایر خوانندگان را مطالعه و نظر خود را در رابطه با موضوع مورد نظر بیان نمایند.بنابراین از آن جا که وبلاگ رسانه ای است بدون محدودیت زمانی و مکانی برای اشتراک دانش و نشر اطلاعات شخصی و فضایی است برای تعامل اطلاعاتی دوسویه، دریافت سریع بازخورها و برقرار کردن ارتباط اثر بخش با افراد دیگر در زمینه های مختلف، می توان گفت وبلاگ ها از مجلات و روزنامه ها دارای کارائی به مراتب بیشتری هستند.

وبلاگ از آن جهت که کمتر اجتماعی و بیشتر محتوا محور  است، برای کشورهایی که کاربران آن پر محتوا و کم تعامل و فرد محوراند، خروجی مجازی مناسب تری محسوب می گردد.

 کاربرد وبلاگ ها

وبلاگ ها دارای مزایا و دستاوردهای متعددی می باشند که به برخی از آنان اشاره می گردد :

    انتخاب مطلب ( داده ) : میزان تولید و نشر اطلاعات در سطح جهان به سرعت در حال پیشرفت بوده

و روندی کاملا” تصاعدی را طی می نماید . بدیهی است در چنین وضعیتی ، حتی امکان مطالعه بخش اندکی از آنان نیز وجود نداشته و ما مستلزم استفاده از روش ها و مکانیزمهائی به منظور فیلترینگ اطلاعات و یافتن اطلاعات مورد نظر در یک رابطه خاص بدون از دست دادن منبع ارزشمند و محدود زمان می باشیم  . وبلاگ ها با تمرکز بر روی یک موضوع خاص می توانند بستری مناسب برای ارائه اطلاعات را فراهم نمایند . با مطالعه و خواندن مطالب منتشر شده بر روی یک وبلاگ که توسط فردی با علایق مشترک با شما تهیه و منشتر شده است ، احتمال یافتن مطالب مورد نظر در زمانی معقول فراهم می گردد. با ترکیب و جمع بندی مطالب منتشر شده در ارتباط با یک موضوع خاص از  چندین وبلاگ انتخابی، می توان به مجموعه ای از اطلاعات مورد علاقه، دست یافت . با توجه به اینکه وبلاگ ها خلاصه ای از سایر موضوعات مربوط به دیگران را نیز ارائه می نمایند ، آنان یک دید اطلاعاتی مناسب  در ارتباط با یک موضوع را به مخاطب خود منتقل می نمایند. مطالب و موضوعاتی که در چندین وبلاگ مورد توجه قرار می گیرد به خواننده امکان آگاهی از  نقطه نظرات چندین وبلاگ نویس  را در ارتباط با یک موضوع خاص ، خواهد داد . بدین ترتیب خواننده  قبل از مطالعه تمام مطلب ، دید مناسبی نسبت به آن را پیدا نماید . به  فرآیند فوق ، triangulation  گفته می شود .

مدیریت دانش و تجارب شخصی  : محتویات وبلاگ  به منزله یک بایگانی از افکار و اندیشه های وبلاگ نویسان آن بوده که در مقاطع زمانی متفاوتی نوشته شده و  در صورت نیاز به اطلاعاتی خاص می توان با استفاده از مراکز جستجو  و بر اساس یک کلید واژه خاص  به آنان مراجعه نمود. وجود لینک ها ی متعدد مرتبط با یک موضوع خاص که توسط مولف یک وبلاگ مشخص می گردد ، امکان دنبال نمودن وضعیت موجود در رابطه با یک موضوع خاص را در اختیآر علاقه مندان قرار می دهد .

ارتباط دو سویه : همانگونه که در بخش قبل  اشاره گردید ، وبلاگ ها به محیط و یا رسانه محاوره ای برای مباحث عمومی و تخصصی  تبدیل و امکان تعامل اطلاعاتی بین وبلاگ نویسان و خوانندگان از یکطرف و خوانندگان با خوانندگان از طرف دیگر فراهم می گردد . ویژگی فوق از ماهیت دوطرفه بودن وب به نحو احسن استفاده و آن را در جهت اهداف خود بکار می گیرد.

جامعه شبکه ای : پدیده وبلاگ نویسی فرصت ها و پتانسیل های  مناسبی را در جامعه شبکه ای ، ایجاد می نماید. نویسندگان وبلاگ ها به مرور زمان توسط خوانندگان خود شناخته خواهند شد. بدین ترتیب آنان در معرض فرصت هائی قرار خواهند گرفت که شاید هرگز تصور آن را نمی کردند. در جامعه شبکه ای هر شخص می تواند دارای سهمی در تولید و ارائه اطلاعات داشته باشد و خود نیز می تواند از دستاوردهای اطلاعاتی دیگران استفاده نماید. شبکه فوق نظیر شبکه های نظیر به نظیر بوده که یک کامپیوتر می تواند در یک لحظه از منابع موجود بر روی سایر کامپیوترها استفاده نماید و هم می تواند منابع مورد نظر بر روی سیستم خود را جهت استفاده در اختیار سایر کامپیوترها قرار دهد . جامعه شبکه ای دارای ایستگاههائی ( انسان ) است که در آن هر یک سهمی در تولید و ارائه اطلاعات  و استفاده از اطلاعات دیگران را بر عهده خواهند داشت .

روتینگ اطلاعات : وبلاگ ها دارای تاثیری مثبت در خصوص چرخش آزادنه اطلاعات در یک جامعه اطلاعاتی می باشند . خواننده و نویسنده یک وبلاگ اغلب به یک جامعه و یا سازمان یکسان تعلق نداشته و برای ارتباط بین آنان مرز خاصی وجود نخواهد داشت . بدین ترتیب ما شاهد تقابل افکار ، اندیشه ها در یک مقیاس گسترده و جهانی بوده که زمنیه یک جامعه اطلاعاتی را ایجاد می نماید . ایجاد چنین روابطی در دنیای خارج از وبلاگ امری مشکل و گاها” غیر ممکن است.

 فن آوری و  وبلاگ

فن آوری ها و مهارت های لازم در خصوص وبلاگ ها  به سرعت در حال تغییر و تحول می باشد.علت این همه سرعت را می توان در عوامل زیر جستجو نمود :

عدم وجود انحصار  :عملیات یک وبلاگ به یک نرم افزار خاص و انحصاری و یا امکاناتی که صرفا” در اختیار یک سازمان خاص است ، وابسته نمی باشد. وبلاگ نویسان در حوزه عملکرد وبلاگ خود دارای آزادی عمل مناسبی می باشند و در هر زمان می توانند شکل ظاهری ، لی اوت و یا محتویات  آن را تغییر داده و یا ویژگی های جدیدی را بدون کسب اجازه یک مقام خاص به آن اضافه نمایند. .وبلاگ ها بستر لازم برای خلاقیت انسان را در تمامی زمنیه ها  ارائه نموده  و هر یک از ساکنین این کره خاکی قادر به شکوفائی خلاقیت خود و آفرینش محصولات متفاوت اطلاعاتی ، خواهند بود.

تعداد و تنوع گسترده کاربران :  تمامی افرادی که  در یک جامعه مدرن اطلاعاتی زندگی می کنند ، تمایل به انتشار تجارب خود ، استفاده از تجارب دیگران ، دریافت بازخورد سریع  نسبت به موارد منتشر شده ، ارزیابی نتایج و بهبود دانش و تجارب خود  را دارند( فردایمان بهتر از امروز و امروزمان بهتر از دیروز ) . وبلاگ ها یک شبکه ارتباطی قدرتمند را ایجاد نموده و پس از طرح یک ایده و یا موضوع جدید در وبلاگ ، شاهد حرکت  سریع آن در شبکه ارتباطی  خواهیم بود. بدین تریتب درصورت ارائه یک مطلب ارزشمند و صحیح ، امکان استفاده از آن در سریعترین زمان ممکن برای دیگران فراهم شده و در صورتی که مطلب منتشر شده نادرست باشد ، نویسنده آن با دریافت سریع بازخوردهای مورد نظر و بررسی آنان ، می تواند اشتباه خود را در اسرع وقت تصحیح نماید.

ارتباط شغلی وبلاگ نویسان : تعداد زیادی از وبلاگ نویسان خود پیاده کنندگان نرم افزار می باشند . در چینین مواردی آنان به عنوان وبلاگ نویس قادر به تشریح ویژگی های جدید یک محصول با کیفیتی مطلوبتر و با استفاده از فن آورهای متعدد خواهند بود .

 نقش وبلاگ نویسان سازمانی  در جلب رضایتمندی مشتریان

وبلاگ می تواند به صورت فردی و یا گروهی نوشته شود . ولی یک موضوعی که  همیشه به عنوان تعریفی از وبلاگ مطرح می گردد  آزاد نوشتن مطالب و عدم وجود خودسانسوری در مطالب وبلاگمی باشد  دلیل ترغیب بیشتر افراد به وبلاگ نویسی همین موضوع می باشد. مواردی که در سایتهای رسمی نمی شود بیان کرد  در وبلاگ می توان آن را بیان کرد و حتی نویسنده  با مسوولیت خودش روی آن مانور دهد.

در وبلاگ سازمان و هر کدام از وبلاگ کارمندان  نیز وضع به همین منوال است: مانیتورینگ فعالیتهای سازمان  در فضای سایبری، و بعضا مطرح کردن نقاط ضعف آن برای تبدیل آن به نقاط قوت یعنی به دور هرگونه وابستگی وبلاگ به سایت سازمان که همه این موارد می تواند منجر به جذب مشتری شود. یکی دیگر از فواید این وبلاگها مقابله با هجمه های غیرمنصفانه برخی سایتها علیه سازمان  می باشد اینجاست که همکاران وبلاگ نویس با حضور در صحنه به دفاع از سازمان خود می پردازند.

در مورد هزینه ها اگر منظور هزینه های  برگزاری همایشهایی بوده قطعا صلاحدید مدیریت در تقدیر و تشکر از زحمت همکاران بوده است و گرنه اعتقاد همکاران وبلاگ نویس این بوده و هست که باید بدون هیچگونه چشمداشتی در این زمینه فعالیت کنند (بنده حتی با اختصاص مبلغی به عنوان اضافه کار به وبلاگ نویسان حتی وبلاگ نویسان فعال مخالفم چون یکی از تعاریف وبلاگ نویسی عدم وابستگی رسمی به نهاد و یا سازمانی می باشد) و نه تنها وبلاگهایشان مانیتورینگ فعالیتهای سازمان باشد بلکه نقاط ضعف سازمان را نیز مطرح نمایند و از تعریف کردن خارج از عرف نیز بپرهیزند.

خلاصه

اشتراک دانش یکی از مهمترین دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات می باشد. بدین منظور می توان از روش های متفاوتی نظیر شرکت در همایش ها ، مباحث علمی ، کتاب ، روزنامه ها و سایر موارد دیگر ، استفاده نمود. هر یک از روش های فوق دارای مزایا و محدودیت های مختص به خود می باشند . محدودیت زمانی ، مکانی و میزان تعامل اطلاعاتی با مخاطبان از جمله  چالش های اساسی در ارتباط با  هر یک از روش های فوق می باشد . نشر اطلاعات و دانش شخصی با استفاده از پتانسیل های وب ( نظیر انتشار مقالات ) و وبلاگ ها ، ضمن غلبه بر محدودیت های زمانی و مکانی ، حق انتخاب مخاطب را ارج نهاده و بستری مناسب برای تعاملات اطلاعاتی  دوسویه را  فراهم نماید. انتشار دانش و تجارب شخصی در قالب وبلاگ ها ، گزینه ای پیشرفته و مناسب در ارتباط با امر تحقیقات و اطلاع رسانی صحیح و به موقع می باشد. توسعه پایدار در هر کشوری مستلزم ارج نهادن به امر تحقیق و پژوهش و اطلاع رسانی سریع و صحیح است . در صورتی که پدیده وبلاگ نویسی را از این زاویه مورد توجه قرار دهیم به جایگاه ارزشمند آنان در ایجاد شبکه های گسترده نشر دانش و ارتباطی بیشتر پی خواهیم برد( دریافت سریع بازخوردها  در ارتباط با ایده های ارائه شده ، تسهیل در ارتباط بین محققین ، طبقه بندی محتوی در زمنیه های مختلف ).

 منابع :

 http://doniayeazad.persianblog.ir/post/285/

http://www.srco.ir/Articles/DocView.asp?ID=242

http://prob.ir/

esfahan1404.blogfa.com

shourezendegi.blogfa.com

akrane.persianblog.ir

مهدی ایزدی زاده

رئیس تامین اجتماعی آق قلا

استان گلستان

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *