وبلاگ نویسی و اهمیت آن درسازمانها

مقدمه وبلاگ در دسترس ترین ابزار اطلاع رسانی برای روابط عمومی است که توان فنی خاصی را نمی طلبد. هزینه , نیروی متخصص اینترنت , قبول دردسرهای اداری راه اندازی ,پذیرش داشتن دغدغه امنیت و کار بدون اشکال , اینها […]

مقدمه

وبلاگ در دسترس ترین ابزار اطلاع رسانی برای روابط عمومی است که توان فنی خاصی را نمی طلبد. هزینه , نیروی متخصص اینترنت , قبول دردسرهای اداری راه اندازی ,پذیرش داشتن دغدغه امنیت و کار بدون اشکال , اینها چیزهائی است که برای راه اندازی وبلاگ نیاز نیست. برای راه اندازی یک وبلاگ که ناب ترین  کاربردهای وب سایت را در خود دارد, تنها  به اراده و پشتکار نیاز است و بس! دیگر اینکه مخاطبین سازمان ها و نهادها در سابقه ذهنی خود مطمئنا احساس خوشایندی نسبت به سایت های خشک و رسمی دولتی ندارند و چه بسا مراجعه حضوری را ترجیح می دهند! وبلاگ ها منجی سازمانهایی هستند که میخواهند در ارتباط مستقیم با مخاطبین باشند و حتی در صورت در اختیار داشتن سایت, وبلاگ درگاه  ورودی افراد به آن است و سبب آشتی مخاطب با سایت های به روز و جدید است.

در  سازمانها با در نظر گرفتن نیازهای مخاطب سایت هایی برای رفع تکلیف تهیه شده  که برای مخاطب دست کمی از راهروهای تو در توی سازمان ها ندارند.

در این شرایط بهترین انتخاب  وبلاگ خواهد بود که تولید و انتشار اطلاعات و ارتباط   روابط عمومی با مخاطب خود را تسهیل می کند.

وب سایت های دولتی اغلب درنقاط کوراینترنت جای خوش کرده اند وموتورهای جستجوگر هم به سراغ آنها نمی روند و در حالی  که مدیریت  محتوایی سایت  به عنوان یک کار تخصصی ارتباطی , در اختیار متخصصان شبکه و کامپیوتر است, روابط عمومی ها به دلیل در اختیار نداشتن دانش فنی , کمتر جرات پیدا می کنند برای ارتباط مستقیم با مخاطب وارد گود شوند.  وبلاگ برای  روابط عمومی  سازمان های دولتی, شرکت های خصوصی , رسانه ها و به طور کلی هر سازمانی که هدفش ارتباط بهتر با مخاطب است,به صورت بالقوه کارایی بالایی داردوتنها برای تمایزبین وبلاگ های شخصی بااینگونه وبلاگ ها که شخصیت حقوقی سازمان پشتوانه آن است ازواژه وبلاگ رسمی استفاده میکنیم واین هیچ تضادی با نوشته های ساده و غیر رسمی وبلاگ  ندارد. یعنی ممکن است یک کارشناس روابط عمومی  و ارتباط مردمی  از لهجه  یا  زبان  خاصی برای  برقراری ارتباط  با مخاطب  استفاده  کند  و این هیچ تضادی با شخصیت رسمی وی ندارد. وبلاگ نیز ارتباط صمیمانه تر سازمان و مخاطب در شبکه اینترنت است.

تعریف وبلاگ

وبلاگ از دو کلمه Web به معنای شبکه جهانی و Log به معنای گزارش روزانه یا رونوشت تشکیل شده است و به یادداشتهایی گفته می شود که توسط یک یا چند نفر به صورت روزانه , هفتگی یا گاه به گاه نوشته شده و بر روی اینترنت منتشر می شود, وبلاگ , یک صفحه وب , مشابه یک روزنامه شخصی و با قابلیت دستیابی عموم کاربران به آن است. وبلاگ ها , براساس یک نظم خاص به هنگام شده و محتوی بلاگ نشان دهنده شخصیت مولف و یا مولفان آن می باشد. اولویت استقرار و یا نشر مطلب براساس یک ساختار زمانی شکل می گیرد. در این حالت خوانندگان بلاگ ها همواره در ابتدا  جدید ترین مطلب و یا مطالب منتشر شده را مشاهده و در صورت تمایل آن را مطالعه می نمایند. اکثر وبلاگ ها دارای یک خط فکری خاص بوده و به نوعی آن را دنبال می نمایند.

وبلاگ  درواقع یک دفتر خاطرات یا نوشته های شخصی , یک فضای همکاری , یک محیط سیاسی , بازار ارائه آخرین اخبار , مجموعه ای از لینک ها, افکار خصوصی شما و نهایتا یادداشتهایی برای تمام دنیا است. وبلاگ شما می تواند هریک از این موارد باشد. میلیونها وبلاگ در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد . با وجود تمام مسائلی که مطرح شد هنوز هم  نمی توان قانون و تعریف خاصی برای بلاگ تعریف کرد. در یک کلام , وبلاگ همان وب سایت است که هرچه خواستید در آن  می نویسید.

وبلاگ زنجیره ای از متن , تصویر , موارد صوتی , تصویری و دیتا است که می تواند در یک مرورگر اینترنت دیده شود. در قلب این زنجیره سه مورد شاخص به چشم می خورد که عبارتند از : تیتر , لینک و نهایتا توضیحات. وجود یا عدم وجود هریک در هر وبلاگ اختیاری است. بعضی وبلاگ ها هرسه مورد را دارند و بعضی دیگر نه.

تاریخچه وبلاگ :

واژه وبلاگ برای اولین بار در سال 1997 توسط ((جان بارگر)) در سایت robot wisdom  به کار برده شد , اولین وبلاگ در آدرس  http://info.cern.ch  توسط (تیم برنرزلی) Tim Berners Lee (مخترع وب) ایجاد شد که در آن وی به سایت های جدیدی که در آن زمان بر روی اینترنت فعال می شدند , اشاره می نمود.

اکنون بیش از 8 میلیون وبلاگ ثبت شده و حدود 800 هزار فعال توسط فارسی زبان ها و ایرانی ها در دنیا گزارش شده است , با این حال رتبه و بلاگ های فارسی از مقام چهارم در سال های 1383 و1384 به رتبه دهم در سال 1387 تنزل کرده است که البته باز هم رتبه خوبی است.

ویژگی های وبلاگ :

1)شخصی است : یعنی توسط یک فرد نوشته می شود , نه توسط یک سازمان . به همین دلیل یک شخصیت ویژه دارد. پیراسته و ویراسته هم نیست که به همین علت جالب است.

2)روی اینترنت است : یعنی که جایی چاپ نمی شود , می توان آن را با هزینه بسیار کم , مرتبا روز آمد کرد و برای خواندنش داشتن یک مرور گر کافی است.

3)منتشر می شود: یعنی نوشته های خام طی یک روند اتوماتیک , در قالبهای پیش ساخته ریخته می شود و بالقوه در دسترس همه قرار می گیرد.

4)بخشی از یک اجتماع است : یعنی مربوط به دسته ای از افراد است که علاقه مشترکی دارند و به خاطر آن به طور مجازی دور هم جمع شده اند.

5)تعاملی است : یعنی از طریق بخشی به نام کامنت امکان انتشار نظرات خوانندگان وبلاگ در ذیل هر مطلب وجود دارد.

6)رایگان و غیر تبلیغاتی است : یعنی با استفاده از نرم افزارها یا سرویس دهندگان رایگان ایجاد و به روز می شود و غیر تبلیغاتی است چون شخصی است.

اهمیت وبلاگ نویسی برای سازمانها

ارایه اطلاعات و اخبار مربوط به سازمان ,راهنمایی مشتریان در مورد خدمات سازمان , در دسترس قرار دادن اطلاعات ساده ای نظیر شماره تلفن ها و نشانی ها , دریافت نظرها و پیشنهادها , پاسخ به پرسش های متداول از سازمان و … در وبلاگ امکان پذیر است. گرچه این به معنای عدم نیاز به وب سایت نیست , ولی در کنار وب سایت سازمان وبلاگ ها با ارایه اطلاعات مختصر و مفید , وب سایت رسمی سازمان با انبوه اطلاعات و صفحات را به عنوان پشتیبان خود دارندو به نوعی بازاریابی مخاطب را انجام می دهند.

وبلاگ های رسمی در حکم درگاه ورودی مخاطب به سایت سازمان هستند و از آنها می توان به عنوان یک سایت پورتال ارتباطی نام برد. سادگی وبلاگ نویسی فرصت حضور غیر متخصصان در محیط وب را فراهم کرده است تا پیش از آن سازمان ها ,موسسات , شرکت ها و تشکل ها با هویت حقوقی در اینترنت جولان می دادند , با وبلاگ دروازه اینترنت بر روی همگان گشوده شد و هویت مجازی انسانی شکل گرفت .

سرعت ایجاد وبلاگ نسبت به سایت های مستقل از مزیت های نسبی وبلاگ محسوب می شود. تنها با پر کردن چند فرم تحت وب می توانید شروع  به نوشتن مطلب کنید. وبلاگ معمولا نسبت به سایت ماهیتی پویاتر دارد. تغییرات در آن سریعتر رخ می دهد. اهمیت نقش خبری در وبلاگ از همین سرعت عمل وبلاگ نویسان آغاز می شود.

وبلاگ ها به عنوان منبع خبر و اطلاعات , بیش از پیش توجه رسانه ها , سیاست مداران , شرکت های بازرگانی و حتی دانشگاههای معتبر جهان را به خو جذب کرده اند.همراه با موج حضور اینترنت بدون صرف هزینه ای صاحب سایت مستقل شدن به تنهایی جاذبه ندارد. حتی شرکت ها و سازمان هایی که امکان ایجاد سایت مستقل را دارند گاهی از وبلاگ استفاده می کنند. مخاطبان سازمان ها و نهادها در سابقه

ذهنی خود به طور حتم احساس خوشایندی نسبت به سایت های خشک و رسمی دولتی ندارند و چه بسا مراجعه حضوری را ترجیح می دهند.

وبلاگ ها منجی سازمان های دولتی هستند که می خواهند در ارتباط مستقیم با مخاطبان باشند.

حتی در صورت در اختیار داشتن سایت , وبلاگ در گاه ورودی افراد به آن است و سبب آشتی مخاطب با سایت های به روز و جدید است. کمتر وب سایت رسمی سازمانی است که به صورت کامل استانداردهای فنی , طراحی و محتوای به روز و کاربردی داشته باشد.

 یکی از ویژگی های وبلاگ، بازخورد است که با نقد و اظهار نظر از سوی دیگران باعث بالا رفتن آگاهی می شود. به عبارت دیگر وبلاگ ها دارای بخش نقطه نظرات بوده که خوانندگان می توانند نظرات ارائه شده توسط سایر خوانندگان را مطالعه و نظر خود را در رابطه با موضوع مورد نظر بیان نمایند.بنابراین از آن جا که وبلاگ رسانه ای است بدون محدودیت زمانی و مکانی برای اشتراک دانش و نشر اطلاعات شخصی و فضایی است برای تعامل اطلاعاتی دوسویه، دریافت سریع بازخورها و برقرار کردن ارتباط اثر بخش با افراد دیگر در زمینه های مختلف، می توان گفت وبلاگ ها از مجلات و روزنامه ها دارای کارائی به مراتب بیشتری هستند.

وبلاگ از آن جهت که کمتر اجتماعی و بیشتر محتوا محور  است، برای کشورهایی که کاربران آن پر محتوا و کم تعامل و فرد محوراند، خروجی مجازی مناسب تری محسوب می گردد.

 کاربرد وبلاگ ها

وبلاگ ها دارای مزايا و دستاوردهای متعددی می باشند که به برخی از آنان اشاره می گردد :

    انتخاب مطلب ( داده ) : ميزان توليد و نشر اطلاعات در سطح جهان به سرعت در حال پيشرفت بوده

و روندی کاملا” تصاعدی را طی می نمايد . بديهی است در چنين وضعيتی ، حتی امکان مطالعه بخش اندکی از آنان نيز وجود نداشته و ما مستلزم استفاده از روش ها و مکانيزمهائی به منظور فيلترينگ اطلاعات و يافتن اطلاعات مورد نظر در يک رابطه خاص بدون از دست دادن منبع ارزشمند و محدود زمان می باشيم  . وبلاگ ها با تمرکز بر روی يک موضوع خاص می توانند بستری مناسب برای ارائه اطلاعات را فراهم نمايند . با مطالعه و خواندن مطالب منتشر شده بر روی يک وبلاگ که توسط فردی با علايق مشترک با شما تهيه و منشتر شده است ، احتمال يافتن مطالب مورد نظر در زمانی معقول فراهم می گردد. با ترکيب و جمع بندی مطالب منتشر شده در ارتباط با يک موضوع خاص از  چندين وبلاگ انتخابی، می توان به مجموعه ای از اطلاعات مورد علاقه، دست يافت . با توجه به اينکه وبلاگ ها خلاصه ای از ساير موضوعات مربوط به ديگران را نيز ارائه می نمايند ، آنان يک ديد اطلاعاتی مناسب  در ارتباط با يک موضوع را به مخاطب خود منتقل می نمايند. مطالب و موضوعاتی که در چندين وبلاگ مورد توجه قرار می گيرد به خواننده امکان آگاهی از  نقطه نظرات چندين وبلاگ نويس  را در ارتباط با يک موضوع خاص ، خواهد داد . بدين ترتيب خواننده  قبل از مطالعه تمام مطلب ، ديد مناسبی نسبت به آن را پيدا نمايد . به  فرآيند فوق ، triangulation  گفته می شود .

مديريت دانش و تجارب شخصی  : محتويات وبلاگ  به منزله يک بايگانی از افکار و انديشه های وبلاگ نويسان آن بوده که در مقاطع زمانی متفاوتی نوشته شده و  در صورت نياز به اطلاعاتی خاص می توان با استفاده از مراکز جستجو  و بر اساس يک کليد واژه خاص  به آنان مراجعه نمود. وجود لينک ها ی متعدد مرتبط با يک موضوع خاص که توسط مولف يک وبلاگ مشخص می گردد ، امکان دنبال نمودن وضعيت موجود در رابطه با يک موضوع خاص را در اختيآر علاقه مندان قرار می دهد .

ارتباط دو سويه : همانگونه که در بخش قبل  اشاره گرديد ، وبلاگ ها به محيط و يا رسانه محاوره ای برای مباحث عمومی و تخصصی  تبديل و امکان تعامل اطلاعاتی بين وبلاگ نويسان و خوانندگان از يکطرف و خوانندگان با خوانندگان از طرف ديگر فراهم می گردد . ويژگی فوق از ماهيت دوطرفه بودن وب به نحو احسن استفاده و آن را در جهت اهداف خود بکار می گيرد.

جامعه شبکه ای : پديده وبلاگ نويسی فرصت ها و پتانسيل های  مناسبی را در جامعه شبکه ای ، ايجاد می نمايد. نويسندگان وبلاگ ها به مرور زمان توسط خوانندگان خود شناخته خواهند شد. بدين ترتيب آنان در معرض فرصت هائی قرار خواهند گرفت که شايد هرگز تصور آن را نمی کردند. در جامعه شبکه ای هر شخص می تواند دارای سهمی در توليد و ارائه اطلاعات داشته باشد و خود نيز می تواند از دستاوردهای اطلاعاتی ديگران استفاده نمايد. شبکه فوق نظير شبکه های نظير به نظير بوده که يک کامپيوتر می تواند در يک لحظه از منابع موجود بر روی ساير کامپيوترها استفاده نمايد و هم می تواند منابع مورد نظر بر روی سيستم خود را جهت استفاده در اختيار ساير کامپيوترها قرار دهد . جامعه شبکه ای دارای ايستگاههائی ( انسان ) است که در آن هر يک سهمی در توليد و ارائه اطلاعات  و استفاده از اطلاعات ديگران را بر عهده خواهند داشت .

روتينگ اطلاعات : وبلاگ ها دارای تاثيری مثبت در خصوص چرخش آزادنه اطلاعات در يک جامعه اطلاعاتی می باشند . خواننده و نويسنده يک وبلاگ اغلب به يک جامعه و يا سازمان يکسان تعلق نداشته و برای ارتباط بين آنان مرز خاصی وجود نخواهد داشت . بدين ترتيب ما شاهد تقابل افکار ، انديشه ها در يک مقياس گسترده و جهانی بوده که زمنيه يک جامعه اطلاعاتی را ايجاد می نمايد . ايجاد چنين روابطی در دنيای خارج از وبلاگ امری مشکل و گاها” غير ممکن است.

 فن آوری و  وبلاگ

فن آوری ها و مهارت های لازم در خصوص وبلاگ ها  به سرعت در حال تغيير و تحول می باشد.علت اين همه سرعت را می توان در عوامل زير جستجو نمود :

عدم وجود انحصار  :عمليات يک وبلاگ به يک نرم افزار خاص و انحصاری و يا امکاناتی که صرفا” در اختيار يک سازمان خاص است ، وابسته نمی باشد. وبلاگ نويسان در حوزه عملکرد وبلاگ خود دارای آزادی عمل مناسبی می باشند و در هر زمان می توانند شکل ظاهری ، لی اوت و يا محتويات  آن را تغيير داده و يا ويژگی های جديدی را بدون کسب اجازه يک مقام خاص به آن اضافه نمايند. .وبلاگ ها بستر لازم برای خلاقيت انسان را در تمامی زمنيه ها  ارائه نموده  و هر يک از ساکنين اين کره خاکی قادر به شکوفائی خلاقيت خود و آفرينش محصولات متفاوت اطلاعاتی ، خواهند بود.

تعداد و تنوع گسترده کاربران :  تمامی افرادی که  در يک جامعه مدرن اطلاعاتی زندگی می کنند ، تمايل به انتشار تجارب خود ، استفاده از تجارب ديگران ، دريافت بازخورد سريع  نسبت به موارد منتشر شده ، ارزيابی نتايج و بهبود دانش و تجارب خود  را دارند( فردايمان بهتر از امروز و امروزمان بهتر از ديروز ) . وبلاگ ها يک شبکه ارتباطی قدرتمند را ايجاد نموده و پس از طرح يک ايده و يا موضوع جديد در وبلاگ ، شاهد حرکت  سريع آن در شبکه ارتباطی  خواهيم بود. بدين تريتب درصورت ارائه يک مطلب ارزشمند و صحيح ، امکان استفاده از آن در سريعترين زمان ممکن برای ديگران فراهم شده و در صورتی که مطلب منتشر شده نادرست باشد ، نويسنده آن با دريافت سريع بازخوردهای مورد نظر و بررسی آنان ، می تواند اشتباه خود را در اسرع وقت تصحيح نمايد.

ارتباط شغلی وبلاگ نويسان : تعداد زيادی از وبلاگ نويسان خود پياده کنندگان نرم افزار می باشند . در چينين مواردی آنان به عنوان وبلاگ نويس قادر به تشريح ويژگی های جديد يک محصول با کيفيتی مطلوبتر و با استفاده از فن آورهای متعدد خواهند بود .

 نقش وبلاگ نویسان سازمانی  در جلب رضایتمندی مشتریان

وبلاگ می تواند به صورت فردی و یا گروهی نوشته شود . ولی یک موضوعی که  همیشه به عنوان تعریفی از وبلاگ مطرح می گردد  آزاد نوشتن مطالب و عدم وجود خودسانسوری در مطالب وبلاگمی باشد  دلیل ترغیب بیشتر افراد به وبلاگ نویسی همین موضوع می باشد. مواردی که در سایتهای رسمی نمی شود بیان کرد  در وبلاگ می توان آن را بیان کرد و حتی نویسنده  با مسوولیت خودش روی آن مانور دهد.

در وبلاگ سازمان و هر کدام از وبلاگ کارمندان  نیز وضع به همین منوال است: مانیتورینگ فعالیتهای سازمان  در فضای سایبری، و بعضا مطرح کردن نقاط ضعف آن برای تبدیل آن به نقاط قوت یعنی به دور هرگونه وابستگی وبلاگ به سایت سازمان که همه این موارد می تواند منجر به جذب مشتری شود. یکی دیگر از فواید این وبلاگها مقابله با هجمه های غیرمنصفانه برخی سایتها علیه سازمان  می باشد اینجاست که همکاران وبلاگ نویس با حضور در صحنه به دفاع از سازمان خود می پردازند.

در مورد هزینه ها اگر منظور هزینه های  برگزاری همایشهایی بوده قطعا صلاحدید مدیریت در تقدیر و تشکر از زحمت همکاران بوده است و گرنه اعتقاد همکاران وبلاگ نویس این بوده و هست که باید بدون هیچگونه چشمداشتی در این زمینه فعالیت کنند (بنده حتی با اختصاص مبلغی به عنوان اضافه کار به وبلاگ نویسان حتی وبلاگ نویسان فعال مخالفم چون یکی از تعاریف وبلاگ نویسی عدم وابستگی رسمی به نهاد و یا سازمانی می باشد) و نه تنها وبلاگهایشان مانیتورینگ فعالیتهای سازمان باشد بلکه نقاط ضعف سازمان را نیز مطرح نمایند و از تعریف کردن خارج از عرف نیز بپرهیزند.

خلاصه

اشتراک دانش يکی از مهمترين دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات می باشد. بدين منظور می توان از روش های متفاوتی نظير شرکت در همايش ها ، مباحث علمی ، کتاب ، روزنامه ها و ساير موارد ديگر ، استفاده نمود. هر يک از روش های فوق دارای مزايا و محدوديت های مختص به خود می باشند . محدوديت زمانی ، مکانی و ميزان تعامل اطلاعاتی با مخاطبان از جمله  چالش های اساسی در ارتباط با  هر يک از روش های فوق می باشد . نشر اطلاعات و دانش شخصی با استفاده از پتانسيل های وب ( نظير انتشار مقالات ) و وبلاگ ها ، ضمن غلبه بر محدوديت های زمانی و مکانی ، حق انتخاب مخاطب را ارج نهاده و بستری مناسب برای تعاملات اطلاعاتی  دوسويه را  فراهم نمايد. انتشار دانش و تجارب شخصی در قالب وبلاگ ها ، گزينه ای پيشرفته و مناسب در ارتباط با امر تحقيقات و اطلاع رسانی صحيح و به موقع می باشد. توسعه پايدار در هر کشوری مستلزم ارج نهادن به امر تحقيق و پژوهش و اطلاع رسانی سريع و صحيح است . در صورتی که پديده وبلاگ نويسی را از اين زاويه مورد توجه قرار دهيم به جايگاه ارزشمند آنان در ايجاد شبکه های گسترده نشر دانش و ارتباطی بيشتر پی خواهيم برد( دريافت سريع بازخوردها  در ارتباط با ايده های ارائه شده ، تسهيل در ارتباط بين محققين ، طبقه بندی محتوی در زمنيه های مختلف ).

 منابع :

 http://doniayeazad.persianblog.ir/post/285/

http://www.srco.ir/Articles/DocView.asp?ID=242

http://prob.ir/

esfahan1404.blogfa.com

shourezendegi.blogfa.com

akrane.persianblog.ir

مهدی ایزدی زاده

رئیس تامین اجتماعی آق قلا

استان گلستان

درباره admin