وقتی که در سیستم درمانی هیچ چیز سرجایش نیست

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. سیما رحمتی نژاد گفت:

  جناب آقای اسفندیار کمال تشکر را از ارائه مقاله بسیار عالی و ژرف نگر شما دارم و بر خود لازم می دانم در ادامه مطالب جنابعالی موارد زیر را یادآور شوم :
  تفکر، گناهی است نابخشودنی; چرا که لحظه ای شک کردن در مقبولات عام جماعت علم زده، جامعه را از رسیدن به قافله تمدن و تکنولوژی باز می دارد! همه به دنبال تربیت متخصصانی کارآمد هستند; کارگران ماهری می خواهند که چرخهای تمدن تکنولوژیک را سریعتر بچرخانند. از اینروست که رشته های مهندسی و پزشکی خواهان فراوان دارند. و تقریبا تمام پست های مملکت در اختیار متخصصان است، نه متفکران. دیگر کمتر کسی است که بپرسد پیشرفت چیست؟ چرا جوامعی که توسعه تکنولوژیک پیدا کرده اند، پیشرفته تلقی می شوند و دیگران عقب مانده؟ اصلا «پیش » کدام است و «پس » کدام؟ تمام اینها مفاهیمی پذیرفته شده تلقی می شوند که ایمان به آنها از واجبات است و هر کس آنها را قبول نکند «متحجر» و دچار «جمود فکری » است.سعادت بشر در پیشرفت اوست. پیشرفت بشر ملازم با رفاه بیشتر است. تکنولوژی تامین کننده رفاه بیشتر است. جامعه ای پیشرفته است که به توسعه تکنولوژیک دست یافته… اخلاق و تربیت انسانی هم منشا گرفته از تمدن است. مهم نیست که بشر چه تفکری داشته باشد. مهم انسانیت است.هر سنتی که در برابر پیشرفت و ترقی بایستد منکوب است. نوگرایی و تجدد از صفات طبیعی بشر است…چرا این حرفها به نظر ما «تحصیل کردگان » بدیهی جلوه می کند. جز این است که ما پرورش یافته نظام آموزشی هستیم که همه چیز – از جمله انسان – را فدای پیشرفت تکنولوژی می کند؟ این نظام آن چنان ما را مسخ می کند که نیاز تکنولوژی را نیاز خود می پنداریم و توسعه تکنولوژی را پیشرفت انسانیت!و اکنون پا را فراتر نهاده و مسخ آن شده ایم واینجاست که قفس آهنین ماکس وبر در قالب تکنوپولی بر افکار و عاداتمان سایه افکنده است و باید چاره ای بیندیشیم.

 2. سیما رحمتی نژاد گفت:

  جناب آقای اسفندیار
  مقاله شما بسیار ژرفانگر ، ارزنده و کارشناسی بود و عمیقا به مفهوم تکنوپولی اشاره نمودید ،با تشکر از زحمات بی شائبه جنابعالی .

 3. رضا فرزادی گفت:

  جناب آقای اسفندیار
  سلام
  اشاراتی بسیار درست و نسبتا کامل به این حوزه داشتید دفاع بسیار مناسبی از صندوق تامین اجتماعی و بیمه ها داشتید که فنی و مستدل بودهٰ از این مقاله بسیار بهره برده ام.

 4. محمد گفت:

  عالی بود.

 5. فتحی گفت:

  در سال ۱۹۴۱ میلادی کشف پنی سیلین دانش پزشکی بشر را به دو قسمت تقسیم کرد قبل و بعد از آن و بصورت ناگهانی عملکرد درمان و پزشکی ارتقا یافت.

  اما در سال ۲۰۰۰ میلادی درک سیستم پزشکی از مفاهیم سلامت بصورت گسترده ای تغییر یافت . این مورد پزشکی را وارد هزاره سوم کرد.

  شاخصهای سلامت تغییر یافته است. آموزش پزشکی تغییر یافته است. نحوه استفاده از تکنولوژِی تغییر یافته است.

  مهمترین شاخصه سلامت ترکیب آن با رفاه اجتماعی است ساختاری که اسکلت آن را همین تامین اجتماعی تشکیل خواهد داد.

  پزشکی ایران در قرن بیستم جا مانده است فقط ابزار مدرن به دست افراد قدیمی افتاده است که خود خطر بزرگی است.

 6. سینا گفت:

  متاسفانه سازمان ما از این مباحث فاصله زیادی داره و به همین خاطره که هیچ واکنشی نسبت به هدر رفت منابع نشون نمی ده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.