چه کسانی در دولت روحانی چنین تصمیماتی می گیرند؟

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. کاشف گفت:

  نگاهی که از حدود ۱۵ سال پیش به خصوصی سازی در کشور شده است نگاهی سرمایه مدار و ضد منافع کارگری است. متاسفانه دولت قبل با شعار عدالت خود به بزرگترین دولت ضد عدالت تبدیذ شد و اکنون نگراتنیم که این دولت با شعار تدبیر وامید خود به بزرگترین بی تدبیری برای صندوق های بازنشستگی تبدیل بشود.
  در همه کشورهایی که به توصیه های بانک جهانی گوش کردند بعد از بحران ۲۰۰۸ از این روشها دست شستند و مجددا روی به شیوه های مدرن تر مستمری بازنشستگی آوردند که متاسفانه هنوز از این تجربه در کشور ما درس گرفته نشده و گویا تقدیر شده که ما همیشه همه چیز رو دوباره و چندباره آزمون و خطا کنیم.

 2. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام
  البته به احتمال زیاد این مساله به کارمندان دولت فشار خواهد آورد ولی عملا در نهایت باعث توسعه صندوق بیمه موجود در تامین اجتماعی خواهد شد و به احتمال زیاد در نهایت ما دو نوع بیمه پایه خواهیم داشت تامین اجتماعی نبروهای مسلح و سازمان تامین اجتماعی که میتواند باعث توسعه سازمان ما گردد.
  منتهی خطری که سازمان ما را تهدید می کند تزریق ابتکارات اینچنینی به درون سازمان ما است که باید مراقبت نمود.
  نکات قابل بحث:
  این مساله هم باعث کوچک شدن ساختار دولت میگردد.
  یعنی در حال بیرون ریختن بار اضافه از کشتی دولت هستند.
  در شرایط طبیعی هیچ ساختاری نمی تواند کار سازمان تامین اجتماعی را انجام دهد و کپی سازی هزینه زیادی میخواهد .
  توسعه تامین اجتماعی چه به لحاظ کمی و کیفی دور از ذهن نیست.
  اکنون خیلی از شرکت های تابعه دولت پرسنل رسمی خود را بیمه سازمان ما می کنند که در این شرایط اقبال بیشتری از تامین اجتماعی خواهد شد.
  شرکت نفت و خیلی از شرکتهای تابعه دولت نیز این مطلب را متوجه شده اند که بیمه تامین اجتماعی قابلیت اتکا بیشتری دارد.
  منتهی باید مراقب حرکات دستوری و جلوگیری از اجحاف از طرف دولت باشیم .
  توسعه کشور توسعه صنعت و حتی توسعه دولت از راه رو تامین اجتماعی خواهد بود.
  فقط باید مراقب حفظ قواعد و استانداردها در سازمان باشیم این وظیفه همه کارکنان است.
  در واقعیت تامین اجتماعی با تفکر عملیات حمایتی و مشارکتی بین نسلی مبتنی بر جامعه مدرن ترین شیوه باز نشستگی در ایران و کشور های مختلف جهان است.
  نوعی هم افزایی در این مشارکت اجتماعی موج میزند.

 3. دكتر مظفر كريمي گفت:

  باسلام. آنچه در لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری پیش بینی شده، تبدیل صندوق بازنشستگی کشوری به یک سیستم پس انداز انفرادی است. این طرح در واقع، اجرای همان پیشنهادی است که آقای دکتر عبده تبریزی در سازمان تأمین اجتماعی مطرح کردند و کاملاً عاری از اثر بازتوزیعی و بیمه ای است.
  خطر این نوع طرح اینست که سیستم بیمه ای را به سیستم ناکارآمد بانکی متصل می کند درحالی که طرح های مشابه دنیا (که البته تکمیلی است) منحصر به سرمایه گذاری بانکی نیست و سودآورترین روش سرمایه گذاری را با انتخاب شخص بیمه شده انتخاب می کند.
  متأسفانه این نوع نگاه به بیمه های اجتماعی متأثر از دیدگاه های دو دهه قبل بانک جهانی است. در حالی که بانک جهانی و طرفداران این نظریه طی ده سال گذشته این تفکر را آزموده و به غلط بودن آن پی برده اند و برای اصلاح خطاهای گذشته، طرح نظام تأمین اجتماعی چندلایه با محوریت طرح های بازتوزیعی را ارائه کرده اند، نظریه پردازان داخلی در تفکرات دو دهه قبل باقی مانده و سعی در قانونی کردن آن دارند.
  تعمیم این تفکر می تواند برای سازمان تأمین اجتماعی نیز یک تهدید جدی باشد و در صورت قانونی شدن، ما را از روند رو به توسعه نظام های تأمین اجتماعی جهان دور خواهد کرد.
  نگاه برخی از دوستان به کشورهای جنوب شرق آسیاست که اصولا تجربه بیمه اجتماعی نداشته اند و همچنان در وضعیت صندوق های احتیاط و حساب های پس انداز هستند. درحالی که ما از سال ۱۳۲۸ به بعد مدل صندوق احتیاط را کنار گذاشته و مدل بیمه های اجتماعی از نوع اروپا را به اجرا گذاشته ایم.
  کاش تصمیم سازان و تصمیم گیران اینگونه طرح ها، سواد علمی خود را به روز می کردند و تجربه کشورهای آمریکای لاتین را در مورد اجرای طرح های حساب انفرادی با دقت بیشتری ملاحظه می کردند.
  و کاش به جای غلبه نگاه ها لیبرالی افراطی، دیدگاه های عدالت طلبانه مبتنی بر سیاست های نظام جمهوری اسلامی و فرهنگی ایرانی هم مد نظر قرار می گرفت.

  • دکتر پوستین دوز گفت:

   با سلام
   ضمن تشکر از دوست خوبم جناب آقای خادمی بخاطر طرح مطلب مذکور،
   با نظرات جناب آقای دکتر کریمی موافق می باشم.

 4. آذرخرداد گفت:

  ضمن تشکر از نظر جناب دکتر کریمی – متأسفانه اعوان و انصار دولت قبل ریاکارانه در حال برنامه ریزی برای ریزش آرای دولت تدبیر و امید هستند و هشدارهای برخی اندیشمندان و قلم بدستان هم از سوی مدیران دولت یازدهم به تند روی تعبیر شد جناب آقای روحانی و مدیران ارشد وی در سازمانها و وزارتخانه های تابعه دیر نیست که به اشتباه تاریخی خود و اعتماد بیجایی که به بدنه عملیاتی نیروهای پیرو نظرات جناب احمدی نژاد کردند پی ببرند . اما افسوس که به اعتقاد بنده در آن زمان پشیمانی سودی نخواهد داد و آقایان خواهند فهمید که مومن باید زیرک باشد و از یک سوراخ دوبار گزیده نشود .

 5. اشراقی گفت:

  با سلام و احترام

  با توجه به حساسیت موضوع ذکر موارد زیر ضروری به نظر میرسد:

  کار کرد تامین اجتماعی یک کارکرد امنیتی است . چه به لحاظ مقابله با مخاطرات داخلی یا خارجی.
  تامین اجتماعی همبستگی اقشار واقوام را بیشتر می کند لذا ظریب امنیتی در مقابله با تهدید خارجی را افزایش میدهد. همچنین شکافهای اقتصادی و اجتماعی را کاهش میدهد که خود ظریب امنیت داخلی را بالا میبرد.

  تامین اجتماعی عامل توسعه عدالت اقتصادی واجتماعی است.

  تامین اجتماعی مرکز اطلاعات درآمدی و اقتصادی اشخاص است لذا زمینه لازم اطلاعاتی برای امور رفاه اجتماعی و حمایتی را فراهم میسازد.

  تامین اجتماعی محل تولید محتوی دانشی در امور بیمه است.

  تامین اجتماعی توانایی نظارت بر امور سلامت را به عنوان یک خریدار عمده دارد. یعنی تامین اجتماعی می تواند عامل مهمی برای اصلاحات در بخش سلامت کشور باشد.

  بایددر این خصوص بیشتر نوشت و صحبت کرد.

 6. صادق گفت:

  با عرض سلام و ضمن تائید نظر جناب کاشف لازم میدانم نظر دوستان گرامی را به چند نکته جلب نمایم:
  دوستان و سروران گرامی حتما این بیت از سروده شاعر نامی ناصرخسرو را به یاد دارند که فرمود:
  بر تیر نظر کرد و پر خویش بر آن دید
  گفتا زکه نالیم که «از ماست که بر ماست»
  متاسفانه وقتی به ریشه شکل گیری پاره ای از این افکار که نگاه میکنی، می بینی زایده تفکر به ظاهر کارشناسی عده ای از همین بچه های خودمان است. همان هائی که با یادگیری کورسوئی از الفبای تامین اجتماعی خود را کارشناس تلقی نموده و برای آنان که با جغرافیای تامین اجتماعی ناآشنا بودند، نقش تئوریسین های کارکشته سازمانی را اجرا کرده و می نمایند. این دوستان که حتی نقطه نظرات کارشناسی آنها در جمع کارشناسی نیز مورد تائید و اجماع نظر قرار نگرفته هرزگاهی طرح و ایده های مشعشع خویش را در این وزارتخانه و فلان نهاد و سازمان و با فلان نماینده و قس علیهذا طرح می نمایند.
  خوشبینانه ترین نگاه این است که دوستان ما قصد بدی ندارند ولی از آنجا که چندسالی در فلان سمت بوده و یا با فلان صاحب منسب چای میل کرده اند، امر بر انها مشتبه شده و نظرات شخصی خود را که برای خودشان البته محترم است در قالب نقطه نظرات کارشناسی شده سازمانی به خورد خلق الله می دهند. بعد آتش همین نظرات دامن سازمان را می گیرد.
  کسی با اظهار نظر دوستان مخالف نیست به شرط انکه قید بفرمایند این نظر شخصی انهاست و صدالبته لطف کرده قدری آینده نگر بوده و ندانسته تیشه به ریشه سازمان نزنند.
  اگر تعدادی از دولت مردان مدبر امیددار با نگاه سرمایه داری صرف به مقوله بیمه های اجتماعی نگاه می کنند من شخصا تعجب نمی کنم . از این ها با فرهنگ جهش یافته حجره های بازار و آمیخته با اظهارنظرهای نخ نما شده بانک جهانی بیش از این انتظار نمی رود. ولی از برخی دوستان خود تعجب می کنیم که سر سفره بیمه های اجتماعی نشسته و همه دار و ندارشان از این سازمان است و بعد این طرف و آنطرف مشاوره می دهند و ناظر علمی بر پژوهش های کشکی هستند و قس علیهذا
  اگر بگوئیم حمیت سازمانی می گویند تعصب قبیله ای دارد ولی امیدوارم حداقل آزادگی سازمانی خود را دستخوش مطامع عده ای غیر ننمایند.
  انشالله

 7. کارمند درمان گفت:

  سلام شما از قانون مدیریت خدمات کشوری و اینکه ممکن است چه بلائی سر بازنشستگی بیاورد صحبت می کنید و از بی قانونی مدیریت در سازمان خودمان نمی گوئید که چطور یک مسئول دفتر معاونت چه اختیاراتی دارد و چه ها می کند و با سپری کردن چندین معاونت همچنان یکه تازی می کند و با روشهای گشتاپویی و ایجاد رعب و وحشت برای خود حکومت درست کرده و اصلا معاون ایشان هستند و حکم حکم ایشان و نظارت صفر. بابا اول قصه درون رو دست کنید و بعد غصه بیرون رو بخورید
  خدایا شر بندگان نادرستت را از سر ما کم کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.