“کارگزاری های اولیه تامین اجتماعی” یا “احداث نمازخانه کنار مسجد”

مطالب مرتبط

۳۳ دیدگاه‌

 1. شیران گفت:

  با سلام
  در اواخر دهه ۱۹۹۸-۱۹۹۰ شاهد تحولاتی در بخش های امور دولتی کشورهای پیشرفته بوده ایم که پذیرش این تفکر به معنای یک حوزه علمی جدید در بخش امور دولتی بود.
  سه خط مشی بنیادین در این پارادایم مد نظر بود که عبارت است از:
  ۱-تاکید بر ارزیابی عملکرد و کارایی.
  ۲-تقسیم و پراکنده کردن بوروکراسی های امور دولتی به صورت اداراتی که بر پایه پرداخت بهای خدمات بوسیله مصرف کننده با یکدیگر معامله کنند.
  ۳-استفاده از شبه بازار و قرارداد با بخش خصوصی به منظور توسعه رقابت و کاهش قیمت تمام شده و توجه به مفاهیم نوین مدیریت (ستاده های معین، قراردادهای کوتاه مدت، مشوق های پولی و ازادی عمل در مدیریت).
  سیاستهای سازمانی (فصل ۱-مواد پنجگانه) در راستای اصل ۴۴ و … خود استنباطی از اصول سه گانه مدیریت دولتی نوین است که تعدادی از کشورهای توسعه یافته ضمن رعایت، با شعار پایان دادن به دولت رفاه در ممالک خود به موفقیت های چشمگیری دست یافتند که البته در ایران نیز تا حدودی به رفتار دفاتر خدمات ارتباطی و پلیس ۱۰+ میتوان اشاره نمود. اما هنوز راهی بس طولانی در پیش است. اما در سازمان ما علت عدم موفقیت را باید خیلی عمیق تر به روشهای علمی مطالعه و رصد نمود که بطور اجمالی به چند مورد نظری برادر عزیز جناب شهاب اشاره نموده که خود مشتی بود ازاین خروار. اما صادقانه اگر به فعالیت کارگزاریها توجه نماییم شاید در یک نگاه و در یک کلام بگوییم که هیچ یک از ایده ال های مدیریت مدرن فوق الذکر اجرا نگردیده بلکه مشکلاتی را نیز بعضاایجاد نموده اند که قابل بررسی است.

 2. با سلام و عرض خسته نباسید به حضور جناب شهاب/از حسن نظر ایشان نسبت به این کمترین سپاسگذارم. البته نمیدانم” توان خارق العاده در تصدی مسئولیت ” را از چه منظری مطرح فرمودند ولی من سیر شغلی بدون یک پله پرش در سازمان داشته ام و در زمان مدیر عاملی جناب آقای دکتر کرباسیان به سمت رئیس اداره منصوب شدم و مقاله مزبور در این رشد سازمانی نقش داشت و همانطور که جناب شهاب به خوبی اشاره کردند ذهن خلاق و چشم تیز بین جناب آقای دکتر کرباسیان این ایده را رصد نمود و در دوره ایشان دستور طراحی و اجرای آنرا به موسسه عالی پژوهش دادند و بخاطر دارم جناب فراهانی و تیمی از همکاران در حال تدوین طرح بودند ولی برخی از همکاران سازمان که سمپاتی یکی از تشکلهای کارگری را داشتند جلوی اجرای آنرا در دوره جناب دکتر کرباسیان گرفتند. جا دارد یادی از مرحوم جواهری و مرحوم دکتر پناهی بکنم که در جریان برگزاری کنگره و بعد از ارائه خیلی در مورد آن صحبت کردند و پیگیر بودند. و اینکار در زمان جناب دکتر ستاری فر هم کرارا مطرح شد ولی برخی دوستان مانع اجرا شدند تا اینکه مرحوم دکتر شبیری نژاد که یادشان بخیر و روحشان شاد باد، حکمش را در قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی بعنوان یک رکن و الزام گذاشتند و مقدمات کار در دوره مدیر عاملی جناب آقای دکتر شریف زادگان مهیا شد و به تصویب شورایعالی رسید و در دوره مدیر عاملی جناب آقای دکتر سلیمانی اولین کارگزاریها در تهران با همت مرحوم روزیفراخ و جناب آقای برین و در سیاهکل گیلان راه اندازی شد. ولی متاسفانه در ۸ سال گذشته نحوه اجرای آن تغییر یافت و روند توسعه آن متوقف شد در حالی که در هدفگذاری اولیه ایجاد ۱۰۰۰ کارگزاری مطرح بود. لازم است از زحمات دوست و همکار عزیزم جناب آقای نظریان و همکارانشان در دفتر نظارت و ارزشیابی امور استانها و نیز سرکار خانم فرخزادی که زحمت زیادی در این زمینه در معاونت امور استانها(یادش گرامی باد) متقبل شدند تشکر کنم. با تشکر مجدد از جناب شهاب

 3. سعید تاجیک گفت:

  درود بر همگان
  ممنون که در خصوص کارگزاری ها نیز نقدی صورت گرفت.
  اما نکاتی قابل تامل:
  اولا:
  راهبردهای کلان جهت کوچک سازی بدنه دولت و سازمانهای بزرگ:

  ۱-آزادسازی
  Liberalization  فعال در تمامی ابعاد جامعه (سیاسی _امنیتی _ فرهنگی _ اجتماعی _اقتصادی و صنعت )
   دولت دخالت کاملی در سیاستگذاری و اجرا و نظارت ندارد .
  ۲-خصوصی سازی
  Privatization  عمدتا در اقتصاد (بانکداری و بیمه ) را در بر می گیرد.
   دولت سیاستگذار بخشهای فوق است.
  ۳-کاهش تصدی
  Outsourcing  عمدتا بخش خدمات اجتماعی را در بر می گیرد.
   سیاستگذاری و نظارت با دولت وسازمانها است.
   وظایف اجرایی که اجرای آن با بخش خصوصی می باشد.

  با توضیحات جدول فوق (که پس از انتقال به اینجا به هم ریخته شد) مشاهده می شود در سازمان تامین اجتماعی برون سپاری صورت گرفته نه خصوصی سازی.

  ثانیا:عوامل موفقیت برون سپاری:
  استاندارد کردن کار.
  تعریف دقیق کار و نتیجه آن.
  ارجاع مناسب کار.
  نظارت مناسب در حین اجرا.
  تحویل گیری دقیق و درست.
  نیازی به توضیح نیست که سازمان به عنوان واگذارنده کار تا کنون نتوانسته به دلایل متعدد که در این متن و مکان نمی گنجد، برون سپاری را کامل و جامع انجام دهد و البته جای تعجب نیست چرا که در کدام حوزه بیمه، درمان و سرمایه گذاری جامع و کامل بودیم که در این مقوله باشیم.
  واین نکته مهم است که بدانیم تمامی ابهامات و ایرادات به سازمان بر می گردد نه ماهیت کارگزاری. (کاربرد چاقو برای جراحی و پوست کندن میوه و قتل و…)
  فلذا برای بیان انتقاد یادمان باشد زمانی که نقدی صورت می گیرد اولا تمامی واقعیت ها گفته شود (چرا که منافع و مزیت ها در کنار معایب به صورت مستمر به مدیران ارشد سازمان گزارش می شود و سعی سیستم مبتنی بر بهبود آن است) و ثانیا نقدی سازنده باشد که راه حل بهتری ارائه دهد در غیر این صورت تخریب است و بس. ثالثا این را بدانیم که برونسپاری دارای منافع متعددی است و زمانیکه تمامی اجزاء سیستم با هم همراهی کنند به نقطه آرمانی مد نظر شما دوستان خواهد رسید.
  به زودی مقاله ای در خصوص مبانی اولیه برونسپاری و موفقیت سایرین در این حوزه جهت آشنایی شما سروران گرامی تهیه و منتشر خواهد شد.

  باقی بقای دوستان

 4. آفتابی گفت:

  ضمن تشکر از جناب شهاب، که یکی از تاثیرگزارترین پرسنل سازمان در حوزه اطلاع رسانی و فرهنگی بودند که متاسفانه با بی مهری مدیریت وقت سازمان از داشتن چنین افرادی بی نصیب شد.
  اما در خصوص کارگزاری دریافت خدمات اجرایی در سازمان های بزرگ و واگزاری این نوع خدمات با بخش خصوصی امری گریز ناپذیراست . متاسفانه بدلیل عدم آگاهی و اشرف روسای شعب که در صف اول ارتباط با کارگزاری ها می باشند این نوع واحد ها را بعنوان هوو قلمداد می کنند که این عامل بعلاوه برخوردهای چندگانه با کارگزاری ها باعث عدم موفقیت در ماموریت کارگزاری ها بعنوان بخش خصوصی می باشد. به نظر می رسد، اتومبیلی با موتور جت برای پیشرفت و روانسازی امور طراحی شده ولی با ریسمانی محکم به تریلر ۱۸ چرخ سازمان وصل شده که توقعات مورد نیاز از یک کارگزاری تا کنون محقق نگردیده است.

 5. سلام مجدد
  ضمنابنظرم جناب منوچهری راد هم یک کار کارشناسی آکادمیک در خصوص مقایسه هزینه تمام شده خدمات در برون سپاری و درون سپاری انجام داده بودند و همچنین جناب خواک که میتواند مطرح شود.

 6. با سلام
  ایده و تفکر خلاق افراد بستگی به مدیریت آن توسط مدیران و مسئولین دارد و چه بسا مدیرانی هستند که یک ایده و تفکر ساده و یا پیشنهاد را مدیریت نموده و آن را تبدیل به یک قانون و یا یک ابزار در جهت توسعه سازمانی بکار برده اند و چه بسا مدیرانی هم که متاسفانه بهترین ایده و تفکر را به راحتی دفن نموده اند
  که جا دارد اینجا از سخنرانی آقای روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در جمع نخبگان استفاده نمود که میفرماید:
  استعداد برتر را باید مراقبت کرده تا استعداد برتر باقی بماند، اولین سخن این است که چه کنیم این استعداد برتر بتواند در مسیر برتر ماندن یا حتی برتر شدن از آن چه که هست باقی بماند و دوم اینکه چگونه این استعداد در خدمت جامعه وکشور قرار گیرد.
  حال امثال آقای حیدری یک تفکر و ایده و پیشنهادی مطرح نموده اند و میتوانست این ایده در حال حاضر به یک نقطه قوت سازمان تبدیل گردد ولی متاسفانه بعضاً با افکارو ذهن بسته و با مدیریت غیر علمی نتوانستند آن را بخوبی مدیریت نمایند
  بحث خصوصی سازی و برون سپاری خیلی مهم و ضروری است که این خصوصی سازی به چه شکل و شیوه ای جریان یابد
  و متاسفانه بعضی از این خصوصی سازی و برون سپاری در آمورش و پرورش در بعضی مناطق بسیار زیبا و در بعضی مناطق بسیار بد رواج دارد مثل مدارس غیر انتفاعی که در بعضی از مناطق خانه مسکونی کوچک و قدیمی را اجاره و تبدیل به مدرسه نموده اند و در یک اتاق سه در چهار ۳۰ الی ۵۰ نفر دانش آموز جا داده اند و دبیران بازنشسته را با حقوقی کم بکارگرفته و متاسفانه از رانت دوستی و محفلی نیز استفاده میکنند .
  این موضوع در سازمان نیز جاری و ساری است و این وظایف بعهده مدیران عالی سازمان است که به ایده و تفکر و پیشنهادهای همکاران بها و در بحث نظارت و اهمیت موضوع چگونه عمل نمایند تا شان سازمان رعایت گردد .

 7. افشاری گفت:

  باسلام
  با تشکر از جناب شهاب . بیان نقصان ها در هر حال و با هر زبانی که باشد همواره می تواند موجب خیر باشد حتی نقد با جهت گیری منفی.
  صرف نظر از مثبت یا منفی بودن ماهیت وجودی کارگزاریها (که بنده شخصا به آن اعتقاد دارم و باید در جهت ساماندهی و اعتلای آن به منظور آزاد سازی بدنه سازمان و پرداختن به امور حاکمیتی تلاش کرد) یادمان باشد که دیکته نانوشته غلط ندارد و نباید با پیش آمدن هر اشتباهی ، صورت مسئله را پاک کرد ، بلکه باید به دنبال راه حل گشت.
  موفق باشید

 8. رضا شهاب گفت:

  ضمن تشکر از همه دوستان محترم چند نکته را لازم به ذکر میدانم :
  ۱- نکته سنجی جناب آقای حیدری بواقع قابل تقدیر اس . منظورم “و تصدی “بود که در اشتباه تایپی “در تصدی ” نگارش شده بود.
  ۲- از اظهار لطف جناب آقای آفتابی بینهایت ممنونم. اما یاد آور میشوم در زمان مدیریت جناب آقای دکتر ذبیحی حدود ۴۵ هزار همکار مورد بی مهری قرار داشتند که بنده نیزیکی از آنها بودم. اما چون” راه در رو!” داشتم، خودم را بازنشسته زود هنگام کردم.
  ۳- خدمت دوست بسیار ارجمندم جناب آقای مهندس افشاری نیز که نقش ارزنده و شبانه روزیشان در کنار جناب آقای دکتر ستاری فر در ساماندهی اطلاعات را هرگز فراموش نخواهم کرد، یاد آور میشوم:
  بنده نیز اساسا با ایجاد کارگزاری ها نه تنها مخالف نیستم، بلکه وجود گسترده و نظام مند آنها را نیازی حیاتی برای سازمان تامین اجتماعی می دانم.
  اما عرض بنده فقط این است: اگر میهمانی وارد خانه ما شد، ظرف میوه را جلوی وی قرار دهیم نه خودمان ! زیرا معتقدم این کار” فرهنگی تر” است.
  ضمنا قرار بود تعداد کارگزاریها حدود ۱۰۰۰ واحد شوند که ظرف این ۸ سال فقط ۱۴۰ یا ۱۵۰ مورد بوده است. چرا؟
  انصافا یک دیکته ساده نباید این همه غلطهای فاحش داشته باشد.
  اصولا مثل اینکه عادت سازمان است که فکرهای خوب را ضعیف و پیچیده اجرا کند. در دوران اشتغالم وقتی نظر رئیس موزه کاخ نیاوران را هنگام بازدید از موزه و نمایشگاه سازمان در طبقه دوم ساختمان شهید معیری پرسیدم به آرامی در گوشم گفت: این کار مثل احداث مغازه تعویض روغنی در طبقه دوم است!
  در پایان عزیران را به مطالعه مطلب “توسعه فرهنگی تامین اجتماعی (چالشها و راهکارها) همراه با آنالیز گستره ها ” مندرج در”تامین پرس”که به بررسی میدانی همین گلوگاهها و همچنین مخاطب شناسی در سازمان تامین اجتماعی پرداخته، جلب می نمایم.
  موفق باشید

  • افشاری گفت:

   برادر عزیزم جناب آقای شهاب
   از اظهار لطف جنابعالی بینهایت سپاسگذارم. صرفا درخصوص سوال جنابعالی در خصوص عدم توسعه کارگزاریها که احتمالا سوال بسیاری از دوستان است عرض کنم که در سال ۸۷ ابتدا مصوبه هیات محترم مدیره به منظور بررسی وضعیت توسعه را به تعلیق انداختند و متعاقبا مصبه هیات وزیران و دولت محترم در خصوص عدم محوز توسعه دفاتر مشابه توسط سازمان و ارگانها صادر گردید به همین دلیل حتی برخی از بزرگوارانی که مجوز آنها به توشیح مدیر رسیده بود مجوز صدور نیافته و مشکلات عدیده ای را برای سازمان فراهم آورد که برخی از آنها از جانب ذینفعان کماکان مورد پیگیری است.
   با احترام

 9. ضمن تشکر از مطالب جالب آقای شهاب و تایید انتقادات وارده، بنظر من با توسعه بخش آی تی و خدمات الکترونیک و با توجه به نوع کارهایی که به کارگزاریها محول شده است، می توان انتظار داشت ضرورت و نیاز سازمان به شکل موجود کارگزاریها تا اندازه زیادی برطرف شود.
  براستی اگر طرح جایگزینی کارتهای درمانی هوشمند با دفاتر درمانی فعلی، و اخذ اینترنتی کلیه لیستها و پرداخت های مختلف حق بیمه ، تحقق یابد دیگر فعالیتهای چندانی برای کارگزاریها باقی نمانده و صرفه جویی های بسیاری از این نظر ایجاد خواهد شد.

 10. ناشناس گفت:

  سلام خدمت تمام بزرگواران
  استفاده از کارگزاری ها در شرایطی که می بایست از توسعه شعب جلوکیری می شد ایده و طرح بسیار خوبی بود و مصوب شد اما از آنجا که طراح محترم از وسط راه مجبور به آن شد که سکان امور استانها را دست دیگری بسپارد و همکاران حوزه های مورد نظر هم دعوای شعبه اقماری ( دفتر برنامه ریزی ) و کارگزاری ( گروه کارگزاری های رسمی ) راه انداختند و اطلاعات نادرست و ناقص به تصمیم گیران سازمان ارائه دادند ( البته ناگفته نماند آقای حیدری در این میان زحمت زیادی کشیدند تا ذهنیت افراد را نسبت به اشکال پیش آمده پاک نمایند زیرا هر دو طرح در زمان ایشان و توسط خودشان مطرح و در دو جهت با اهداف مختلف و زیر بنای متفاوت مصوب گردید و به قول خودشان این دو طرح در مقابل یکدیگر نبودند بلکه در امتداد هم حرکت می کنند )
  به هر ترتیب در آن زمان این طرح با رویکردی غیر از آنچه که در حال حاضر می بینیم مدیریت شد و در زمان آقای حیدری هم پیش بینی می شد که با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از خدمات نوین رفته رفته ایجاد شعبه و به تبع آن استخدام کارکنان و … به صلاح و صرفه نمی باشد
  چیزی که در حال حاضر می بینیم ایجاد یک تشکل در مقابل تصمیم گیری های سازمان و مقاومت های مربوط به آن است به طور مثال شعب با کارگزاری های تحت پوشش خود درگیر توسعه دریافت لیست به شکل الکترونیکی هستند و این امر کاملاً طبیعی است زیرا مبلغی که از محل دریافت لیست و صدور برگ پرداخت برای کارگزاری ها بدست می آید با توسعه این طرح تعدیل و رفته رفته از بین خواهد رفت
  حال باید به این فکر باشیم که در هر توسعه اینچنینی چگونه با این چالش روبرو شویم بعبارتی طرحی که در یک زمان موجبات راحتی خیال را فراهم می ساخت حال با وجود چنین مقاومت هایی خود یک معضل پیش رو است
  اگر طرح را همانگونه که از ابتدا تصویب شده بود راهبری و مدیریت می کردند در حال حاضر واحدهای اجرایی را در بکارگیری تکنولوژی دچار مشکل نمی کرد
  اکنون معلوم نیست این طرح اینچنین راهبری شده برون سپاری است یا خصوصی سازی یا هیچکدام یا هر دو !!!
  امید است سازمان بتواند هرچه سریعتر بر این مشکلات غلبه کند

 11. سلام به همه همکاران بزرگوار
  اگرچه کارگزاریها پس از تغییرات مدیریتی سال ۱۳۸۴ وتوسط عده ای از همکاران غریبه پرست و برای خود شیرینی مورد خدشه واقع شد و بعضا آنرا رقیب شعب اقماری فرض کردند(درحالی که هر دو ایده از من بود و بحث باجه ها و شعب اقماری را در سال ۱۳۷۴ در زمان بازنگری تشکیلات شعب طراحی کرده بودم و تا مرحله تصویب در هیات مدیره محترم سازمان هم پیش رفته بود) و هم توسعه عمودی و افقی آن محدود شد(یعنی افزایش تعداد و هم افزایش خدمات قابل واگذاری) و هم به خطا بعنوان جایگزین شعبه پیاده شد یعنی اینکه گفتند بجای مراجعه به شعبه بروید کارگزاری در حالی که در طرح اولیه و مصوب قرار بود کارگزار از طریق ویزیتور(مروج بیمه) به کارفرما مراجعه کند و کارهای او را بگیرد و در محل کارگزاری انجام دهد و یا ببرد به شعبه و بدین طریق دیگر کارفرما نیازی به تعطیلی خط تولید یا ترک محل کار نداشت و کارگزاری هم نیاز به خرید و اجاره محل کار بزرگ نداشت که تعادل هزینه و درآمدش به هم بخورد و برای افزایش حق العمل مطالبه بیشتری بنماید و… و از طرفی هم ساختار شعب متناسب با واگذاری تغییر نکرد و افراد آزاد شده ناشی از کاهش حجم مراجعات برای نظارت بر کارگزاری ها بکار گرفته نشدند و… ولی درهر حال با نظر جناب آقای رضازاده مبنی بر عدم نیاز به کارگزاری ها در آینده موافق نیستم چرا که ضریب نفوذ کامپیوتر در جامعه بطور اعم و در مخاطبان سازمان بطور اخص پایین است و اتفاقا کارگزاری ها میتوانند حلقه واسط (کامپایلر) خوبی برای طرحهای نوین سازمان باشند و ضمن اینکه به دلایل گوناگون خدمات رو در رو در سازمانهای بیمه گر اجتماعی لازم و ضروری است حتی اگر تمامی مقدمات و لوازم خدمات الکترونیکی و اینترنتی تامین اجتماعی مهیا و پاسخگو باشد. مشکل این است که ما قیمت تمام شده هر واحد خدمت در سازمان (شعبه و اسناد پزشکی و شعبه اقماری و…) را نداریم که با هزینه های متناظر کارگزاری مقایسه کنیم درنتیجه قضاوت صحیحی نداریم وقس علیهذا

 12. سعید تاجیک گفت:

  سلام بر همه همکاران و بزرگواران شناس و ناشناس
  ممنون از همه بابت نظرات شخصی و کارشناسی و رهنمودهای خوب جناب آقای حیدری

  اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست از مسلمانی ماست

  در حوزه کارگزاری ها هم اهداف و مکانیزم اجرایی در قسمت تئوری و تا عمل تغییراتی پیدا نمود که از بیت بالا چنین برداشت می شود که یک چیز عادی !!! تلقی می گردد.
  قانون گذار و ضابطه نویس همه هم و غم خود را برای جلوگیری از تفاسیر متعدد از قوانین و ضوابط می گذارد ولیکن مجریان و بعضا ناظرین بر اساس خواست ها شخصی و داشته ها و تجربیات خود آنرا تغییر می دهند .
  از طرفی بعضا افرادی بدون اطلاع و شناخت از ماهیت ، کارکرد و مزایای برونسپاری نظراتی ارائه می دهند که چون مستند با آمار و اطلاعات نمی باشد قابل طرح موضوع نمی باشد و اینجانب هم سعی بر آن دارم تا از این وبگاه (وبگذر- درگاه و…) عمومی برای اطلاعات سازمانی استفاده نکنم و تنها به ارائه یک نکته کوچک بسنده می کنم :

  تمام بودجه عمرانی سال ۱۳۹۲ سازمان (جهت خرید زمین و ساختمان) کفایت خرید صرفا یک ساختمان جهت یکی از شعب تیپ یک ممتاز را نداده و تمام حق الزحمه پرداختی بابت کارگزاری های رسمی کل کشور در سال ۱۳۹۱صرفا به میزان یک چهارم بودجه عمرانی مربوطه است .
  تامل بفرمائید که هزینه یک شعبه فقط زمین و ساختمان نیست، هزینه های پرسنلی ، تجهیز ، اداری، عوارض ، مالیات و…را در بر دارد.
  ملاک تیپ بندی نیز در حال حاضر تعداد بیمه شدگان و نیمی از مستمری بگیران است . یعنی کارفرمایان ملاک تیپ بندی نیستند و دو گروه اخیر (بیمه شدگان و مستمری بگیران) بیشترین مراجعاتشان بابت دفترچه درمانی – تامین اعتبار- کمک های کوتاه مدت و بلند مدت است و با بار مراجعه این بخش ها بسیار فراوان . که به لطف خداوند متعال و همکاری کارکنان سازمان بیش از نیمی از امور پر مراجعه در حال حاضر واگذار شده و نیم دیگر در مرحله واگذاری است.(به امید خدا)
  اینترنتی شدن لیست حق بیمه – هوشمند شدن دفاتر درمانی و هر فرآیندی که باعث کاهش حجم مراجعات به واحدهای اجرایی گردد آرمان کارشناسان سازمان است . کارگزاری های رسمی جهت دوران گذر از وضعیت فعلی به وضعیت ایده آل گزینه بسیار مناسبی هستند اما با هوشمند شدن دفاتر درمانی ، مفقود شدن کارت هوشمند و از کارافتادن آن موجب گسیل شدن مخاطبین به شعب نخواهد شد؟ پس واحدی برای رفع مشکلات نیاز خواهیم داشت . اینترنتی شدن لیست ها بسیار خوب اما اطلاعی از ضریب نفوذ رایانه و اینترنت در کشور داریم؟؟ سراج ، کفاش، نقاش ،رزاز،بزاز ، صافکار،مکانیک و هزاران شغل و صنف دیگر در محل کار خود رایانه ای دارند که انتظار اینترنتی شدن تمام لیست ها را داریم ؟؟ از طرفی اول برادری خود را ثابت کنیم بعد دنبال جایگاه آرمانی باشیم ؟ اعتماد سازی کرده ایم؟؟ همین الان کارفرما یا بیمه شده برای احقاق حقوق خود با لیست پرفراژ شده سازمان مراجعه می کند، در واحدهای اجرایی می بایستی کمیته ای برای تائید آن تشکیل شود . عواقب بروز ایراد فنی و تعجیل در امور با نیات خاص صرفا ایجاد بی اعتمادی است و بس. بنابراین مخاطبین سازمان و صنوف به یک حلقه واسط برای ارسال اطلاعات خود نیاز خواهند داشت که کارگزاری های رسمی نمونه ای از این حلقه واسط ها است .
  ودر آخر اینکه برای مراجعه کارگزاران به محل کار کارفرما و بیمه شده تدابیری اندیشیده شد که گوشه ای از آن در حال اجراست و ضوابط بعدی آن در دستور کار هیات محترم مدیره.
  ممنون از رهنمودهای همگی. باقی بقای دوستان

 13. علیرضامختاری گفت:

  با سلام و ادب خدمت همه عزیزان و صاحبنظران. اندیشه و نگاه جناب اقای حیدری در خصوص ایجاد کارگزاریها قابل تقدیرمیباشد بایستی عرض کنم بعضی از بزرگواران نظرات و رضایتمندی مراجعه کنندگان را مد نظر قرار نداده اند و از طرفی کارگزاریها بار سنگینی را از دوش شعب و ازدحام ارباب رجوع بخصوص در پایان ماه برداشته و خلاء کمبود نیروی انسانی واحدها را تا اندازه ای پاسخ داده. شایان ذکر است بسیاری از کارکنان (کاربران) شاغل در کارگزاریها در حوزه درامد و حسابهای انفرادی نیروهای کارامد و از دانش خوبی برخوردارشده اند

 14. افشاری گفت:

  باسلام و احترام
  توجه و استقبال از این موضوع بیانگر اهمیت جایگاه آنست.
  بحث مکانیزه شدن فرایندها از جمله لیستهای اینترنتی ، کارت سلامت هوشمند وغیره ، موضوع امروز و دیروز سازمان نیست که وابستگی خاصی به کارگزاری داشته باشد.
  راهکار موضوع را سازمانها و شرکتهای موفق مختلف از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار تجربه کرده اند .مثال بارز آنهم کارگزاریهای بورس هستند که ابتدا به صورت کاملا مجزا از تالار عملکرده و پس از مکانیزه شدن امور به راهکار ارتباط مخاطب از کانال کارگزاری روی آوردند که دارای مزایای بسیاری است.
  بنابر این سازمان (حتی در بدترین و بدبینانه ترین شرایط ) می بایست به چیزی شبیه بنچ مارکینگ روی بیارود.
  توضیح اینکه هیچیک از مخاطبین سازمان بورس و اوراق بهادار (فعالان عرصه بورس آنلاین) امکان دسترسی مستقیم به خرید و فروش سهام را ندارند و حتما می بایست این ارتباط از طریق کانال ارتباطی کارگزاریهای بورس صورت گیرد. اتفاقی که می افتد اینستکه اولا یک فیلتر قوی برای تصفیه وتسویه ورودیها صورت می گیرد، ثانیا فعالیت کارگزاریها محدود نشده بلکه علاوه براینکه چند برابر می شود ، حق الزحمه مربوطه نیز به صورت اتوماتیک و خودکار از حساب مخاطب کسر می گردد به عبارت دیگر یک همسفرگی کاملا معقول و دوجانبه صورت گرفته است.
  فرایندی که در کارگزاریها به هر شکل صورت می گیرد در واقع دارای یک ارزش افزوده است، یعنی مخاطبین ترجیح می دهند خدمات خود را در این محیط دریافت کنند که حتما دلیلی هم برای آن دارند ، لذا باید بهای آن صرف نظر از اینکه سازمان در قبال بیمه شدگان خود مکلف به ارائه خدمت است (صرفا از طریق مخاطب) به کارگزاری پرداخت گردد (همانگونه که در تمامی سازمانهایی که خدمات خود را برونسپاری کرده اند انجام می شود).
  آنچه مسلم است اینستکه در جهانی که از دهه هشتاد میلادی به دنبال چابکسازی و واگذاری فرایندهای غیر حاکمیتی و میدانی به بخش خصوصی (بنا به دلایل مختلف) بوده اند ، بازگشت به عصر حجر و توسعه واحدهای ملکی با هزینه های گزاف معقول به نظر نمی رسد. بنابر این باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا سربازی را که در صفحه شطرنج به پیش برده ایم به عقب بازنگردانیم بلکه تلاش کنیم تا آنرا به وزیری در عرصه ارائه خدمات بدل کنیم و این میسر نیست مگر با همدلی و هم افزایی نه با …..
  چشم ها را باید شست
  جور دیگر باید دید
  موفق باشید.

 15. آفتابی گفت:

  با سلام
  به خوبی به خاطر دارم حدودا سال ۸۵ یا ۸۶ نمایشگاهی در محل مجلس شورای اسلامی ترتیب داده بودیم و نماینده شرکت شمس تامین بعنوان مجری تهیه و تولید کارت درمان به جای دفترچه با یک دستگاه و چند نمونه کارت و توضیحاتی در خصوص ارائه این کارت در آینه بسیار نزدیک وعده هایی به نمایندگان آن دوره مجلس می دادند. قصد از یادآوری این پروژه اعلام تخلفات و هزینه های میلیاردی بابت خرید دستگاه های یادشده نیست بلکه گفتن ضرب المثل معروف مشت نمونه خروار است. دوستان هنوز سیستم پیپرلس در تمام واحدهای سازمان جاری نیست. هنوز امور مالی امضا دیجیتال را بطور کامل قبول ندارد. هنوز امکان دریافت لیست بصورت الکترونیکی از مرحله تست اولیه بعد ازبیش از دوسال محقق نشده است. خاطرم هست که در زمان آقای دکتر حافظی شعبه یک بصورت آزمایشی شروع به دریافت لیست الکترونیکی کرد. بیاییم واقع بین باشیم. به نظر بنده نفس وجود کارگزاری برای تسهیل دسترسی شرکای اجتماعی به خدمات سازمان مفید و موثر می باشد. حال اگر خدماتی که ارائه می کند ناقص است. مدیریتش اشکال دارد. نحوه واگذاری غلط بوده است ما نباید خود طرح را زیر سوال ببریم. آیا واقعا الان این امکان وجود دارد که با امور خود را به مراکز خدمات دولت الکترونیک ارائه کنیم؟!!!

 16. ضمن تشکر از نظرات بزرگواران
  اجازه دهید مقایسه ای بین خدمات یکی از بانکها مثل بانک ملت و سازمان تامین اجتماعی از نظر خدمات الکترونیکی داشته باشیم. من و شما برای پرداخت اقساطمان دیگر به شعب بانک مراجعه نمی کنیم . از طریق سایت اینترنتی بانک، قبوض مختلف را پرداخت می کنیم، بین بانکها و حسابهای مختلف پول جابجا می کنیم و …. خلاصه بجای ساعتها معطل شدن در مسیر رفت و آمد و صفوف بانک، تکمیل فرم و کاغذبازی و خیلی مسائل دیگر در کمال آرامش و امنیت از منزل یا محل کارمان کارهای بانکی مان را انجام میدهیم.
  حال چه اشکالی دارد مبلغ حق بیمه از طریق اینترنت به حساب سازمان واریز شود. با واریز حق بیمه، اعتبار کارت هوشمند درمانی بصورت اتوماتیک شارژ شود. از طریق سایت اینترنتی در خواست انتقال سوابق و برخی از خدمات داده شود و … وقتی مستمری بگیری فوت می کند اطلاعات مربوطه در همان روز ثبت فوت در شهرداری یا سازمان ثبت احوال به سایت سازمان هم ارسال شده و با سیستم مستمریهای سازمان لینک شود و …
  طبیعتا برخی از امور در حال حاضر قابلیت مکانیزه شدن به صورت اینترنتی را ندارند، ولی در صورتیکه اهداف فوق تحقق یابند نه تنها از هزینه های پرداختی به کارگزاریها کاسته خواهد شد بلکه حجم کار و هزینه های پرسنلی و اداری در شعب نیز بطرز قابل توجهی کم خواهد شد.
  مطمئنا ارباب رجوع بیشتر از ارتباطات رو در رو با کارکنان سازمان، خواهان سرعت، سهولت و دقت در خدمات مورد نیازشان می باشند.
  درست است ضریب دسترسی عموم مردم به اینترنت مثل کشورهای پیشرفته نیست ولی نمی توان انکار کرد که امروزه میزان دسترسی و رواج اینترنت و خدمات اینترنتی خیلی بیشتر از گذشته است و چه بخواهیم و چه نخواهیم هم جامعه هم سازمان به آن سمت و سو خواهد رفت. چند سال قبل وقتی که کارگاه ها ملزم به ارائه دیسکت شدند همین کفاشی ها و بقالیها و … این دیسکتها را چطور تهیه می کردند؟ معمولا نزدیک شعب کافی نت ها و یا مغازه هایی بودن که با هزینه ناچیزی این کار را برای مشتریان انجام می دادند. الان هم همینطور. امروز دیگر خیلی از سازمانها الزاما برخی از خدماتشان را بصورت اینترنتی ارائه می دهند. مگر ثبت نام برای یارانه ها چگونه اتفاق افتاد؟
  بنظر من یکی از مشکلات اصلی در این حوزه از فقدان استراتژی و چشم انداز ناشی می شود. به جرات می توان گفت سازمان و کارکنان آن هیچ تصویر روشنی از چشم انداز سازمانی مثلا در ۵ سال آینده ندارند. یعنی تصوری از وضعیت مطلوب و مورد نظر سازمان وجود ندارد. بعنوان مثال در حوزه IT سازمان می خواهد در ۵ سال آینده در چه نقطه ای باشد و …
  یکی از مشکلات هم این است که ما مثل بانکها رقیب نداریم و در نتیجه نیاز به رقابت و جلب رضایت مشتریانمان نمی بینیم. علتهای دیگری هم هست …

 17. سعید تاجیک گفت:

  با سلام و درود بر شما بزرگواران

  فقط چند نکته:

  ۱-سازمان در خاورمیانه جز اولین ها در شناخت ، فهم و درک ضرورت و بکارگیری رایانه بوده است.
  ۲-آرزو و آمال پیشینیان و حالیان و آیندگان دستیابی به سازمان الکترونیکی و دریافت خدمات برخط (آنلاین) است .
  ۳-کارشناسان هم مخالف نیستند و این گونه تلقی نشود که ما مخالف دستیابی به سازمان الکترونیک و اتوماسیون هستیم چون آنهایی که مخالف و مانع هستند نان و آبی برایشان دارد!!! ، کارشناسان فقط نقد می کنند که مسیر و روش دستیابی بسیار طولانی شده و در این بین نوکیسه هایی وجود داشتند که منفعت شخصی را بر منفعت همگان با پول حق الناس ترجیح داده اند. تقریبا و یا حتی یقینا روش و مسیر اشتباه بوده است.
  ۴-اوضاع در حال حاضر مساعد و هوای اصلاح و اعتدال در حال ورزیدن است و این گوی و این میدان…
  ۵-هر کس برای خدمت به بشریت گامی هر چند کوچک بردارد خیرش خود خداوند باشد.

 18. با سلام به همه دوستان
  جناب آقای رضازاده گرامی
  مشکل همین جاست که سازمان تامین اجتماعی به هزار و یک دلیل قابل مقایسه با بانک…نیست.مضافا به اینکه همه میدانند که اتوماسیون CBاست وبویژه آنکه بانکها تک محصولی و تک مشتری هستند ولی سازمان تامین اجتماعی چند محصولی و چند مشتری است وبانکها یک سیستم پولی(شاید هم مالی یا اقتصادی)هستند ولی سازمان یک سیستم اقتصادی-اجتماعی و طرفه تر آنکه سیستم تامین اجتماعی ایران در هیچ جای دنیا یافت نمیشود که بتوان سیستم مکانیزه آنها را کپی کرد.
  شما برای اثبات ادعای خود به بحث ثبت نام یارانه ها اشاره کردید و این درحالی است که ورود وزارت امور اقتصادی و دارایی و بویژه مرکز آمار ایران به بحث ثبت نام یارانه ها یک انحراف و یک فکاهی است که البته بامقاصد سیاسی صورت گرفت و نتیجه آنکه در حال حاضر تعداد یارانه بگیران از جمعیت کشور بیشتر است والان۳۰۰۰۰۰۰نفر یارانه بگیر مجازی!!!داریم

 19. باسلام مجدد. ببخشید جمله دوم بدین صورت است: همه میدانند که سیستم اتوماسیون بانکها یک سیستم وارداتی بوده است و در بهترین حالت از نمونه خارجی آن کپی برداری شده است. ولی نمونه سیستم بیمه ای سازمان تامین اجتماعی ایران در دنیا نادر است که خودش مدیریت درآمد و هزینه کند و اینقدر تغییرات قانونی و مقرراتی از بیرون و برخلاف تمامی اصول و قواعد بیمه ای به آن تحمیل شده یا بشود.
  در سال ۱۳۸۶ شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین با شرکت در مناقصه و از بین ۵۰ شرکت پروژه پایگاه اطلاعات نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی را طراحی و ارائه کرد که میتوانست مبنای پرداخت یارانه ها قرار گیرد. توجه داشته باشید اطلاعات سازمانهای بیمه گر که در آن بانک تجمیع شده و بروز رسانی میشد اطلاعات “ثبتی و عملیاتی” است و اطلاعاتی که مرکز آمار جمع کرد غالبا رویکرد سرشماری دارد و بروز رسانی نشده است و بدینگونه افراد یارانه بگیر بیش از جمعیت است. ولی بنابر مقاصد سیاسی این بانک و وزارتخانه متولی آن کنار گذاشته شد و کار به انحراف رفت. فلذا همانطور که سایر دوستان مطرح کردند هم اتوماسیون و هم برون سپاری در سازمان نوپا است و یک تعلیق و وقفه طولانی هم طی هشت سال گذشته بر آن حادث شده است و باید صفر و صد نگاه نکنیم هم اتوماسیون و هم برون سپاری و هم شعب اقماری برای سازمان لازم و ضروری بوده و خواهند بود و در مورد کارگزاری ها هم میتوان سه نوع کارگزاری داشت. گارگزاری حقوقی با مراجعه مخاطبین، گارگزاری حقوقی بدون مراجعه مخاطبین (استفاده از مروج بیمه شبیه ویزیتور بیمه های خصوصی) و کارگزاری های حقیقی یا مروجان بیمه که میتوانند نقش کارفرمای مجازی را برای جذب بیمه شدگان ایفاء کنند.

 20. با تجدید سلام
  در مورد آرزوی داشتن رقیب برای سازمان تامین اجتماعی اگرچه مباحثی در این زمینه وجود دارد که قابل بحث است و آن اینکه آیا در فقدان نظام چند لایه تامین اجتماعی و در حالی که بیمه پایه و همگانی رایگان برای همه وجود ندارد آیا رقابتی کردن بیمه اجتماعی اجباری مزدبگیران میسر است. بطور مثال اگر آرزوی شما تحقق یافت و یک کارگر برای عدم اخذ پوشش بیمه ای از سوی کارفرما به هیاتهای تشخیص و حل اختلاف رفت و رابطه مزد بگیری احراز شد کدامیک از سازمانهای و صندوقهای رقابتی بایستی پوشش بیمه ای به او بدهند؟ حتما قرار است ریسکهای پائین بروند به صندوقهای خصوصی و رقابتی و ریسکهای بد به سازمان تامین اجتماعی سرازیر شوند. مضافا به اینکه آرزوی جنابعالی در حالت انفعال سازمان طی دوره ۸ سال گذشته در قالب قانون برنامه توسعه تصویب شده و قرار است صندوقهای خصوصی بازنشستگی با ۱۰ سال تضمین دولت!!!!ایجاد شود و اتفاقا ارکان مشعشع و متولیان مطنطن سازمان در همین اواخر دولت قبلی بخشنامه برنامه استراتژیک صادر کردند و این ماده را بعنوان استراتژی سازمانی مبنای برنامه قرار دادند در حالی که باید اصلاح آن وجهه همت قرار میدادند (خوب است که این متون ترجمه نمیشود وگرنه ISSA & ILO بایستی بخاطر این مصوبه ایران را اخراج میکردند)الان شما یک شرکت خدمات نظافتی را نمیتوانید با دوره تضمین یا فعالیت ۱۰ ساله در ثبت شرکتها به ثبت برسانید بعد سرنوشت چند نسل باید به صندوقی سپرده شود که فقط ۱۰ سال ضمانت دارد؟!
  در هر صورت بنظر میرسد درون سپاری و برون سپاری در سازمان تامین اجتماعی توامان لازم است ولی بجا و متناسب و مناسب و نمی توان برای رد یا قبول یکی از روشها برخی اصول سازمانی را خدشه دار کرد.اگر هدف تسهیل و تسریع در دسترسی و استفاده از خدمات باشد و ما ملاحظات جامعه تحت پوشش را در نظر بگیرم “همه باید اسباب بزرگی آماده کنند” وگرنه سخن گفتن از رقابتی کردن با مخالفت نسبت به برون سپاری مناسبت ندارد.

 21. باسلام و احترام به همه بزرگوارن
  ضمن تشکر از استاد حیدری عزیز،
  دریافت اینترنتی لیستها در تعدادی از شعب پایلوت، اعلام مکانیزه سوابق بین شعب، سیستم اتوماسیون اداری، طرح پایلوت کارت هوشمند درمانی، سیستم نامنویسی متمرکز بیمه شدگان، و ده ها طرح در دست اجرای دیگر نشان می دهد که با الگوبرداری از سازمانهای تامین اجتماعی سایر کشور ها و یا بدون الگوبرداری از آنها می توان در این زمینه گامهای مفید و موثری برداشت. اما کندی و پراکندگی امور و فقدان برنامه جامع ، بلندمدت و استراتژیک در حوزه سیستمهای اطلاعاتی، عدم تمرکز و تاکید مدیریت های عالی سازمان در سالهای گذشته باعث عقب ماندگی سازمان در این حوزه شده است.
  در خصوص آرزوی داشتن رقیب برای سازمان، باید گفت آرزوی من کارآمدی و پویایی سازمانی است نه داشتن رقیب. اما ظاهرا قاعده این است که در شرایط انحصاری پیشرفت کند شده و رضایت مشتری حاصل نمی شود. در واقع من بدنبال شرایطی هستم که برنامه ها و سرنوشت کاری سازمان و کارکنانش، تا این حد وابسته به نظرات فردی و سلیقه ای برخی از افراد قرار نگیرد. بلکه شرایط و ساختار مطلوب، رفتار مطلوبی را بوجود آورد. شاید سه جانبه گرائی به معنای واقعی کلمه بتواند تا اندازه ای باعث کارآمدی بیشتر شود، شاید شفافیت بیشتر سازمانی و افزایش نظارتهای عمومی بر سازمان کارآمدی سازمان را بیشتر کند، و شاید هم کمی رقابت باعث چابکتر شدن سازمان گردد. معمولا در یک فضای رقابتی، فرصت و زمینه ای برای هدر دادن منابع، بی برنامگی، رابطه گرایی، فساد اداری، بی توجهی به رضایت ذینفعان و مشتریان و … وجود نخواهد داشت.
  در برنامه پنجم توسعه هم مجوز تشکیل صندوق های بازنشستگی صادر شده است (در ماده ۲۸ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه آمده است: «به منظور فراهم نمودن شرایط رقابتی و افزایش کارآمدی بیمه های اجتماعی و جلوگیری از ایجاد هرگونه انحصار یا امتیاز ویژه برای صندوقهای بازنشستگی اعم از خصوصی، عمومی، تعاونی و یا دولتی اجازه داده میشود صندوقهای بازنشستگی خصوصی با رعایت تضمین حقوق بیمه شدگان و بازنشستگان صندوق مربوطه حداقل به مدت ده سال بر اساس آئین نامهای که به تصویب هیأت وزیران میرسد ایجاد گردد.») لذا بنظر میرسد درآینده نزدیک شرایط انحصاری موجود از بین خواهد رفت، و سازمان ناگزیر باید خود را برای عملکرد رقابتی و چالش های اساسی در آینده نزدیک آماده نماید. بدون شک موفقیت های قبلی و روشهای کاری گذشته نمی تواند تضمینی برای پیروزی در مقابل سازمانهای کوچک، منعطف، دانش مدار و مشتری گرا در آینده باشد.
  لازم به ذکر است در سالهای اخیر شرکت های بیمه، طرحهایی را مشابه با بیمه بازنشستگی ایجاد نموده اند و روزبروز مشتریان بیشتری را جذب می نمایند. علاوه بر این تقویت فضای رقابتی در داخل سازمان، باعث بروز و رشد استعدادهای کارکنان شده و زمینه را برای تقویت مهارتهای کاری و توانمندتر شدن کارکنان و در نتیجه پویایی و توانمندی سازمان فراهم می نماید.

 22. افشاری گفت:

  باسلام
  فناوری اطلاعات، مکانیزه شدن سامانه ها، وضعیت دولت، رقابتها و غیره هیچ منافاتی با ماهیت وجودی کارگزاریها ندارد.
  باید برای خدمت رسانی هرچه بهتر به تمامی اقشار جامعه ، از تمامی پتانسیلهای موجود و ممکن از قبیل دستگاههای خودپرداز، سامانه های اینترنتی، اینترانتی، تلفن همراه، وب کیوسک ، شعبه، کارگزاری، اقماری، باجه خدمت رسانی و هر ابزار دیگری استفاده کرد. چرا برخی از دوستان تصور می کنند وجود یک راه خدمت راسانی رافع مسئولیتها و یا کفایت امور است. اتفاقا یکی از راهکارهای رقابت همین است که تا حدممکن درگاههای ارائه خدمت افزایش یابد.
  موفق باشید.

 23. رضا شهاب گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی
  و با تشکر ازهمه عزیزان که ابعاد گوناگون مسائل کارگزاریها و مشکلات پیش روی آنها را در قالبهای نظری و تحلیلی مورد نقد و بررسی قرار دادند. در این مدت نیز دوست بسیار ارجمندم جناب آقای مهندس جنانی مدیر کل محترم دفتر کارگزاری‌های سازمان تأمین‌اجتماعی نیز در سخنرانی خود که در سایت سازمان منتشر شد به درستی فرمودند:
  “برون‌سپاری یکی از مهمترین راهکارهای تحول در سازمان‌ است” و یاد آور شدند:” برون‌ سپاری در تأمین‌اجتماعی از طریق کارگزاری‌های این سازمان انجام می‌شود که براساس قوانین موجود و مصوبات هیأت‌ امنا امکان فعالیت دو نوع کارگزاری شامل کارگزاری‌های اقماری شعب و کارگزاری‌های جایگزین شعبه فراهم شده است، اما با توجه به محدود بودن امور واگذار شده به کارگزاری‌ها و اینکه کارگزاری‌ها هنوز نمی‌توانند تمامی خدمات شعب تأمین‌اجتماعی را به مراجعه‌کنندگان ارائه دهند؛ تاکنون کارگزاری‌های جایگزین شعب امکان فعالیت نیافته‌اند.”
  در فرمایشات برادر ارجمند جناب آقای مهندس جنانی دو نکته در خور تعمق و بررسی است.اول کارگزاریهای اقماری، دوم محدود بودن امور واگذار شده به کارگزاری‌ها و اینکه کارگزاری‌ها هنوز نمی‌توانند تمامی خدمات شعب تأمین‌اجتماعی را به مراجعه‌کنندگان ارائه دهند و ناچارا تاکنون کارگزاری‌های جایگزین شعب امکان فعالیت نیافته‌اند.
  بنده نیز در ادامه طرح موضوع باید اضافه کنم در سازمان تامین اجتماعی (به طور کلی و نه فقط در خصوص کار گزاریها) متاسفانه بسیاری از مواقع نگاه سیاسی، کمی، غیر کارشناسی، محدود و هیجانی برخی از مسوولین محترم سازمان بر خیلی از تصمیمات از جمله برون سپاری ها چربیده که ما حصل این نگاه همان طرز چیدمان کارگزاریها در اطراف شعب است. گویی مثل اینکه قرار است مانند کسبه هایی که برای خود در برخی خیابانها بورس آهن الات، طلا وجواهر، کاشی و سرامیک، صوتی وتصویری، شوینده و بهداشتی و … درست میکنند، در خیابانهای حوالی شعب تامین اجتماعی هم “بورس تامین اجتماعی “درست شود!
  اولا باید عرض کنم قمر به سیاره هایی می گویند که “اطراف” سیارات و کرات دیگر میچرخند و فاصله قابل توجهی با آنها دارند اما زیگیل زایده ایست که به بدن چسبیده که صد البته نباید با قمر اشتباه شود.
  ثانیا برون سپاری ها به شیوه های” قمری ” بایدعلاوه بر توجه به صرفه و صلاح سازمانی نگاه مردم سالارانه نیزهمراه داشته باشند.
  در همین راستا توجه عزیزان را به عین خبری که از سایت اداره کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی استخراج شده جلب میکنم که بواقع مردم (مخاطبین سازمان) را در کلیه تصمیماتش دخیل دانسته است:
  (شعبه اقماری هادیشهر- شعبه مادر شعبه جلفا- تاریخ تاسیس : ۱۳۸۶٫۰۲٫۱۲
  مختصری در مورد روند تاسیس شعبه: با توجه به اینکه بیشتر جمعیت شهرستان در هادیشهر سکونت دارند و اغلب محل کار آنها در شهر جلفا است و فاصله هادیشهر تا جلفا ۱۶/۵ کیلومتر می باشد … جهت خدمات بیشتر به بیمه شدگان اقدام به تأسیس شعبه اقماری هادیشهر گردیده است)
  ثالثا در طی ۸ سال گذشته اگر یک فرد با مدرک تحصیلی دیپلم وارد دانشگاه در رشته پزشکی می شد، امروز یک متخصص تمام عیار در این رشته به شمار می آمد. آیا این مدت، زمان کمی برای رفع مشکلات برون سپاری ها از طریق کارگزاریها بوده است ؟ براستی چرا ” باتوجه به محدود بودن امور واگذار شده ” به کارگزاری‌ها و اینکه ” کارگزاری‌ها هنوز نمی‌توانند تمامی خدمات شعب تأمین‌اجتماعی” را به مراجعه‌کنندگان ارائه دهند؛ تاکنون کارگزاری‌های جایگزین شعب امکان فعالیت نیافته‌اند.”؟ اینها نکاتی است که ظاهرا در ذهن متولی محترم کار گزاریها نیز علامت سوال ایجاد کرده است!
  بی مناسبت نیست یادی کنم از استاد گرانقدر خودم برادر ارجمند جناب آقای رضا پوریان که ریاست گزینش و ریاست تخلفات اداری سازمان را بطور همزمان بر عهده داشتند. روزی از ایشان پرسیدم مگر در گزینش افراد اصلح و تایید شده به سازمان وارد نمی شوند که باز شاهد برخی تخلفات هستیم
  ایشان فرمودند “چینش نامناسب و فقدان نظارت کافی از عوامل تخلفات به شمار می آیند. چینش سازمانی نیروی انسانی و نظارت دقیق بر فعالیت آنها جزو ماموریت های ما نبوده و از وظایف ذاتی ساختار کلی و شیوه های برنامه ریزی نظام سازمانی محسوب می شود.”
  بنا براین نیک می دانیم کلیه متولیان محترم دارنده کارگزاریها از مدیران برنامه ریز، معتمد و شایسته سازمان بوده اند پس قطعاوجود اشکالات برنامه ای در این حوزه را بدون هیچ تردیدی باید در کارکرد های ستادی سازمان تامین اجتماعی جستجو کرد.
  موفق باشید

 24. علی رحمانی فر گفت:

  سلام و عرض ادب دارم خدمت تمامی بزرگواران
  ضمن تقدیر و تشکر از جناب آقای شهاب به خاطر قدر شناسی و قدر دانی از بزرگان در سازمان تامین اجتماعی و یاد آوری بزرگی حضراتی همچون جناب آقای حیدری .
  البته جمله تیتر نوشته خود گویای تمام مطالب می تواند باشد .ولی از این هم فراتر داشته ایم .آن هم به دلیل اشتباهات و نبودن مطالعه کافی در ابتدای اجرای طرح .والبته اقدامات خوبی هم انجام و جلوی کار گرفته شد . ولی ای کاش می شد با تغییر روحیه کارکنان شعب دارای کارگزاری دوباره کار را به درون سازمان کشوند چرا که این روش برون سپاری با توجه به اینکه حجم بالای بیشتر کارها هم اکنون در خود شعب انجام گرفته و لقمه آماده را به کارگزاری داده ایم .
  مثلا مراحل نامنویسی و ثبت مشخصات کامل سجلی که کار دستی و انسانی است را به شعب و چاپ دفترچه که وقت کمی میگیرد را به کارگزاری داده ایم .
  دریافت لیست را به کارگزاری و کنترل لیست و تطابق آن با قوانین و مقررات درآمدی سازمان را به شعب واگذاشته ایم .
  البته با راه اندازی سامانه ارایه لیست اینترنتی و واریز غیر حضوری دیگر کار برون سپاری در درآمد به خودی خود انجام شده و واگذاری امور به کارگزاریها دیگر توجیهی نخواهد داشت .
  سپاسگزارم

 25. یک بیمه شده گفت:

  سلام
  هدف از نوشتن این دیدگاه اعتراض نیست بلکه نقد وضعیت کنونی است. امروز به پزشک مراجعه کردم دو برگ از دفترچه درمان تامین اجتماعی من باقیمانده بود. پزشک در یک برگ دارو و در برگ دیگر دستور سونوگرافی را درج نمود و برای نوشتن آزمایش دیگر برگی نمانده بود. با پرس و جو نزدیکترین کارگزاری تامین اجتماعی را پیدا کردم و درخواست تعویض و صدور دفترچه جدید را دادم. متصدی مربوطه گفت باید به کارگزاری مستقر در حوزه شعبه ای که کارفرمای شما حق بیمه را در آن شعبه واریز می کند، مراجعه کنی و این امکان در اینجا فراهم نیست. عرض کردم کار فوری دارم و امکان تردد ۲ ساعته درون شهری برای این منظور را ندارم. پوزش خواستند و گفتند که به هیچ وجه امکان پذیر نیست.
  پس از قدری چالش با یکی از مسئولین محترم و البته پاسخگو ایشان توضیحاتی دادند که جای تعجب مرا دو چندان کرد:
  اولا کارگزاری های مختلف حتی در سطح شهر تهران از طریق فاکس باید از هم استعلام بگیرند و فقط کارگزاری مستقر در حوزه شعبه با آن شعبه تراکنش الکترونیک دارد و چون نمی دانم دیتا سنتر هنوز راه اندازی نشده و قس علیهذا ارتباط سایر کارگزاری ها با این شعبه برقرار نیست که در عصر تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات و جائی که دیگر اکثر خدمات به صورت کاملا الکترونیکی و از بسترهای تحت وب استفاده می نمایند جای تعجب دارد
  علی ایحال در عین ناچاری تا کارگزاری شعبه خودمان رفتم. ولی در راه داشتم فکر می کردم من که بچه تهرانم و راه را می شناسم باید دو ساعت تو راه باشم تا این کار را انجام دهم. اگر یک بیمه شده شهرستانی به بیمارستان میلاد مراجعه کند و تاریخ اعتبار دفترچه اش تمام شده و یا مثل من برگ دفترچه اش تمام شده حداقل باید ۳۰ هزارتومان بابت آژانس پرداخت کند تا یک شعبه ای پیدا کند که این کار را انشالله انجام دهد در حالیکه یک کارگزاری داخل بیمارستان می توانست این کار را انجام دهد.
  به هر صورت برای سازمانی که می گویند نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد چنین سیستمی ارزنده نیست. لطفا فکری کنید.
  متشکرم

 26. سعید تاجیک گفت:

  با سلام و احترام

  ممنون از بیان اشکالی که هر روزه شاید هزاران نفر در سطح کشور گرفتار آن می باشند و شاید درج و بیان آن گره از کار خیلی ها در آینده نزدیک باز کند.
  اما موضوع کمی نیاز به شفاف سازی دارد :
  ۱- به دلایل متعدد زیرساختی و کمی پیچیدگی فرآیند، دفاتر درمانی سایر شعب (تامین اعتبار و صدور و تجدید) در حال حاضر از وظایف واگذار شده به کارگزاری های رسمی نمی باشد ولیکن جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده که تاکنون نتیجه بخش نبوده است .
  ۲- برقراری ارتباط از طریق نمابر تقریبا تا پایان سال ۱۳۸۹ بوده و در حال حاضر صرفا شعب از طریق VPN امکان مشاهده اطلاعات بیمه شد گان و مستمری بگیران را از طریق اتصال به شعب اصلی دارند که هنوز هم کندی و قطعی سیستم و طولانی شدن روند کار موجبات نارضایتی را بعضا فراهم می سازد.
  ۳- امیدوارم پس از افتتاح آخرین بار DATA CENTER سازمان (یا بار آخر) به دلیل ارتباط تمامی واحدهای خدمات رسان با یکدیگر (شعب مادر- کارگزاری های رسمی – شعب اقماری و…) بتوانیم شاهد خدمات رسانی به هر کس در هر کجا و در هر زمان باشیم.(این موضوع از حقوق حقه همگان می باشد )
  باقی بقای دوستان

 27. سعید گفت:

  این داستان دیتا سنتر هم از آن داستانهای موهومی است که فقط امثال پائولو کوئیلیو از پس درک و تجزیه و تحلیل آن برمی آید. در قرن ۲۱ که صحبت از پردازش ابری و جهان بر بستر وب میباشد برادران ما در تامین سودای دیتا سنتری(صرفاً جهت حفظ امنیت)را در ذهن میپرورند که از زمان وارد کردن آن از (بلاد کفر ) و احتمالاً تا راه اندازی آن عمر استفاده اش هم به سر خواهد رسید جالب است بدانیم که درصورت راه اندازی این دیتا سنتر بهبودی در سرعت اتصال نخواهیم داشت چرا که برادران ما قادر به اصلاح ساختار زیر ساخت مخابرات نیستند !! بلکه صرفاً شعب میتوانند به یک پایگاه داده مشترک متصل شوند – تازه اگر سیستم نرم افزاری مناسبی برآن سوار شود- .طٌرفه آنکه سخت افزارهای گرانقیمتی که میبایست محمل این اطلاعات قرار گیرند با این پیشرفت تکنولوژی عمری حداکثر هفت ، هشت ساله دارند .شاید وقت آن رسیده باشد که دوستان همکار(در ستاد ) از دست اندرکاران IT سازمان بخواهند علت این همه اصرار و ابرام برای داشتن دیتا سنتری که جز هزینه و کندی اتصال فایده دیگری برای سازمان ندارد را توضیح دهند.

  • سعید تاجیک گفت:

   با سلام و احترام

   در پاسخ به سعید (همکار گرامی)

   اولا باید نگاه بکنیم که داریم کجا زندگی می کنیم . حدود ۲۰سال است که اصطلاح “کشورهای در حال توسعه” جایگزین اصطلاح “جهان سوم” شده است و اساتید اقتصاد و خصوصا افرادی که گرایش توسعه خوانده اند خیلی روی این موضوع تاکید دارند که اصطلاح جهان سوم را کسی بر زبان نیاورد (مشابه داستانهای دنباله دار خلیج فارس و تحریف آن و …) ولیکن با احترام به همه دوستان اقتصادی بنده باز از اصطلاح جهان سوم استفاده می کنم برای خودمان و علت آن اینست که مگر توسعه چقدر زمان می برد که ما همچنان در حال توسعه هستیم و پایان نمی پذیرد پس جهان سوم به معنای انواع عقب افتادگی های اقتصادی و فکر ی و…برازنده ماست و جهان سوم جایی است که اگر شما اولین دیتا سنتر (مرکز داده) خاورمیانه را داشته باشید مشکل پیدا می کنید (البته در رژیم گذشته) و اگر بخواهیم بعد از قریب به ۴۰سال بعد هم آنرا داشته باشید تکنولوژی آن جوابگوی شما در بسیاری از امور نخواهد بود.
   ثانیا اگر دقت بفرمائید داستانهای جذاب پائولو کوئیلو همه مربوط به شرق است . و زمانی که داستانی شرقی باشد اوج احساس ، عواطف و مکاشفه های شهودی بر هر بنی بشر با احساسی تاثیر گذار می شود . پیشنهاد ارسال روایت دیتا سنتر ما برای ایشان (البته صرفا از طریق آرش حجازی که نماینده ایران ایشان هستند) حداقل داستان جذابی را رقم خواهد زد که از کتابهای شرقی پر فروش خواهد شد.
   ثالثا این جمله قصار از فریدمن را همیشه به خاطر بسپارید :
   تمامی مشکلات در بلند مدت حل خواهند شد ، چرا که در بلند مدت همه ما می میریم!!!
   باقی بقای دوستان

 28. علی رحمانی فر گفت:

  سلام
  با تقدیم احترام و تشکر از انتقاد بیمه شده بزرگوار البته من نمی خواهم در این باره جبهه گیری نمایم چون معتقد به برون سپاری کارها تا جایی که به سازمان و جامعه هدف و اطلاعات مربوط به این جامعه لطمه وارد نگردد هستم .
  بیمه شده بزرگوار شما اطلاعاتی که از سازمان فرمودین خیلی دقیق و جامع بوده ولی به این مطلب هم اشاره کنم که در تمامی شعب اصلی تامین اجتماعی (نه شعب اقماری و کارگزاری ها) امکان صدور دفترچه دیگر شعب فراهم گردیده است و شما به نزدیکترین شعبه مراجعه می فرمودین تا دفترچه شما چاپ مجدد و یا تمدید اعتبار می گردید .
  بازهم سپاس و تشکر دارم از بیمه شده گرامی که لطف کردند و این مطلب را فرمودند . حداقل برای اطلاع رسانی مطلبی که حقیر نوشتم و با خواندن دیدگاه دوستان در پاسخ به آن دانستم که همکاران خودم هم از این که می توانند مثلا دفترچه شعبه یک تهران را در شعبه سیزده چاپ یا تمدید نمایند خبر ندارند و یا فراموش کرده اند چه رسد به بیمه شده عزیز که شاید تا حالا نمی دانسته .
  سپاس بیکران از تمامی دوستان

  • سعید گفت:

   همکار گرامی
   صدور دفترچه سایر شعب تهران به هر دلیلی در شعب تهران انجام نمیشود و این امکان علیرغم مشکلات قطعی سایت و غیره فقط برای صدور دفترچه های شهرستان امکان پذیر است.

   • علی رحمانی فر گفت:

    سلام
    جناب آقا سعید عزیز
    با کمال ادب و احترام برای تمامی دوستان و بزرگوارانی که بحث را جدی گرفته و پاسخی داده اند تا بتوانیم به مطلوبی برسیم که مد نظر همگان باشد .
    انسان ابزارها را به خدمت گرفته تا راحتیو آسایش خود و دیگران را فراهم آورد و از کمترین , بیشترین استفاده را ببرد . خدمات الکترونیکی هم از این قبیل هستند .
    حال که ما به دنبال کاهش آلودگی هوای کلان شهرها و کاهش تردد شهروندان در سطح معابر هستیم و به دنبال این موضوع استفاده از سامانه های خرید اینترنتی و یا به دنبال شبیه سازی فروشگاه ها هستیم تا مشتری بتواند بدون حضور فیزیکی از فروشگاه و اجناس دیدن نموده و سپس با استفاده از سیستم های خبره و … سوالات خود را داده و جواب مناسب را گرفته و نهایت اقدام به خرید نماید .
    چرا در تهران به این کار کمتر پرداخته می شود ؟
    چرا نیروی کار و مولد را علاف و سرگردان نماییم؟
    چرا امکاناتی که زحمت بسیار برای آن کشیده شده در معرض دید صاحبان اصلیش قرار ندهیم؟
    چرا قوانینی دست و پا گیر را وضع کنیم تا نتوان استفاده بهینه از امکانات شود؟
    و در نهایت اینکه افراد بسیاری از طراحان و برنامه نویسان و پشتیبانان در ستاد و صف مشغول به کارند و وقت گذاشته و می گذارند تا سایتی به سرانجام رسیده و مورد استفاده قرار بگیرد آن هم با هزینه هایی که شده و می شود که نمونه بارز آن همین مرکز جمع آوری و ذخیره سازی اطلاعاتی که همه فرمودین . حال چرا فقط به خاطر اینکه فردی به هر صورت از آن استفاده نمی کند و یا دل و تن به کار نمی دهد ما آن را رد کنیم ؟
    سپاسگزارم از لطف همه دوستان

  • یک بیمه شده گفت:

   با سلام و تشکر از آقای سعید تاجیک و اون یکی آقا سعید و شما جناب آقای رحمانی فر
   خیلی ممنونم که پاسخ دادید هر چند همه این مسائلی که فرمودید مشکلات درون سازمان تامین اجتماعی است که باید سالها پیش حل می کرد و دوای درد بیمه شده نیست. همانطور که اگر مثلا کارفرما با اداره دارائی مشکل داشته باشد و یا برق کارخانه به دلیلی قطع شده باشد و یا هزاران دلیل دیگر رافع مسئولیت های کارفرما در مقابل کارگر یا سازمان تامین اجتماعی نیست و ما باید مسئولیت پذیر باشیم.
   فرمودید اطلاعاتی که دارم خیلی دقیق از سازمان است. حق با شماست چون در یکی از شرکت های تابعه همین سازمان بیمه شده هستم و دورادور میدانم در سازمان چه میگذرد و هدفم این بود که این دیدگاه را از دید یک بیمه شده بنویسم و …
   جناب رحمانی اتفاقا آن بزرگواری که مرا راهنمائی کرد، گفت برو تا انتهای بلوار اونجا یک شعبه هست و ازشون خواهش کن که این کار را برایت انجام دهند ولی احتمال دارد کارشناسان انجام ندهند در اینصورت با توجه به اینکه لطف داشتند و دیدند که از همکاران دور هستم گفتند اگر کارشناسان کارت را انجام ندادند برو پیش معاون شعبه، آدم خوبی است و خودت را معرفی کن، اگر هم لازم شد تماس بگیرید من سفارش خواهم کرد که نهایت لطف و بزرگواری این همکار خوب بود که البته من از ایشان تشکر کردم و گفتم تا این حد راضی نیستم و ترجیح می دهم اگر روال کارشان نیست یا منتی می خواهند بگذارند راحت ترم که به کارگزاری نزدیک اداره خودمان بروم.
   علی ایحال خدا خیرتان بدهد که اینگونه صادقانه راهنمائی می فرمائید. ولی عرض من از بیان این مطلب همانگونه که در دیدگاه قبلی نیز گفتم نقد وضعیت موجود است و لاغیر تا بلکه آنان که می بینند و می خوانند و یا می شنوند به فکر چاره ای باشند.
   خدا به همه شما توفیق بدهد. جسارت بنده را نیز ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.