کاهش رشد جمعیت ایران و اثرات آن بر صندوقهای بازنشستگی تامین اجتماعی

مطالب مرتبط

۱۳ دیدگاه‌

 1. افشاری گفت:

  سلام وعرض ادب
  کاهش نرخ جمعیت مولد یا ازدیدگاه تامین اجتماعی بیمه پردازان صرفا یکی از دلایل نزولی شدن نمودار حیات صندوقهای بیمه است. بنابر این اینکه به خاطر افقی نگاه داشتن نمودار آکچوئری بنگاههای بیمه ای صرفا در صدد ازدیاد جمعیت باشیم قطعا امری خطاست. دراینصورت تمامی کشورهای مرفه از جمله کشورهای اسکاندیناوی که رشد منفی جمعیت دارند باید تا به حال اثری از آثارشان باقی نمانده باشد.
  لطفا توجه داشته باشیم که برای درست کردن ابرو چشم را کور نکنیم. ازدیاد جمعیت به هر شکل آن و تحت هرقالب (که امروزه متولیان امر متاسفانه بسیار از آن دم می زنند) تبعات بسیار دهشتناکی برای جوامع ، خصوصا کشورهای درحال توسعه ای مثل ما دارد. در همین لحظه مدارس دو و سه شیفته درحال انفجار هستند. نرخ جوانان بیکار و جویای کار ، آمار همان طلاقهایی که فرمودید (وتبعات مربوط به همین موارد از جمله دزدیها، قتلها و …) مشکلات مسکن ، اعتیاد و غیره در سایه ازدیاد بی رویه جمعیت شکل گرفته و چنانچه جمعیت به اصطلاح تازه نفس جدید هم به این مجموعه تزریق شود که خدا عاقبت بچه های ما را بخیر کند.
  به نظر میرسد برای آنکه بتوانیم چرخه حیات سازمان را طولانی تر ساخته و روند نزولی آنرا به تاخیر بیاندازیم ، بهتر از اهرمهای تعویقی دیگری همچون موارد ذیل بهره بگیریم:
  ۱-افزایش سن بازنشستگی
  ۲- بازنگری در قوانین بازنشستگیهای پیش از موعد و زودرس
  ۳- افزایش نرخ حق بیمه یا دست کم بازنگری در تعرفه ها
  ۴- اصلاحات بنیادین ضوابط ، قوانین و تعرفه های بیمه ای
  ۵- رشد اقتصادی که منجر به شکوفایی اشتغال می شود
  ۶- مساعدت دولت در بروز بودن پرداخت سهم بیمه خود (یا دست کم پرداخت معوقات)
  لطفا توجه داشته باشیم که اصلی ترین مبحث اقتصاد کلان بحث محدودیت منابع است… درحال حاضر منابع داخلی کشور با توجه به تحریمها ، بداخلاقیهای بیگانگان و بسیاری عوامل دیگر از جمله ناملایمات طبیعی با مشکل مواجه است، بنابر این افزایش جمعیت دقیقا نقش ضلع سوم مثل آتش را بازی می کند و جز اینکه آتش این شعله مشتعل تر شود کمکی به جامعه و درخلال آن سازمان نخواهد کرد، چرا که میزان ورودی سازمان در قالب حق بیمه ، مستلزم اشتغال است که خود وابسته به اقتصاد پویا است، بنابر این افزایش جمعیت جز اینکه دولت محترم (همچون گذشته) بار حمایتی و امدادی این گروه گرسنه ی بیکار جدید را هم برعهده صندوق تامین اجتماعی بگذارد ، نتیجه مثبتی نه تنها متوجه سازمان ، بلکه جامعه و نهایتا کشور عزیزمان نخواهد کرد.
  موفق باشید

  • کاشف گفت:

   جناب افشاری عزیز
   با سلام
   با پیشنهادهای شما موافقم به جز اینکه سن بازنشستگی ونرخ حق بیمه را افزایش دهیم.همین الان هم ما جزو کشورهای با نرخ بالا هستیم که جای دارد به کاهش نرخ هم فکر کنیم. در نظر بگیرید که ما مشکل وصول مطالبات داریم و اگر به فرض همه حق بیمه ها را وصول کنیم در شرایط رکودی فعلی باز هم حدود ۴۰% مازاد داریم. در مورد افزایش سن بازنشستگی هم مستحضر هستید که هرم جمعیتی ما حداقل تا ۴۰-۵۰ سال آینده نیازی به افزایش سن بازنشستگی ندارد چرا که بر اساس مباحث جمعیت شناسی در حال حاضر ایران در پنجره جمعیتی قرار دارد. یعنی نسبت جمعیت شاغل و آماده بکار به افراد سالمند بیش از ۷۰ است (فکر کنم حدود ۷۳ باشد). اما می توان از ۲۰-۲۵ سال بعد بر اساس شاخص های دموگرافیک تصمیم گیری نمود. کشورهایی که این کار را کرده اند نسبت پشتیبانی بین ۲ تا ۲٫۵ داشته اند در حالیکه این شاخص در سازمان حدود ۶٫۷ است.

 2. پوستین دوز گفت:

  ارجمند گرانمایه جناب افشار
  با تشکر از نظرات ازشمند شما.
  ۱- توصیه به حفظ و ثبات نرخ رشد جمعیت می باشد و اگر کشوری با این همه منابع و پتانسیلهای گوناگون در مشکلات است به جای دیگر برمی گردد که در حوزه تخصصی نگارنده نمی باشد.در متن مقاله به اقدام سایر کشورها در حفظ ترکیب سنی جمعیت اشاره شد که توصیه می کنم مجدداً مطالعه فرمائید.
  ۲-مواردی که به عنوان راهکار اشاره فرمودید در علوم بیمه ای بعنوان اصلاحات پارامتریک و مواردی به اصلاح ساختاری و در خصوص اقتصاد نیز به به رشد و توسعه همه جانبه اقتصاد و بهبود فضای کسب و کار مرتبط است .با شما در بسیاری از موارد موافقم در خصوص هریک می توان مطالب فراوانی نوشت و در اینجا هدف جمعیت کشور و عوامل موثر بر آن بوده است.مجددا از نظرات خوبتان سپاسگزارم.

 3. میکائیل گفت:

  دکتر عزیز سلام
  خیلی تخصصی به موضوع اشاره کردید. خوب بود در خصوص چاره کار مطلب بیشتری می آوردید.

 4. امیری گفت:

  درود بر آقای دکتر
  خسته نباشید منتظر سایر مقالات وزینتان هستیم.امیری همکار سابق شما در شعبه

  • پوستین دوز گفت:

   سلام بر امیری عزیز
   رهنمودهای دوستان عزیزم خصوصاً تحلیل های اجرایی و علمی همکاران صدیق و زحمت کش شعب کشور مشوق و کارگشا بوده است .تمنا دارم کمافی السابق اینجانب را از این لطف برزگ محروم نفرمائید.
   پایدار باشید

 5. مرتضي ورمزياري گفت:

  با سلام
  جناب دکتر
  ضمن اینکه در مقاله شما به خوبی همه جوانب نامطلوب کاهش رشد جمعیت , و تبعات آن در عرصه تامین اجتماعی دیده شده ، لیکن برخی بیان مدافعه گرایانه جنابعالی را شاید صرفا به خاطر تعصب سازمانی شما بگذارند ، و یا به موضوع نگاه سیاسی داشته باشند ، در این صورت تعصب منطقی و پافشاری در استدلالهای مستند و علمی نه تنها ایرادی نیست که لازم و ضروری است.

  با تشکر – ورمزیاری

  • پوستین دوز گفت:

   بزرگوار نیک اندیش جناب ورمرزیاری
   احترام و ارادت خود را تقدیم می دارم.
   تشکر از محبت شما ،تلاشم را جهت تحلیلهای کاملاً علمی، منصفانه در راستای عزت و سربلندی کشور و مردم وطنم بعنوان منافع ملی و بعنوان کارشناس مستقل معطوف خواهم نمود.از اشارت خوب شما صمیمانه سپاسگزارم.

 6. حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر
  دغدغه شما نسبت به سازمان تامین اجتماعی راستایش میکنم انشالله موفق باشید.

 7. پوستین دوز گفت:

  همکار توانمندم حسینی بزرگوار
  سلام و ارادت ویژه دارم
  واقعیت این است که بر سفره سازمان نشستن و خدمت به مردم کشور با وجود همکاران صدیق و تلاشگر افتخاراست و عشق به وطن
  به درد عشق بساز و خموش کن حافظ
  رموز عشق مکن فاش پیش اهل دل
  اما همیشه مدیون پاک سرشتانی چون شمایانم
  حافظ نهاد نیک تو کامت بر آورد
  جانها فدای مردم نیکو نهاد باد

 8. کاشف گفت:

  جناب دکتر پوستین دوز عزیز
  با سلام
  شاخص هایی که اشاره داشتید هر کدام به تنهایی واجد پیام و مفهوم کامل نیست و شاید یکی از دلایلی که این سالها شرایط سازمان بحرانی نشان داده شده است نگاه تک بعدی و نه سیستمی به شاخص ها باشد. فرمولی که برای محاسبه هزینه ها ونرخ حق بیمه استفاده می شود از حاصل ضرب نسبت وابستگی (عکس نسبت جانشینی) در نسبت مستمری است. نسبت مستمری از تقسیم میانگین مستمری به میانگین مزد و حقوق محاسبه می شود بنابراین اگر کاهش نسبت جانشینی وجود داشته باشد با کاهش نسبت مستمری می توان پایداری صندوق را حفظ کرد. کاری که اکنون در سازمان انجام می شود و مستمری ها کمتر از نرخ تورم؛ افزایش پیدا می کند.
  در مورد امید به زندگی هم معمولا بین سن بازنشستگی وامید به زندگی حداکثر ۱۰-۱۲ سال در نظر می گیرند که با توجه به میانگین سن شروع بازنشستگی در سازمان (حدود ۶۲ سال ) باز هم ما در سازمان از این بابت تهدیدی نداریم. هر چند که می توان و باید مستمرا این شاخص ها را پایش کنیم و به موقع واکنش نشان دهیم.

 9. پوستین دوز گفت:

  همکار گرامی جناب آقای کاشف
  با سلام و ارادت
  تشکر می کنم از لطف شما.
  آنچه مسلم است اینکه از فحوای کلمات آنجناب اینگونه بر می آید که در گذشته نگاه تک بعدی به شاخص ها شده است و سیستمی موارد دیده نشده و به زعم شما اگر سیستمی ببینیم اینگونه تحلیل نمی کنیم و ….
  شاکر خدای متعالم که عزیزی در سازمان معتقد به” نگاه ” به سیستم و سازمان از سوی افرادی خاص در گذشته شده شده است(این از لطف و بزگ منشی شماست) .من با تجربه شخصی خودم نگاهی به سازمان در حد تحلیل موردی نیز ندیدیم و یا اگر بوده موجی بوده که بنا به مقتضیاتی و مصالحی همانگونه آمده همانگونه رفته چون متعلق به سازمان و در چارچوب منافع سازمان که شامل منافع بین النسلی شرکاء اجتماعی آن می باشدنبوده است زیرا هر بیان و نگاهی که فاقد اثر عملی باشد درخت بی بر است که میوه ای ندارد که در غیر اینصورت این وضع پیش رو -که زیبنده سازمان نیست…
  اما در خصوص آمار و ارقامی که اشارت فرمودید بعرض می رسانم:
  ۱- مطلب تدوین شده اثر کاهش نرخ جمعیت می باشد و این مطلب (یعنی کاهش نرخ رشد جمعیت) در آینده اثر خود را خواهد گذاشت.در مباحث جمعیت تغییرات به سال و ماه نیست و معمولا دهه ها را جهت بررسی بر می گزینند تا تغییرات معنی داری مشهود باشد یکی از متغیر ها مثلا امید به زندگی می باشد که پس از هر دهه یا بیشتر یک سال کم و زیاد می شود و سایر موارد نیز همینگونه اند.
  همچنانکه هم اکنون اثر افزایش جمعیت در دهه های قبل مشکلات افزایش جمعیت بیکار و تحصیل کرده جوان را در زمان حاضر بوجود آورده است، لذا در خصوص وضعیت مثبت فعلی (به زعم شما که ۴۰ درصد مازاد داریم که کاملاً جای بحث دارد زیرا اصولا این بیان صحیح نیست و در صورت تمایل بصورت حضوری ارقام قابل ذکر را بیان خواهم کرد)ما در مرحله بسیار مهم و سرنوشت ساز برای صندوق هستیم و معتقدم که سازمان در مسیر حیات خود به پیچ خطرناکی نزدیک می شود که می بایست با تدبیر از آن عبور کند تا بتواند به وضع رونق و پایدار گذشته برگردد.
  ۲-خوشحالم که در زمانی که کارگران عزیز نمایندگانی در سطح وزارت خانه دارند و مستمری بگیران همچنین، اشتهای زیادی از سوی شما جهت افزایش میزان مستمری مطرح می گردد. [توضیح تامین پرس: ادامه نظر این همکار گرامی از طریق ایمیل به آگاهی طرف گقتگوی ایشان رسید که به دلیل پاره ای ملاحظات سازمانی و رعایت اصول گفتمان سازنده سازمانی، قابل درج نمی باشد]
  مجدداً از توجه شما سپاسگزارم

 10. سید حسین حسینی گفت:

  با سلام .مقاله بسیار خوب و سودمندی بود .متشکرم.من ی خواهش از دوستان دارم.بیایید در یک فضای سالم و دور از دلخوری و جهت استفاده از خرد جمعی قدم برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.