‏ اسب طرح تحول سلامت با چوبی بر سر رسانه ها و منتقدین به کجا خواهد رسید؟

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. پیروز آگاهی کارشناس ارشد اقتصاد درمان گفت:

  با سلام و احترام

  در اوایل قرن بیستم برای توجیه تئوری موجی بودن نور فضای بین سیارات را پر از ماده ای به نام »اثیر« می دانستند و برای کشف آن هزاران آزمایش آزمایش انجام شد و حتی ده ها تئوری نوشته شد و مقالات زیادی تدوین شد.
  ولی هنگامی که تئوری ذره ای نور اعلام شد و عدم نیاز به ماده حائل تمامی این مقالات به دور ریخته شد چون اساس فرضیه کار غلط بود.

  از سال ۱۳۵۱ شمسی بارها سازمان سلامت جهانی ( WHO ) از کشور ایران خواست (پیشنهاد کرد) که اصلاحات را بوجود آورد ولی تا کنون این پیشنهاد جواب واقعی در پی نداشته است اکنون بعد از گذشت ۴۰ سال هر ساله تحولات داشته ایم =تحولات در بخش سلامت=
  ولی چرا انجام نمیپذیرد: اصول تحول سلامت بر چند نکته استوار است که در ایران هرگز محقق نشده است و شاید نشود :
  نکته اول : پزشک خانواده : این مسئولیت فقط درمان نیست بلکه نظارت بر جریان مالی سلامت افراد و نظارت بر عملکرد عناصر درمانی است. مساله ای که پزشکی در ایران از آن میهراسد چون علاقه ای به کنترل اعمالش توسط همکار وجود ندارد ء
  دوم : ایجاد ساختار سلامت محور : سیستم پزشکی ایران ملهم از آموزش پزشکی فرانسه است که بعد ها اجزایی به آن افزوده شده است یعنی اکنون آموزش پزشکی ایران به لحاظ فلسفی متعلق به ۱۰۰ پیش فرانسه است و فرانسه اکنون این روش را به دور انداخته است.
  سوم : نبود پزشکی مبتنی بر شواهد که در آن حقوق بیمار به عنوان تصمیم ساز حقی در نظر گرفته شده است.
  چهارم : نبود وزارت سلامت جایی که پزشک و یا هیچ ارایه کننده خدمات هیچ موقعیت شغلی نداشته باشد. اینگونه نباشد که فرد چند شغله وزیر باشد تعرفه اعلام کند با زیر میزی مبارزه کند ولی خود فرد به تعرفه دولتی معتقد نباشد.

  بخش سلامت دارای استاندارد است و همه سعی می کنند خود را به این استانداردها نزدیک کنند ولی در کشور ما استانداردها ایرانی میشوند یعنی دیگر استاندارد نیستند.
  تحول سلامت فعلی نشان داد که هر کسی باید برود سر کاری که آموزش دیده است و وزیر و وزارت درس مدیریت و مالی می خواهد نه تخصص پزشکی

  تحول در سلامت یعنی انحلال مشکل اصلی یعنی همان وزارت بهداشت و تشکیل وزارت رفاه و سلامت مثل افغانستان عراق کشور های عربی پاکستان فرانسه کشورهای اروپایی کانادا استرالیا و آمریکا.

  • دکتر محمد پوستین دوز گفت:

   با سلام و احترام خدمت همه همکاران گرامی
   تشکر فراوان از نظرات ارزشمند ارائه شده ،خصوصاً دیدگاههای اصلاحی و انقلابی دوست گرامی و اندیشنمندم پیروز آگاهی عزیز
   ۱- درمان در کشور در مسیر درست قرارندارد و گرفتار مافیای خطرناک و دور باطل بوده که متاسفانه با تغییر در کانونهای سیاسی نیزتغییر محسوس و قابل قبولی درآن روی نخواهد داد. لابی گری در سطوح گوناگون از سوی تصمیم گیران ارشد درمان کشور،نزدیکی به کانونهای قدرت و ثروت موجب ایجاد فرصت دائم برای سواری گرفتن از جامعه درمان زده و مردم بیچاره و بی حامی گشته و این بدبختی در این زمان بلای جان سازمان نیز شده است.
   ۲-طرحههای گوناگونی که برای درمان کشور مطرح گردیده به مانند طرح مسکن مهر دولت قبل است.یعنی همه ناراضی هستند و بودجه ها ی بی حساب و کلان صرف می شود ولی مردم تغییری اساسی را مشاهده نمی کنند و آخرش نیز نتیجه در خوری را نخواهیم دید.
   ۳-مشکل دیگر در خصوص سازمان تامین اجتماعی است. به زعم بنده سازمان دچار حمله ناگهانی وبیماری خطرناکی شده است که مانند طاعون به جان سازمان افتاده است.درمان زدگی یا درمانیزاسیون که به مانند کودتای اداری بخش درمان به محوریت دکتر نوربخش و همفکرانش موجب شکاف عمیق و از بین رفتن اعتماد به مدیریت ایشان گردیده .جای تاسف است اقداماتی که در این مدت انجام شده در بعضی مواردحتی آقای مرتضوی هم زیر بارش نمی رفت که در این خصوص بطور جداگانه و در زوایای گوناگون موضوع را برای تنویر افکار عمومی در آینده نزدیک توضیح خواهم داد.
   به امید اقتدار بیش از پیش سازمان تامین اجتماعی

 2. ابوالفضل رنجبر گفت:

  سلام علیکم
  قبل از انقلاب علی الخصوص در دهه ۵۰ هجری خورشیدی تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بهترین مدل های اقتصای از کشورهای توسعه یافته الگو برداری می شد و مجریان آن طرح هم از اختیارات کاملی برخوردار بودند و بطور مستقل عمل می کردند.
  در شرایط کنونی استقلال قوا به طور نسبی در قانون اساسی دیده شده است ولیکن در درون هر قوه بین معاونت ها، وزرارتخانه و دستگاههای زیر مجموعه این استقلال وجود ندارد. بنابراین بایستی استقلال در وزارتخانه وجود داشته باشد و درعین حال تعامل ستادی درحوزه های گوناگون با توجه به وظایف و ماموریت های هر وزارتخانه شکل گیرد.
  آن وقت می توان به موفقیت یک طرح یا برنامه یا قانون امید داشت.
  بطور مثال در طرح تحول سلامت متولی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است ولیکن در اجرا بخشی در اختیار خود وزارتخانه و بخشی در اختیار نهادهای بیمه گر (در تامین منابع مالی و درمان) و بخشی به عهده نظام پزشکی و در تنظیم قوانین و تصویب بودجه نیازمند به همکاری مجلس و… می باشد.
  لذا قدرت وزیر در فرافکنی در صورت عدم موفقیت طرح زیاد است که می تواند در هرلحظه توپ را در زمین یکی از تامین کنندگان بیاندازد.
  درنتیجه باید متولی درمان از تولید تا ارائه خدمات و تامین منابع در یکجا جمع گردد. هرچند احتمال سوء استفاده وجود دارد، آن هم با ایجاد ابزارهای نظارتی در حین اجرا می تواند اثرات منفی آن را به حداقل برساند.
  موفق باشید.

 3. یک همکار سابق گفت:

  باسلام خدمت دست اندرکاران محترم تامین پرس
  بنده نمی دانم در حالیکه ماههاست که هیات مدیره سازمان داد سخن از مطالبات سازمانی می دهد چگونه زیربار صندوق فولاد و بیش از ۸۰/۰۰۰ نفر اعضاء آن می رود؟؟ چرا به این مطلب نمی پردازید؟ می دانم که در حال حاضر فیلترینگ شدید رسانه ای در سازمان برقرار شده اما این نه تنها مشکلی را برطرف نمی کند بلکه زمینه سقوط هیات مدیره فعلی و مدیرعامل سازمان را مهیا می کند بهتر است به بحث فولاد بپردازید زیرا یک انفجار رسانه ای پیرامون فولاد و ملحق شدن یکباره آن به سازمان در راه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.